Suriye'de Ölenlerin Sayısı 79'a Yükseldi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Suriye'deki Olaylarda 23 Kişi Hayatını Kaybetti

Suriye'deki Olaylarda 23 Kişi Hayatını Kaybetti

Suriye İnsan Hakları İzleme örgütü bugün 23 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Suriye İnsan Hakları İzleme örgütü, ülkenin çeşitli kentlerinde bugün Cuma namazından sonra çıkan olaylarda güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu 23 kişinin öldüğünü duyurdu.

Londra merkezli örgüt, Hama, Dera ve Lazkiye'de göstericilere ateş açılması sonucu 16 kişinin yaşamını yitirdiğini, onlarca kişinin de yaralandığını belirtti.

Başken Şam'ın banliyölerinde 2, Deyr Ez Zor kentinde 3, İdlib ve Hama'da ise birer kişinin hayatını kaybettiğini kaydeden örgüt, birçok kentte çıkan yönetim karşıtı gösterilerde güvenlik güçlerinin göstericiler üzerine ateş açtığını aktardı.

Suriye Genel Devrim Konseyi ise Humus'un helikopterlerle bombaladığını, çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu çok sayıda yaralının bulunduğunu ifade etti.

Konsey, hava saldırısında birçok ev ve ibadethanenin de kullanılamaz hale geldiğini kaydetti.

Öte yandan, Suriye resmi ajansı SANA, Şam'ın Kudsiye banliyösünde meydana gelen bir patlamada, 3 güvenlik görevlisinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Haberin Tamamı İçin:

Suriye'de 28 Kişi Öldü

Suriye'de 28 Kişi Öldü

Suriye'de çoğunluğu Dera'da 28 kişi güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu öldü.

Suriye Genel Devrim Konseyi, güneyde yer alan ve ülkedeki olayların ilk başladığı Dera kenti ve çevresinde gerçekleşen operasyonlarda 10'u kadın 19 kişinin yaşamını yitirdiğini, onlarca kişinin de yaralandığını belirtti.

Orta kesimlerdeki Humus'ta 7, Lazkiye'de 2 kişinin güvenlik güçlerince açılan ateşte öldüğünü kaydeden konsey, operasyonların bazı kentlerde yoğun bir şekilde devam ettiğini aktardı.

20'DEN FAZLA KİŞİ ÖLÜRKEN ONLARCA KİŞİ YARALANDI
Dera'daki yerel aktivistlerden Ebu Kasım, dünkü Dera Beled'deki operasyonlarda 20'den fazla kişinin hayatını kaybettiğini ve onlarca kişinin yaralandığını ifade ederek, "Yaralılarımızı bir camiye taşıyarak tedavi etmeye başladık, kentteki yoğun operasyonlar nedeniyle hastahanelere götürme imkanımız yoktu" diye konuştu.

Öte yandan Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, dün, ülke genelinde 603 noktada 722 gösterinin düzenlendiğini ve çıkan olaylarda 68 kişinin gevenlik güçlerine açılan ateşte öldüğünü bildirdi.

Haberin Tamamı İçin:

Suriye'deki Olaylarda Ölü Sayısı 44'e Yükseldi

Suriye'deki Olaylarda Ölü Sayısı 44'e Yükseldi

Suriye Genel Devrim Konseyi, ordunun ülkenin çeşitli kentlerinde muhaliflere karşı düzenlediği operasyonlarda güvenlik güçlerince açılan ateşte çoğunluğu Dera kentinde olmak üzere ölü sayısının 44'e yükseldiğini duyurdu.

Muhalif yapılanmalardan sorumlu olan konsey, ülkenin güneyinde yer alan Dera kenti ve çevresinde 19, orta kesimlerde yer alan ve sabahtan bu yana yoğun olarak birçok semtinde operasyonların devam ettiği Humus'ta 17, Lazkiye'de 2, Şam'ın banliyölerinde 4, İdlib ve Haseke'de birer olmak üzere bugün güvenlik güçlerinin ülke genelinde düzenlediği operasyonlarda ölü sayısının 44'e yükseldiğini belirtti.
Özgür Suriye Ordusu Şam'ın Kabun bölgesinde Şebiha milislerine ait 4 otobüsü yaktığını açıklayan konsey, yakılan otobüslerde ölen ve yaralanan askerlerin olup olmadığına ilişkin bilgi vermedi.
Bu arada, güvenlik güçlerinin Humus'un Halidiye bölgesine ağır silahlarla ve roketlerle sabahtan bu yana ağır silahlarla saldırması, top ve havan mermilerinin yerleşim birimine düşmesi sonucunda ölü ve çok sayıda yaralı olduğunu kaydeden yerel medyadan sorumlu Semih El Humusi, kentteki tüm hastaneler güvenlik güçlerince kuş...

Haberin Tamamı İçin:

Suriye'de Ölenlerin Sayısı 79'a Yükseldi

Genel Devrim Konseyi, muhaliflere yönelik operasyonlarda ölenlerin sayısının 79'a yükseldiğini duyurdu.

Muhalif yapılanmalardan sorumlu Konsey, güvenlik güçlerinin açtığı ateşte verilen can kayıplarının çoğunun Humus, Dera, İdlib ve Lazkiye kentlerinde olduğunu bildirdi.

Humus, Lazkiye ve Dera'da operasyonlar yüzünden insani durumun çok kötü olduğu belirtilirken, Hama'ya bağlı Selamiye'de Özgür Suriye Ordusu ile güvenlik güçleri arasında şiddetli çatışmalar çıktığı kaydedildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İdlibSuriyehumus
Görüş Bildir