Görüş Bildir

Suriye'den Şanlıurfa'ya 3 Havan Mermisi Düştü

Anasayfa > Gündem

Kobani'de IŞİD ile Kürt gruplar arasındaki çatışmalarda atılan 3 havan mermisi Şanlıurfa'daki boş askeri alana düştü. Genelkurmay başkanlığı buna 6 havan mermisiyle misilleme yapıldığını duyurdu.

Genelkurmay Başkanlığı olayda can kaybı olmadığını açıklarken, angajman kuralları gereği Suriye tarafında 6 havan mermisiyle karşılık verildiğini belirtti. Genelkurmay'ın açıklamasına göre, Suriye tarafından atılan havan mermileri saat 15:33 ile 16:05 arasında Kara Kuvvetleri 3'üncü Hudut Alayı (Şanlıurfa) Kapı Hudut Karakol Komutanlığı sorumluluğundaki boş bir bölgeye düştü.

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden yapılan açıklamada 'Mevcut angajman kuralları çerçevesinde, derhal hududun Suriye tarafından havan atışlarının yapıldığı tespit edilen koordinatlara, bölgedeki Hudut Birlikleri tarafından, altı adet havan atışı ile karşılık verilmiştir' denildi.

Türkiye, 22 Haziran 2012'de bir Türk keşif uçağının düşürülmesinin ardından Suriye sınırındaki angajman kurallarını değiştirmiş, o tarihten sonra sınıra yaklaşan hava unsurlarını vuracağını açıklamıştı. Türkiye bir Suriye helikopterini düşürürken, Suriye'deki çatışmalar sırasında Türkiye tarafına düşen top mermilerine de karşılık vermeye başlamıştı.

Daha önce 3 Ekim 2012'de Suriye rejim güçleriyle muhalifler arasındaki çatışmalar sırasında Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine düşen top mermisi nedeniyle 5 sivil hayatını kaybetmişti.

  • Al Jazeera
Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/sur...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?