Akçakale'de Ders Zili 3 Hafta Sonra Çaldı

-

Suriye'deki Çatışmada Türkiye'deki Evler Vuruldu

Suriye'deki Çatışmada Türkiye'deki Evler Vuruldu

Suriye'nin Türkiye sınırındaki Tel Abyad bölgesinde çıkan çatışmalarda Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesindeki bazı evlerin de isabet aldığı bildirildi. Akçakale Belediyesi, sınıra yakın mahallelerde oturan vatandaşların bölgeden uzaklaşmaları için anons yapıyor.

Reuters'a konuşan bir Türk yetkili, serseri kurşunlara hedef olan evlerin camlarının kırıldığını söyledi.

Bölgede Suriye ordusuyla muhalifler arasındaki çatışmaların sürdüğünü belirten yetkili, Esad karşıtlarının Tel Abyad sınır kapısının kontrolünü ele geçirmeye çalıştığını ifade etti.

Anadolu Ajansı, çatışmaların şiddetinin artığı bölgeden atılan bir top mermisinin Türkiye sınırına yakın bir bölgeye düştüğünü bildirmişti. Ajans, can kaybının yaşanmadığı olayda merminin isabet ettiği bölgeden dumanlar yükseldiğini belirtmişti.

Haberin Tamamı İçin:

Suriye'deki Çatışma Türkiye'ye Sıçradı: 3 Yaralı

Suriye'deki Çatışma Türkiye'ye Sıçradı: 3 Yaralı

Suriye'nin Rakka kentine bağlı Tel Abyad ilçesinde devam eden çatışmalarda, Akçakale ilçesinde şarapnel parçalarının isabet ettiği 1'i çocuk 3 kişinin yaralanmasına neden oldu.

Öğle saatlerinde Türkiye sınırındaki Tel Abyad Sınır Kapısı'nı ele geçirmek için saldırı düzenleyen Özgür Suriye Ordusu ile Beşşar Esed'e bağlı güçler arasında süren çatışmalarda seken kurşunlar Türkiye'nin Suriye sınırındaki bazı evlere isabet etti.

Seken kurşunlardan hafif yaralanan Emine Emiroğlu (20), Fadile Bayat (24) ve kızı Medine Bayat (1) Akçakale Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Öte yandan, çatışmalarda yaralandığı belirtilen 6 Suriyelinin de tedavisi devam ediyor.

Çatışmalarda evlerini terk eden, aralarında kadın ve çocukların da olduğu yaklaşık 100 kişi ise güvenlik güçlerince Süleyman Şah Çadır Kenti'ne yerleştirildi.

Akçakale Belediye Başkanı Ayhan

Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sınır bölgesinde 2-3 günden bu yana çatışmaların devam ettiğini söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

Şanlıurfa'da Sınır Okullarına Çatışma Tatili

Şanlıurfa'da Sınır Okullarına Çatışma Tatili

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Sınırda Çatışma: Akçakale'de Okullar Tatil

Sınırda Çatışma: Akçakale'de Okullar Tatil

Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'ne bir kaç yüz metre mesafedeki Tellebyad sınır kapısında muhalifler ile Suriye askerleri arasında dün geceden sabaha kadar şiddetli çatışmalar yaşandı. Akçakale İlçe Merkezi ve sınır hattındaki köy okullarında çatışmalar nedeniyle okullar tatil edildi. Sabah saatlerinde ise muhalifler sınır kapısını ele geçirdi ve Suriye bayrağını indirdi.

İki gündür devam eden çatışmalarda yaralanan çok sayıda kişi ile evlerini terkeden sivil vatandaşlar Türkiye ye sığındı. Bugün'de sabahın ilk ışıklarıyla birlikte yeniden başlayan çatışmalarda muhalifler Tellebyad sınır kapısını ele geçirmek için mücadeleye başladı. Sınır kapısındaki gümrük binası yoğun ateş altına alındı. Zaman zaman bombaların düştüğü binadan dumanlar yükseldi.

Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi’nin karşısında bulunan Suriye’nin Rakka kentine bağlı Telebyad İlçesi’nde muhalifler ile askerler arasındaki çatışmaların en şiddetlisi dün gece yaşandı. Muhalifler, Türkiye sınırına 300 metre mesafede ele geçirmek istediği Telebyad Gümrük Kapısı’nı yoğun ateş altına aldı. Zaman zaman atılan bombalar nedeniyle gümrük binasından dumanların yükseldiği görülüyor. Türkiye tarafında tedirginliğe yol açan çatışma sonrası, Akçakale ilçe merkezi ile ilçenin sınır hattında bulunan köylerde okullar tatil edildi.

İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Pala da dün yaşanan çatışmalar nedeniyle eğitime ara verildiğini söyledi. Pala, duruma göre okulların yarın da tatil edilebileceğini kaydetti.

SINIR KAPISI DÜŞTÜ, BAYRAK İNDİRİLDİ

Bu arada muhalifler dün geceki şiddetli çatışmaların ardından bugün saat 10:00 sularında Türkiye Suriye sınırında bulunan Akçakale sınır kapısınındaki gümrük binasını ele geçirdi.

Özgür Suriye Ordusu’nda mensup silahlı kişiler binada bulunan Suriye bayrağını indirdi.

Dün geceden bu yana bölgede şiddetli çatışmalar yaşanıyordu. Sınır kapısını ele geçirmeye çalışan muhalifler ile askerler arasındaki çatışmalar sırasına Türkiye tarafı da etkilenmiş, seken kurşunlardan yaralananlar olmuştu.

Akçakale’de güvenlik nedeniyle okullarda bir günlüğüne ara verilmişti.

İç karışıklığın sürdüğü Suriye’de, muhalifler ile ordu güçleri arasında süren çatışmalar, aylardır ülkenin sakin olarak bilinen kentlerinden Rakka’ya sıçradı. Rakka’da 3 gündür devam eden gerginlikte, muhalifler Akçakale’nin karşısında bulunan Türkiye sınırına 300 metre uzaklıktaki Telebyad İlçesi’nde sınır kapısını ele geçirmek için Suriye askerleri ile çatışmaya başladı. Giderek şiddetini artıran çatışmalarda çok sayıda kişi ölürken, onlarca kişi de yaralandı. Çatışmadan kaçan onlarca kişi de, sınırı aşıp Türkiye’ye sığındı ve Akçakale’de bulunan çadır kente yerleştirildi.

GÜMRÜK BİNASI KUŞATILDI

Telebyad’da dün başlayan çatışmalarda muhalifler, ele geçirmek istedikleri Telebyad Sınır Kapısı’nı ve gümrük binasını kuşattı. Muhalifler, sabahın ilk ışıklarıyla birlikte içeride bulunan askerler ve keskin nişancılar ile çatışmaya başladı. Silah seslerinin yankılandığı çatışmalar sırasında, binadan zaman zaman atılan bombalar nedeniyle dumanlar yükseldiği görüldü. Gümrük binasının yanı sıra Telebyad’ın iç kısımlarında da silah sesleri durmadı.

YARALILAR TÜRKİYE’YE GETİRİLİYOR

Sabah saatlerinde gümrük binası ve ilçe merkezinde başlayan çatışmalarda yaralanan çok sayıda Suriyeli, birkaç yüz metre mesafedeki Türkiye sınırına getirildi. Sınır bölgesi ve yakın köylerden Türkiye’ye gelen yaralılar hastanelere, sivil vatandaşlar ise çadır kentlere yönlendirildi. Sınırı geçen Suriyeliler, çatışmaların şiddetli şekilde sürdüğünü ve çok sayıda kişinin öldüğünü söyledi.

İLÇEDE TEDİRGİNLİK SÜRÜYOR, VATANDAŞLAR EVLERİNİ TERK ETTİ

Telebyad’da dün başlayan çatışmalarda, çok sayıda şarapnel parçası ve kurşun Türkiye tarafına isabet etti. Suriye yönünden gelen kurşunlar, Akçakale’de evlerinin damında bulunan 3 kişinin yaralanmasına da yol açtı. Bunun üzerine yetkililer, belediye ve cami hoparlörlerinden, damlara çıkılmaması ve sınır bölgesine yaklaşılmaması yönünde uyarı anonsları yaptı. Sabah saatlerinde yeniden başlayan çatışmalar sonrası sokakların boşaldığı ve sınır bölgesinde kimsenin bulunmadığı görüldü. Sınıra yakın evlerde yaşayan bazı vatandaşların da, şiddetli çatışmalar nedeniyle korktukları için geceyi daha güvenli olarak gördükleri ilçe merkezindeki yakınlarının yanında geçirdikleri belirtildi.

Haberin Tamamı İçin:

Bayrağı Böyle İndirdiler

Sınırda Çatışma Çıktı!..

Sınırda Çatışma Çıktı!..

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine yakın mesafedeki Tel Abyad Sınır Kapısı muhaliflerin eline geçti. Suriye bayraklarını indiren muhalifler, yeşil, beyaz ve siyah renklerden oluşan 3 yıldızlı bayrağı astı.

Cumhuriyet Haber Portalı

Haberin Tamamı İçin:

Bayrağı böyle indirdiler

Bayrağı böyle indirdiler

Türkiye sınırına 300 metre mesafedeki çatışmalarda muhalifler, Telebyad Sınır Kapısı'nı ele geçirdi.

Hasan KIRMIZITAŞ-Ali LEYLAK-Hadi KURT-Ömer ŞULUL-AKÇAKALE/ŞANLIURFA/DHA

Saat 10.00 sıralarında yoğun bombardımanla vurulan gümrük binasını ele geçiren muhalifler, daha sonra binanın çatısındaki Suriye bayrağını indirdi.

Askerlerin ve keskin nişancıların bulunduğu gümrük binasını vuran ve kısmen yıkılmasını sağlayan muhalifler daha sonra, binanın çatısına çıktı. Tekbir getiren ve havaya uzun namlulu silahlarla ateş açan muhalifler, daha sonra çatıda bulunan Suriye bayrağını gönderden indirip yere attı. Bir süre sonra çatıdan inen muhalifler, sınır kapısındaki Beşar Esad fotoğrafını yırtıp, alandaki büyük direkte asılı Suriye bayrağını da indirdi.

112 AMBULANSLARI SINIRI GEÇİP YARALILARI ALDI

Kapının ele geçirilmesinin ardından silah sesleri de kesildi. Şiddetli çatışma sonrası yaralanan muhalifler de, 150 metre kadar Suriye sınırından içeri giren 112 acil servis ambulansları ile alınıp Akçakale Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye getirildi. 4'ü ağır 10 yaralı tedavi için Akçakale ve Şanlıurfa'daki hastanelere götürüldü.

VATANDAŞLAR SU GÖTÜRDÜ

Sınır kapısı önünde şiddetli çatışmaları izleyen bazı Akçakaleli vatandaşların, sınırın muhaliflerce elege çirilmesinin ardından, 300 metre uzaklıktaki Özgür Suriye Ordusu mensuplarına Akçakale Sınır Kapısı'nı kullanarak kolilerle su götürdükleri görüldü.

Çatışmalardan kaçarak Akçakale'ye gelen 100'e yakın Suriyeli sivil de, askerler tarafından teslim alınarak ve çadırkente götürüldü. Yaklaşık 2 ay önce Akçakale'de kurulan 10 bin kişilik Süleyman Şah Çadır Kent'in kapasitesinin 20 bine çıkarılması için de çalışmalara başlandığı bildirildi

Haberin Tamamı İçin:

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine birkaç yüz metre mesafedeki Tel Abyad Sınır Kapısı bütün gece süren çatışmaların ardından muhaliflerin eline geçti. Doğan Haber Ajansı’nın görüntülediği bölgedeki binaların şiddetli çatışmanın etkisiyle tahrip olduğu, çevrede öldürülen Suriye askerlerinin cansız bedenlerinin yanı sıra çok sayıda boş kovan, cam kırıkları ve askerlerin özel eşyaları olduğu görüldü. Asılı Suriye bayraklarını ve Beşar Esad’ın dev posterini bulunduğu yerden indiren muhalifler, Özgür Suriye Ordusu'nu temsil eden yeşil, beyaz ve siyah renklerden oluşan 3 yıldızlı bayrağını astı.
Hasan KIRMIZITAŞ- Hadi KURT- Ömer ŞULUL-DHA

Top Sesleri Türkiye'den Duyuldu

Top Sesleri Türkiye'den Duyuldu

Suriye ordu birliklerinin Tel Abyad'da stratejik noktaların muhaliflerin eline geçmesinin ardından başlattığı top atışları bugün akşam saatlerinde artmaya başladı. Top seslerinin sınırdaki Türk köylerinden duyulduğu bildirildi.

Suriye'nin Rakka kentine bağlı Tel Abyad ilçesinden zaman zaman şiddetli çatışma ve bombardıman sesleri duyuluyor.

Tel Abyad Sınır Kapısı'nın yanı sıra stratejik öneme sahip iki binayı daha ele geçiren Özgür Suriye Ordusu'na bağlı birliklerin, ilçedeki birçok kamu binasında asılı bulunan yönetime ait bayrakları da indirdiği belirtildi.

Haberin Tamamı İçin:

Akçakale'ye Askeri Sevkıyat

Akçakale'ye Askeri Sevkıyat

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Akçakale'de Eğitime Kısmi Tatil

Akçakale'de Eğitime Kısmi Tatil

ŞANLIURFA’nın Akçakale İlçesi’nde, Suriye sınırına yakın noktada bulunan 14 okulda eğitime ara verildi. Daha önce okulların 3 gün tatil edildiği ilçede, haftanın ilk günü sınıra yakın noktada bulunan ilçe merkezindeki ve köylerdeki 14 okulun 1 gün tatil edildiği bildirildi.

İç karışıklığın sürdüğü Suriye’de, muhalifler ile ordu güçleri arasında süren çatışmalar nedeniyle Akçakale ilçe merkezi ve sınıra yakın noktada bulunan 14 okul, öğrencilerin tedirgin olmaması ve ruh sağlığının bozulmaması için tatil edildi. Sabah saatlerinde ilçe merkezindeki Hürriyet Mahallesi’nde bulunan Cumhuriyet İlköğretim Okulu’na gelen öğrenciler, okullarının tatil edildiğini öğrenince yeniden evlerine geri döndü. Öğrenciler, "Sabah okula geldik, Suriye’de devam eden çatışmalar nedeniyle okulumuzun tatil edildiğini öğrendik. Silah ve bomba seslerinden çok korkuyoruz" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Türkiye'nin Yanı Başı Savaş!

Türkiye'nin Yanı Başı Savaş!

Suriye’deki savaşın Türkiye’den en çok hissedildiği yer Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesi. Suriye tarafındaki Telebyad (yazılışını kontrol etmekte fayda var) ile Akçakale arasındaki evlerin arası yalnız birkaç yüz metre. Suriye Ordusu ile Özgür Suriye Ordusu arasında bir haftadır devam eden yoğun çatışmada seken mermiler Türkiye tarafındaki evlere isabet ediyor. Dün gece havan topu atışları Türkiye tarafına düştü. Bugün de bir havan mermisi 100 metre yakınıma düştü. Akçakale sakinleri evlerini terk etmemiş. Sokaklarda geziniyor. Ancak halkın gündeminde yalnız yanı başlarında devam eden savaş var.

Sınırdaki çatışmalar yaklaşık bir hafta önce başladı. Özgür Suriye Ordusu ve savaştan kaçan Suriyeliler’in Türkiye’ye rahat geçişini sağlamak için Telebyad’daki sınır kapısıın alınması gerekiyordu. Çatışmalar bir hafta sürdü. Yoğun çatışmalar sonucunda Suriye Ordusu’na ait 3 nokta vuruldu. Türkiye ile Suriye arasındaki Beşşar Esad kontrolündeki son gümrük kapısı da böylece Özgür Suriye Ordusu’nun eline geçti.

Bugün itibariyle silah sesleri gelmiyor. Ancak havan atışları devam ediyor. Dün gece bir havan topu Türkiye tarafına düştü. Bir evin tam 4 metre yanındaki çakıl yığınına denk geldi. Bugün saat 12.00 sularında da yapılan 5 top mermisi muhaliflerin eline geçen gümrük binasının yakınlarına düştü. Gazeteye ‘oradaydım’ fotoğrafı çektirirken de topların biri birkaç yüz metre arkama düştü. Top atışlarını ardından sınır kapısının önünde bekleye meraklı vatandaşlarla panik halinde sağa sola kaçıştı.

Haberin Tamamı İçin:

Savaş geldi, huzur gitti!

Savaş geldi, huzur gitti!

Suriye sınırındaki Akçakale'de ülkelerindeki çatışmalardan kaçanlar da ilçede yaşayanlar da huzursuz.

Akçakale’de sabaha kadar 10-15 dakika aralıklarla top atışları devam etti. Telebyad’ın 12. Kilometre uzağına konuşlanan Suriye Ordusu, muhaliflerin ele geçirdiği sınır bölgesini bombalamaya devam etti. Sabaha kadar havan topu atışları 10-15 dakika aralıklarla devam etti.

İsa Topdemir, önceki gece evlerinin yakınlarına düşen bir top mermisinin şarapnel parçalarını göstererek, “Uyuyamıyoruz, sabaha kadar top atışları oluyor. Evimize gelecek diye korkuyoruz” dedi.

Suriye Telebiyad’dan Akçakale’ye kaçan Talal Sukni de elinde bir şarapnel parçasıyla yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Bu tarafa geçtik. Evimiz yok ancak herkes burada bize evini açtı. Üzerimize top yağıyordu.”

Şanlıurfa Devlet Hastanesi’nde de iki Suriyeli Muhammed ve Hasan Hamud, Suriye’den yaralı getirdikleri akrabalarını bekliyor. Mahmut başlarından geçenleri şöyle anlatıyor: “Amcam Halit Hamud, motosikletiyle giderken bir top mermisi düştü. Belinden yaralandı. Türkiye ’ye getirdik. Ancak dün (önceki gün) hayatını kaybetti. 3 akrabamız daha var yaralı. Biri yoğun bakımda. Şimdi sabah olmasını bekliyoruz. Cenazemizi alıp Suriye’ye götüreceğiz. Ambulansla sınıra kadar götürecekler. Oradan tabutu sınırdan kaçak geçireceğiz. Sonra gece Irak sınırının yakınlarındaki köye defnedeceğiz. Köy yolu normalde 3 saatte gidiliyor. Ancak Esad’ın askerlerinden saklanabilmek için uzun yoldan 10 saat süren diğer güvenli başka bir yoldan gideceğiz.’

Haberin Tamamı İçin:

Tren isabet aldı!

Tren isabet aldı!

Akçakale Tren istasyonunda duran yük vagonuna Suriye tarafından atılan havan mermisi isabet etti. Vagonda büyük hasar oluştu. İstasyon boşaltıldı.

Akçakale ilçesinde Suriye Ordusu ile Özgür Suriye Ordusu arasındaki çatışmalar devam ediyor. Akçakale’nin 12 kilometre uzaklığından atılan bir havan topu Akçakale Tren İstasyonu’nda TCDD’ye ait bir vagona isabet etti. Bombanın şarapnel parçaları vagonun 5 santimetre kalındığındaki demirleri deldi. Polis bölgede güvenlik önlemi alıyor.

Bu öğlen saat 12.30 sularında Suriye Ordusu tarafından Tel Abyad ilçesine atıla bombalardan biri Türkiye sınırlarına düştü. Akçakale Tren İstasyonu’nde bekleyen yük vagonuna isabet etti. Havan topu, vagonun yaklaşık 5 santimetre kalınlığındaki demirlerinin delinmesine neden oldu. Akçakale sınırındaki evlerin yaklaşık 20 metre yanına düşen bomba paniğe de neden oldu. Polis istasyonunun bulunduğu caddeyi trafiğe kapatırken, istasyon bölgesine hiç bir vatandaş alınmadı. Akçakale’de halen bomba sesleri duyuluyor. Halk tedirginlik içinde bekleyişini sürdürüyor.

Haberin Tamamı İçin:

Suriye'den Atılan Top Mermisi Ş.Urfa'ya Düştü

Suriye'den Atılan Top Mermisi Ş.Urfa'ya Düştü

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Suriye'nin Top Mermisi Urfa'ya Düştü

Suriye'nin Top Mermisi Urfa'ya Düştü

Suriye'nin Rakka kentine bağlı Tel Abyad ilçesinde çıkan çatışmada ateşlenen top mermisi, Akçakale ilçesinde bir mahalleye düştü.

Özgür Suriye Ordusu'na bağlı birliklerin stratejik noktaları büyük ölçüde ele geçirdiği Tel Abyad ilçesinden zaman zaman top atışları duyuluyor. Bölgedeki yerel kaynaklar, Beşşar Esed'e bağlı güçlerin kontrolü ele geçiren muhalifleri top ateşine tuttuğunu iddia etti.

İKİ EVİN DUVARI HASAR GÖRDÜ
Bu arada Tel Abyad'tan ateşlenen bir top mermisi, Akçakale Hükümet Konağı'nın yakınındaki bir mahalleye isabet etti. Can kaybının yaşanmadığı olayda bazı ev ve işyerlerinde maddi hasar oluştu.

