Suriye Sınırında Şüpheli Yabancılar

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Suriye Sınırında Şüpheli Yabancılar

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde kamuoyuna duyurduğu kayıtlarına göre; Türkiye'nin iç savaş ortamı içinde bulunan Suriye ile olan uzun sınırında Haziran ayı içinde binlerce kişi, "Hudut Kartalları" olarak adlandırılan sınır birlikleri tarafından yasadışı olarak sınırı geçmek isterken yakalandı. Yakalananlar arasında Almanya, Rusya, İran; Suudi Arabistan, Libya ve Türkmenistan gibi ülkelerin vatandaşlarının da yer alması, Türkiye - Suriye sınır hattında bazı büyük ülkelerin casusluk faaliyeti içinde olduğu, El - Kaide ve benzeri örgütlerin de bu ülke ile Türkiye'de kaos ortamında yararlanarak etkin olmaya çalıştığı şüphesine neden oldu

Arap Baharı çerçevesinde Kuzey Afrika ve ve bazı Ortadoğu ülkelerinde başlayan iç isyanlar, 2011 yılında Türkiye'nin en uzun sınırını oluşturan Suriye'ye yansımıştı. Suriye'de şiddetlenen iç savaş ortamı, Türkiye açısından bir çok nedenle iç güvenlik sorunu haline geldi. Bu ülkedeki kaos ortamı; Doğu Akdeniz'de stratejik bir konuma sahip bu ülkeyi, bazı ülkelerin istihbarat servislerinin faaliyetlerini yoğunlaştırdığı bir alan haline getirdi. Aynı zamanda El - Kaide ve benzeri uluslararası çaptaki İslami olduğunu iddia eden terör örgütleri de, bu boşluktan yararlanma çabası içine girdi. Genelkurmay Başkanlığı'nın, internet sitesindeki "Yasadışı Sınır Geçişleri" bölümünde yer alan kayıtlar, bu tablo konusunda fikir veren veriler içeriyor. Genelkurmay Başkanlığı'nın, Haziran ayında Suriye sınırında yakalanan yabancılarla ilgili kayıtları, tarih itibariyle şöyle:

Suriye sınırında Arabistan vatandaşı

26 Haziran: Türkiye’den Suriye’ye yasa dışı yollardan geçmeye çalışan 87 Suriye, 2 Suudi Arabistan ve 1 Türkmenistan uyruklu olmak üzere toplam 90 şahıs, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Hudut Birlikleri tarafından yakalanmıştır.

29 Haziran: Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı yollardan geçen 278 Suriye, 3 Almanya uyruklu şahıs ve 3 Türk vatandaşı olmak üzere toplam 284 şahıs, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Hudut Birlikleri tarafından yakalanmıştır.

Alman, Rus ve İran vatandaşı...

23 Haziran: Türkiye'den Suriye'ye yasa dışı yollardan geçmeye çalışan 63 Suriye ve 1 Rusya uyruklu olmak üzere toplam 64 şahıs, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Hudut Birlikleri tarafından yakalanmıştır.

22 Haziran: Suriye'den Türkiye'ye yasa dışı yollardan geçen 274 Suriye uyruklu şahıs ve 7 Türk vatandaşı olmak üzere toplam 281 şahıs, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Hudut Birlikleri tarafından yakalanmıştır.

19 Haziran: Suriye'den Türkiye'ye yasa dışı yollardan geçmeye çalışan 450 Suriye, 1 Yeni Zelanda uyruklu şahıs ve 3 Türk vatandaşı olmak üzere toplam 454 şahıs, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Hudut Birlikleri tarafından yakalanmıştır.

11 Haziran: Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı yollardan geçen 413 Suriye, 1 İran uyruklu şahıs ve 7 Türk vatandaşı olmak üzere toplam 421 şahıs, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Hudut Birlikleri tarafından yakalanmıştır.

10 Haziran: Türkiye'den Suriye'ye yasa dışı yollardan geçmeye çalışan 22 Suriye ve 1 Almanya uyruklu olmak üzere toplam 23 şahıs, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Hudut Birlikleri tarafından yakalanmıştır.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaİranRusyaSavaşSuriyeSuudi ArabistanTerör
Görüş Bildir