Suriye'den "Toplu Kaçış" İddiası

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Suriye'den "Toplu Kaçış" İddiası

Suriye'den "Toplu Kaçış" İddiası

Uluslararası yayın organların Suriye ile ilgili iddialarına bir yenisi daha eklendi. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın yakın çevresinden kişilerin de aralarında bulunduğu bir grup üst düzey yetkilinin ülkeden kaçmak için plan yaptığı öne sürüldü.

Daily Telegraph gazetesinin, ismi açıklanmayan ABD’li yetkililerin verdiği bilgilere dayandırdığı habere göre, Esad’ın yakın çevresinden isimlerin de aralarında yer aldığı ülke yöneticileri Suriye’den toplu kaçış için hazırlık yapıyor.

Haberde, Suriye'deki bazı üst düzey askeri yetkililerin "kaçış stratejilerini" belirlemek için muhaliflerle iletişime geçtikleri belirtildi. Söz konusu yetkililerin, muhaliflerle, firar etmeleri durumunda nasıl karşılanacaklarını konuştukları öne sürüldü.

Kaçış planı dahilinde, bu kişilerin paralarını Lübnan ve Çin bankalarına aktarma ve muhalif unsurların yanı sıra Batılı hükümetlerle de iletişime geçme arayışında olduğu da iddia edildi.

Suriye’nin önde gelen muhalif hareketlerinden bir kaynak ise, "Kaçmak için tam vaktini bekleyen üst düzey yöneticiler olduğunu çok iyi biliyorum. Elimizde Başkanlık Sarayı içinden isimler var" dedi.

"ÜÇ PİLOT DAHA KAÇACAKTI"

Suriye Hava Kuvvetleri'ne mensup Albay Hasan Mari Hamada, kullandığı MIG 21 savaş uçağıyla dün Ürdün'e sığınmıştı. Muhaliflerin bu eylemin, ülkeden kaçışları özendirecek bir gelişme olmasını umdukları ifade edildi.

Haberde, bir muhalifin sözlerine dayanarak, Hamada gibi Dera'yı bombalamakla görevli üç MIG pilotunun daha kaçmayı düşündüğü, ama geri çevrilmekten korktukları için vazgeçtikleri iddiasına yer verildi. Ayrıca, Suriyeli muhalif grupların firar eylemlerini desteklemek için ABD'nin yardımını istediği de belirtildi.

Ürdün, siyasi sığınma talep eden Albay Hamada'ya olumlu yanıt verirken, Suriye yönetimi pilotu "hain" olarak nitelendirmişti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBeşer EsadÇinLübnanSavaşSuriye
Görüş Bildir