AA muhabirinin telefonda görüştüğü Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan, ilçe merkezinde bir patlama sesi duyulduğunu ve iki evin duvarlarının hasar gördüğünü söyledi.

Olay sırasında can kaybı yaşanmadığını anlatan Ayhan, ''Çok şükür can kaybı yok ama iki evin duvarı yıkıldı. Patlamamış mermiler olabileceği için şu an olay yerindeki çalışmalar sürüyor'' dedi.

AKÇAKALE KAYMAKAMLIĞI YAKININA DA BOMBA DÜŞTÜ

Atılan bombalardan bir tanesinin ise Akçakale Kaymakamlığı binasının arkasına düştüğü belirtildi. Türkiye'nin sıfır noktasındaki Akçakale ilçe merkezine düşen bomba büyük paniğe neden oldu.

EĞİTİME TEKRAR ARA VERİLDİ

Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Türkiye sınırındaki Tel Abyad ilçesinde Özgür Suriye Ordusu ile Beşşar Esed'e bağlı güçler arasında zaman zaman yaşanan çatışmalar nedeniyle dün ara verilen ve bugün tekrar eğitime başlanan 15 okul, sınırın karşı tarafındaki çatışmaların sürmesi nedeniyle tatil edildi.

Bu okullarda eğitimlerine devam eden öğrenciler, bugün okula gittiklerini ancak çatışmalar nedeniyle öğretmenlerinin okulun tatil edildiğini aktardığını anlattı.

Haberin Tamamı İçin:

Türkiye'den Suriye'ye Nota

Türkiye'den Suriye'ye Nota

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine düşen havan mermisi nedeniyle Türkiye'nin Suriye'ye 'nota' verdiğini açıkladı.

New York’tan ayrılmadan önce Türk basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Suriye’de süren iç çatışmalar sırasında Akçakale'ye düşen havan mermisi ile ilgili gelişmeleri Genelkurmay Başkanlığı’yla temas halinde yakından takip ettiklerini ve Suriye’ye nota verdiklerini söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

Şarapnel Parçaları Kabus Oldu

Şarapnel Parçaları Kabus Oldu

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Akçakale ilçesine düşen havan mermisi nedeniyle Türkiye'nin Suriye'ye 'nota' verdiğini açıklamasına rağmen akşam saatlerine doğru ard arda havan topları Türk sınırına düştü.Havan toplarının şarapnel parçaları vatandaşın kabusu oldu.

Suriye'nin Rakka iline bağlı Telabyat ilçesinde çatışmalar aralıklarla devam ediyor. Esad'a bağlı askerlerin kullandığı tanklardan açılan top mermileri Telabyad'ın değişik semtlerine düşmeye devam ediyor. Patlamaların yaşandığı ilçede halk can korkusu yüzünden tel örgülerden geçip Akçakale'ye sığınmaya devam ediyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Suriye'ye 'nota' verdiğini açıklamasına rağmen akşam saatlerinde Beşar Esad'a bağlı askerler, Telabyat sınır kapısını bombalamaya başladı. Havan topları, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları yakınlarına şarapnel parçaları düştü. İki muhalif askerde bombaların düştüğü bölgede gezinmesi dikkat çekti. Suriye tarafından gelen 3 top mermisi serbest bölgeye düştü. Şarapnel parçalarının tren raylarına isabet ettiği, fakat büyük bir hasarın olmadığı öğrenildi.

Top atışının ardından rayların olduğu yere 2 muhalif asker giderek inceleme yaptı. Bu sırada peş peşe 2 bomba daha muhalif askerlerinin yakınlarına düştü. Muhalif askerler sakin bir şekilde bombaların düştüğü yeri inceledikten sonra ele geçirdikleri Telabyat kapısına geri döndü. Suriye topraklarında yaşananları çıplak gözle izleyen Akçakaleliler ise sokağa çıkarak kısa süreli panik yaşadı. Burada gazetecilere tepkilerini dile getiren vatandaşlar, "Her gün bu patlamalarla yatıp kalkıyoruz. Buna bir çözüm bulunsun. Çocuklarımızın ve bizim sağlığımız bozuldu. Esad'ın çaresine bakılsın. Günde 3 öğün top sesleriyle irkiliyoruz" dedi.

AVUÇLAR DOLUSU ŞARAPNEL PARÇLARI

Haberin Tamamı İçin:

Nota'ya Rağmen Sınırda Top Atışları Sürüyor

Nota'ya Rağmen Sınırda Top Atışları Sürüyor

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Akçakale ilçesine düşen havan mermisi nedeniyle Türkiye'nin Suriye'ye 'nota' verdiğini açıklamasına rağmen akşam saatlerine doğru ard arda havan topları Türk sınırına düştü

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Akçakale ilçesine düşen havan mermisi nedeniyle Türkiye’nin Suriye’ye 'nota’ verdiğini açıklamasına rağmen akşam saatlerine doğru ard arda havan topları Türk sınırına düştü. Türkiye-Suriye sınırının ortasında bulunan serbest bölgeden gecen TCDD ait demiryolu yakınlarına düşen havan toplarının şarapnel parçaları raylara zarar verdiği illeri sürüldü.

Suriye’nin Rakka iline bağlı Telabyat ilçesinde çatışmalar aralıklarla devam ediyor. Esad’a bağlı askerlerin kullandığı tanklardan açılan top mermileri Telabyad’ın değişik semtlerine düşmeye devam ediyor. Patlamaların yaşandığı ilçede halk can korkusu yüzünden tel örgülerden geçip Akçakale’ye sığınmaya devam ediyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Suriye’ye 'nota’ verdiğini açıklamasına rağmen akşam saatlerinde Beşar Esad’a bağlı askerler, Telabyat sınır kapısını bombalamaya başladı.

Havan topları, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları yakınlarına şarapnel parçaları düştü. İki muhalif askerde bombaların düştüğü bölgede gezinmesi dikkat çekti. Suriye tarafından gelen 3 top mermisi serbest bölgeye düştü. Şarapnel parçalarının tren raylarına isabet ettiği, fakat büyük bir hasarın olmadığı öğrenildi.

Top atışının ardından rayların olduğu yere 2 muhalif asker giderek inceleme yaptı. Bu sırada peş peşe 2 bomba daha muhalif askerlerinin yakınlarına düştü. Muhalif askerler sakin bir şekilde bombaların düştüğü yeri inceledikten sonra ele geçirdikleri Telabyat kapısına geri döndü. Suriye topraklarında yaşananları çıplak gözle izleyen Akçakaleliler ise sokağa çıkarak kısa süreli panik yaşadı. Burada gazetecilere tepkilerini dile getiren vatandaşlar, "Her gün bu patlamalarla yatıp kalkıyoruz. Buna bir çözüm bulunsun. Çocuklarımızın ve bizim sağlığımız bozuldu. Esad’ın çaresine bakılsın. Günde 3 öğün top sesleriyle irkiliyoruz" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Akçakale'de Okullar Yine Tatil

Akçakale'de Okullar Yine Tatil

Şanlıurfa’nın Akçakale İlçesi’nde, sınır komşusu Suriye’de devam eden çatışmalar nedeniyle eğitime yine ara verildi. Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, tatil kararının çatışma durumuna göre değiştirileceğini söyledi.

Suriye’nin Rakka kentine bağlı Telebyad İlçesi’nde 2 hafta önce muhalifler ile ordu birlikleri arasında çatışma çıktı. Sınırı aşan şarapnel parçaları ve oluşan risk nedeniyle ilçedeki tüm okullar dün olduğu gibi bugün de tatil edildi. Sabah saatlerinde okula giden ve eğitime ara verildiğini öğrenerek evlerine geri dönen öğrenciler, bir an önce yeniden ders başı yapmak istediklerini söyledi. Öğrenci velileri de 2 haftadır yaşadıkları tedirginliğin son bulmasını isteyerek, “Çocuklarımız eğitimlerinden mahrum kaldı. Sürekli yankılanan top ve silah sesleri çocuklarımızın ve bizim psikolojimizi bozdu. Bir an önce normal hayatımıza dönmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Akçakale Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, ilçe merkezi ve bağlı köylerde bulunan 107 eğitim kurumunda alınan tatil kararının çatışmaların durumuna göre değiştirileceğini söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

Akçakale'ye Yine Top Mermisi Düştü

Akçakale'ye Yine Top Mermisi Düştü

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine top mermisi düştü. Ölü ve yaralıların olduğu belirtilirken, top ...

Haberin Tamamı İçin:

Suriye'nin Top Mermileri Akçakale'ye Düştü!

Suriye'nin Top Mermileri Akçakale'ye Düştü!

Suriye’nin Rakka kentine bağlı Tel Abyad ilçesinde çıkan çatışmada ateşlenen bir kaç top mermisi, Akçakale ilçesinde bir mahalleye düştü.

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine düşen top mermisi nedeniyle 2'si polis 9 vatandaş yaralandı.**

Düzenli ordu birliklerince, Özgür Suriye Ordusu’na bağlı güçlerin, stratejik noktaları büyük ölçüde ele geçirdiği Türkiye sınırındaki Tel Abyad ilçesine yer yer top atışları yapılıyor.

Öğleden sonra Tel Abyad’tan yapılan atışlarda birkaç top mermisi sınıra yakın Yeni Mahalle’deki Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) bahçesine ve çevreye isabet etti. Can kaybının yaşanmadığı olayda bazı evlerde maddi hasar oluştu. Olayın yaşandığı bölgede güvenlik önlemi alındı.

AA muhabirinin telefonda görüştüğü Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan, birkaç top mermisinin TMO Lojmanları’nın bulunduğu alana düştüğünü söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

Akçakale'ye Top Mermisi Düştü

Akçakale'ye Top Mermisi Düştü

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine, Suriye'den atılan top ve havan mermileri düştü. Caddeye düşen mermilerin infilak etmesiyle ilk belirlemelere göre 5 kişi öldü, aralarında polislerin de bulunduğu 9 kişi yaralandı.

Suriye'de ordu birlikleriyle muhalif güçler arasındaki çatışmalar 2 haftadır sürürken, Akçakale'de korkulan oldu.

Akçakale'nin hemen karşısında bulunan Rakka kentine bağlı Telebyad İlçesi'nde çatışmalar bugün öğle saatlerinde yoğunlaştı.

Bir süre önce muhaliflerin eline geçen Telebyad İlçesi'ne saldırıya geçen ordu birlikleri, top atışları başlattı.

Suriye'de ordu birlikleri ve muhalif güçler arasındaki çatışma sınıra yakın bölgede yoğunlaşırken, Akçakale'ye top ve havan mermileri düştü.

Saat 15.30'da Toprak Mahsulleri Ofisi'nin bahçesine bir havan mermisi düştü. Patlama sesi zaten diken üstünde olan ilçede tedirginliği artırırken, saat 16.25'te ilçenin en merkezi yeri Kazım Karabekir Mahallesi'ne de top mermisi düştü.

İstasyon Caddesi'ne düşen merminin infilak etmesiyle ilk belirlemelere göre 5 kişi öldü, aralarında polislerin de bulunduğu 9 kişi yaralandı.

Olay nedeniyle ilçede büyük panik yaşanırken, Şanlıurfa'dan çok sayıda sağlık ekibi ve güvenlik görevlisi Akçakale'ye sevk edildi. Güvenlik güçleri anonslar yaparak halkı sınırdan uzak bölgere gitmeleri konusunda uyardı.

Belediye başkanı: 3 ölü, 9 yaralı

Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan, Suriye'nin Rakka kentine bağlı Tel Abyad ilçesinden ateşlenen top mermisinin isabet etmesi sonucu ilk belirlemelere göre 3 kişinin öldüğünü, 9 kişinin yaralandığını bildirdi.

Ayhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğleden sonra iki ayrı patlamanın meydan geldiğini söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

Akçakale'den Olay Sonrası İlk Görüntüler

Akçakale'ye Yine Top Mermisi: 5 Ölü

Akçakale'ye Yine Top Mermisi: 5 Ölü

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Türkiye Akçakale Olayını Dünyaya Anlatıyor

Türkiye Akçakale Olayını Dünyaya Anlatıyor

Akçakale’de 4’ü çocuk, 1’i kadın 5 kişinin ölümüne, 13 kişinin ise yaralanmasına neden olan bombalamanın ardından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu bürokratlarıyla acil toplantı düzenliyor

Dışişleri'ndeki toplantıda bundan sonra atılacak adımlar ve diplomasi trafiğinin masaya yatırıldığı ifade ediliyor.

Haberin Tamamı İçin:

Başbakan Erdoğan, Davutoğlu ve Özel'i Konut'a Çağırdı

Başbakan Erdoğan, Davutoğlu ve Özel'i Konut'a Çağırdı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Akçakale'de yaşanan gelişmelerin ardından NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ile telefonla görüştü

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye’den atılan top mermisinin Akçakale’ye düşmesiyle ilgili olarak NATO Genel Sekreteri Rasmussen ile görüşerek, yaşananlar hakkında bilgi verdi.

Haberin Tamamı İçin:

Atalay: "Çok İleri Bir Gelişme"

Atalay: "Çok İleri Bir Gelişme"

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BM'den Akçakale Tepkisi

BM'den Akçakale Tepkisi

Suriye'den atılan top mermilerinin sebep olduğu ve 5 kişinin hayatını kaybettiği olay ile ilgili olarak Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nden tepki geldi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun New York saati ile sabah BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'u aradığı ve yaşanılan gelişmeler ile ilgili bilgi aktardığı belirtildi. Ban'ın olayı kınadığı kaydedildi.

BM Genel Sekreteri Ban'ın sözcüsü Martin Nesirky tarafından yapılan açıklamada, Genel Sekreter'in Davutoğlu'na olayda hayatını kaybedenler için duyduğu derin üzüntüyü ilettiğini kaydetti. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Türkiye'ye Akçakale'deki olayın ardından gerginliğin artmaması için Suriye ile tüm iletişim kanallarını açık tutulması çağrısı yaptı.

Haberin Tamamı İçin:

Amerika'dan Akçakale Mesajı

Amerika'dan Akçakale Mesajı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nuland: "Türkiye'nin egemenliğinin bu net ihlalini kuvvetle kınıyoruz" dedi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, Suriye’den atılan top mermisinin Akçakale’ye düşmesiyle ilgili olarak, "Ailelere içten başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz ve Türkiye’nin egemenliğinin bu net ihlalini kuvvetle kınıyoruz" dedi.

Günlük basın brifinginde Akçakale’deki gelişmelerle ilgili bir soruyu yanıtlayan Nuland, "Birkaç saat önce Suriye’den bir top mermisinin Türkiye’ye düşmesi sonucu, en az 4 çocuk ve 1 kadının yaşamını yitirdiğini ve yaralananlar olduğunu anlıyoruz. Ailelere içten başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz ve Türkiye’nin egemenliğinin bu net ihlalini kuvvetle kınıyoruz" diye konuştu.

Nuland, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın olayla ilgili olarak Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile telefon görüşmesi yapmasının beklendiğini de bildirdi. Bir gazetecinin, Davutoğlu’nun BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve BM-Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar el İbrahimi ile daha önce görüştüğünü hatırlatarak, "Sizce bu Türkiye ile Suriye arasındaki dinamikte potansiyel bir değişime mi işaret ediyor?" sorusunu yöneltmesi üzerine Nuland, şunlarıkaydetti:

Haberin Tamamı İçin:

Akçakale'de Yaşananları Derin Endişeyle İzliyoruz

Akçakale'de Yaşananları Derin Endişeyle İzliyoruz

NATO sözcüsü Lungescu Türkiye-Suriye sınırında yaşanan olaylara değindi

T24

NATO Sözcüsü Oana Lungescu, Alçakale'ye top mermisi düşmesiyle ilgili ''NATO durumu yakından ve derin endişeyle izliyor. NATO'nun güneydoğu sınırındaki gelişmeler aktif gündemimizde'' dedi.

Lungescu, AA'ya yaptığı açıklamada, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen'in Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'yla telefonla görüştüğünü, ölü ve yaralıların ailelerine ve Türk halkına başsağlığı ve dayanışma duygularını ilettiğini anlattı.

Lungescu, Türkiye'nin Suriye sınırında yaşanan olayları yakından ve derin endişeyle takip ettiklerini belirterek, ''NATO'nun güneydoğu sınırındaki gelişmeler aktif gündemimizde'' ifadesini kullandı.

Haberin Tamamı İçin:

Tbmm'de Gündem Akçakale

Tbmm'de Gündem Akçakale

Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'nde akşam saatlerinde düşen top mermisi Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'de yankı buldu.

Gülsel ÖZDEMİR / ANKARA,(DHA)

TBMM Genel Kurulu'nda İş Yasası'nın görüşüldüğü dakikalarda gerçekleşen olay nedeniyle gündem Akçakale'ye döndü.

Grup toplantısında sırasında gerçekleşen olaya TBMM'den gelen ilk tepkiler şöyle:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı Faruk Çelik, "Akşam saatlerinde top mermisinin düşmesi sonucunda, ilk belirlemeler göre 5 kişinin hayatını kaybettiği, 8 yaralı olduğu, yaralılardan 2 kişinin durumunun ağır olduğuna dair validen bilgi alıyoruz. Bir paniğe, bir telaşa gerek yok. Devletimiz bütün güçleriyle, bütün sınır bölgelerinde üzerine düşen görevi yapma gayreti içerisinde" dedi.

MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, "Suriye'de ki ateş maalesef Türkiye'ye de sıçrıyor. Biraz önce Akçakale'den arayan vatandaşlarımız, Akçakale'nin içinde silahlı, kalaşnikoflu kimselerin dolaştığını ifade ettiler."

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, "Şu anda 5 milletvekili arkadaşımız yola çıktılar. Ayrıntılı bilgi almak için oraya gönderiyoruz."

Ak Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, "Allahtan rahmet diliyoruz, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Bizde birkaç görüşme yaptık. Elbette devlet gereken her türlü çalışmayaı yapıyor orada" dedi.

BDP Grup Başkanvekili İdris Balüken, "Bizde BDP Grubu olarak yaşamını yitirienler, Allahtan rahmet ve yaralananlara acil şifalar diliyoruz" dedi.

"ÇOK İLERİ VE VAHİM GELİŞME"

Öte yandan, Başbakan Yardımıcısı Beşir Atalay ise Akçakale'ye düşen ttop mermisi ile ilgili olarak bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, "Çok ileri ve vahim gelişme. Bu olaylar Türkiye'yi Suriye'ye çekmek içindir. Türkiye uluslararası camiayla birlikte hareket ediyor. Bizim politikamız da bu" şeklinde konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

Son Olay Bardağı Taşırdı, Suriye Bunun Hesabını Verecek

Son Olay Bardağı Taşırdı, Suriye Bunun Hesabını Verecek

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine Suriye'den atılan top mermisinin düşmesiyle ilgili, "Son olay, bardağı fazlasıyla taşırmıştır. Bir defa Türkiye egemen bir ülkedir. Kendi toprağına karşı bir saldırı yapılmış ve yurttaşlarımız hayatını kaybetmiştir. Bunun hesabını Suriye verecektir." dedi.

Seçim bölgesi Bursa'da otel açılışına katılan Arınç, Suriye'ye sert tepki gösterdi. Akşam saatlerinde Suriye tarafından atılan bir top mermisinin Akçakale ilçesinde vefatlara sebebiyet verdiğini dile getiren Arınç, "Şu ana kadar 2 anne ve 3 çocuğun vefat ettiğini biliyoruz. Son günlerde Suriye tarafından kendi halkına kullanılmak üzere kullanılan bombalar bize düşmeye başladı. Bu konuda uyarıcı ifadeler kullanıldı. Hatta ikaz edildiler. Karşılığının verileceğini söylediler. Suriye maalesef bir yıldan beri kendi halkını öldürmekle, bugüne kadar 30 bine yakın insanları öldürmekle tehlikeli işler yapıyor. Kadınlar, çocuklar ve masum insanlar ölüyor." diye konuştu.

Türkiye'nin Suriye ile sınır komşusu olduğunu ve 910 kilometre sınırı olduğunu kaydeden Arınç, şöyle devam etti: "Bu sınırın iki tarafında da akrabalar var. Kardeşler var. Dostlar var. Geçtiğimiz yıllarda sınırlar da kalkmış, ziyaretler komşudan komşuya gider yapılır olmuştu. Esad rejimi kendi halkına kıymaya başladıkça dış politikada Suriye ile ilişkilerimiz onlardan kaynaklanan sebeplerle giderek bozuldu. Son olay bardağı taşırdı. Türkiye egemen bir ülkedir. Kendi toprağına karşı saldırı yapılmış. Bunun uluslar arası hukukta mutlaka bir karşılığı vardır."

Türkiye'nin NATO üyesi olduğunu ve NATO sözleşmesinin belirli maddeleri olduğunu hatırlatan Arınç, "Üye ülkelerin de şu ya da bu şekilde saldırıya uğraması durumunda, buna karşı biz bir gözünü karartmış insan değiliz. Bir insanımızın hayatını kaybetmesi, topraklarımıza saldırının olması karşısında haklarımızı koruyacağız." ifadelerini kullandı.

