Suriye Ulusal Konseyi: 'Asıl Hedef Bizdik'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Suriye Ulusal Konseyi Başkanı: 'Patlamada Asıl Hedef Bizdik' | Yeni Şafak

Suriye'de Esad yönetimine muhalif Suriye Ulusal Konseyi Başkanı George Sabra, dün Hatay'ın Cilvegözü ilçesinde meydana gelen ve 14 kişinin ölümü 30'a yakın kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan patlamanın hedefinde kendilerinin olduğunu söyledi.

Suriye Ulusal Konseyi Başkanı George Sabra Yenibosna'daki Gönen otelde yaptığı basın açıklamasında Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü sınır kapısında meydana gelen patlama ile ilgili 'Bu saldırılar da olsa Suriye Halkı direnişten asla vazgeçmeyecektir' dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Sabra: Yağmur Sebebiyle Geciktik | Dünya Bülteni

SUK Başkanı George Sabra, Cilvegözü'ndeki patlamanın olduğu gün Suriye'ye doğru hareket ettiklerini ancak yağmur sebebiyle gidişlerinin geciktiğini söyledi.

Güncel gelişmeleri değerlendirmek üzere Yenibosna'daki bir otelde gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Suriye Ulusal Konseyi (SUK) Başkanı George Sabra, patlamanın olduğu gün temaslarda bulunmak üzere Suriye'ye doğru hareket ettiklerini belirtti.

Sabra, yağmur sebebiyle gidişlerinin geciktiğini, patlamanın haberini aldıktan sonra askeri konsey ile konuyu değerlendirdiklerini, heyetin patlamadan yarım saat sonra sınır kapısından geçerek Suriye'ye giriş yaptığını söyledi.

Cilvegözü'ndeki patlamayı kimin yaptığının sorulması üzerine, kanıtların saldırıyı rejimin yaptığını gösterdiğini belirten Sabra, ''Bu suikastları Lübnan, Irak, Filistin biliyordu, artık Türkiye de rejimin nasıl terör saldırısı yaptığını görmüş oldu. Bu patlama, rejimin kimseyi umursamadan terör estirdiğini göstermiştir'' diye konuştu.

Esed rejimiyle masaya oturmalarının söz konusu olmadığını kaydeden Sabra, ''Bizim için siyasi çözüm bitmiştir. Ancak Esed gittikten sonra siyasi çözümü konuşabiliriz. Bu şartlarda rejimle asla masaya oturmayız'' dedi.

AB'DEN KINAMA

Öte yandan, Avrupa Birliği Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki patlamayı şiddetle kınadı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada, her türlü teröre karşı mücadelede, Türk makamlarının yanında olduğunu bildirdi.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Haberin Tamamı İçin:

'Asıl Hedef Bizdik' | Haberler.com

Suriye'nin önde gelen muhalif gruplarından Suriye Ulusal Konseyi, Hatay sınır kapısında patlatılan bomba yüklü aracın aslında kendilerini hedeflediklerini söyledi.

Suriye'nin önde gelen muhalif gruplarından Suriye Ulusal Konseyi, Hatay sınır kapısında patlatılan bomba yüklü aracın aslında kendilerini hedeflediklerini söyledi.

İstanbul'daki Gönen Otel'de gazetecilere açıklamalarda bulunan Suriye Ulusal Konseyi Başkanı George Sabra, aralarında kendisinin de bulunduğu 13 grup üyesinin patlamadan kısa bir süre önce sınır kapısına yaklaştıklarını ifade etti.

Sabra, "Sınır kapısına varmadan yaklaşık yarım saat önce bir patlama duyduk" dedi.

Dün Hatay'ın Cilvegözü sınır kapısında meydana gelen patlamada, 14 kişi ölmüş 28 kişi ise yaralanmıştı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiBeşer EsadFilistinHatayIrakİstanbulLübnanReyhanlıSuriyeTerör
Görüş Bildir