Füzelerin Namluları Suriye'ye Çevrildi

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Suriye Sınırına Askeri Sevkiyat Yapıldı

Suriye Sınırına Askeri Sevkiyat Yapıldı

Suriye'nin Türkiye'ye ait keşif uçağını düşürmesinden sonra gerginlik sürerken Suriye sınırında askeri hareketlilik yaşanıyor. Diyarbakır'dan gelen çok sayıda zırhlı aracın Suriye sınırına doğru sevkiyatı yapıldı.

Yaklaşık 15 araçlık zırhlı araçta tank, uzun menzilli toplar, kurtarma araçları ve askeri araçlar oluşan askeri konboy Mardin üzerinden sınıra hareket etti. Son zamanlarda Suriye ile yaşanan gerginliğin ardından askeri birliklikler sınıra yakın yerlerde önlem aldığı öğrenildi.

Haberin Tamamı İçin:

Suriye Sınırına Askeri Sevkiyat

Suriye Sınırına Askeri Sevkiyat

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Suriye Sınırına Yeniden Kolordu

Suriye Sınırına Yeniden Kolordu

Türk jetinin, Suriye tarafından düşürülmesinin ardından bu ülkeye sınırı bulunan Hatay ve Gaziantep’in sorumluluk sahasında yer aldığı Adana merkezli 6. Kolordu Komutanlığı’nın yeniden kolordu seviyesine çıkarılması ve bir korgeneral atanması bekleniyor

Türk jetinin, Suriye tarafından, uluslararası sahada düşürülmesi, bunun üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) angajman kurallarının değiştiğinin ilan edilmesinin ardından hava ve deniz ihlallerinin yanı sıra kara sahasındaki hareketlilik ve olası ihlaller de kritik önem kazandı. Türkiye’nin, 877 kilometre ile en uzun sınır komşusu olan Suriye ile sınırının batı yakasından sorumlu olan 6. Kolordu Komutanı Korgeneral Mehmet Eröz’ün Ağustos 2011 YAŞ toplantısının hemen ardından İnternet Andıcı davası kapsamında tutuklanması bölgedeki komuta yapısının değişmesine neden olmuştu.

Yapı değişti
Genelkurmay, bu sorumluluk sahasına, çeşitli davalardaki tutukluluklar nedeniyle 18’e düşen görevdeki korgenerallerden birini kaydırmak yerine Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı İdari Yardımcısı görevindeki Tümgeneral Sezai Bostancı’yı vekâleten atamayı tercih etmişti. Bostancı’nın atanmasıyla yeniden yapılanan komutanlık, 6. Mekanize Piyade Tümeni’ne dönüştürülmüştü. Kurulduğu günden beri “korgeneral” rütbesinde bir komutan tarafından yönetilen 6. Kolordu, bu atamayla vekâleten de olsa bir tümgenerale emanet edilmişti. Askeri yetkililer, Suriye ile yaşanan kritik sürecin de etkisiyle bölgedeki komutanlığın 1 Ağustos’ta başlayacak YAŞ toplantısıyla yeniden “kolordu” seviyesine yükseltilmesi ve bu bölgeye yeniden bir “korgeneral”in atanmasının beklendiğini belirtti. Askeri kaynaklar, Suriye’deki iç çatışma nedeniyle, sınır boyunca Türkiye’ye yönelik mülteci akınının uzun zamandır sürdüğünü, bazı Suriyeli subayların da sığınması nedeniyle değişen angajman kurallarının zaten titizlikle icra edilmesi gerektiğine işaret etti. Kaynaklar; Türk jetinin düşürülmesinin ardından ortaya çıkan yeni durumun, Türkiye’nin kara sınır hattındaki teyakkuz seviyesini artıracağını, uzun bir süre devam edebilecek sürece yönelik her kademedeki önlemin doğal olduğunu vurguladı. YAŞ toplantısında orgeneralliğe terfi ya da emeklilik için 6’sı tutuklu 10 korgeneralin dosyası, korgenaralliğe terfi için ise 8’i tutuklu 22 tümgeneralin listesi masaya yatırılacak.

Bölgeden 2. Ordu sorumlu
Türkiye’nin Suriye sınırından, komutanlığını Orgeneral Servet Yörük’ün üstlendiği Malatya merkezli 2. Ordu sorumlu bulunuyor. Sınırın Hatay ve Gaziantep’i kapsayan batı yarısı 6. Kolordu, Şanlıurfa ve Mardin’i içeren doğu yarısın ise Korgeneral Alaaddin Örsal komutasındaki Diyarbakır merkezli 7. Kolordu sorumluluğunda. Bölgedeki Kara Kuvvetleri Komutanlığı yapılanması kapsamında sınır boyunca İskenderun, Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin’de birer tugay komutanlığı görev yapıyor. Bölgeden ayrıca Diyarbakır Jandarma
Bölge Komutanlığı ile Adana Jandarma Bölge Komutanlığı sorumlu bulunuyor.

Haberin Tamamı İçin:

Suriye'den Tehlikeli Misilleme

Suriye'den Tehlikeli Misilleme

"Türkiye'ye misilleme ya da büyük bir operasyon için hazırlık"

Özgür Suriye Ordusu Generali Mustafa el Şeyh, Reuters'a yaptığı açıklamada, şam yönetiminin 170 tankı Trükiye sınırı yakınlarındaki Halep çevresinde konuşlandırdığını iddia etti. El Şeyh, tankların Halep'in kuzeyinde, Türk sınırına 30 km mesafedeki piyade okuluna konuşlandırıldığını belirtti.

MİSİLLEME YA DA OPERASYON HAZIRLIĞI

Haberin Tamamı İçin:

Füzelerin Namluları Suriye'ye Çevrildi

Füzelerin Namluları Suriye'ye Çevrildi

Sınır bölgesinde bulunan askeri birliklere yerleştirilen füzelerin namluları Suriye'ye çevrildi

Suriye sınırında askeri hareketlilik sürüyor. 1 haftadan bu yana sınır bölgelerinde hareketlilik gözlenirken Kara Kuvvetleri Komutanı Hayri Kıvrıkoğlu'nun Hatay'a gideceği bildirildi

Gaziantep 5'inci Mekanize Zırhlı Tugayı General Ataman Kışlası'ndan Kilis'e sevk edilen Atılgan ve Zıpkın modeli Stinger füzeleri Suriye sınırına yerleştirildi ve namluları komşu ülkeye çevrildi.

Adana 6'ıncı Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Sezai Bostancı ile Gaziantep 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Kahraman Güneş'in de dün ziyaret edip inceleme yaptığı sınır bölgesine Gaziantep ve İskenderun'daki 39'uncu Mekanize Tugay Komutanlığı'ndan sevk edilen askeri araçlar ve Stinger füzeleri yerleştirilmeye başlandı. Generallerin inceleme yaptığı 2'inci Hudut Taburu'na bağlı Öncüpınar Sınır Karakolu'na yerleştirilen Stinger füzesinin de namlusunun Suriye'ye çevrilmesi dikkat çekti.

Geçtiğimiz aylarda Suriye ordusu da muhaliflere karşı başlattıkları operasyonlar çerçevesinde Türkiye sınırına yakın bölgelere askeri araç, tank ve uçak savar ile teskin nişancıları yerleştirmişti.

SAVAŞ İSTEMİYORUZ

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaDiyarbakırHatayKilisMalatyaMardinŞanlıurfaSavaşSuriyeTercihTürk Silahlı Kuvvetleri
Görüş Bildir