"Üzüntü verici bir olay sebebiyle hayatını kaybeden annelerimize ve çocuklarımıza Allah'tan rahmet diliyorum." diyen Arınç, "Gerekenin mutlaka yapılacağını, dünyanın bilmesini istiyorum. Biraz önce otelde Başbakanımızla görüştüm. Hükümet tam kadroyla işi takip ediyor. Ben bu akşam Bursa’dan Ankara'ya döneceğim. 15 dakika sonra aranızdan ayrılacağım. Umarım bu son çılgınlık olur. Bunun hesabını Suriye yönetim verecektir. Biz toprağımızın ve yurttaşlarımızın hukukunu koruyacak güçteyiz." şeklinde konuştu.

CİHAN

Haberin Tamamı İçin:

Suriye'deki Noktalar Vuruldu!

Suriye'deki Noktalar Vuruldu!

Başbakanlık'tan Suriye'deki hedeflerin vurulduğu açıklandı.

Başbakanlık 'Saldırıya karşılık verildi, Suriye'deki noktalar top atışıyla vurulmuştur'

Haberin Tamamı İçin:

Başbakanlık: Hedefler Vuruldu

Başbakanlık: Hedefler Vuruldu

Başbakanlık açıklamasında, ''Bu menfur saldırıya, sınır bölgesindeki Silahlı Kuvvelerimiz tarafından angajman kuralları doğrultusunda anında gereken karşılık verilmiş, radarla tespit edilen Suriye'deki no...

Haberin Tamamı İçin:

CHP'li Heyetten İlk Açıklama

CHP'li Heyetten İlk Açıklama

CHP'nin Akçakale gönderdiği heyet Urfa'ya geldi. ŞANLIURFA (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Akçakale ilçesine top mermisinin düşmesine ilişkin, ''Biz insanların yaşamları üzerinden bir savaş, bir müdahale ortamının oluşmasına karşıyız, bu nedenle olayın gerçek boyutlarının ortaya çıkmasını bekleyeceğiz'' dedi.

Tanrıkulu ve beraberindeki bazı CHP'li milletvekilleri, akşam saatlerinde top mermisinin isabet ettiği Akçakale ilçesine geldi.

Kaymakam Eyüp Fırat'ı makamında ziyaret edip olayla ilgili bilgi alan Tanrıkulu ve beraberindekiler, çıkışta gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Olayda yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyen Tanrıkulu, şöyle devam etti:

''Akçakale'de 20 gündür böyle olaylar yaşanıyor. Vahim bir olayla karşı karşıyayız. Biz insanların yaşamları üzerinden bir savaş, bir müdahale ortamının oluşmasına karşıyız, bu nedenle olayın gerçek boyutlarının ortaya çıkmasını bekleyeceğiz.''

Sezgin Tanrıkulu, Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç ile telefon görüşmesi yaptığını onların da toplantı halinde olduklarını ve sınırın Suriye tarafındaki olayları öğrenmeye çalıştıklarını ifade etti.

İnsanları sağduyulu ve sakin olmaya davet eden Tanrıkulu, ''Biz insan yaşamının tehlikeli olmadığı, yaşam hakkının güvencede olması gerektiği bir noktayı savunuyoruz. Bugüne kadar da tedbirler eksik alınmıştır, eksik alınmıştır ve bu vahim olay meydana gelmiştir'' dedi.

Sezgin Tanrıkulu, CHP Merkez Yürütme Kurulu'nun (MYK) Akçakale'deki olayları görüşmek üzere bu gece toplandığını belirtti.

TBMM'de de yarın Akçakale'de yaşanan olaylara ilişkin bir toplantı yapılacağını aktaran Tanrıkulu, şunları kaydetti:

''Yarın saat 10.00'da Meclis, olağanüstü toplanacakmış, yolda öğrendik. MYK'mızda olağanüstü toplantı halinde şu anda. Biz buraya sizlerin acılarına ortak olmak için, sizlere başsağlığı dilemek için duyar duymaz geldik'' şeklinde konuştu.

Tanrıkulu, CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir'in de 8 gün önce ilçede temaslarda bulunduğunu ve olabilecek bu olaylara dikkat çekmeye çalıştığını ifade etti.

Tanrıkulu'ya ilçedeki ziyaretinde CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Adıyaman Milletvekili Salih Fırat ve Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz eşlik etti.

Heyet daha sonra CHP İlçe Başkanlığı'na geçti.

Haberin Tamamı İçin:

Suriye'ye Yönelik Tezkere Geliyor

Suriye'ye Yönelik Tezkere Geliyor

Yarın meclis özel gündemle saat 10'da toplanacak. Kuzey Irak'a yönelik askeri operasyonlara izin veren tezkereye Suriye'nin de eklenmesi bekleniyor.

Suriye Basını: Türkiye İdlib'deki Hedefleri Vurdu

Suriye Basını: Türkiye İdlib'deki Hedefleri Vurdu

Şam kaynakları, Türkiye’den açılan top ateşi sonucu İdlip’teki bazı askeri hedeflerin vurulduğunu iddia etti.

Akçakale'de meydana gelen olayın ardından Suriye'deki bazı noktalara yapılan misilleme Suriye basınında da yer buldu. Suriye basınında yer alan haberde...

Haberin Tamamı İçin:

Suriye Tezkeresi Meclis'te

Suriye Tezkeresi Meclis'te

Meclis, Suriye’ye ilişkin tezkere gündemiyle toplanacak. ANKARA (ANKA) - Meclis Genel Kurulu yarın saat 10.00’da Suriye’ye ilişkin tezkere gündemiyle toplanacak.

Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine top mermisinin düşmesinin ardından Ankara’da hareketli saatler yaşandı.

Meclis Genel Kurulu’nda oturuma verilen 10 dakika aranın ardından Danışma Kurulu önerisi okundu ve çalışma saati değiştirildi. Meclis Genel Kurulu’nda, Danışma Kurulu’nun “Genel Kurul’un 4 Ekim Perşembe günü saat 10.00’da toplanması” önerisi kabul edildi. Meclis Başkanvekili Mehmet Sağlam da, çalışma süresinin tamamlanmak üzere olduğunu belirterek 4 Ekim Perşembe günü saat 10.00’da toplanmak üzere birleşimi kapattı.

Genel Kurul'un çalışma saatlerinin değiştirilerek saat 10.00’a çekilmesi Meclis’te hareketliliğe neden oldu. Parlamento muhabirleri olası bir Suriye tezkere gelmesi ihtimaline karşı Meclis’te adeta nöbet tuttu.

Gecenin ilerleyen saatlerinde Genel Kurul’un yarın saat 10.00’da Suriye’ye ilişken tezkere gündemiyle toplanacağı bilgisi ulaşıldı.

Suriye konusundaki tezkerenin kapalı oturumda konuşulabileceği ifade edildi. Genel Kurul’da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından bilginin verilmesi bekleniyor.

Haberin Tamamı İçin:

Pentagon: Sıcak Çatışma Beklemiyoruz

Pentagon: Sıcak Çatışma Beklemiyoruz

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Nato'dan Şam'a Uyarı Türkiye'ye Destek

Nato'dan Şam'a Uyarı Türkiye'ye Destek

Akçakale şehir merkezine top mermisi isabet etmesi sonucu beş kişinin hayatını kaybetmesinin ardından Türkiye, Washington Anlaşması 4. maddesi uyarınca istişarelerde bulunmak üzere Kuzey Atlantik Konseyi'ni acil toplantıya çağırdı.

Bu çağrı Davutoğlu'nun telefonda görüştüğü NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen tarafından üye ülkelere tebliğ edildi. İlk bilgilere göre yarın yapılması planlanan toplantı, bu geceye alındı.

Toplantı devam ederken NATO yönetiminden de bir açıklama geldi. Açıklamada "Suriye Türkiye'ye yönelik saldırgan tutumuna son vermelidir. Müttefikimiz Türkiye'ye desteğe hazırız" denildi.

Şu sıralar NATO karargahında devam eden toplantıdan açık ve net bir karar çıkması beklenmiyor.

Toplantıda Türkiye'nin NATO'nun 5. maddesini harekete geçirmesi için erken olduğu belirtiliyor. 5'inci madde NATO üyesi bir ülke saldırıya uğradığında tüm üye ülkelerin birlikte savaşmasını öngörüyor.

Henüz bu maddeyi yürürlüğe koymak için erken olduğu ancak sınır güvenliğini artırmak amacıyla ihtiyati tedbir önlemleri alınabileceği belirtiliyor.

Toplantıda Türkiye'nin Daimi Temsilcisi Haydar Berk'in Türkiye-Suriye sınırında yaşanan gelişmelerle ilgili bilgi vermesi, üye ülkelerin temsilcilerinin de bundan sonra atılacak adımlarla ilgili görüş alışverişinde bulunması bekleniyor.

OLAY BM GÜVENLİK KONSEYİ'NDE

Suriye ile Türkiye arasındaki kriz BM Güvenlik Konseyi'nde de görüşüldü. Görüişme sonrası yapılan açıklamada 'Türkiye'nin konuyla ilgili mektubunun beklendiği' bildirildi.

Haberin Tamamı İçin:

Suriyeli Bakan Başsağlığı Diledi

Suriyeli Bakan Başsağlığı Diledi

Suriye Enformasyon Bakanı yaptığı açıklamada, Akçakale'de düşen bomba nedeniyle soruşturma başlattıklarını belirterek, ölenlerin yakınlarına başsağlığı dilediklerini söyledi

Nato'dan Şam'a Uyarı: "Türkiye’ye Her Türlü Desteğe Hazırız"

Nato'dan Şam'a  Uyarı: "Türkiye’ye Her Türlü Desteğe Hazırız"

Kuzey Atlantik Konseyi, Türkiye-Suriye sınırındaki gelişmelere ilişkin açıklama yaptı.

BRÜKSEL (CİHAN)

Büyükelçiler seviyesinde toplanan NATO'dan yapılan açıklamada, Suriye'deki durumun yakından takip edildiğine dikkat çekildi. NATO'nun güneydoğu sınırında Suriye rejiminin son saldırgan eylemlerinin uluslararası hukukun pervasızca ihlali ve müttefiklerden birinin güvenliğine açık tehlike olduğu belirtildi.

Bugün Washington anlaşmasının 4. maddesi kapsamında Kuzey Atlantik Konseyi'nin toplandığına dikkat çekilen açıklamada, Suriye sınırına komşu Türkiye topraklarında Suriye rejiminin sürekli top saldırılarının ele alındığı belirtildi. Bugünkü saldırıda 5 Türk vatandaşının öldüğü ve çok sayıda kişinin yaralandığı belirtilen açıklamada, bunun büyük endişe kaynağı olduğu ifade edildi ve tüm müttefiklerce şiddetle kınadığını kaydedildi.

Haberin Tamamı İçin:

Ban Ki-Mun'dan Suriye'ye Uyarı!

Ban Ki-Mun'dan Suriye'ye Uyarı!

BM Sözcüsü Martin Nesirky, bugün Türkiye-Suriye sınırında yaşananların Suriye'deki çatışmaların sadece Suriye halkının güvenliğini tehdit etmediğini, komşularına da zarar verdiğini bir kez daha gösterdiğini açıkladı.

Genel Sekreter Ban'ın birçok kez Suriye'deki çatışmaların Suriye halkı için trajik sonuçlar doğuracağı uyarısında bulunduğuna işaret eden Nesirky, Ban'ın Suriye hükümetine kendi halkına karşı şiddet uygulamaya son vermesi ve Suriye'deki tüm taraflara da 18 aylık çatışmaya son vererek, barışçıl bir çözüme varmaları çağrısını yenilediğini söyledi.

BM Güvenlik Konseyi ise Akçakale olayına tepkisini ortaya koymak için bir açıklama üzerinde çalışıyor.

Haberin Tamamı İçin:

Başbakanlık Resmi Konutundaki Toplantı Sona Erdi

Başbakanlık Resmi Konutundaki Toplantı Sona Erdi

Suriye tarafından Akçakale'ye düşen top mermisi sonrası 5 Türk vatandaşının hayatını kaybetmesi üzerine Başbakanlık Resmi Konut'ta yapılan toplantı sona erdi.

Suriye tarafından Akçakale'ye düşen top mermisi sonrası 5 Türk vatandaşının hayatını kaybetmesi üzerine Başbakanlık Resmi Konut'ta yapılan toplantı sona erdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile yaptığı toplantı saat 23.55 sularında sona erdi.

CİHAN

Haberin Tamamı İçin:

Suriye'den İlk Açıklama: Soruşturma Açıldı

Suriye'den İlk Açıklama: Soruşturma Açıldı

Şam kaynakları, Türkiye'den açılan top ateşi sonucu bazı askeri hedeflerin vurulduğunu, konuyla ilgili soruşturma açıldığını duyurdu.

Suriye telekomünikasyon şirketi Syriatel, kısa mesajla, Türkiye'nin İdlib bölgesinde yer alan askeri hedefleri vurduğunu ve çok sayıda top mermisinin topraklarına düştüğünü duyurdu.

Suriye Enformasyon Bakanlığı ise Akçakale'ye düşen top mermisi nedeniyle hayatını kaybedenlerin yakınları ve Türk halkına başsağlığı diledi ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Açıklamada "Komşularımızın güvenliğine saygı duyuyoruz" denildi.

Suriye basını, Türkiye'nin İdlib kentindeki askeri hedefleri vurduğunu bildirdi.
Suriye telekomünikasyon şirketi Syriatel, kısa mesajla, Türkiye'nin İdlib bölgesinde yer alan askeri hedefleri vurduğunu ve çok sayıda top mermisinin topraklarına düştüğünü duyurdu.

Haberin Tamamı İçin:

Rus Basını Akçakalede Yaşananlara Geniş Yer Verdi

Rus Basını Akçakalede Yaşananlara Geniş Yer Verdi

Rusya’nın önemli basın kuruluşları, Suriye'nin top ateşi sonucu Akçakale'de 5 kişinin hayatını kaybetmesini son dakika gelişmesi olarak duyurdu. Haberler, “Sınırda yaşanan kazaya cevap olarak Türkiye Suriye’ye ateş açtı” başlığı ile geçildi. Türk makamlarının açıklamalarına yer verilen haberde, “5 kişinin yaşamını yitirdiği ve 10 kişinin de yaralandığı sınırdaki kazaya karşılık olarak Türkiye Suriye’ye ateş açtı” ifadeleri yer aldı.

Interfax ve Itar-Tass haber ajanslarının da son dakika olarak geçtikleri haberlerde, NATO’nun acil toplantıya çağrılmasına dikkat çekildi. Kremlin ya da Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan ise henüz bir açıklama gelmedi.

RUSYA UYARMIŞTI

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennadi Gatilov, Suriye ve Türkiye sınırında artan tansiyon nedeni ile Ankara ve Şam’a önceki gün itidal çağrısı yapmıştı. Rus haber ajansına açıklamada bulunan Gatilov, “Türkiye ve Suriye yönetimleri sınırda yaşanan olaylar nedeni ile maksimum seviyede itidalli olmalı. Suriye’de son dönemde artan radikal unsurlar sınır bölgesinde çatışmaları provoke ediyor” uyarısında bulunmuştu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantısı çerçevesinde New York’ta Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un ikili görüşme gerçekleştirdiklerini hatırlatan Gatilov, Moskova’nın endişelerini Türk yetkililere doğrudan ilettiğini ifade etmişti.

“Bizim yardımcı olmamız imkansız, ancak Türkiye ve Suriye arasında sınır bölgesinde tansiyonun yükselmesinden endişe duyuyoruz” değerlendirmesinde bulunan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı, “Maalesef Suriye’de çatışmalar ülke sınırlarını aşıyor. Sınırda bazı bölgeleri istikrarsız hale getiriyor. Özellikle mülteciler açısından böyle. Türkiye, Ürdün, Irak ve Lübnan gibi ülkeler ek mülteci kabul ettikçe yükümlülükleri de artıyor” demişti. Türkiye-Suriye sınırında yaşanan gelişmelerin askeri müdahaleye yol olup olmayacağı ile ilgili soruya cevap veren Gatilov, “NATO ve Bölgede bulunan diğer ülkelerle olan kontaklarımızda, uluslar arası toplantılarda askeri müdahaleye yol aranması ya da insani yardım için uçuşa yasak bölge oluşturulması konusunda uyarıyoruz” değerlendirmesinde bulunmuştu. CİHAN

Haberin Tamamı İçin:

Hükümetten Tezkere Adımı

Hükümetten Tezkere Adımı

Akçakele’deki saldırı üzerine TBMM, bugün Suriye gündemiyle özel oturuma çağrıldı. Hükümet, sınır ötesi operasyon tezkeresine Suriye’yi de ekleyerek yeni tezkere hazırladı.

AKÇAKALE’de meydana gelen saldırı üzerine TBMM, bugün Suriye gündemiyle özel oturuma çağırıldı. Hükümet, sınır ötesi operasyon tezkeresini gerektiğinde Suriye’den gelecek benzer tehditler için de kullanmak üzere genişletti. Dün gece yarısı kabinenin imzasına açılan tezkere, bugün TBMM’de görüşülecek. Bugünkü özel oturumda, Türk askerinin “gerektiğinde” yurtdışına gönderilmesiyle ilgili tezkere hızla gündeme alınacak. Meclis’in bugün sabah saat 10.00’da toplanmasının kararlaştırıldığı dakikalarda Başbakanlık’tan yetkililer Ak Parti grup yönetimini telefonla arayarak, “Suriye’yle ilgili bir tezkere gelecek bekleyin” diye uyardı. Bunun üzerine TBMM evrak müdürlüğü ve grup yönetiminde nöbetçi memurlar bırakıldı. Akçakale’deki olayın ardından dün Ankara alarma geçti. Başbakan Tayyip Erdoğan dahil ilgili bakanlar diğer görüşmelerini iptal ettiler.

Resmi Konut’ta zirve

Erdoğan, Akçakale’ye düşen bombayı Başbakanlık Resmi Konut’ta 20-20 Association adlı finans kulübü üyeleri ile görüşmesinde öğrendi. Erdoğan görüşmenin hemen ardından, Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç’i ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’i arayarak ilk bilgileri aldı.

Haberin Tamamı İçin:

'Savaşta Değiliz Ama Savaşı Yaşıyoruz'

'Savaşta Değiliz Ama Savaşı Yaşıyoruz'

Akçakale'de yaşananlar üzerine Akçakale Belediye Başkanı Abdülhekim Ayhan "Savaşta değiliz ama savaşı yaşıyoruz" yorumunda bulundu.

BBC Türkçe 'nin haberine göre Akçakale Belediye Başkanı Abdülhekim Ayhan "Savaşta değiliz ama savaşı yaşıyoruz" yorumunda bulundu.

Akçakale'nin Ceylanlı Mahallesi Muhtarı Mehmet Şerbetiçen ise BBC Türkçe'ye açıklamasında, ilçede halkın son derece gerin olduğunu ve çoğunluğun evlerine çekildiğini söyledi.

Şerbetiçen, günlerdir ilçe sınırlarına düşen top mermileri nedeniyle, sınıra yakın yerlerde yaşayanların daha iç kesimlerdeki köylere ve Şanlıurfa kent merkezine gittiğini belirtti.

Yenişehir Mahallesi Muhtarı Hamet Topdemir ise ilçede akşamın ilerleyen saatlerinde de sürekli top atışı sesleri duyduklarını söyledi.

Topdemir, Suriye tarafında yaşayan akrabalarıyla sürekli telefonda görüştüğünü, top seslerinin Suriye tarafında da yoğun olarak duyulduğunu belirtti.

Sınırın diğer tarafında bulunan Rakka iline bağlı Tellebyad İlçesi yaşayanların da gece boyunca top sesleri duyduğu belirtiliyor.

BBC Türkçe'ye konuşan başka bir isim olan, Tellebyad ilçesi sakinlerinden Yasin Alomairi ise Suriye Ordusu'nun sınır yakınında bulunan Özgür Suriye Ordusu'na yönelik top atışları gerçekleştirdiğini söyledi. Alomairi, gece boyunca top sesleri duyduğunu belirtti.

Haberin Tamamı İçin:

3 Misliyle Yanıt Verildi

3 Misliyle Yanıt Verildi

TÜRKİYE, Akçakale ilçesine düşen ve 5 kişinin hayatına mal olan, 10’unu da yaralayan saldırıya bu kez ağır bir yanıt verdi. Bizzat Ankara’da devletin zirvesinin talimatıyla gerçekleşen harekâtta, faciaya neden olan saldırının sorumlusu Tel Abyad’dan Türkiye’ye top mermilerinin gönderildiği 16 noktaya 50 civarında topçu atışı yapıldı.

Saldırının hesabının sorulduğu bu harekâttaki bombalanan noktalar, ANTPQ36 tipi bölgeyi okuyan radarların günlerce yaptığı kayıtların geri taramasıyla tespit edildi. Bölgedeki güvenilir kaynaklardan alınan bilgiye göre, 20 Eylül’den bu yana Akçakale ve civarına Suriye’den 3 ile 20 kilometre arası değişen mesafelerden havan ve topçu karışık olmak üzere ağır mühimmat atabilen silahlarla atışlar gerçekleştirildi. Ancak, Türkiye bu atışların yapıldığı yerleri kaydetti. Anında da Suriye makamlarına sert uyarılarda bulundu. Ancak her defasında Suriye makamları, Türkiye’nin sınıra yakın bölgelerinde sadece tankları olduğunu arazide herhangi bir askeri varlığının bulunmadığı bahanesini ileri sürdü.

