Suriye Dışişleri: ' Türkiye ABD'ye Alet Oldu'

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Muallim Batı basınına ilk kez konuştu

Muallim Batı basınına ilk kez konuştu

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

"Türkiye ABD'ye alet oldu"

"Türkiye ABD'ye alet oldu"

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Suriye'de kriz başlayalı beri ilk kez Batı basınına konuştu. "The Independent" ile yapılan söyleşi, Şam çevresindeki silah seslerinin eşliğinde gerçekleşti.

Suriyeli Bakan Muallim, Suriye'ye karşı şiddetin ardında ABD'nin bulunduğunu ve Amerikalılar'a, "Afganistan'ı ve Somali'yi iyi okuyun. Suriye'de siz terörizmi desteklerken, uluslararası terörizmle mücadele sloganınızı anlamıyorum" dediğini belirtti. Muallim, Suriye hakına karşı 17 ayrı karara destek veren Avrupalılar'a da, "Suriye halkının refahından söz ediyorsunuz" dediğini kaydetti.

'ŞİDDETİN ÇOĞU TÜRKİYE KAYNAKLI'

Velid Muallim, herşeyden önce "Suriye vatandaşı" olduğunu, yaşanan olaylardan üzüntü duyduğunu, iki yıl öncesini arzuladığını belirtti. Suriyeli bakan ülkesindeki şiddetin yüzde 60'ının Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar'dan geldiğini ve nüfuzun da ABD'de olduğunu savundu. Muallim, Katar Emiri'nin iki yıl önce Beşar Esad ile ailece tatil yaptığını söyledi. Velid Muallim, Tunus'taki seçimlerde destek olmak için Katar Emiri'nin Ennahda'ya 150 milyon dolar verdiğini bizzat gördüğünü belirtti.

ASIL OYUNCU ABD

Suriyeli Bakan, ABD'nin, İran'ın nükleer kapasitesi konusunda Körfez ülkelerini ikna ettiğini ve onlara silah sattığını kaydetti. Muallim, "ABD'nin, Suriye'ye karşı esas oyuncu olduğuna inanıyoruz. Diğerlerinin hepsi enstrüman" dedi. Muallim, ABD'deki bir düşünce kuruluşunda, İran'ı kıskaçta tutmak için Suriye'den başlanması gerektiği sonucuna varılan bir çalışma yapıldığını belirtti.

"İRAN NEDEN BİZE YASAK?"

Velid Muallim, şöyle konuştu:

"Bize, bu işin başında Batılı bir temsilci tarafından söylendi. Suriye'nin, İran, Hizbullah ve Hamas ile ilişkilerinin krize neden olduğu ifade edildi. Çözersek ABD'nin yardım edeceği de kaydedildi. Ama, kimse bize Körfez ülkelerinin Tahran ile ilişkileri varken, Suriye'nin İran ile ilişkisinin neden yasak olduğunu söylemedi."

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBeşer EsadHizbullahİranKatarSuriyeSuudi ArabistanTunustatil
Görüş Bildir