Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Suriye'nin Mektubu BM'de

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Suriye'nin Mektubu Bm'ye Ulaştı

BM, Suriye'nin Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'ne (CWC) katılma isteğine ilişkin mektubunun BM Genel Sekreterliği'ne ulaştığını bildirdi.

Haberin Tamamı İçin:

Suriye'nin Mektubu BM'de

BM, Suriye'nin Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'ne katılma isteğine ilişkin mektubunun BM Genel Sekreterliği'ne ulaştığını bildirdi.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER

Suriye'nin Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'ne (CWC) katılma isteğine ilişkin talebin BM Genel Sekreterliği'ne ulaştırıldığı bildirildi.

BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye Hükümeti'nin talebini içeren belgenin halen tercüme edildiğini belirterek, "Belge tercüme edildikten sonra süreç başlatılacak" dedi.

Haq, gazetecilerin, bu talebin Suriye'nin CWC Sözleşmesine tam taraf olacağı anlamına gelip gelmediği sorusu üzerine de belgenin bunun ilk aşamasını teşkil ettiğini söyledi.

Ferhan Haq, belgenin çevrilme aşamasında olduğu için içeriğine ilişkin bilgi veremeyeceğini ifade etti.

Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'ne taraf olan ülkelerin kimyasal silahlarını deklare etmesi ve bu silahları uluslararası gözetim altında imha etmesi gerekiyor.

Haq, Suriye'de inceleme yapan BM kimyasal silah inceleme heyetinin raporunun da önümüzdeki pazartesi Genel Sekreter'e sunulacağına ilişkin haberleri teyit edemeyeceğini belirterek, bu konuda henüz netleşmiş bir takvimin olmadığını kaydetti.

Haberin Tamamı İçin:

Suriye'nin Mektubu BM'de

Suriye, kimyasal silahların uluslararası kontrol altına alınmasına yönelik anlaşmayı BM'ye yolladı.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Russia 24 TV kanalına verdiği röportajda kimyasal silahları uluslararası kontrolün altına vermeye hazır olduklarını, bunu Rusya için yaptıklarını ve ABD'nin kendilerini vurma tehdidinden dolayı olmadığını söylemişti.

Suriye'deki kimyasal silahların uluslararası toplumun kontrolüne geçmesi teklifi Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov tarafından önerilmişti.

BM, Suriye tarafından gönderilen Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'ne (CWC) katılma isteğine ilişkin mektubun Genel Sekreterliğe ulaştığını bildirdi.

BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, mektubun halen tercüme edildiğini belirterek, "Belge tercüme edildikten sonra süreç başlatılacak" açıklamasında bulundu.

Haq, mektubun Suriye'nin CWC sözleşmesine tam taraf olması yönünde ilk aşama olduğunu belirterek Suriye'de inceleme yapan BM kimyasal silah inceleme heyetinin raporunun ne zaman sunulacağına ilişkin henüz netleşmiş bir takvimin olmadığını ifade etti.

SKY 360

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBeşer EsadBirleşmiş MilletlerRusyaSuriye
Görüş Bildir