Dün gece Ankara’da yapılan değerlendirmelerde, “Türkiye; topraklarına yapılan ve vatandaşlarının canını alan saldırının hesabını kim olduğuna bakmadan sormuştur. Bundan sonra çok daha ağır yanıtlar verilecektir” ifadeleri kullanıldı.

Deniz ve Hava’da hareketlilik

Türkiye’yi ayağa kaldıran gelişmeler sonrasında Deniz ve Hava kuvvetlerinde de hareketlilik yaşandı. Diyarbakır, Malatya ve Batman’da olası durumlar için alarm verildi, pilotlar tam yüklü uçaklarla harekâta hazır bekletildi. Deniz Kuvvetleri’nde de Suriye karasularına yakın bölgelerde Milli Angajman Kuralları çerçevesinde tertip alındı. Genelkurmay Savaş Harekât Merkezi de dün gece alarm durumuna geçti. Karargâhta komutan emriyle ilgili tüm personel acil koduyla mesaiye çağırıldı.

Suriye’yi vurduk

AKÇAKALE’ye düşen bombanın ardından Başbakanlık’tan yapılan açıklamada, “Bu menfur saldırıya, sınır bölgesindeki silahlı kuvvetlerimiz tarafından angajman kuralları doğrultusunda anında gereken karşılık verilmiştir” denildi.

Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan zirvenin ardından yapılan açıklama şöyle:

Haberin Tamamı İçin:

Suriye'den Başsağlığı Mesajı

Suriye'den Başsağlığı Mesajı

Şam kaynakları, Türkiye'den açılan top ateşi sonucu bazı askeri hedeflerin vurulduğunu iddia etti. Suriye Enformasyon Bakanlığ ise Akçakale'ye düşen top mermisi nedeniyle hayatını kaybedenlerin yakınları ve Türk halkına başsağlığı diledi ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Şam kaynakları, İdlip kentindeki bazı askeri hedeflerin Türkiye'den açılan top ateşi sonucu isabet aldığını ileri sürdü.

Suriye basını, Türkiye'nin İdlib kentindeki askeri hedefleri vurduğunu bildirdi.

Suriye telekomünikasyon şirketi Syriatel, kısa mesajla, Türkiye'nin İdlib bölgesinde yer alan askeri hedefleri vurduğunu ve çok sayıda top mermisinin topraklarına düştüğünü duyurdu.

Suriye Enformasyon Bakanlığı ise Akçakale'ye düşen top mermisi nedeniyle hayatını kaybedenlerin yakınları ve Türk halkına başsağlığı diledi ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Haberin Tamamı İçin:

Savaş Evimizde

Savaş Evimizde

Akçakale'ye günlerdir Suriye'den bombalar düşüyordu ancak önlem alınmadı. Bir eve isabet eden bomba üçü çocuk, beş can aldı.

Suriye ’den atılan bir top mermisi, Şanlıurfa ’nın Akçakale ilçesinde üçü çocuk beş can alırken, ölüm göz göre göre geldi. Anne Zeliha Timuçin (38), çocukları Zeynep (8), Ayşegül (12) ve Fatoş Timuçin ile Gülşah Özer’in (40) olay yerinde hayatını kaybettiği ilçede geçen hafta kaymakamlık yanına düşen bombada şans eseri ölen olmamıştı. Tehlikeye rağmen önlem alınmadı, sınırdaki insanlar tahliye edilmedi.

Sınır’daki Tel Ebyad’ın hakimiyetinin Özgür Suriye Ordusu’nun eline geçmesinin ardından, Akçakale iki haftadır top sesleri altında ölüm korkusu yaşıyordu. Suriye tarafındaki çatışmalar, Tel Ebyad’ın birkaç yüz metre uzağındaki Akçakale’den canlı izlendi. Seken kurşunlar Akçakale’ye isabet ediyordu. Sınır hattına çakıl tepeleri oluşturuldu. Tren istasyonuna vagonlar getirildi. Sınırdaki evlerin boşaltılması istendi. Tüm bu önlemlere rağmen Suriye tarafından atılan top mermileri iki haftadır zaman zaman sınırı aşıp Türkiye tarafına düştü. İlk büyük tedirginlik 26 Eylül’de Akçakale Tren İstasyonu’na düşen bir top mermisi sonucu oluştu. Akçakaleliler bu olayın ardından kaymakamlık binasına yürüdü. Şanlıurfa Kaymakamı Celalettin Güvenç, vatandaşlara “Kaydadeğer herhangi bir husus yok” dedi. Tarih 28 Eylül. Bu kez de atılan bir top mermisi Hükümet Konağı’nın yanı başındaki evler ve dükkanlarda maddi hasara neden oldu. Tarih 3 Ekim. Saat 15.00 sularında atılan iki top mermisi sınırda bulunan Toprak Mahsülleri Ofisi’nin yerleşim alanına düştü. Bu kez bomba sınırdaki Yeni Mahalle’de Timuçin ailesinin tek katlı evine düştü. Savaş bu kez beş can aldı.

‘Yavaş git’ dedi, öldü

Görgü tanıklarından Sami Çoban olay anını şöyle anlattı: “Motosikletle gidiyordum. İlk iki bomba Toprak Mahsülleri Ofisi’ne düştü. Ben de gidip baktım. Dönüyordum. Motosikletle geçerken bir kadın evden ‘yavaş git’ dedi. 100 metre gitmeden bomba düştü. O kadın paramparça oldu. Ölen aileyi tanıyordum.”

Müdahale çağrılarına paralel olarak patladı

  • Suriye’de patlayan topların Türkiye sınırını aşması, Katar ve Suudi Arabistan’ın başını çektiği cephenin askeri müdahalenin yolunu aradığı bir döneme denk geldi.

  • Suriye’de BM -Arap Birliği Özel Temsilcisi El Ahdar İbrahimi’nin barışçıl çözüm çabaları sürerken Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Abdulbasit Seyda, 19 Eylül’de Doha’da Katar Başbakanı’yla görüşerek askeri müdahale desteği istemişti.

  • Fransa , geçen ay Türkiye’nin tampon bölge önerisine alternatif olarak Suriyeli muhaliflerin elindeki ‘kurtarılmış bölgelere’ doğrudan yardıma başladığını açıklamıştı.

  • Katar Emiri, 26 Eylül’de BM Genel Kurulu’nda kanın durdurulması için Suriye’ye Arap müdahalesinin gerekli olduğunu söylemişti.

  • Mısırlı kaynaklar Arap müdahalesi konusunda Türkiye’den destek istenebileceğini kaydetti.

  • Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasında “BM’nin Suriye konusunda beklentilerimizin gerisinde hareket ettiğine şahit olmaktan üzgünüm” dedi. Bakan, sınırda güvenli bölge çağrısını yineledi.

Haberin Tamamı İçin:

Türkiye ve Suriye: 'İnce Tel Örgü'

Türkiye ve Suriye: 'İnce Tel Örgü'

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde bulunan Fatih Sultan Mehmet Mahallesi'nin muhtarı Salih Aydoğdu, Suriye sınırına ve dolayısıyla ülkeyi kasıp kavuran iç savaşa ne kadar yakın olduklarını "Sıfır. İnce bir tel örgü var o kadar." sözleriyle açıklıyor.

Sınırın Türkiye tarafında güvende olduklarını düşünen, daha önce endişe etmelerine neden olacak bir gelişme de yaşamamış olan Akçakale sakinleri, bu sabah erken saatlerde top sesleri ve bölgede bir okula isabet eden kurşunlarla uyandı.

Suriye'nin Rakka kentine bağlı Tel Abyad Sınır Kapısı'nı ele geçirmeye çalışan muhalifler buradaki Suriye gümrük binasını ateşe tutmaktaydı.

Sabah saatlerinde BBC Türkçe'nin konuştuğu muhtar Aydoğdu, telefon görüşmemiz sırasında hâlâ arkada top sesleri duyduğunu belirtti ve şunları aktardı: "Sınıra sıfır olmamıza rağmen halkımız daha önce hiçbir güvenlik endişesi yaşamadı. Ama son iki gündür mahalle sakinleri çok korkulu ve endişeli. Herkes 'Kurşun gelir, beni bulur mu' diyerek evde oturuyor."

"Bizim en büyük endişemiz Suriye'de bir Suriye Kürdistan'ının kurulması. Türkiye'de de bir özerklik olursa biz arada sıkışıp kalmış olacağız. Bu bizi endişelendiriyor. "

Şükrü Kırboğa, Türkiyeli Araplar Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı

Akçakale'de binaların üst katlarında oturan kişileri acilen giriş katlarına indiren, belediye hoparlörlerinden halka sokağa çıkmamaları için duyurular yaptıran bu çatışma, Suriye'deki muhaliflerin Tel Abyad Sınır Kapısı'nı ele geçirme çabalarının uzantısı.

BBC Türkçe'ye konuşan Şanlıurfa İpekyol Gazetesi müdürü Şahin Öznur, Suriyeli muhaliflerin Pazartesi gününden başlayarak ele geçirmek istedikleri sınır kapısına yedi kilometre ötede toplandığını, takviye birliklerin dün ulaşmasıyla operasyon planları yaptıklarını söylüyor.

Öznur kendisine muhaliflerce aktarılan bilgilere dayanarak, Özgür Suriye Ordusu'nun başta sınırın yanında bulunan Gümrük Müdürlüğü'ne roketatarlarla saldırmayı düşündüğünü ama binada keskin nişancılar olduğunu fark edince bundan vazgeçildiğini aktarıyor.

Muhaliflerin binaya doğrudan girdiği, keskin nişancıların hala içerde olduğunu görünce çıkıp, Gümrük Müdürlüğü'nü bu kez roket ve yaylım ateşine tuttukları belirtiliyor. Gazeteci Öznur kendisine aktarılanlara göre binada elleri kelepçelenmiş 20 ila 25 kişi bulunduğunu söylüyor.

Ancak bu bilgiyi başka kaynaklara doğrulatmak mümkün olmadı.

"Muhalifler binaya güneyden – yani Türkiye sınırının tam karşısından – saldırdığından, buradan seken kurşun ve [roketler] Akçakale'ye isabet etti." diyor gazeteci Şahin Öznur ve ekliyor: "Akçakale Anadolu Lisesi'ne kurşunlar böyle isabet etmiş oldu."

Akçakale Anadolu Lisesi'nin bulunduğu Fatih Sultan Mehmet Mahallesi muhtarı Salih Aydoğdu, BBC Türkçe'ye yaptığı açıklamada geceki olaydan bu yana pek çok binaya daha kurşun isabet ettiğini söyledi.

Ancak okullar tatil edildiği için burada yaralanan olmadı.

Muhtar Aydoğdu buna karşılık tarlada pamuk toplarken vurulan bir kişinin durumunun çok ağır olduğunu söyledi.

BBC Türkçe ile telefonla konuştuğu sırada hâlâ top sesleri duyduklarını söyleyen Aydoğdu, mahalledeki binaların üst katlarında oturan kişilerin ivedilikle giriş katlarına indirildiğini, halka sokağa çıkmamaları için duyurular yapıldığını belirtti.

Akçakale'nin Suriye sınırının üzerinde olduğunu ve iki ülkeyi ince bir tel örgünün ayırdığını söyleyen muhtar Aydoğdu, "Daha önce böyle bir şey yaşamadık ama son iki gündür çok yoğun çatışma sesleri duyuyoruz." dedi.

Mahalle sakinlerini korkutan topçu ateşi, Suriye'deki Gümrük Müdürlüğü'nü geri almak için saldırıya geçen hükümet kuvvetlerinden geliyor.

Suriye'de yaşanan iç savaşın Türkiye'yi bu kadar yakından etkilemesi, muhalifleri ve Esad hükümetini derinden endişelendiriyor.

"Muhalifler [Akçakale'nin ateş altında kalmasının] istenmeden ama mecburen olduğunu söylüyor." diyen Şanlıurfa İpekyol Gazetesi müdürü Şahin Öznur şunları ekliyor: "Muhaliflerin aktardığına göre, bazıları yaylım ateşi açmak zorunda kalıyor ve kurşunların ve [roketlerin] yanlışlıkla –bunun altını çiziyorlar- yanlışlıkla Türkiye tarafına geldiğini söylüyorlar."

Öznur, Tel Abyad çatışmasında şu ana kadar Suriye ordusundan çıkan hiçbir kurşunun Türkiye'ye sekmediğini, sekenlerin muhaliflerce sıkılmış olduğunu öne sürüyor.

Yine de kendisine göre, bu kurşunların Türkiye'ye sıçrıyor olması, muhaliflerden daha çok hükümet birliklerini endişelendiriyor. Şahin Öznur "Esad'ın askerleri Türkiye'de 'Bu kurşunları Esad'ın ordusu sıkmıştır. Bu yüzden karadan müdahale gerekti' gibi bir tavrın oluşmasından korkuyor." diyor.

Akçakale'de okullar bugün kapalıydı.

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, topçu ateşinin dinmemesi durumunda bugün için tatil edilen okulların bir süre daha kapalı tutulabileceğini söylüyor.

Ama bu sırada kurşunların sekiyor ve Türkiye vatandaşlarını yaralıyor olmasının uzun vadede doğurabileceği sonuçlar geniş çaplı bir endişe yaratıyor.

Akçakale ilçesinin büyük bölümünün Arap kökenli olmasından dolayı kendilerini oldukça arada kalmış hissettiklerini söyleyen Türkiyeli Araplar Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Şükrü Kırboğa, bu endişeleri paylaşanlardan biri.

BBC Türkçe'ye konuşan Kırboğa, Akçakale'de yaşananların öngörülüp, engellenebileceğine inanıyor: "Tampon bölge kurulabilirdi. Beşar Esad'la bağlar koparılmayabilirdi. Ama ipler kopunca bunun bedeli ağır oldu."

Tampon bölge kurulması durumunda mermi sekmesi olmayacağını savunan Kırboğa'ya göre, Türkiye'de yaşayan Araplar, Suriye'nin sınır bütünlüğünün korunmasından yana. Şükrü Kırboğa, özellikle özerk bir Kürt yönetiminin sınırda kurulması durumunda Türkiye sınırı boyunca yaşayan Arapların "iki bölge arasında sıkışıp kalmasından korktuğunu" aktarıyor.

Türkiyeli Araplar Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Kırboğa, Suriye'de yaşananların durdurulması için Birleşmiş Milletler'i ve NATO'yu göreve çağırıp ekliyor: "Bu ateşin acilen sönmesi gerekiyor."

Şeref İşler / BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

Tezkere Kapalı Oturumda Görüşülecek

Tezkere Kapalı Oturumda Görüşülecek

TBMM Genel Kurulu, Suriye konusundaki Başbakanlık Tezkeresi'ni kapalı oturumda ele alacak.

Suriye konusunda, TSK'nın yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesi de dahil Hükümete 1 yıl süreyle yetki verilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, Suriye konusunda verilen tezkerenin görüşmelerinin, TBMM Genel Kurulu'nda, kapalı oturumla yapılacağını bildirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla TBMM Başkanlığı'na gönderilen tezkerede, şunlar kaydedildi:

''Suriye'de devam etmekte olan krizin bölgesel istikrar ve güvenliğe olduğu kadar, ulusal güvenliğimize menfi etkisi giderek artan şekilde görülmektedir.

Suriye Arap Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetlerince yürütülen askeri harekatlar kapsamında, 20 Eylül 2012 tarihinden itibaren ülkemiz topraklarına da saldırgan eylemler yönelmiş ve müteaddit uyarılarımıza ve diplomatik girişimlerimize rağmen bu eylemler devam etmiştir.

Ülkemiz topraklarına yönelik söz konusu saldırgan eylemler silahlı saldırı eşiğindedir. Bu durum, ulusal güvenliğimize ciddi tehdit ve riskler oluşturan bir aşamaya ulaşmıştır.

Bu itibarla, ülkemize yönelebilecek ilave risk ve tehditlere karşı zamanında ve süratle hareket etmek ve gerekli tedbirleri almak ihtiyacı hasıl olmuştur.

Bu çerçevede, hudut, şümul, miktar ve zamanı Hükümetçe takdir ve tespit edilmek kaydıyla, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesi ile bununla ilgili gerekli düzenlemelerin Hükümet tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için bir yıl süreyle izin verilmesini Anayasanın 92. maddesi uyarınca arz ederim.''

Tezkerenin saat 10.00'da, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesi planlanıyor.

Çiçek, AK Parti grup başkanvekilleri ile bir araya geldi

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve AK Parti Grup başkanvekilleri ile Suriye konusundaki tezkereyi görüşmek üzere bir araya geldi.

Basına kapalı yapılan toplantıya AK Parti Grup Başkanvekilleri Nurettin Canikli ve Mustafa Elitaş'ın yanı sıra Meclis bürokratları da katılıyor.

AA

Haberin Tamamı İçin:

TBMM'de Olağanüstü Suriye Toplantısı

TBMM'de Olağanüstü Suriye Toplantısı

Suriye topçusunun Akçakale'yi vurarak 5 vatandaşı öldürmesinin ardınan hükümet Suriye'ye sınır ötesi operasyon için de düğmeye bastı. Ak Parti grubu önerisi üzerine Meclis bugün sabah 10.00 'da özel gündemle toplandı.

Suriye konusunda, TSK 'nın yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesi de dahil Hükümete 1 yıl süreyle yetki verilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.
AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, Suriye konusunda verilen tezkerenin görüşmelerinin, TBMM Genel Kurulu'nda, kapalı oturumla yapılacağını bildirdi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek , Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve AK Parti Grup başkanvekilleri ile Suriye konusundaki tezkereyi görüşmek üzere bir araya geldi. Basına kapalı yapılan toplantıya AK Parti Grup Başkanvekilleri Nurettin Canikli ve Mustafa Elitaş'ın yanı sıra Meclis bürokratları da katıldı. Toplantı sonrası açıklama yapan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Suriye konusundaki tezkereye ilişkin, “Soğuk kanlı ve tedbirli olmalıyız. İnşallah ülkemiz için hayırlı olur” dedi.

CHP , Meclis'te tartışılacak tezkerenin 'savaş tezkeresi' olduğunu iddia ederek hayır oyu kullanacaklarını açıkladı. BDP de oylama da hayır oyu kullanacağını açıkladı. MHP 'nin tavrı ise henüz belli olmadı. MHP'li Oktay Vural, 'Milli menfaatimizi dikkate alıp, oyumuzu kullanacağız' açıklaması yaptı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın imzasıyla TBMM Başkanlığı'na gönderilen tezkerede, şunlar kaydedildi:

“Suriye'de devam etmekte olan krizin bölgesel istikrar ve güvenliğe olduğu kadar, ulusal güvenliğimize menfi etkisi giderek artan şekilde görülmektedir.

Suriye Arap Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetlerince yürütülen askeri harekatlar kapsamında, 20 Eylül 2012 tarihinden itibaren ülkemiz topraklarına da saldırgan eylemler yönelmiş ve müteaddit uyarılarımıza ve diplomatik girişimlerimize rağmen bu eylemler devam etmiştir. Ülkemiz topraklarına yönelik söz konusu saldırgan eylemler silahlı saldın eşiğindedir.

Haberin Tamamı İçin:

İşte O Tezkere!

İşte O Tezkere!

Akçakale’deki saldırının ardından Meclis, Suriye gündemiyle özel oturumda toplandı. TBMM’de görüşmeler kapalı oturumla yürütülüyor ancak CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, Twitter’daki sayfasında sınır ötesi tezkereye “zamanı, kapsamı belirsiz. ‘yabancı ülkelere’ diyerek dünyayı kapsamına alıyor” gerekçesiyle karşı çıktıklarını söyleyerek, belgeyi takipçileriyle paylaştı.

Haberin Tamamı İçin:

Akçakale'de Son Durum

Akçakale'de Son Durum

Sınırdaki Akçakale'ye Suriye'den düşen toplar nedeniyle 5 vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Buna karşılık Türkiye de dün gece başlattığı top atışlarıyla Suriye'ye karşılık vermişti.

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesi ve çevresinde, saat 06.45 itibariyle Türkiye'den Suriye tarafına yapılan top atışlarının sesleri duyuluyor.

Konu ile ilgili canlı yayına Cnn Türk'e bağlanan muhabir Hakan Tunç, Akçakale'ye 13 kilometre uzaklıkta bulunan Aynel Aruz bölgesine üç ayrı top atışı yapıldığını bildirdi. Top atışının 2. Hudut Taburuna bağlı 5. Bölük Komutanlığından yapıldığını bildiren Hakan Tunç, gece başlayan top atışlarının 06.45 itibari ile tekrar başladığını duyurdu.

