Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

TSK Suriye'nin Hava Durumunu İstedi

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Suriye ve Irak da askeri meteorolojik bilgilere eklendi

Suriye ve Irak da askeri meteorolojik bilgilere eklendi

İlk aşamada Güneydoğu Anadolu ve Kuzey Irak operasyon bölgesini kapsayacak şekilde üç yıl önce başlayan uygulama, son olaylardan sonra Balkanlardan Hazar Denizi’ne, Karadeniz’den Suriye ve Irak ’ı kapsayacak şekilde genişletildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri ’nde, top ve füze atışları için ihtiyaç duyulan meteorolojik veriler TOMES (Topçu Meteoroloji Sistemi) sistemleri ile elde ediliyordu. TOMES sistemi ile verilerin elde edilmesi sırasında karşılaşılan zorlu arazi şartları, uzun menzilli füzelerin ihtiyaç duyduğu yüksek irtifa bilgilerinin elde edilememesi, yüksek maliyet, zaman ve gözlemlerin temsil ettiği alan gibi kısıtlamalar sonucunda farklı arayışlara girildi.

HAVA KOŞULLARI TOP ATIŞINI ETKİLİYOR

Topçu atışlarının isabet başarısını yüzde 67 oranında etkileyen meteorolojik koşullar nedeniyle de TSK ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü arasında işbirliği protokolü imzalandı. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun da yakından takip ettiği ve üç yıl önce imzalanan protokolün kapsamı son olaylardan sonra genişletildi. İlk aşamada Güneydoğu Anadolu ve Kuzey Irak operasyon bölgesini kapsayacak şekilde başlayan uygulama, son olaylardan sonra artık Balkanlardan Hazar Denizi’ne, Karadeniz’den Suriye ve Irak ’a kadar uzanıyor.

GİZLİ WEB SİTESİ KURULDU

Sadece TSK ’nın meteorolojik bilgileri görebileceği bir web sitesi de kuruldu. Bu sistem ile örneğin Hakkari’de bir topçu birliği nereyi hedef alıyorsa o noktanın 36 saate kadar meteorolojik raporlarını anında görebiliyor. Son teknoloji kullanılarak üretilen raporlar günde 4 defa güncelleniyor.

2 SANİYEDE TAMAM

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

HakkariIrakSuriyeTürk Silahlı Kuvvetleriweb
Görüş Bildir