Suriye'de Ölü Sayısı 200 Oldu

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Suriye: Fırın Vuruldu, 'Onlarca Ölü Var'

Suriye: Fırın Vuruldu, 'Onlarca Ölü Var'

Suriye'deki muhalif kaynaklar uçaktan açılan ateşin Hama ilinde bir fırına isabet etmesi sonucu çok sayıda kişinin öldüğünü duyurdu.
Olayın meydana geldiği Halfaya yerleşim merkezi muhalif güçlerin eline geçmişti.

Muhalifler olayda 90 kişinin öldüğünü bildiriyor; bu sayı doğrulanırsa hava saldırılarındaki en büyük can kayıplarından biri yaşanmış olacak.

Suriye devlet televizyonundaki haberlerde "olaydan terörist güçlerin sorumlu" olduğu, muhaliflerin hükümet güçlerini zan altında bırakmak için saldırı sonrasını kamerayla çektikleri iddia ediliyor.

Ölümcül olduğu anlaşılan bu son olay, BM ve Arap Birliği özel temsilcisi Lahdar Brahimi'nin Şam'a varışıyla aynı sıraya rastlıyor.

Muhalif kaynaklar, gerillaların Beşar Esad yönetimine karşı 21 aydır yürüttükleri savaşta 44 bin kişinin öldüğünü söylüyor.

"Herkes fırına gidiyordu"

Halfaya'da bulunun Samer Hamavi adındaki bir rejim karşıtı, Reuters Ajansı'na "Patlamada kaç kişinin öldüğünü kesin olarak söylemenin mümkün olmadığını ama olay yerine gittiğinde yerde öbek öbek insan bedenleri gördüğünü" söylüyor.

Hamavi, devamla "Bize üç gündür un gelmiyordu; onun için herkes fırına gidiyordu... Aralarında çok sayıda kadın ve çocuk vardı." diyor.

Patlama sonrasına ait olduğu söylenen ancak gerçekten böyle olup olmadığı teyit edilemeyen görüntülerde çok sayıda kişi ağır yaralı ya da ölü olarak yatarken görülüyor.

Görüntülerde, fırın olduğu söylenen binanın da kısmen tahrip olduğu görülüyor.

Mağdurlara yardım etmek için gelenlerin naaşları enkazın altından kaldırmaya çalıştığı da görülüyor.

Olay yerine gelen silahlı kişiler ve tahrip olmuş motorsikletler de görüntünün detayları arasında bulunuyor.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, 50 olduğunu söylediği yaralılardan bazılarının durumunun ağır olduğunu, ölü sayısının artabileceğini belirtti.

"Kurtarılmış bölge" Halfaya

Özgür Suriye Ordusu güçleri Halfaya'ya girdiklerini ve "kurtarılmış bölge" ilan ettiklerini beş gün önce açıklamışlardı.

Gerillalar Hama'ya yönelik saldırıları yoğunlaştırmıştı.

Beyrut'ta bulunan BBC muhabiri, gerilların Hama'nın tamamında denetimi ele geçirmek istediklerini, böylece ellerindeki bölgeleri birleştirebileceklerini söylüyor.

BBC muhabiri, bundan önce de pekçok kez tanık olunduğu gibi gerillaların eline geçen merkezlere hükümet güçlerinin ağır saldırılar düzenlediğini belirtiyor.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi pazar günü başka saldırılar da olduğunu, Halep'in kuzeyindeki Safira'daki hava saldırısında 13 kişinin öldüğünü duyuruyor.

Gözlemevi, Şam'ın hemen kuzeyindeki Sakba yerleşim merkezine yönelik de benzer bir saldırı düzenlendiğini duyurdu.

Gözlemevi Suriye'deki olaylarda pazar günü 180 kişinin öldüğünü belirtti.

Brahimi uçakla gitmedi

Özel temsilci Brahimi, Devlet Başkanı Esad ile da görüşecek.

Şam havaalanı yakınındaki çatışmalar nedeniyle özel temsilci Brahimi ülkeye Lübnan sınırında karayolundan giriş yaptı.

BM ve Arap Birliği özel temsilcisi Şam'a daha önce iki kez gitmişti.

Brahimi'nin Devlet Başkanı Beşar Esad ile bugün görüşmesi bekleniyor.

Muhabirler, barış girişimlerinde kayda değer bir ilerleme sağlayamayan Brahimi'nin yeni önerilerle gidip gitmediğinin net olmadığını söylüyor.

BBC muhabiri, gerillaların zafer hissi içinde olduğunu ve başarıyı yakalayabileceklerini hissettikleri bir aşamada saldırılarını durdurmayacaklarını söylüyor.

Muhabirimiz, gerillaların temel olarak Beşar Esad'ın görevini bırakmasını istediklerini, uluslararası toplumun da böyle bir gelişme olması durumunda iktidarın barışçıl bir şekilde devrini sağlayabilecek müzakerelerin yapılmasını dilediğini belirtiyor.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

Suriye'de Fırına Bombada Ölü Sayısı 200 Oldu

Suriyeli Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Konseyi (SMDK), Hama'nın Halfaya kasabasında dün ekmek fırınının bombalanması sonucu ölenlerin sayısının 200'e yükseldiğini, olayın siyasi ve ahlaki sorumluluğunun Esed yönetimine ait olduğunu bildirdi.

SMDK'dan yapılan yazılı açıklamada, SMDK yetkililerinin, Halfaya katliamı başta olmak üzere, bugüne kadar Esed yönetimine bağlı Suriye Ordusu tarafından işlenen suçların araştırılması için Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'ne resmi talepte bulunacağı ve dosyaları Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne sunacağı ifade edildi.

Halfaya kasabasındaki ekmek fırınına yönelik saldırının, BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi el-Ahdar el-İbrahimi'nin, Esed güçlerinin Scud füzelerini kullanıp kullanmadığını öğrenmek ve yeni girişimleri görüşmek üzere yaptığı Suriye ziyaretiyle eş zamanlı olduğu belirtildi.

Merkezi Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü (SNHR) de Suriye Ordusu'na ait Mig savaş uçağının ülkenin iç kesimlerinde yer alan Hama'nın Halfaya ilçesinde bir fırını bombaladığını, ilk belirlemelere göre 93 kişinin hayatını kaybettiğini, yüzlerce kişinin yaralandığını bildirmişti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Beşer EsadBirleşmiş MilletlerDiyetİngiltereLübnanSavaşSuriyeolay
Görüş Bildir