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine düşen top mermisinin Aynel Aruz bölgesinden yapıldığı için Türkiye'nin de Aynel Aruz'u bombaladığını belirten Tunç, Akçakale'deki sessizliğe dikkat çekti. Tunç, vatandaşların bir çoğunun çevre köylerde konaklamaya gittiğini de sözlerine ekledi.

"TÜRKİYE İDLİB'DEKİ HEDEFLERİ VURDU"

Dün konu ile ilgili Suriye basınında yer alan haberlerde "Türkiye misilleme olarak İdlib'deki askeri hedefleri vurdu" denildi.

EL CEZİRE: MİSİLLEMEDE 34 ÖLÜ VAR

El- Cezire televizyonu ise Suriye kaynaklarına dayandırdığı haberinde dün gece yarısı yapılan top atışlarında 34 ölü olduğunu duyurdu.

haberler.com

Haberin Tamamı İçin:

Akçakale'de Hırsızlık Vakaları

Akçakale'de Hırsızlık Vakaları

Çatışmaların şiddeti ve Suriye'nin yaptığı top atışlarının Akçakale'de yerleşim alanlarını ve vatandaşları vurmasının ardından boşalan evlere de hırsızlar dadandı

Çatışmaların başladığı günlerden itibaren daha önce neredeyse hiç asayiş olayı meydana gelmeyen Akçakale’de hırsızlık olaylarında büyük artış olduğu bildirildi. Geceyi yakınlarının yanında geçiren ve sabah saatlerinde kontrol için geldikleri evlerinin soyulduğunu anlayanların polise başvurmasıyla ortaya çıkan hırsızlık olaylarına karşı ilçeye takviye polis güçleri gönderildi.

EĞİTİM YİNE BAŞLAMADI Çatışmaların şiddetlendiği 19 Eylül tarihinden itibaren eğitimde de aksama yaşandı. Çatışmaların şiddetinin azalmasıyla ilçedeki okulların tamamı yerine sınıra yakın noktadaki 14 okulda eğitime ara verilirken, bu hafta başından itibaren ilçedeki tüm okullarda tatil uygulaması yeniden başlatıldı. Türkiye’nin Suriye’ye misilleme yapmasının ardından bugün de ilçedeki okulların tatil edildiği bildirildi.

Haberin Tamamı İçin:

Akçakale Dış Basında Nasıl Yer Aldı?

Akçakale Dış Basında Nasıl Yer Aldı?

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine Suriye'den fırlatılan havan mermisinin düşmesi dünya basınına flaş haber olarak yansıdı.

Akçakale’de 5 kişinin ölümü, 13 kişinin de yaralanmasına yol açan olay dış basında geniş yankı buldu. Gazeteler, Türkiye-Suriye ilişkilerinin tehlikeli bir dönemece girdiğini yazdı.

Dış basından özetler şöyle:

Independent

İngiltere'de yayımlanan Independent gazetesi Türkiye'de beş kişinin ölümüne neden olan Akçakale'deki bombalamayı dünya sayfalarının en başında gördü. "Suriye iç savaşı" diyor haber "ateşini sınırlarının dışına yayabileceği tehdidini gözler önüne serdi." Türkiye'nin topçu ateşiyle karşılık verdiği söyleniyor. Independent, ateşin kaynağı konusunda peşin hükme varmadığını belli ettiği haberinde Türkiye'de ölüme yol açan ateşin sınır yakınındaki Özgür Suriye Ordusu'na karşı savaşan ordu tarafından açıldığına inanıldığını söyledi..

Times

Times gazetesinde gecenin akışına uygun bir başlıkla duyurduğu haber: “Sınır-ötesi saldırının getirdiği ölümler Türkiye'yi askeri müdahale yapmaya yaklaştırdı." Gazetenin muhabiri, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın "çok ileri gittiler" anlamında bir açıklama yaptığını, bunun da, sınır ötesinden gelen atışlara, Türkiye'nin artık Suriye'ye doğrudan müdahale ederek karşılık vermekten başka seçeneği olmadığına karar verdiğini gösterdiğini iddia ediyor.

Daily Telegraph

İngiliz Daily Telegraph gazetesi ilk sayfasındaki haberinde, ülkenin en büyük kenti Halep'te seri patlamaların olduğu bir günde Akçakale'de patlamaya Türkiye'nin karşılık verdiğini belirtti.. Gazete, pek çok ülkenin öyle ya da böyle Suriye'deki savaşa bu ya da diğer yanından müdahale ettiği imasında bulunarak, bir devletin, Türkiye'nin, doğrudan müdahil olduğunu açıktan ilk kez kabul ettiğini anlattı.

Financial Times

İngiliz Financial Times gazetesi "Bu olay hiç şüphesiz bugüne kadar yaşananlar arasında, iki eski müttefikin ilişkilerine zarar verecek en ciddi olay. Türk hükümeti tampon bölge konusunda ise ABD’nin ihtiyatlı davranmasını ülkede gelecek ay düzenlenecek seçimlere bağlıyor" yorumu yapıldı.

Wall Street Journal

ABD'de yayımlanan Wall Street Journal gazetesi, Türkiye ve Suriye sınrıındaki gerginliğin iki komşu ülke arasında tehlikeli yeni bir dönemi başlattığını yazdı. Gazetede, ilk kez Türk sivillerinin, Türkiye toprağında Suriye’deki çatışmanın doğrudan sonucuna bağlı olarak öldürüldüğü bilgisini verdi. Dünkü olayların ciddi bir milada işaret ettiğine dikkat çekildi. Analistler, Türkiye’nin bugüne kadar sınırını aşan olaylarda ihtiyatlı davrandığını ama sivil bir ailenin ölümünün daha sert tepki gösterilmesi için çok ciddi baskı doğuracağı yorumunu yaptı. Eski bir diplomat olan, Brüksel merkezli Carnegie Endowment’ın analisti Sinan Ülgen “Bu Türkiye için hazmetmesi çok zor bir adım olabilir. Hükümet daha güçlü bir şekilde harekete geçmediği eleştiriliyordu. Bu sefer karşılığın ne kadar diplomatik olacağından emin değilim. Türkiye’nin özel kuvvetlerinin saldırının kökeninde oldukları belirlenmiş hedeflere cerrahi bir saldırı düzenlemesi hayli mümkün gözüküyor” dedi.

CNN

İngiliz yayın kuruluşu CNN, Yaşanan olayların Türkiye ve komşusu Suriye arasında zaten gergin olan ilişkileri daha da kötüye götürebileceğine işaret etti. İki ülke arasındaki anlaşmazlığın geçtiğimiz Mayıs ayında Suriye'nin bir Türk jetini vurmasıyla başladığı hatırlatıldı.

Le Monde

Fransa'da yayımlanan Le Monde da olayın, Türkiye ile Suriye arasında Türk jetinin düşürülmesinden beri gerçekleşen en ciddi olay olduğunun altını çizdi.

El Cezire

Katar merkezli El Cezire televizyonu Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine Suriye'den atılan top mermisi ile ilgili haberi flaş gelişme olarak duyurdu. Haberde olayda 8 kişinin öldüğü ve çok sayıda kişinin yaralandığı belirtildi. Patlama sonrasında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile NATO Genel Sekreteri Rasmussen ile telefon görüşmesi yaptığına dikkat çekildi.

Hollanda

Hollanda televizyonlarında ve gazetelerin internet sitelerinde flaş haber olarak verildi. Yayın akışını kesen Hollanda televizyonları, Suriye'nin saldırısına Türkiye'nin de hiç beklemeden karşılık verdiğini duyurdu. Hollanda televizyon ve gazeteleri Türkiye ile Suriye arasında suların kaynamaya başladığı yorumunda bulundu. Suriye'ye yapılan misillemeyi "Türkiye, Suriye'den intikam alıyor" başlığı altında okurları ve izleyicilerine duyuran Hollanda'da, konu hakkında hükümet yetkililerinin sessiz kalması ise dikkat çekti.

Rusya

Rusya basını Akçakale'deki olayı son dakika gelişmesi olarak duyurdu. Haberler, "Sınırda yaşanan kazaya cevap olarak Türkiye Suriye'ye ateş açtı" başlığı ile geçildi. Türk makamlarının açıklamalarına yer verilen haberde, "5 kişinin yaşamını yitirdiği ve 10 kişinin de yaralandığı sınırdaki kazaya karşılık olarak Türkiye Suriye'ye ateş açtı" ifadeleri yer aldı. Interfax ve Itar-Tass haber ajanslarının da son dakika olarak geçtikleri haberlerde, NATO'nun acil toplantıya çağrılmasına dikkat çekildi. Kremlin ya da Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan ise henüz bir açıklama gelmedi.

T24

Haberin Tamamı İçin:

CHP'li İnce: Tezkerede usul hatası var, bu tezkereyle cihan savaşı bile olur

CHP'li İnce: Tezkerede usul hatası var, bu tezkereyle cihan savaşı bile olur

Tezkere üzerine CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, kapalı oturum öncesinde söz alarak bir konuşma yaptı.

Akçakale olayının ardından hükümete sınır ötesi operasyon yetkisi veren tezkere Meclis'te kapalı oturumla görüşülüyor. Tezkere öncesi söz alan CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, tezkerede usul hatası olduğunu savunarak, "Siz bu tezkereyle cihan savaşı yapabilirsiniz" dedi.

Suriye tarafından atılan top mermisinin Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde 5 kişinin hayatını kaybettiği olayın üzerine hareketlenen Ankara'da, Meclis kapalı oturumda.

Tezkere üzerine CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, kapalı oturum öncesinde söz alarak bir konuşma yaptı.

CHP'li Muharrem İnce sert dille eleştirdiği tezkerenin Anayasa'ya aykırı olduğunu söyledi.

Muharrem İnce'nin konuşması şöyle:

Bu tezkere Anayasa’nın 92. maddesine aykırıdır. Bir saldırıyla karşı karşıya değiliz. Milletler arası hukukun meşru saydığı durumlara aykırıdır.

Bunu yapanın Suriye devleti olduğu belli değildir.

Bu tezkerenin sınırı belli değil. Bu tezkereyle cihan harbi bile çıkarabilirsiniz. Okuman varsa oku. Okuman olduğunu biliyorum da okuduğunu anlayabiliyor musun?

Suriye hükümeti de saldırdığını kabul etmiyor. Özür de diliyor. TC'nin en çapsız dışişleri bakanının maceraperestliğine atıyorsunuz. Türkiye’nin başını belaya sokmayın. 1 Mart tezkeresinde olduğu gibi dik durun.

T24

Haberin Tamamı İçin:

Akçakale'den Suriye'ye Top Atışları Sabah Yeniden Başladı

Akçakale'den Suriye'ye Top Atışları Sabah Yeniden Başladı

Suriye'de ordu birlikleri ile muhalifler arasında çatışmalar şiddetlenirken dün akşam saatlerinde bir top mermisinin Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'nde isabet ettiği evde 5 kişinin ölmesinin ardından Türkiye'nin misilleme olarak gerçekleştirdiği top atışları, bu sabah saat 06.45'te yeniden başladı.

İç karışıklığın sürdüğü Suriye'de, muhalifler ile çatışan ordu birliklerinin ateşlediği bir top mermisi, dün saat 16.25 sıralarında ilçe merkezindeki Timuçin Ailesi'nin oturduğu eve isabet etti.
Meydana gelen patlama sonrası evde bulunan Zeliha Timuçin ve 3 kızı ile komşusu aynı zamanda akrabası olan Gülşen Özer yaşamını yitirdi. Patlama sırasında çevrede bulunan 3'ü polis 13 kişi de yaralandı. İlçede büyük paniğe yol açan patlama sonrası, tepki için Hükümet Konağı'na yürüyen kalabalık grup ile polis arasında arbede çıktı.

Türkiye anında karşılık verdi

Patlama sonrası kargaşanın hakim olduğu Akçakale'den top sesleri yankılanmaya başladı. 5 kişinin ölümüne yol açan olaydan yaklaşık 20 dakika sonra başlayan top atışlarının Türkiye tarafından yapıldığı ise Başbakanlık'tan yaptığı yazılı açıklama ile resmiyet kazandı. Top atışları, saat 01.30'a kadar devam etti.

Top atışları sabah yeniden başladı

Türkiye'nin misilleme olarak yaptığı top atışları, saat 06.45'te yeniden başladı. Akçakale ilçesi girişinde bulunan ve geçen hafta 3 obüs ile 1 uçaksavarın sevk edildiği askeri bir birlikten peş peşe 3 top atışı yapıldı. Akçakale'den yapılan top atışlarının Suriye'nin Telabyad ilçesinin Türkiye sınırına 14 kilometre uzaklıktaki Ayn El Arus bölgesine konuşlanan Esad'a bağlı ordu birliklerini hedef aldığı ileri sürüldü.

Çatışmalar başladı, ilçe boşaldı

Akçakale'ye 1 kilometre uzaklıktaki Telebyad'da, muhalifler ile ordu birlikleri arasındaki çatışmalar 15 Eylül'de başladı. Silah seslerinin duyulmaya başladığı Telebyad'da çatışmaların şiddeti 18 Eylül'de tırmandı. İlçede paniğe yol açan şiddetli çatışmalar sonrası muhalifler 19 Eylül'de sınır kapısını, 20 ve 21 Eylül'de ise ilçe merkezindeki stratejik noktaları ele geçirdi. İlçedeki Suriye bayraklarının indirilerek Özgür Suriye Ordusu'na ait bayrakların direklere çekilmesinin ardından ordu birlikleri Telebyad'a 13 kilometre uzaklıktaki Ayn El Arus bölgesinden muhaliflerin bulunduğu alana doğru top atışları başlattı.
Ordu birliklerinin yaptığı top atışları, zaman zaman Türkiye sınırına yakın noktalara düştü. Çatışmalar sırasında seken şarapnel parçaları, sınıra yakın noktalardaki yerleşim yerlerine de isabet etti. Şarapnel parçaları, 5 kişinin hafif yaralanmasına ve çok sayıda ev ve vagonda hasara yol açtı.

Son olarak geçen cuma günü Suriye tarafından atılan bir havan topu mermisi ilçenin Hürriyet Mahallesi'ne düştü. Dar bir sokakta meydana gelen patlama sonrası çevrede bulunan 20 civarında ev ve işyerinde hasar oluştu. Çatışmaların şiddetlenmesinin ardından uzak durulması uyarısı yapılan sınır bölgesine yakın yerlerdeki evler boşaldı. Onlarca aile ilçe merkezi, yakın köy ve kent merkezindeki yakınlarının yanına yerleşti. Risk altında olduğu değerlendirilen ve '1'inci bölge' olarak adlandırılan Özgür Suriye Ordusu kontrolüne geçen Telebyad Sınır Kapısı'na yakın noktada bulunan 30 ev valilik tarafından tedbir amaçlı boşaltıldı. Dün meydana gelen ve 5 kişinin öldüğü patlama sonrası da ilçede yaşayan çok sayıda ailenin evlerini terk edip, ilçeden ayrıldıkları görüldü.

Hırsızlık arttı

Çatışmaların şiddeti ve Suriye'nin yaptığı top atışlarının Akçakale'de yerleşim alanlarını ve vatandaşları vurmasının ardından boşalan evlere de hırsızlar dadandı. Çatışmaların başladığı günlerden itibaren daha önce neredeyse hiç asayiş olayı meydana gelmeyen Akçakale'de hırsızlık olaylarında büyük artış olduğu bildirildi. Geceyi yakınlarının yanında geçiren ve sabah saatlerinde kontrol için geldikleri evlerinin soyulduğunu anlayanların polise başvurmasıyla ortaya çıkan hırsızlık olaylarına karşı ilçeye takviye polis güçleri gönderildi.

Eğitim yine başlamadı

Çatışmaların şiddetlendiği 19 Eylül tarihinden itibaren eğitimde de aksama yaşandı. Çatışmaların şiddetinin azalmasıyla ilçedeki okulların tamamı yerine sınıra yakın noktadaki 14 okulda eğitime ara verilirken, bu hafta başından itibaren ilçedeki tüm okullarda tatil uygulaması yeniden başlatıldı. Türkiye'nin Suriye'ye misilleme yapmasının ardından bugün de ilçedeki okulların tatil edildiği bildirildi.
Anne ve 3 kızı toprağa verildi
Suriye ordu birliklerinin yaptığı top atışının isabet aldığı evde yaşamını yitiren 1 anne ile 3 kızı, sabah erken saatlerde toprağa verildi. Şanlıurfa'da otopsisi yapılan 5 kişiden Zeliha Timuçin ile kızları Zeynep, Ayşegül ve Hatice Timuçin, sabaha karşı cenaze araçları ile yakınlarına teslim edildi. Cenazeleri alan yakınları, anne Zeliha Timuçin ve 3 kızını, saat 05.00 sıralarında Akçakale'ye birkaç kilometre uzaklıktaki Bolatlar Köyü mezarlığında yan yana açılan mezarlara defnetti.

Haberin Tamamı İçin:

'Krizi Bizzat Başbakan Yönetiyor!'

'Krizi Bizzat Başbakan Yönetiyor!'

Bizim Suriye’nin dost ve kardeş halkıyla bir sorunumuz yok. Kendi halkına yaptığı gibi komşularına da zulmetmeye kalkan dikta rejimlerine karşı da çok dik bir duruşumuz vardır.

AK Partili Ömer Çelik TBMM’deki kritik tezkere görüşmesi öncesinde gazetecilere açıklama yaptı.

Krizi bizzat Başbakan’ın yönettiğini söyleyen Çelik şu mesajları verdi:

Türkiye, karşı taraftan gelen saldırı karşısında cevap verme hakkına sahip olmalıdır.

CHP diyor ki ‘’Angajman kuralları değiştiği için tezkereye gerek yok.’’

Bazen angajman kurallarının yetmediği zaman olur. Bunu bir savaş tezkeresi olarak nitelemek kınanacak bir durumdur. Bu, doğrudan milli egemenlik haklarımızı korumakla ilgilidir. Türkiye savaş isteyen bir ülke değildir.

”KRİZİ BİZZAT O YÖNETİYOR”

Bu konuda Meclis’teki tüm partilerin tek ses olarak hükümetin arkasında durması gerekir. Bunu başka yerlere çekmek Suriye üzerinden Türkiye’ye verilmek istenen mesaj konusunda başka odakların yanında saf tutmak anlamına gelir.

Krizi Başbakan bizzat yönetmektedir. Hükümetimiz, Meclis işin başındadır. Tek bir ses olarak bu tezkerenin arkasında durmasını bekliyoruz.

SURİYE’NİN AÇIKLAMALARI

Suriye ile ilgili bütün haklarımızı saklı tutuyoruz. Suriye’den gelen hiçbir açıklamanın doğru olmadığını biliyoruz. Şu ana kadar ki açıklamaları zaman kazanmak içindi. Suriye’de devlet yok, katliam şebekesi var. Bu şebekenin hiçbir sözünü ciddiye almak zorunda değiliz.

T24

Haberin Tamamı İçin:

Akçakale'de Cenazeler Toprağa Verildi

Akçakale'de Cenazeler Toprağa Verildi

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Bakan Faruk Çelik, Akçakale'de

Bakan Faruk Çelik, Akçakale'de

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Akçakale ilçesine top mermisi düşmesine ilişkin, "Gerçekten menfur bir saldırı, komşu devlet dediğimiz kendi vatandaşını katletmekten çekinmeyen ve maalesef bu katliamını, bu acımazsızlığını ülkemize kadar sirayet ettirmiş bir caniyle karşı karşıyayız, bunu söylemekte mahsur görmüyorum" dedi.

Bakan Çelik, beraberinde Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin, AK Parti Şanlıurfa milletvekilleri Seyit Eyyüpoğlu, Mahmut Kaçar, Mehmet Akyürek, Abdülkerim Gök ve Kasım Gülpınar ile sabah saatlerinde havayoluyla Şanlıurfa'ya geldi.

Polisevine geçen ve burada Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç'in yanı sıra diğer ilgililerle bir toplantı yapan Çelik, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bölge milletvekili ve bakan olarak sabah erken saatlerde Şanlıurfa'ya geldiklerini ve bu elim olay karşısında hayatlarını kaybeden ailelere başsağlığı dileklerini iletmek, ayrıca Akçakaleliler ve Şanlıurfalılara "geçmiş olsun" demek istediklerini aktaran Bakan Faruk Çelik, "Vatandaşlarımızın olaylar, yaşananlar karşısında algılarını, düşüncelerini alma konusunda gün boyu temaslarımız olacak. Temaslardan sonra bir açıklama yapacağız" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Tezkereye Doğru: CHP Ve BDP Soğuk

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

İngiltere: 'Türkiye'nin Askeri Harekatını Destekliyoruz'

İngiltere: 'Türkiye'nin Askeri Harekatını Destekliyoruz'

Suriye'den atılan top mermisiyle 5 Türk vatandaşının öldürülmesi sonrası Avrupa Birliği, Rusya ve İngiltere'den ilk açıklama geldi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov , Suriye'nin Türk topraklarına düşen top mermisinin kaza olduğunu ilan etmesinin önemli olduğunu söyledi. İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague da "Suriye'nin davranışına Türkiye'nin verdiği cevap anlaşılabilir bir durum. Ancak çatışmadan kaçınılmalı" şeklinde konuştu.

