Kuseyr'in Tamamı Esad'ın Kontrolünde

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Suriye: Ordu Kuseyr'in Kontrolünü Ele Geçirdi

Suriye: Ordu Kuseyr'in Kontrolünü Ele Geçirdi

Suriye televizyonu, sabah erken saatlerden itibaren ekrana yansıyan alt yazılarla hükümete bağlı güçlerin Kuseyr kentinde kontrolü tamamen ele geçirdiklerini iddia ediyor.

Ancak sabah programlarında, bu iddiayı doğrulayacak herhangi bir görüntüye yer vermeyen televizyon, haberi canlı yayında Kuseyr'deki bir muhabire bağlanarak aktardı.

Televizyon kanalının muhabiri de Kuseyr'in hükümet güçlerinin kontrolüne girdiğini söyledi ancak haberinde herhangi bir ayrıntı vermedi.

Suriye devlet televizyonu, daha sonra Kuseyr'de harabeye dönmüş binaların görüntülerini yayınladı. Kentte bir çatışma görülmezken, bazı bölgelerden siyah duman yükseliyor.

Hizbullah'a ait televizyon kanalı El Manar da Kuseyr'deki muhabirine dayanarak, kentteki direnişin geniş şekilde kırıldığı yolunda mesajlar yayınlıyor.

Öte yandan Özgür Suriye Ordusu'nun askeri komutanlarından General Selim İdris, son dönemde yaşanan gerilemeye rağmen, direnişçilerin savaşı kaybettikleri yolundaki iddiaları reddediyor.

BBC'ye bir açıklama yapan General İdris, Hizbullah militanlarının yoğun şekilde Suriye'ye giriş yaptığını, Kuseyr, idlib, Halep ve Şam'da çok sayıda Hizbullah savaşçısının Suriye askerleriyle birlikte savaştıklarını söyledi.

Direnişçilere, ülke içindeki Hizbullah militanlarıyla mücadele emri verdiğini belirten General İdris, Lübnan'ı da Suriye'ye giden militanları durdurmak için hiçbir çaba göstermemekle suçladı.

"Hizbullah savaşçıları Suriye topraklarını işgal ediyor ve Lübnan yetkilileri buna sadece seyirci kalıyorlar" diyen General İdris "Bu durumda Hizbullah'la Lübnan içinde de savaşmaya hakkımız var" görüşünü ifade etti.

Lübnan sınırına sadece 10 kilometre uzaklıktaki Kuseyr kentinin kontrolü için Hizbullah militanları, Suriye askerleriyle birlikte direnişçilere karşı yoğun bir mücadele içindeydi.

General Selim İdris, direnişçilerin Devlet Başkanı Beşar Esad'a karşı yürüttükleri savaştan galip çıkacaklarını söyledi ancak "Batılı dostlarımızın ve Amerika'nın desteği olmazsa bu savaş uzun yıllar boyu devam edecek ve daha fazla can kaybına, daha fazla yıkıma neden olacak" dedi.

General İdris, "Suriye'de barışın yolu Beşar Esad'ın iktidarda kalmasıysa biz böyle bir barış istemiyoruz" dedi.

Birleşmiş Milletler verileri, Suriye'de Beşar Esad'a karşı 2011 yılında başlayan ayaklanmada bugüne kadar 80 binden fazla kişinin öldüğünü, 1,5 milyon kişinin de ülkeden ayrıldığını gösteriyor.

Haberin Tamamı İçin:

Kuseyr'in Tamamı Esad'ın Kontrolünde

Kuseyr'in Tamamı Esad'ın Kontrolünde

Suriye ordusu, haftalardır kuşatma altında tuttuğu stratejik öneme sahip Kuseyr kentine tamamen hâkim oldu. Uzun süredir kenti elinde tutan muhalifler de dün gece Kuseyr'den çekildiklerini doğruladı.

Suriye’de iki yıldır devam eden iç savaşta uzun süredir muhaliflerin kontrolünde olan, Lübnan sınırındaki stratejik öneme sahip Kuseyr kenti Devlet Başkanı Beşar Esad’a bağlı birliklerin kontrolüne geçti. El Arabiya televizyonu da Suriyeli muhaliflerin Kuseyr kentinden dün gece yarısı çekildiklerini duyurdu. Lübnan sınırına yakın bir bölgede bulunan Kuseyr kentinde, Suriye yönetimine bağlı orduyla birlikte Lübnan'daki Hizbullah militanları da Özgür Suriye Ordusu ve diğer muhalif güçlerle çarpışıyordu.

Reuters haber ajansına bir açıklama gönderen muhalif güçler, ‘askeri teçhizat eksikliği’, ‘Hizbullah'ın işgali’ ve ‘Esad ordusunun büyük silah üstünlüğü’ nedeniyle kentten çekilme kararı aldıklarını söyledi. Açıklamada, hava bombardımanları nedeniyle çok fazla can kaybı olduğu, kentte çok sayıda da yaralı bulunduğu belirtildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Beşer EsadBirleşmiş MilletlerHizbullahLübnanSavaşSuriye
Görüş Bildir