Suriye'ye Diplomatik Darbe

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Suriye'de Göz Göre Göre Katliam

Suriye'de Göz Göre Göre Katliam

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Suriye'deki BM Gözlemcilerinden Trajik Tablo

Suriye'deki BM Gözlemcilerinden Trajik Tablo

Tümgeneral Mood: Hula'da en az 32 çocuk öldü.Suriye'deki BM gözlemci heyetinin başkanı Tümgeneral Robert Mood, dün Hula'da çıkan çatışmalarda en az 32 çocuk, 60'dan fazla yetişkinin öldüğünü belirterek saldırıyı kınadı.

Tümgeneral Mood, yaptığı yazılı açıklamada, ülkenin orta kesimlerindeki Humus kentinin kuzeybatısında bulunan Hula'da düzenlenen saldırıyı ''acımasız bir trajedi'' olarak nitelendirdi.

Haberin Tamamı İçin:

BM Güvenlik Konseyi Suriye İçin Toplanıyor

BM Güvenlik Konseyi Suriye İçin Toplanıyor

BM Güvenlik Konseyi, Suriye'nin Hule bölgesinde meydana gelen katliamla ilgili toplanma kararı aldı.BM Güvenlik Konseyi (BMGK), Suriye'nin Hule ilçesinde meydana gelen katliamla ilgili toplanma kararı aldı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, BMGK bir saat sonra kendi arasında danışma toplantısı yapacak.

Basına kapalı yapılacak toplantının ardından BMGK'nın, Hule'deki katliamı kınayan içerikte bir açıklama yapması bekleniyor.

Haberin Tamamı İçin:

Suriye Ordusu 53 Muhalifi Öldürdü

Suriye Ordusu 53 Muhalifi Öldürdü

Muhaliflerin yoğun olduğu kentlerde düzenlenen operasyonlarda ölü sayısının 53'e yükseldiği bildirildi.Suriye Genel Devrim Konseyi, muhaliflerin yoğun olduğu kentlerde düzenlenen operasyonlarda güvenlik güçlerince açılan ateş sonucu, ölü sayısının 53'e yükseldiğini duyurdu

Haberin Tamamı İçin:

Hula katliamı BMGK’yı Harekete Geçirdi

Hula katliamı BMGK’yı Harekete Geçirdi

Euronews - Suriye’de önceki gün meydana gelen Hula katliamının yankıları sürerken, ülkede muhaliflere yönelik operasyonlar dün gece de devam etti. Hama’da güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu 20’den fazla kişinin öldüğü bildirildi.

Olağanüstü toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Humus’un Hula kasabasında yaşanan katliam dolayısıyla Şam yönetimini kınadı. Olayların başından beri Esad yönetiminden yana tavır alan Rusya ise, Hula’da ateşi hangi tarafın başlattığının soruşturulması gerektiği görüşünde: “Suriye’de dün ve önceki gün olanlar konusunda gerçekten kaygı duyuyoruz ve Güvenlik Konseyi harekete geçmeden önce ya da şimdiki gibi bir tepki vermeden önce bunun bir soruşturma gerektirdiği açık. General Mood’un orada tank ve ağır silahların kullanıldığına dair kanıtları tespit ettiği doğru.

Haberin Tamamı İçin:

Suriye'de kritik eşik aşıldı

Suriye'de kritik eşik aşıldı

Suriye'nin Hula kasabasında 100'den fazla kişinin öldüğü olaylar, hem Devlet Başkanı Beşar Esad hem de hazırladığı barış planı kadük olma yolunda ilerleyen Kofi Annan için dönüm noktası olarak görülüyor.

AFP'ye konuşan Batılı diplomatlar, 49'u çocuk, 34'ü kadın 108 kişinin hayatını kaybettiği olayların, özellikle Annan'ın elini çok zayıflattığını belirtti.

Öğle saatlerinde Şam'a ulaşan Annan'ın ziyaretinden birkaç gün önce yaşanan bu "katliam", bir anlamda BM-Arap Birliği Özel Temsilcisi'nin Suriye'de yapacağı temasların da içini boşalttı.

Haberin Tamamı İçin:

Hule katliamı: 'Üç çocuğumu da öldürdüler!'

Hule katliamı: 'Üç çocuğumu da öldürdüler!'

Suriye'de çoğu çocuk 108 kişinin öldüğü katliamdan kurtulanlar BBC'ye yaşadıklarını anlattı. Bir görgü tanığı 'Tüm ailemi kapının önüne çıkarıp vurdular. Tavan arasına saklanarak kurtuldum. Üç çocuğum var üçünü de öldürdüler' dedi.Suriye'de çoğu çocuk 108 kişinin öldüğü Hule katliamından kurtulanlar, BBC'ye Esad rejimine bağlı güçlerin evlerine girip ailelerinin diğer üyelerini öldürürken yaşadıkları şok ve korkuyu anlattı.
Bazı görgü tanıkları hayatlarını kurtarmak için saklandıklarını ya da ölü taklidi yaptıklarını söyledi.

Birçok Hule sakini katliamı askerler ve milis güçlerinin gerçekleştirdiğini belirtirken hükümet "silahlı teröristleri" suçladı.

Birleşmiş Milletler'de Esad Yönetimi'ne karşı yönelik yaptırım öngören kararları iki kez veto eden Rusya ise Cuma günkü katliamda iki tarafın da sorumluluğu bulunduğunu savundu.