Akçakale'ye Suriye'ye ait top mermisinin düşmesinin ardından yurt dışından da tepkiler geldi. Rusya, İngiltere, Fransa ve Avrupa Birliği Suriye'yi kınadı.

Suriye top mermisiyle 5 Türk vatandaşının öldürülmesi ve sonrasında Türkiye'nin Suriye'de bazı hedefleri vurması nedeniyle açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye'nin Türkiye tarafına düşen top mermisinin kaza olduğunu açıklamasının önemli olduğunu belirtti.

Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, "Bizce Şam'ın bunu resmen ifade etmesi büyük önem taşıyor" dedi.

Rus haber ajansı RIA Novosti'ye açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriyeli yetkililerin olayın trajik bir kaza olduğunu ve tekrarlanmayacağını kendilerine illetiğini söyledi.

Lavrov, "Suriyeli yetkililer Şam'daki büyükelçimiz aracılığıyla, Türkiye sınırında meydana gelen olayın trajik bir kaza olduğunu ve bir daha tekrarlanmayacağı yönünde bize garanti verdiler" dedi. Bir ziyaret için Pakistan'ın başkenti İslamabad'da bulunan Lavrov, taraflara itidal çağrısı da yaptı.

Türkiye ile Suriye arasındaki krizle ilgili bir açıklama da İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague'dan geldi. Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de açıklama yapan Hague, "Suriye'nin davranışına Türkiye'nin verdiği cevap anlaşılabilir bir durum. Ancak çatışmadan kaçınılmalı" şeklinde konuştu.

Ankara ile Şam arasındaki krizle ilgili bir açıklama da, İngiltere Başbakan yardımcısı Nick Clegg'den geldi. Clegg, "Suriye rejiminin askeri güçlerinin yaptıklarının sonuçları ortadır. Biz Türkiye'nin dün geceki askeri harekatını destekliyoruz" dedi.

Fransa Dışişleri Bakanlığı da bir açıklama yayımlayarak, Suriye tarafından atılan top mermisinin Akçakale'de 5 kişinin ölümüne sebep olması kınandı. Yapılan açıklamada "Suriye'nin sınır saldırısı barışa karşı ciddi bir tehdittir. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Suriye'ye açık bir mesaj vermeli" denildi.

AB'den yapılan açıklamada ise "Suriye şiddete son vermeli, bu tür ihlaller kabul edilemez" denildi.

T24

Haberin Tamamı İçin:

Akçakale'de Tedirgin Bekleyiş

Akçakale'de Tedirgin Bekleyiş

Sosyal medya haberciliğinin öncü oluşumlarından 140 Journos Akçakale'den son gelişmeleri bildiriyor.

140 Journos'ın twitter hesabından paylaştığı son bilgilere göre, Suriye'den Akçakale'ye yapılan saldırı sonrasında bölge halkı tedirgin.

Hayatını kaybeden 5 vatandaşın defin işlemleri sürüyor. Bölge halkı tarafından protesto edilen CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve beraberindeki ekip Akçakale'den ayrıldı.

Akçakale halkı tezkere ile ilgili TBMM'den gelecek kararı hükümet konağı önünde bekliyor.

Haberin Tamamı İçin:

'Taraflar Krizin Uzamasından Yana Değil'

Jonathan Marcus

BBC diplomasi muhabiri

Türkiye'nin Suriye'deki mevzileri top ateşine tutması ve NATO büyükelçilerini acil toplantıya çağırması, Şam'daki yetkililere son bir uyarı anlamına geliyor.

Türkiye'nin sabrının tükenmekte olduğunun ve eğer topraklarına yeni saldırılar olursa Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın giderek daha güçlü bir yanıt bekleyebileceğinin işareti.

NATO, Ankara hükümetine güçlü bir destek verdi.

Tıpkı Haziran ayında Suriyeli güçlerin, bir Türk keşif jetinin düşürülmesini düşürdükleri zaman yaptığı gibi.

Ancak ilk işaretler hem Ankara hem de Şam'ın krizi uzatmaya niyetli olmadığını ortaya koyuyor.

Türkiye'de de kamuoyu Suriye'ye müdahaleden yana olmadı.

Ancak Türk topraklarına saldırılar sürerse bu durum değişebilir.

Cumhurbaşkanı Esad'ın da zaten yeterince sorunu var.

Ancak dünkü olaylar, Suriye krizinin daha geniş bir bölgesel krize dönüşebileceği kaygılarını ister istemez körüklüyor.

Haberin Tamamı İçin:

Meclis'te Tezkere, Sosyal Medyada Endişe

Meclis'te Tezkere, Sosyal Medyada Endişe

Meclis'te 'Suriye'ye askeri müdahale tezkeresi' görüşülürken, aralarında ünlü isimlerin de olduğu savaş karşıtı twitter'cılar da boş durmadı...

TBMM'de şu saatlerde 'dün gerçekleşen Suriye saldırısına karşılık verilmesine olanak tanıyan tezkere konuşuluyor.

Türkiye'nin müdahalesine karşı çıkanlar ise twitter'ı, 'savaşahayır' mesajlarına boğdu.

'savaşahayır'ı günün topikleri arasında ilk sıraya taşıyan mesaj yağmurunun içinde ünlü isimlerin mesajları da göze çarpıyor.

Sağ tarafta Kimnedio kısmından ünlü tweetlerine ulaşabilirsiniz.

Haberin Tamamı İçin:

Tezkere Tamam Gibi!

Tezkere Tamam Gibi!

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine düşen bombanın 5 can alması TBMM'nin gündemini de değiştirdi. Meclis, Suriye'ye yönelik sınırötesi tezkeresini görüşmek üzere toplandı. Grup Başkanvekillerinin konuşması sonrası da kapalı oturum için kapılarını kapattı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Cemil Çiçek, toplantıdan önce yaptığı açıklamada "Vatandaşlar tedirgin olmasın, TBMM işin başında. Soğukkanlı ve tedbirli olmalıyız inşallah ülkemiz için hayırlı olur" dedi.

MECLİS'TE KAPALI OTURUM TARTIŞMASI

CHP, görüşmenin 'kapalı oturum' şeklinde yapılmasına karşlı çıkıyor. Şu anda CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce Meclis kürsüsünde 'CHP açısında neden açık oturum' yapılması gerektiğini anlattı. İnce şöyle konuştu:

"Niye milletten saklayacağız bunu? Sizin çocuklarınız mı savşa girecek, fakir-fukara çocukları mı? Bu millet çocuklarını savaşa gönderecek ama ne için göndereceğini bilmeyecek. 8 kez tezkere aldınız, ne işe yaradıysa bir kez daha getiriyorsunuz. 1 Mart tezkeresindeki kapalı oturumda bulundum. Kapalı oturumda çok özel bilgi veriliyor zannedilmesin. Hangi özel bilgiyi paylaştı hükümet 1 Mart tezkeresinde. Tartışmalar halkın önünde yapılsın. Biz kapalı oturumda TRT Genel Müdürü'nün maaşını bile öğrenemedik. Kuzey Irak'la ilgili tezkere her şey net, şimdi ise bugün gelen tezkere. Bu tezkere Anayasa 92'ye aykırıdır. Karşımızda bir devlet mi yaptı bunu, bu kadar belli mi? Sınırı belli değil, siz bu tezkereyle cihan savaşı yapabilirsiniz. Sınırı belli değil. Siz bu ülkeyi en çapsız Dışişleri Bakanı'nın maceralarıyla başını belaya sokuyorsunuz. Türkiye'nin başını belaya sokmayın. 1 Mart tezkeresindeki gibi dik durun, onurlu durun, milletin vekili olun."

'ESAD'IN CANI CEHENNEME'

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli'nin "Tarafınızı belli edin Esad'dan yana mısınız, Türkiye'den mi" demesi üzerine yeniden söz alan İnce, "Tarafımı açıklıyorum, Esad'ın canı cehenneme. Bana ne Esad'dan" diye konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da söz aldı. Vural, 'milli menfeaatlerin korunması' gerektiğini belirtirken AK Parti kongresi ve kongre davetlisi Barzani'ye de göndermede bulunarak "Hükümet kamuoyu ile paylaşmadığı ve paylaşmak istemediği bilgileri ermek için kapalı orturum istiyor olabilir, ama milletin bizim görüşmelerimizi izlemeye hakkı var, bunu istiyoruz... Hükümet kendi söyleyeceklerini kapalı oturumda açıklasın, bizlerin görüşleri ise millete açık olarak yayınlansın" dedi.

BDP adına söz alan Pervin Buldan da hem kapalı oturuma hem de tezkerenin aleyhinde olduklarını açıkladı.

Grup Başkanvekillerinin konuşmaları sonrası yapılan oylamada açık oturum talebi reddedildi. Meclis, Suriye gündemi ile saat 11.30'da kapalı oturuma başladı. CHP ve BDP sınırötesi tezkeresine kesinkes karşı. MHP lideri Bahçeli, kapalı oturum başlarken partisinin tezkere için hükümete destek vereceğini açıkladı

TOPLANTI ÖNCESİ AÇIKLAMALAR

Sabahın erken saatlerinde hareketlenmeye başlayan TBMM'de açıklamalar da peş peşe geldi.
*CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Türkiye sağ duyulu olmak zorunda" dedi.

CHP 'HAYIR' DİYECEK

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, 'oturumun kapalı olarak yapılmasının daha faydalı' olacağını söyledi

TEZKERE GÖRÜŞMESİ KAPALI OTURUMDA

AK Parti Genel başkan yardımcısı Ömer Çelik, "Suriye ile ilgili bütün haklarımızı saklı tutuyoru" dedi. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, “Değerlendirmelerimiz sürüyor, Türkiye'nin milli menfaatlerine göre tavrımız şekillenecek” dedi.

Sınırötesi tezkeresi için tüm imzalar geç saatte tamamlandı. Başbakanlık’tan yetkililer Ak Parti grup yönetimini telefonla arayarak, “Suriye’yle ilgili bir tezkere gelecek bekleyin” diye uyardı. Bunun üzerine Meclis evrak müdürlüğü ve grup yönetiminde nöbetçi memurlar bırakıldı.

İŞTE O SAVAŞ TEZKERESİ

Saat 02.00'da tezkere Başbakan Erdoğan'ın imzasıyla Meclis Başkanlığı'na sunuldu. Tezkere'de şu ifadeler kullanılıyor:

''Suriye'de devam etmekte olan krizin bölgesel istikrar ve güvenliğe olduğu kadar, ulusal güvenliğimize menfi etkisi giderek artan şekilde görülmektedir.
Suriye Arap Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetlerince yürütülen askeri harekatlar kapsamında, 20 Eylül 2012 tarihinden itibaren ülkemiz topraklarına da saldırgan eylemler yönelmiş ve müteaddit uyarılarımıza ve diplomatik girişimlerimize rağmen bu eylemler devam etmiştir. Ülkemiz topraklarına yönelik söz konusu saldırgan eylemler silahlı saldırı eşiğindedir.
Bu durum, ulusal güvenliğimize ciddi tehdit ve riskler oluşturan bir aşamaya ulaşmıştır. Bu itibarla, ülkemize yönelebilecek ilave risk ve tehditlere karşı zamanında ve süratle hareket etmek ve gerekli tedbirleri almak ihtiyacı hasıl olmuştur.
Bu çerçevede, hudut, şümul, miktar ve zamanı Hükümetçe takdir ve tespit edilmek kaydıyla, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesi ile bununla ilgili gerekli düzenlemelerin Hükümet tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için bir yıl süreyle izin verilmesini Anayasanın 92. maddesi uyarınca arz ederim.''

Haberin Tamamı İçin:

Türkiye'nin Misillemesine İlişkin Şok İddia

Türkiye'nin misilleme amacıyla açtığı top atışında, çok sayıda Suriyeli askerin öldüğü iddia edildi.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, Türkiye'nin misilleme olarak gerçekleştirdiği bombardımanda bazı Suriyeli askerlerin öldüğünü duyurdu.

Örgütten yapılan açıklamada, Akçakale'de 5 sivilin hayatını kaybetmesinin ardından Türk ordusunun top ateşine maruz kalan Tel Abyad'daki askeri garnizonda Suriyeli askerlerin öldürüldüğü belirtildi. Açıklamada, kaç askerin öldüğüne dair net bir bilgi verilmedi.

Haberin Tamamı İçin:

'Nato Tek Ses Türkiye'nin Yanındadır'

Türkiye'nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Haydar Berk, Ankara'nın talebiyle olağanüstü toplanan NATO'nun tek ses olarak Türkiye'nin yanında olduğunu gösterdiğini söyledi.

Berk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye tarafından atılan top mermisinin Şanlıurfa'nın Alçakale ilçesine düşmesi ve 5 kişinin ölümüne yol açması üzerine Türkiye'nin girişimiyle, 4'ücü madde uyarınca toplanan NATO Konseyi'nde tüm büyükelçilerin Türkiye'yle dayanışma içinde olduklarını vurguladıklarını ve uluslararası hukukun çok açık ihlali olan bu saldırıyı en sert şekilde kınadıklarını vurguladı.

Haydar Berk, NATO'nun saldırıdan birkaç saat sonra “apar topar toplanmasının” ve ardından yapılan “güçlü açıklamanın” NATO'nun Türkiye'ye gösterdiği dayanışmanın çok açık bir ifadesi olduğunu dile getirdi.

Büyükelçi Berk, “NATO tek ses olarak Türkiye'nin yanındadır” dedi.

Berk, NATO müttefiklerinin, ağırladığı mülteciler başta olmak üzere Türkiye'nin Suriye krizinde yaptığı fedakarlıkları ve ortaya koyduğu “soğukkanlı tavrı” takdirle karşıladıklarını aktardı.

Haberin Tamamı İçin:

İtalya'dan Tezkere Desteği

İTALYA Dışişleri Bakanı Giulio Terzi, Suriye’ye tezkeresiyle ilgili “Türkiye’nin kendi toprakları dışına asker göndermesi, kendi değerlendirmesidir ve bu sizin gayet meşru bir isteğinizdir” diye Türkiye’ye destek verdi.

Roma’daki Luiss Üniversitesi’de gerçekleştirilen bir toplantı öncesi İtalyan ve Türk gazetecilerinin, Türkiye ve Suriye sınırındaki gelişmelere ilişkin sorularını yanıtlayan İtalya Dışişleri Bakanı Giulio Terzi, İtalya’nın Türkiye’ye olan desteğinin altını çizdi.

Dün, İtalya’nın daimi temsilcisi NATO’daki toplantıya katıldı ve yaşananlardan dolayı duyduğu derin endişeyi belirtti. Türk hükümetine ve Türk halkına olan sıkı dayanışmasını gösterdi. Gelişmeleri dikkatle izliyoruz” diye konuştu.

GÖÇMEN AKINI TOLERE EDİLEMEZ

Bakan Terzi, dramatik Suriye olayında iç tansiyonun aylardır artarak devam ettiğini belirterek, olayın güvenlik boyutunda ise BM Güvenlik Konseyi’nin tıkanmış durumda olduğunu dile getirdi.

Suriye krizinde Türkiye’nin yaşadığı ciddi güvenlik sorununu anladıklarını ifade eden Bakan Terzi, “Suriye’de katliamlar ve yıkıcı etkileri artarak devam ediyor. Her gün Türkiye, Lübnan ve Ürdün’e göçmen akını sürüyor ve bunun ekonomik yükü ağır. Ki bu ülkelerce daha fazla tolere edilemez. Uluslararası toplumun bu konuda elinden geleni yapması lazım” dedi.

NATO’NUN GÜNDEMİNDE MÜDAHALE YOK

NATO’nun gündeminde, bir askeri müdahaleyi gerektiren 5. Madde’nin bulunmadığının altını çizen Bakan Terzi, “Dün gece NATO’da ele alınanlar, 4. Madde çerçevesinde kaldı. 5. Madde gündemde değildi. Müttefiklerin bölünmezlik ilkesi, bu ittifak için temel unsurdur” diye konuştu.

İtalyan Hükümeti’nin, Türk Hükümeti’nin her zaman yanında olacağının da altını çizen Terzi, Suriye’ye askeri müdahaleyi içeren tezkereyle ilgili ise, “Türkiye’nin kendi toprakları dışına asker göndermesi, kendi değerlendirmesidir ve bu sizin gayet meşru bir isteğinizdir” diye Türkiye’ye destek verdi.

Haberin Tamamı İçin:

Suriye Tezkeresi Meclis'ten Geçti

TBMM Genel Kurulu'nda, kapalı oturumda Suriye konusunda Hükümet'e yetki veren Başbakanlık tezkere Meclis'ten geçti.

Hükümet'e, Suriye konusunda, TSK'nın yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesine ilişkin bir yıl süreyle izin verilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Haberin Tamamı İçin:

320 Kabul 129 Ret

Hükûmete Suriye'ye asker gönderme yetkisi veren tezkere kabul edildi. Oylamada, Tezkereye 320 kabul, 129 ret oyu verildi

TSK'nın yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesi de dahil Hükümet'e 1 yıl süreyle yetki verilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresi'nin görüşmeleri için Genel Kurul'da kapalı oturum yapıldı.

ERDOĞAN VE KILIÇDAROĞLU SALONDAN ÇIKTI

Kapalı oturumda da girilim sürüyor. İçerdeki gerginlik Erdoğan ve Kılıçdaroğlu'nun salondan çıkması ile dışarıya yansıdı.

Başbakan Erdoğan MHP ve BDP'yi dinleyip genel kuruldan ayrıldı. Bunun üzerine Kılıçdaroğlu da AK Parti adına konuşan eski Büyükelçi Volkan Bozkır'ı dinlemeyerek salonu terk etti.

Kılıçdaroğlu "salonu özellikle terk ettim" derken, Volkan Bozkır konuşurken CHP grubunun tamamı Genel Kurul salonu dışındaydı.

Bozkır'ın konuşmasının ardından CHP'liler tekrar salona girdi.

ERDOĞAN - GÜL GÖRÜŞMESİ

Başbakan Erdoğan ise Meclis'ten ayrıldı. Tezkere'nin görüşmeleri sürerken, Başbakan Erdoğan TBMM'den ayrılarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Çankaya Köşkü'nde biraraya geldi.

KAPALI OTURUM BAŞLAMADAN NELER YAŞANDI?

Kapalı oturuma geçilmeden önce tezkere üzerinde tüm gruplar söz istedi. Muhalefet tezkerenin gerekçesinde usul hatası yapıldığını savundu.

CHP'li Muharrem İnce ve MHP'li Oktay Vural, tezkere aleyhinde söz aldı.

Eleştirilere yanıt veren AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, "Ülkemize bir saldırı yapılıyor, bu saldırıyı Suriye devleti üstleniyor, ama çıkılıyor burada "hayır Suriye yapmadı" diyor bir arkadaşımız. Herkesin safını seçmesi gerekiyor. Türkiye'den mi yanasınız, yoksa zalim Esad'dan mı yanasınız?" diye sordu.

Kapalı oturumun gerekçesini açıklayan Canikli; "Milletimizden değil ama başkalarından saklamamız gereken şeyler var" dedi.

İNCE: SİZ KİMDEN YANASINIZ?

Nurettin Canikli'nin ardından söz alan CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, "Esad'ın canı cehenneme, bana ne Esad'dan. Ben Türkiye Cumhuriyeti'nden yanayım. Biz bu ülkenin omurlu bir ülke olmasını istiyoruz. Taşeron bir ülke olmasını istemiyoruz. Ben size soruyorum. Siz Türkiye'den yana mısınız? Obamadan yana mısınız? Siz beraber tatil yaparken de Esad diktatördü. O zaman bilmiyor muydunuz?" diye sordu.

Muharrem İnce, Akçakale olayının bir kaza mı saldırı mı olduğunun aydınlatılmasını istediklerini belirterek, Suriye'nin "Bu bir kazadır, özür dilerim, araştırıyorum" dediğini hatırlattı. Muharrem İnce, "Türkiye'nin dış politikası efelenmekle olmaz" dedi.

Tartışmaların artması üzerine Meclis Başkanvekili Mehmet Sağlam oturuma kısa bir ara verdi. Aranın ardından kapalı oturum başladı.

KAPALI OTURUMA GEÇİLDİ

Kapalı oturuma Dışişleri ve Milli Savunma bakanlıklarının bazı bürokratlarının da katılmalarına ilişkin önergeler Genel Kurul'da kabul edildi.

TBMM, yapacağı seçimler dahil bütün işlerinde üye tamsayısının en az üçte biri ile toplanıyor. TBMM, Anayasa'da başka bir hüküm yoksa toplantıya katılanların salt çoğunluğuyla karar veriyor. Ancak karar yeter sayısı, hiçbir şekilde üye tamsayısının dörtte birinin bir fazlasından az olamıyor.

TBMM'de AK Parti'nin 326, CHP'nin 135, MHP'nin 51, BDP'nin 29 milletvekili bulunuyor. Meclis'te ayrıca Katılımcı Demokrasi Partisi'nden 1, bağımsızlardan da 7 milletvekili görev yapıyor.

Haberin Tamamı İçin:

'Devlet Annemin Kardeşlerimin Hesabını Versin'

Akçakale'de Suriye'nin top ateşinde hayatını kaybeden aileye taziye ziyaretinde bulunan Çalışma Bakanı Faruk Çelik, taziye çıkışında beklemediği bir tepkiyle karşılaştı.

CHP'LİLERE AKÇAKALE'DE "PROVAKASYON" SUÇLAMASI

Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde Suriye’den atılan bomba sonucu ölen 5 kişinin cenazeleri sabah saatlerinde defnedildi. Cenaze törenlerinin ardından hayatlarını kaybedenlerinin aileleri taziyeleri kabul etti.

Eşini ve 2 kızını kaybeden Ömer Timuçun Akçakale’nin Bolatlar Köyü’nde taziyeleri kabul ediyordu. Akçakale’ye gelen Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in ilk durağı Timuçun ailesinin taziye yeriydi. Aileye başsağlığı dileyen Çelik, taziye çıkışında beklemediği bir tepkiyle karşılaştı.

Annesini ve 2 kız kardeşini kaybeden 14-15 yaşlarındaki Timuçun ailesinin bir ferdi Çelik’e, “Üzerimize günlerdir bomba yağıyor, devlet bunun hesabını versin. Annemin ve kız kardeşlerimin hesabını versin” dedi. Taziye alanından uzaklaşan Çelik’e ilçe merkezinde de tepkiler vardı. İki vatandaş, ellerinde ‘Acılarımızı kalbimize gömdük, vekilleri sandığa gömeceğiz’ yazılı pankart açtı. Protesto gösterisinde bulunan 2 vatandaş kısa süreliğine gözaltına alındı.

Kimlik kontrollerinin ardından serbest bırakıldı. Pankart açan vatandaşlardan, İbrahim Daş, şunları dedi: “Bin provakatör değilim. Sanayide çalışan bir işçiyim. Kızların babası Ömer Timuçin’in iş arkadaşı olduğun anlatan ve işçi kıyafetmeriyle bakanı protesto eden Daş, “15 gündür üzerimize bomba yağıyor. Kaderimize terk edildik. Biz acımızı içimize gömdük.”

İlçede öatandaşlar kaymakamlık önünde toplanmış tedirgin bekleyişini sürdürüyor. Kaymakamlık önünde geniş güvenlik önlemleri alınmış durumda. Taziye alanında erkekler kurulan çadırda taziyeleri kabul ederken, kadınlar ise evin evin önünde ağıt yakıyor. Bombanın düştü evde sabah saatlerinde belediye temizleme çalışması yaptı. Sınırdan tüm olaylara rağmen geçişler devam edeyior. İnsanlar basın mensuplarına da zaman zaman tepki gösteriyor.

Haberin Tamamı İçin:

Demirtaş: Akçakale Planlı Bir Katliam

BDP Eşgenel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak'la Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nde 22 gündür açlık grevinde bulunan 15 hükümlüyü ziyaret etti. Demirtaş, ziyaretin ardından cezaevi önünde yaklaşık 100 kişilik grupla birlikte basın açıklaması yaptı.

Demirtaş, Türkiye genelinde 150 mahkumun 22 gündür açlık grevinde bulunduğunu ve bu sayının her geçen gün arttığını söyledi. Açlık grevini mahkumların başlatmasının iki nedeni bulunduğunu ve bunun kendisine iletildiğini kaydeden Demirtaş, "Bu iki nedenden biri Öcalan'a özgürlük, ikincisi ise ana dilde eğitim ve Kürtçe üzerindeki baskıların kaldırılmasıdır. Mahkumlar bu konuda kararlı olduklarını ve sonuna kadar greve devam edeceklerini iletti" dedi.

'TÜRKİYE İÇERİDE VE DIŞARIDA BÜYÜK SAVAŞ YAŞIYOR'

Kamuoyu, hükümet ve Adalet Bakanlığı'nın cezaevlerindeki açlık grevlerine duyarlı olmasını gerektiğini belirten Demirtaş, şöyle konuştu: "Partimizin, hem bu talepler doğrultusunda, hem de kalıcı barış konusundaki yaklaşımları biliniyor. Açlık grevine karşı da partimiz duyarsız değildir. Yaşadığımız süreç ve dönem sıradan süreçler, dönemler değildir. Her gün Türkiye içeride ve dışarıda büyük bir savaş yaşıyor.

Bugün Türkiye'yi resmen Suriye ile savaşa sokmuş durumdalar. Zaten coğrafyamızda insan ölümleri, anaların acıları, gözyaşları her gün, her saat devam ediyor. Bu nedenle hükümet taleplere karşı sesiz duyarsız kalmamalıdır. Çözüm, müzakereden diyalogdan geçiyorsa ve bu işin muhataplarıyla onurlu, ilkeli, sağlıklı bir müzakereden geçiyorsa, biz artık bunu açık açık tartışmak zorundayız. Sayın Öcalan'ı İmralı'da dört duvar altında tutarak sorun çözülemez."

'AKÇAKALE, SURİYE TEZKERESİ İÇİN YAPILMIŞ BİR KATLİAM'

Demirtaş, Şanlıurfa'nın Akçakele İlçesi'nde dün Suriye'den atılan bir top mermisinye yaşamını yitiren 5 kişinin ailelerine başsağlığı dileğinde bulundu. Akçakale'de yaşananın kabul edilemez olduğunu vurgulayan Demirtaş, şunları söyledi:

"Top Suriye'den gelmiş gelmemiş o insanların ölümü, gerekçesi ne olursa olsun kınanması gereken bir olay. Fakat Suriye tezkeresi öncesi yapılmış bir olay değil. Gündemde Suriye tezkeresi yoktu. Dolayısıyla Suriye tezkeresi için alelacele yapılmış bir katliama benziyor. Hükümet zaten Meclis'ten izin almadan Suriye ile savaşa girmişti aslında.

Başbakan her gün anayasa suçu işliyordu. Meclis'in izni olmamasına rağmen Türkiye'de yabancı silahlı kuvvetleri bulunduruyor ve yabancı silahlı kuvvetleri başka ülkeye gönderip savaştırıyor. Suç işliyor. Zaten bu tezkere çıkmadan Suriye ile fiili savaş durumu yaşanıyordu. Suriye Türkiye'nin uçağını düşürmüş, Türkiye silahlı grupları oraya göndermiş savaşıyordu. Tezkere çıkmadan savaş çıkmıştı. Bu nedenle bu tezkere her halükarda AKP'nin savaş politikasını örtecek bir tezkere değil."

'GÖZÜNÜ ÇANKAYA'YA DİKMİŞ'

Demirtaş, tezkere ile birlikte bütün Türkiye'nin ve Parlamento'nun savaşa ortak edilmek istendiğini belirtip, şöyle devam etti: "Tezkere ile birlikte bütün Türkiye'yi, Parlamento'yu da savaşa ortak etmek istiyor. Bunu kiminle tartıştınız? Türkiye, kamuoyu bu konuda ne diyor? Parlamento ne diyor? Gruplar ne diyor? Hiç biri tartışılmadan dün gece bir gece yarısı operasyonuyla parlamentoda bir nöbetçi memur bekletilerek, Parlamento kapanmış olmasına rağmen, nöbetçi memur vasıtasıyla Bakanlar Kurulu tezkeresi parlamentoya tebliğ ediliyor ve grupların bilgisi olmadan sabah parlamento toplanıp savaş kararı alıyor. Böyle bir şey olabilir mi? Bunu kim içine sindirebilir?

**Oy vermiş olan AKP'lilere soruyorum Suriye ile bir savaşa 'evet' diyor musunuz? Başbakan yangından mal kaçırır gibi alelacele Suriye ile ilgili savaş tezkeresini çıkarıyor. Yine Irak'la ilgili savaş tezkeresi gündemde zaten. Irak'la, Suriye ile savaş, Kürdistan bölgesi ile savaş, yarın İran'la savaş. Türkiye bu haliyle nereye gidecek? Sadece kendi koltuğunu düşünüyor. Gözünü Çankaya'ya dikmiş o koltuğa ulaşmak için Türkiye'de ne yapılması, ne feda edilmesi gerekiyorsa onu yapıyor, feda ediyor. Bu savaşa geçit vermeyeceğiz. Doğru bir politika değil. Türkiye'ye asla kazandıracak bir politika da değildir."

Haberin Tamamı İçin:

Türkiye'nin Mesajı Alındı

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, tezkerenin kabul edilmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''Suriye mesajı aldı mı?'' sorusuna Davutoğlu, ''Türkiye'nin mesajı her halükarda alınmıştır'' karşılığını verdi.

Atalay: Savaş tezkeresi değil

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da tezkereye ilişkin, ''Bu tezkere bir savaş tezkeresi değil, bu elimizde Türkiye'nin kendi menfaatlerini koruma, ileride muhtemel gelişmelerde ihtiyaç olursa değerlendirmek üzere bir tezkere. Bir caydırıcılık özelliği de vardır. Türkiye'nin bu tür konularda hakkını, hukukunu iyi koruması söz konusudur'' dedi.

''BM, Suriye ile görüştü...''

Atalay, Suriye tarafının kendi yaptığını kabul ederek özür dilediğini, 'Böyle bir şey bundan sonra olmayacak' dediğini belirterek, ''O da iyi. BM aracı oldu. BM, Suriye ile akşam görüştü ve o açıklamaları da yaptırmış oldular'' diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

Suriye Tezkeresi TBMM'den Geçti!

Suriye tarafından atılan top mermisinin Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde 5 can alması üzerine hareketlenen Ankara'da, Meclis'te kapalı oturuma geçildi.

Kapalı oturumdan Twitter'a belge!

Saat 10.00'da başlayan oturumda, hükümete Suriye için sınır ötesi operasyon yetkisi veren tezkere okundu.

Muhalefet tezkerenin gerekçesinde usül hatası olduğunu belirterek itiraz etti. Muhalefetin 'kapalı oturum içn tüzüğe aykırı' itirazı kabul edilmedi. Meclis kapalı oturuma başladı.

Bu arada, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu imzasıyla tezkerenin kapalı oturumda yapılmasını içeren dilekçe okundu.

Görüşme öncesinde usul tartışması yaşandı. CHP'li Muharrem İnce ve MHP'li Oktay Vural konuşmak için söz istedi.

Tezkere üzerine CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce söz alarak bir konuşma yaptı.

“BU TEZKEREYLE CİHAN SAVAŞI YAPABİLİRSİNİZ”

İnce: "Niye milletten saklayacağız bunu? Sizin çocuklarınız mı savşa girecek, fakir-fukara çocukları mı? Bu millet çocuklarını savaşa gönderecek ama ne için göndereceğini bilmeyecek. 8 kez tezkere aldınız, ne işe yaradıysa bir kez daha getiriyorsunuz. 1 Mart tezkeresindeki kapalı oturumda bulundum. Kapalı oturumda çok özel bilgi veriliyor zannedilmesin. Hangi özel bilgiyi paylaştı hükümet 1 Mart tezkeresinde. Tartışmalar halkın önünde yapılsın. Biz kapalı oturumda TRT Genel Müdürü'nün maaşını bile öğrenemedik. Kuzey Irak'la ilgili tezkere her şey net, şimdi ise bugün gelen tezkere. Bu tezkere Anayasa 92'ye aykırıdır. Karşımızda bir devlet mi yaptı bunu, bu kadar belli mi. Sınırı belli değil, siz bu tezkereyle cihan savaşı yapabilirsiniz. Sınırı belli değil. Siz bu ülkeyi en çapsız Dışişleri Bakanı'nın maceralarıyla başını belaya sokuyorsunuz. Türkiye'nin başını belaya sokmayın. 1 Mart tezkeresindeki gibi dik durun, onurlu durun, milletin vekili olun."

"Arınç 1 Mart tezkeresini kapalı oturumda yönetti. Ben orada bulunmuş bir vekilim. Kapalı oturumda çok özel bilgiler veriliyor sanmasın millet. Palavra. O zaman hangi özel bilgiyi verdiler. Bunlar olmadı. Tartışmalar halkın önünde yapılsın. Biz kapalı oturumda TRT Genel Müdürü’nün maaşını bile öğrenemedik."

İnce'nin ardından MHP'li Oktay Vural, tezkere aleyhinde söz aldı. Vural, "Dış politika başarısız olmuştur, iflas etmiştir" dedi.

VURAL'DAN SERT SÖZLER

Kürsüye ikini olarak ise MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural çıktı.

Vural konuşmasında şu mesajları verdi:

Türkiye’nin kritik bir dönemden geçtiği açık. Türkiye’ye yönelik tehditleri ortadan kaldırmak yerine ilave tehditler yönelttiği açık. Dış politika başarısız olmuştur, iflas etmiştir.

Bu diplomasiyle halledilemeyen bir konunun kaba güç ve silah gücüne dönüşmesidir. TBMM’den bir irade isteniyor.

Diplomasi iflasıdır söylenmesi gereken.

Diplomasinin halletmesi gereken hususları tehdit olarak geçiyorsa PKK’ya karşı etkili bir mücadele sürdürüp onlarla müzakereyi seçen hükümetin bu ikilemi açıklaması zordur.

MHP olarak şu ya da bu komplekse kapılmadan sadece Türkiye’nin menfaatleri konusunda görüşlerimizi açıklayacağız.

Bizi bu noktaya getirenlerin sorumlulukları olduğu açık.

Tezkereyle ilgili görüşlerimizi ifade edeceğiz.

Herhangi bir değerlendirme yapılmış da değildir.

Gerekçe ile bizim tavır oluşturmamız isteniyorsa Suriye’de olanları, oldu bittileri hepsini değerlendireceğiz.

Ben bu görüşlerimi açık bir şekilde paylaşmak istiyorum.

CANİKLİ: "KİMDEN YANASINIZ"

Muhalefet temsilcilerinin konuşmalarının ardından söz alan Ak Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli "Kimden yanasınız, Esad'tan mı, Türkiyeden mi" diye sordu.

İNCE: "ESAD'IN CANI CEHENNEME"

Muharrem İnce AK Partili Nurettin Canikli’nin “Esad’tan mı yanasınız, Türkiye’den mi yanasınız” şeklindeki sözlerine cevap vermek üzere tekrar kürsüye geldi.

İnce, “Esad’ın canı cehenneme bana ne Esad’tan biz Türkiye Cumhuriyeti’nden yanayım. Peki ben de size soruyorum siz Türkiye’den yana mısınız, Obama’dan yana mısınız” diye konuştu.

BULDAN: TEZKEREYE HAYIR OYU KULLANACAĞIZ

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, usulen lehte konuştuklarını belirterek hiçbir zaman AK Parti'nin lehinde konuşmadıklarını vurguladı. Buldan, "Suriye'ye bir savaş çıkaracaksınız yoksul Anadolu çocuklarını savaşa göndereceksiniz ve bundan hiçkimsenin haberi olmayacak. 10 yıl sonra ancak bu konuşmalar ortaya çıkacak. Savaş ölüm, gözyaşı, kan demektir. Savaş tekrar analarının ağlaması demektir. Ama savaşa karşı çıkmak onur, şereftir. Tezkereye hayır oyu kullanacağımızı ilan etmek istiyoruz. Tezkerenin açık şekilde geriçekilmesini, Türkiye'ye kamuoyuna açık bir şekilde ne yapacağınızı söyleyin." dedi.

İŞTE TEZKEREDEKİ İNCE AYRINTI

TBMM Genel Kurulu’nda şu anda gizli oturumda görüşülen tezkeredeki ayrıntı kafaları karıştırdı.

Başbakan Erdoğan imzasıyla Meclis'e gönderilen tezkerenin gerekçesinde, saldırıların Suriye Arap cumhuriyeti silahlı kuvvetleri tarafından yapıldığı vurgulanmasına karşı hükümetin istediği yetki sadece Suriye ile sınırlı tutulmadı.

Hükümet, "yabancı ülkeler" için yetki istemeyi uygun buldu. Bu yetki isteminde aynen şöyle yer aldı:

"Hudut, şümul, miktar ve zamanı hükümetçe takdir ve tespit edilmek kaydıyla, TSK'nın yabancı ülkelere gönderilmesi ile bununla ilgili gerekli düzenlemeleri hükümet tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için 1 yıl süreyle izin verilmesine anayasanın 92.maddesi uyarınca arz ederim"

CHP'Lİ İNCE DE DİKKAT ÇEKMİŞTİ

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce de kapalı oturum öncesinde Genel Kurul’da yaptığı konuşmada konuya dikkat çekerek, “Bu tezkerenin sınırı belli değil. Bu tezkereyle cihan savaşı yapabilirsiniz” demişti.

CHP HAYIR DİYECEK

CHP'nin genel kurul öncesi yaptığı kapalı grup toplantısında, içeriği sabah saatlerinde netleşen tezkereye 'hayır' deme kararı çıktı. BDP'nin de aynı yaklaşımı sergileyeceği kaydedilen tezkerenin, AKP'nin sayısal üstünlüğü nedeniyle Genel Kurul'dan geçmesi bekleniyor.

CHP, tezkerenin görüşüleceği kapalı Meclis oturumu öncesi kapalı bir grup toplantısı yaptı.

Bu toplantıda, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu değil Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu konuştu.

Bunun bir savaş tezkeresi olduğunu söyleyen Loğoğlu, "Aylardır Suriye poltikasının yanlış olduğunu söylüyoruz. O yüzden AKP'nin oyuncağı olmayacağız" dedi.

CHP'de, tezkerenin zamanlamasıyla ilgili de ekleştiriler yapıldı ve 'Gruplara Başbakan Erdoğan imzasıyla gönderilen tezkerenin, 20 Eylül 2012 tarihinden itibaren geçerli olduğunun görüldüğü ve hal böyleyken neden 5 vatandaşın ölümünün beklendiği' vurgulandı.

BAHÇELİ KARARINI AÇIKLADI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suriye konusunda Hükümet'e yetki veren Başbakanlık tezkeresiyle ilgili ''Türk devletinin elini güçlü kılmak için hükümete yetki vermeye taraftarım'' dedi.

TBMM'ye yürümek isteyenlere gaz bombası

Ankara’da Halkevleri mensubu bir grup 'tezkere' görüşmeleri sürdüğü sırada TBMM’ye yürümek isteyince arbede yaşandı.

Kızılay Konur Sokak'ta toplanan Halkevleri mensubu grup, 'Savaşa hayır', 'Çıkarsa tezkere Tayyip gitsin askere' şeklinde sloganlar atarak yürüyüşe geçti. Grubu çevik kuvvet ekipleri Akay Kavşağı'nda durdurdu. Burada grup ile çevik kuvve ekipleri arasında arbede yaşandı. Yaşanan arbedede polisin göz yaşartıcısı spreyle müdahale ettiği göstericiler, gazdan dolayı gözlerine limon sürüp, süt ile yıkadı.

Oturma eylemi yapan grup adına yapılan basın açıklamasında, hükümetin Ortadoğu politikasının çöktüğü savunularak, "Çözümü kendilerine haklı gerekçe yaratacak olaylarda aradıkları anlaşılıyor" denildi. Suriye'deki iç savaşı tırmandıran politikalardan vazgeçilmesi de istenerek, "TBMM savaş tezkeresi değil barış tezkeresi için toplanmalıdır" ifadesi kullanıldı.

Yapılan açıklamanın ardından grup, KESK'li kadınların devam eden davalarına destek vermek için Ankara Adliyesi'ne geçti.

İSTANBUL'DA DA EYLEM

İstanbul Taksim Meydanı'nda bu akşam saat 19:00'da 'Savaşa Hayır' eylemi yapılacak.

TEZKERE GEÇECEK!

Tezkereyle ilgili hükümet adına Genel Kurul'a Ahmet Davutoğlu seslenecek. Davutoğlu'nun konuşmasının ardından CHP adına Faruk Loğoğlu'nun, MHP adına Mehmet Şandır'ın ve BDP adına İdriz Balüken'in söz alması bekleniyor.

Yaklaşık 2-3 saat sürmesi beklenen kapalı oturumun ardından oylanacak olan tezkerenin geçmesi için, Genel Kurul'daki milletvekii sayısından 1 fazlasının 'evet' oyu yeterli olacak. AK Parti'nin sayısal çoğunluğuna göz önüne alındığında, tezkerenin Meclis'ten geçmesi bekleniyor.

"HAKLARIMIZI KORURUZ"

Genel Kurul'dan gelen ilk sıcak açıklama ise TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e ait.

Oturumu yönetmeyen Çiçek, iktidar kulislerinde gazetecilerin soruları üzerine, "Uluslarası hukuktan doğan haklarımızı koruruz. Milletin hukukunu korumak için elimizden geleni yaparız. Soğukkanlı ve tedbirli olmalıyız. İnşallah ülkemiz için hayırlı olur'' dedi.

TEZKERE

Dün yaşanan olayın ardından, akşam saatlerinden itibaren kurmaylarıyla bir araya gelen Başbakan Erdoğan'ın imzasının olduğu tezkereden:

"Suriye Arap Cumhuriyeti silahlı kuvvetlerinin yürüttüğü askeri harekat kapsamında, 20 Eylül 2012 tarihinden itibaren ülkemiz topraklarına da saldırgan eylemler yönelmiştir... Diplomatik uyarılarımıza rağmen bu eylemler devam etmiştir...