Haberin Tamamı İçin:

Almanya Suriye Büyülelçisi'ni Sınır Dışı Ediyor

Almanya Suriye Büyülelçisi'ni Sınır Dışı Ediyor

Fransa'dan sonra Almanya da Suriye Büyükelçisi'nin sınır dışı ediyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Suriye'nin Paris Büyükelçisi Lamia Şakkur'un sınır dışı edileceğini bildirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Suriye'nin Paris Büyükelçisi Lamia Şakkur'un, 108 kişinin öldüğü Hula katliamına yanıt olarak bugün ya da yarın sınır dışı edileceğini bildirdi.
Hollande, Suriye büyükelçisine bu kararı yakında bildirileceğini belirtti.
François Hollande, Suriye'nin Dostları toplantısının da Temmuz başında Paris'te yapılacağını sözlerine ekledi.

Almanya'da Sınırdışı Edecek
Fransa’nın ardından Almanya’da Suriye Büyükelçisini sınır dışı edeceğini açıkladı.

Haberin Tamamı İçin:

Kritik görüşme sırasında Esad'a şok

Kritik görüşme sırasında Esad'a şok

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile Arap Birliği ile BM Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın görüşmeleri devam ederken, BM, Hula katliamından rejimi sorumlu tuttuğunu açıkladı. Bu gelişmelerin ardından aralarında Fransa, İngiltere ve Almanya'nın da bulunduğu bazı ülkeler Suriyeli diplomatları sınır dışı etmeye başladı.

Esad'ın Annan'ı makamında kabul ettiği ve baş başa görüşmelerinin devam ettiği sırada bir açıklama yapan, BM yetkilileri, Hula'da hayatını kaybeden 108 kişinin büyük çoğunluğunun rejim yanlısı Şebiha milisleri tarafından öldürüldüğü yönünde bulgulara ulaştıklarını açıkladı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği sözcüsü Rupert Colville'in Cenevre'de yaptığı açıklamada, Hula'da ölenler arasında en fazla 20'sinin, topçu ve tank ateşinde öldüğünü, geriye kalan kurbanların çoğunun, kent sakinlerinin anlattığına göre, rejim yanlısı milisler tarafından girişilen iki ayrı saldırıda infaz edildiğini söyledi.

Suriye yönetiminin görevlendirdiği asker ve hukukçulardan kurulu ortak bir komisyonun da Hula katliamıyla ilgili raporunu yarın yayınlaması bekleniyor.

"CESUR ADIMLAR ATILMALI"

Reuters'ın haberine göre, Şam'daki kritik görüşmede Annan Esad'a, uluslararası kamuoyunun Hula'da yaşananlarla ilgili derin endişesini iletti.

Haberin Tamamı İçin:

ABD'den Suriye açıklaması

ABD'den Suriye açıklaması

Carney: Suriye'ye askeri müdahaleye karşıyız.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, ABD'nin, daha fazla katliama neden olacağı gerekçesiyle Suriye'ye yönelik askeri müdahaleye karşı olmayı sürdürdüğünü söyledi.

Carney, yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin, Suriye halkına öldürücü nitelikte olmayan yardım yapmaya devam edeceğini, öte yandan daha fazla katliama neden olacağı gerekçesiyle Suriye'ye yönelik askeri müdahaleye karşı olmayı sürdürdüğünü kaydetti.

Jay Carney, ABD'nin Hula'daki katliamın ardından bundan sonra atılacak adımları değerlendirmek için müttefikleriyle çalıştığını ifade ederken, bu adımların ayrıntısına ilişkin bilgi vermedi.

Haberin Tamamı İçin:

Annan: Suriye geri dönülmez noktada

Annan: Suriye geri dönülmez noktada

Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği'nin Suriye temsilcisi Kofi Annan, 15 aydır devam eden çatışmaların ardından Suriye'nin artık dönülmez bir noktaya geldiğini söyledi.
Annan bu açıklamayı, Şam'da Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'la görüştükten sonra yaptı.

Kofi Annan, altı maddelik barış planının 'gerektiği gibi' uygulanamadığını söyledi.

Bu arada, Humus'a bağlı Hule kasabasında çoğu çocuk 108 kişinin öldüğü katliamdan sonra bazı Batılı ülkeler Suriyeli diplomatları sınır dışı etme kararı aldı.
Esad'a çağrı

Kofi Annan açıklamasında 'Esad'dan barış planının uygulanabilmesi için yarın değil hemen cesur adımlar atmasını istedim" dedi.
Annan, hükümetin desteklediği milislere ve muhalif güçlere şiddetten uzak durma çağrısında bulundu.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ise barış planının başarısının "terörist faaliyetlerin' ve 'silah kaçakçılığının' durmasına bağlı olduğunu savundu.

Diplomatlara sınır dışı

Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, İngiltere, İtalya, İspanya, Kanada, Avustralya, Hollanda ve İsviçre Hule katliamına tepki olarak Suriyeli diplomatları sınır dışı edeceğini duyurdu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriBarack ObamaBeşer EsadBirleşmiş MilletlerDarbeDiyetFransaİngiltereİspanyaİsviçreİtalyaRusyaSuriyehumus
Görüş Bildir