Haberin Tamamı İçin:

Sıfır Noktasında Haraketli Saatler

Akçakale saldırısının ardından Türkiye-Suriye sınırında büyük güvenlik önlemleri alınıyor... Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde bulunan tren istasyonuna hava savunmada kullanılan silah getirildi. Esad ordusuna bağlı birlikler tarafından Akçakale'ye atılan top mermisiyle 5 kişinin hayatını kaybetmesi sonucu, Türkiye sınırlarında geniş güvenlik önlemleri alınıyor.

Dünkü saldırının hemen ardından Suriye'ye karşılık verilirken; sınıra askeri birlikler, tank topları ve hava savunma silahlarını yerleştiriyor. Ceylanpınar tren istasyonuna trenle getirilen hava savunma silahları ilçe istasyon garına indirildi. Top şeklindeki tekerleri bulunan hava savunma silahları daha sonra askeri araçların arkasına bağlanarak Şanlıurfa'da bulunan 20. Zırhlı Tugay Komutanlığına gönderildi.

Mardin Valsi Turhan Ayvaz, Nusaybin sınırda güvenlik önlemlerinin en üst seviyeye çıkarıldığını söyledi.

Vali Ayvaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentte herhangi olumsuz bir durumun yaşanmadığını belirterek, ''Nusaybin ilçesinde sınırda güvenlik tedbirleri en üst seviyeye alındı. Aslında devamlı olan bir uygulama. Çatışma yok, herhangi bir olumsuzluk yok'' diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

Demirtaş'tan İlginç 'Akçakale' Yorumu

BDP'li Demirtaş: Akçakale , Suriye tezkeresi için yapılmış bir katliam

Diyarbakır'da bulunan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dün Suriye'den atılan ve Akçakele'de 5 kişinin ölümüne neden olayı değerlendirirken, "Top Suriye'den gelmiş gelmemiş, o insanların ölümü gerekçesi ne olursa olsun kınanması gereken bir olay. Fakat Suriye tezkeresi öncesi yapılmış bir olay değil.

Haberin Tamamı İçin:

Tezkere Oylamasında Kim Kaç Fire Verdi?

549 sandalyeli Meclis'te bugün tezkere oylamasına katılan milletvekili sayısı 449 oldu. 320 evet, 129 hayır oyunun kullanıldığı Genel Kurul'a 100 milletvekili gelmedi. Gelmeyen vekillerden 8 tanesini tutuklu milletvekilleri oluşturuyor.

Meclis'te 326 sandalyesi bulunan AKP'nin, 40 milletvekilinin bugünkü oylamaya katılmadığı söylenirken, CHP'de yine mazeretli olarak gelmeyen sayısı 14 oldu (tutuklu 2 vekil hariç).

BDP ve bağımsız vekillerden gelmeyen sayısı ise, tutuklular hariç, 12 oldu.

Böylece bugün Suriye tezkeresi oturumuna AKP'nin 326 milletvekilinden 40'u katılmazken, katılımcı sayısı 286 oldu. Bu vekillerden 15 ila 20'sinin partinin bilgisi dahilinde yurtiçi ve yurtdışı seyahatler, hastalık, çocuk evlendirme gibi nedenlerle Genel Kurul'a gelemediği bildirildi.

MHP'nin 51 sandalyesinden 34'ünün genel kurulda 'evet' oyu verdiği ileri sürüldü.

CHP'den oturuma katılarak 'hayır' diyen vekil sayısının ise 123 olabileceği hesaplandı. BDP ve bağımsız milletvekillerinden salonda olan 14 kişinin de 'hayır' oyu kullandığı öğrenildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, AKP ve MHP'de büyük fire olduğunu ileri sürerek, "Her iki partiden 56 kişinin salonda olmadığını söyledi. Bu tezkere AKP de MHP de fire verdi. Bu tezkere onların da içine sinmedi" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

İran: Türkiye ve Suriye'yi İtidalli Olmaya Çağırıyoruz

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı yaptığı açıklamada Türkiye ve Suriye'yi itidalli olmaya çağırdı. Bakan "İran, tarafları meseleyi hassas şekilde inceleyip araştırmaya ve bölgenin düşmanlarının hedeflerine karşı dikkatli olmaya çağırmaktadır" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Taksim Meydanı'nda Tezkere Protestosu

Sosyalist Demokrasi Partisi üyesi bir grup, Taksim Meydanı'nda toplanarak tezkerenin TBMM'den geçmesini protesto etti

İhsan YALÇIN

İSTANBUL - Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) üyesi 30 kişilik bir grup, TSK’nın yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesine ilişkin bir yıl süreyle izin verilmesini öngören tezkerenin kabul edilmesini protesto etmek için saat 15.00’da Taksim Meydanı’nda toplandı. Ellerinde "Tezkereniz sizin olsun savaş hükümeti istemiyoruz" yazılı pankart bulunan grup, "Gözaltılar, tutuklamalar baskılar bizi yıldıramaz", "Susma haykır savaşa hayır" şeklinde slogan attı.

fotoğraf: @Guldenay007

Haberin Tamamı İçin:

CHP'den Suriye Tezkeresiyle İlgili Açıklama

CHP Lideri: Türkiye'nin sağduyulu hareket etmesi lazım. Türkiye güçlü bir devlet.

CHP tezkere konusunda tavrını belirlemek için kapalı grup toplantısına girdi. Toplantıya girmeden önce CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu Akçakale açıklamasında, " Türkiye güçlü devlet. Türkiye sağduyulu davranmalı." dedi.

Kapalı grup toplantısı sonrası CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, savaş tezkeresi olduğu için hayır deme kararı aldıklarını açıkladı.

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan: “Savaş çıkarmak gibi derdimiz yok”

Başbakan Erdoğan, düzenlediği basın toplantısında Suriye krizine değindi. Erdoğan, sınır ötesi tezkeresine ilişkin "Savaş çıkarmak gibi bir derdimiz yok" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya gelen İran Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi ile görüştü.

Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Erdoğan, Suriye ile yaşanan krize değindi.

Erdoğan'ın devam etmekte olan konuşmasının satır başları şöyle:

"Suriye tarafından yapılan bu saldırı ilk değildir. Daha önce 7 kez aynı şekilde bu tür saldırılar oldu. Onlarda herhangi bir can kaybı yaşanmadı. Binalarda tahribatlar meydana geldi.

Ama art arda gelen bu top mermileri nedeniyle bölgedeki vatandaşlarımızı taşımak zorunda kaldık.

Verdiğimiz notaya rağmen Suriye geri adım atmadı. Bahaneleri 'Biz bunları asilere karşı yapıyoruz' oldu.

Dünkü saldırıda 3'ü polis 11 vatandaşımız yaralandı. Biz uluslararası hukukta yerimizi güçlendirmek için yoğun bir şekilde çalışmalarımızı sürdürdük.

BM ve NATO konuyla ilgili bilgilendirilendirdik ve adım atmalarını istedi. Görüştüğümüz her ülke saldırıyı şiddetle kınadı ve kınamaya devam ediyor.

Haberin Tamamı İçin:

Suriye'den Bir Açıklama Daha

Suriye'nin BM Büyükelçisi Beşşar Caferi, ülkesinin, Türkiye ile herhangi biçimde şiddeti tırmandırma peşinde olmadığını söyledi.

New York- Gazetecilere, BM Güvenlik Konseyi'ne sunduğu mektubu okuyan Caferi, Suriye yönetiminin, Akçakale'ye top mermisinin düşmesi olayını soruşturduğunu belirterek, ''Türkiye ile herhangi biçimde şiddeti tırmandırma peşinde olmadıklarını'' ifade etti.

Haberin Tamamı İçin:

Arap Dünyası Krize Tepkisiz Kaldı

Onur Burçak Belli

BBC Türkçe

Türkiye ile Suriye arasında yaşanan gerginlik konusunda Arap dünyasından kısık sesli başsağlığı mesajları ve sükûnet çağrıları dışında büyük tepkiler gelmedi.

BBC Türkçe’ye konuşan uzmanlar, Suudi Arabistan ve Katar dışında bölge ülkelerinin Suriye’ye askeri müdahale çağrılarını desteklemediğini söylüyor.

Londra Metropolitan Üniversitesi’nden Orta Doğu Siyaseti uzmanı ve BBC Arapça analisti Dr. Said Şehata saldırının hemen ardından Mısır dışişleri bakanının yaptığı klasik soğukkanlılık çağrısı dışında Arap dünyasından kayda değer bir tepki gelmediğini belirtiyor.

Suriye’nin kendisinden bile başsağlığı dilemek dışında açık bir özür gelmediğini de hatırlatan Şehata, bunu “Türkiye’nin de, NATO ya da ABD’den bir görev verilmediği takdirde, tek başına hareket edemeyeceğini tüm Arap dünyası biliyor.” diye yorumluyor.

Şehata’ya göre Rusya, Çin ve dahi İran’ın desteğinin Suriye’nin arkasında olduğu ve ABD Başkanlık seçimleri gündemdeyken, askeri bir saldırının söz konusu olmayacağı bölgesel ve uluslararası yapıyı az çok bilen herkes için açık.

Şehata, “Mevcut tavrın sadece Suriye’ye gözdağı amaçlı bir tehdit olduğu da, askeri harekât olabileceğini düşünmenin naif olduğu da aşikâr” diyor.

Suudi Arabistan ve Katar’ın; Suriye’ye askeri müdahaleyi desteklediğini herkesin bildiğini belirten Şehata ekliyor:

“Mısır, Libya’da olduğu gibi Suriye’ye dışarıdan askeri müdahalenin bölgeyi sürükleyeceği durumu bildiğinden, bu fikre başından beri karşı.”

Ayrıca böyle bir durumda Suriye’de görevi devralabilecek bir alternatif olmadığını da vurgulayan Şehata, “Bölgedekiler açısından esas kaygı Esad hükümeti devrildiği halde yerine bölgedeki diğer örneklerde olduğu gibi bir İslamcı hükümetin gelme ihtimali” diyor.

Arap dünyasında Libya, Tunus ve Mısır gibi Arap Baharı ayaklanmalarının yaşandığı benzer örneklerin, beklenilen sonuçları getirmediği ve hayal kırıklığı yarattığı algısı olduğunu da belirtiyor Şehata.

Bu durumda da Esad hükümetine ciddi bir alternatif yaratılamadığı bir ortamda Arap dünyasının da en az Batı kadar askeri çözümün karşısında olduğuna dikkat çekiyor.

Şehata’ya göre kısa sürede müdahaleye yol açabilecek tek bir ihtimal var: “Bir şekilde Esad ortadan kaldırılır ya da öldürülürse, o zaman işler değişir ve değişim kaçınılmaz olur. O zaman uluslararası aktörler harekete geçmek zorunda kalır.”

Said Şehata, Türkiye'nin tek başına hareket edebilecek durumda olmadığı görüşünde.

ABD seçimlerinin kapıda olduğu ve bölgede “bahar yorgunluğu” yaşanan bir dönemde Batı kadar, bölge ülkeleri ve halkının da askeri çözümlerden çekindiği görülüyor.

“Türkiye’nin de kendi başına yapabileceği bir şey yok. Türkiye de, İran ve İsrail gibi bölgenin büyük bir ekonomik gücü. Bu algı beraberinde Türkiye’nin bölgeye hâkim olması kaygısını da getiriyor” diyor Şehata.

Ona göre Arap Baharı sürecinin başlamasından ya da Suriye’yle yaşanan krizden önce de, şimdi de Türkiye’nin Osmanlı egemenliğini yeniden kurmaya çalışacağı ya da hâkimiyet alanını genişletmeye çalışacağı gibi korkular var:

“Suriye konusunda Türkiye’ye destek verebilirler, çünkü Esad hükümetinin devrilmesini istiyorlar. Ama bunun dışında Arap ülkelerinde Türkiye, Erdoğan hükümetinin yapısını yaymaya çalıştığı kaygılarıyla birlikte anılıyor.”

Ancak Şehata, endişelere rağmen, bölgedeki meselelerin çözümünde Türkiye’yi sürecin dışında bırakma ihtimali olmadığını da eklemeden geçmiyor.

“Çünkü evet, Türkiye bölgenin en büyük güçlerinden biri. Yine de kendi çözüm anlayışını dayatmaya çalıştığı takdirde, destek görmeyecektir” diye konuşuyor.

Türkiye-Mısır ilişkileri konusunda çalışan ve Kahire merkezli El Ahram Vakfı tarafından yayımlanan Demokrasi dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Beşir Abd El Fettah da “Mısır, Orta Doğu’da iki Müslüman ülke arasında askeri bir karşılaşmaya sıcak bakmıyor” diyor.

Fettah, bu durumdan İran ve İsrail’in kârlı çıkacağını bildikleri için, özellikle güçlü elit kesimin Türkiye ve Suriye arasında bir askeri karşılaşmanın daha gergin boyutlara ulaşmasından endişe duyduğuna işaret ediyor.

Halk arasında ve iktidar düzeyinde sorunun uzamasının da daha başka krizlere yol açabileceğine dair kaygılar olduğunu da ekliyor.

Yakın zamanda Suriyeli Kürt nüfusunun özerkliğini ilan etmesinin yarattığı tartışmalara atıfta bulunan Fettah, “Türkiye ile Suriye arasında yaşanacak bir karşılaşmanın, örneğin Kürtlerle ilgili ikilem ya da etnik meseleler gibi daha başka krizlerin devamına ve derinleşmesine neden olabileceğini” de düşündüklerini söylüyor.

Fettah’ın dikkat çektiği bir başka mesele de Mısır ve Suriye arasında bir savunma anlaşmasının söz konusu olduğu.

Ancak Fettah, yaşanan süreçte Beşar Esad rejimi algısının, Suriye Devleti tarifinden tamamen uzak olduğundan, anlaşma bağlamında Mısır hükümetinin Suriye rejimi ile Suriye Devleti olgularını birbirinden ayıracağını düşündüğünü belirtiyor.

Mısır hükümetinin krizin büyümesini önleyebilmek adına, konuyla ilgili Türkiye ve Suriye arasında arabuluculuk yapmaya girişmesi ihtimaline değinen Fettah’a göre Mısır, Beşar Esad’ın devrilmesini sağlayacak, belli bir düzeydeki askeri müdahaleyi kabul edebilir - özellikle Arap Birliği şemsiyesi altında olacaksa.

“Ancak Suriye’nin işgaline ya da eyaletlere bölünmesine Mısır asla rıza görmeyecektir” diyor.

Mısır’ın iktidar partisi ve Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi dün Türkiye’nin saldırıya tepkisini anladıklarını açıkladı.

Fettah halk arasında “Mısır’ın yeni hükümeti Türkiye’den ya da dış dünyadan Suriye’ye herhangi bir askeri müdahaleyi kabul ediyor mu?” sorusunun halk arasında zaten tartışıldığını anlatıyor ve “Halk genel olarak mümkün olduğunca askeri müdahalelerden uzak durulması gerektiğinde hem fikir” diyor.

Haberin Tamamı İçin:

İran'dan Suriye'ye Kınama

'Biz tüm dünyadaki şiddet eylemlerini kınıyoruz' diyerek genel bir ifade kullanan Rahimi, Suriye konusunda İran ve Türkiye arasındaki görüş farkını ise 'aynı evin içinde kardeşler arasındaki görüş farkına' benzetti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi'nin, Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleştirdiği görüşme sona erdi. Görüşmenin ardından Erdoğan ve Rahimi, ortak basın toplantısı düzenledi.

AKÇAKALE İÇİ BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

Toplantıda Erdoğan'dan sonra söz alan İranlı yetkili Rahimi, Akçakale'de meydana gelen saldırıdan dolayı Erdoğan ve Türk halkına başsağlığı dilediğini söyledi. Rahimi, 'Anne ve 3-4 çocuğunun ölmesiyle sonuçlanan olaydan dolayı baş sağlığı diliyorum. Her nerede yasa dışı yollarla şiddet dökülüyorsa, bunları kınıyoruz. Dünyanın neresinde olursa olsun' dedi.

Şiddet içeren hiçbir işi doğru kabul etmediklerini söyleyen Rahimi, 'Semavi öğretiler doğrultusunda bir insanı diriltmenin bütün insanlığı diriltmek olduğuna, bir insanı öldürmenin bütün insanlığın ölmesi gibi görüyoruz. Bu Kur'an'ın açık bir ayetidir. Haksız yere dökülen her kan ve nerede şiddet ve terör varsa kınıyoruz. Biz sevgili dost kardeş ülke Türkiye'nin yanında şiddet olaylarını kınıyoruz. Türkiye ile olan ilişkilerimiz samimi, halis ilişkilerdir. Ne kadar ileri giderse gitsin bunları geliştirmek niyetindeyiz' diye ekledi.

'TÜRKİYE İLE GÖRÜŞ FARKIMIZ, KARDEŞLER ARASINDAKİ ANLAŞMAZLIK GİBİ'

Rahimi, soru cevap kısmında İran yönetiminin Türkiye'nin mi yoksa Suriye'nin mi yanında olduğunun sorulması üzerine ise 'Biz her türlü şiddetle alakalı girişimleri kınıyoruz, reddediyoruz. Şiddet içeren her türlü eylemi haksız yere kan döken girişimleri kınıyoruz. Bütün zorba ülkelerin Irak'ta, Afganistan'da, Pakistan'da şiddet uygulayan zorba ülkelerin İslam cumhuriyeti bunlara karşı durmada öncü olmuştur. Bundan dolayı pek çok zarara katlanmak zorunda kalmıştır. Biz Türkiye'nin bütün konularda yanındayız. Siyasi konularda görüş farklılıkları ortaya çıksa da bunlar bir evin içinde kardeşler arasında, baba oğul, kız kardeşler arasında da olabilir. Türkiye birçok konuda bizim yanımızda, biz de onların yanındayız. Biz Türkiye ile komşu olmaktan onur duyuyoruz. Kim yaparsa yapsın, şiddet girişimini kınadım. Ciğerim yanıyor dedi Başbakan. Biz onun yanı başında dünyanın her yerinde haksız dökülen kanlar için ciğerimİzi yanıyor dedik. Biz bütün şiddetlere karşı savaş ve mücadele vermek istiyoruz.' şeklinde konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

Rusya'dan Bm'de Akçakale Saldırsının Kınanmasını Veto!

Moskova'nın önerdiği metinde 'uluslararası hukukun ihlali' ifadesi yer almadı

T24

Rusya, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde Akçakale saldırısını kınayan bir kararın kabul edilmesini veto etti.

Rusya, Suriye ile Türkiye arasındaki sınır bölgesinde tansiyonun daha da yükselmesine neden olacağını, askeri çatışmalardan uzak durulması gerektiğini savunduğunu bildirdi. Suriye hükümetine ise, saldırıyı soruşturma çağrısı yaptı. Rusya bu tür çatışmaların, uluslararası platformda, komşu ülkelerle de güvenliği tehdit eden bir unsur olarak gördüğünü belirtti.

Moskova’nın veto ettiği metin yerine önerdiği metinde “uluslararası hukukun ihlali” ifadesi yer almazken “itidal” çağrısı yapılıyor.

Reuters’ın elde ettiği belgelere göre, Rusya’nın önerdiği açıklamada, “Güvenlik Konseyi üyeleri taraflara itidalli davranma ve Suriye ile Türkiye arasındaki sınır bölgesinde tansiyonun daha da yükselmesine neden olacak askeri çatışmalardan kaçınma çağrısı yapmaktadır” denildi.

Kabul edilmesi durumunda, bağlayıcı olmayan bu açıklama kapsamında, Türkiye ve Suriye’ye aynı zamanda “tansiyonu düşürme ve Suriye krizinin barışçıl çözümünün yolunu yapma” çağrısında da bulunulacak.

Rusya’nın önerdiği metinde, Azerbaycan’ın hazırladığı ilk metinden de parçalar bulunuyor. Bu doğrultuda taslakta Suriye hükümetine saldırıyı soruşturma çağrısı da yapılıyor.

Orijinal metinde, Suriye’nin Akçakale ilçesini bombalaması “en güçlü ifadelerle” kınanırken, Türk topraklarının ihlaline bir son verilmesi talep ediliyordu.

Her iki metinde de, “Bu durum Suriye’deki krizin komşu ülkelere tehlikeli boyutlarda yayılması anlamına gelmektedir” deniyor. Rusya’nın teklifinde ise diplomatların çok önemli olduğunu savunduğu, “Bu tür uluslararası hukuk ihlalleri uluslararası barış ve güvenliğe karşı ciddi bir tehdit oluşturmaktır” ifadeleri yer almıyor.

Ban: Bölgesel çatışma riski artıyor

Öte yandan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un, Türkiye-Suriye sınırındaki "tansiyonun artmasından dolayı endişelendiği" bildirildi.

Ban'ın sözcüsü tarafından yapılan açıklamaya göre, BM Genel Sekreteri bölgesel çatışma riskinin büyüdüğünü belirtti.

Ban'ın ayrıca Türkiye ve Suriye'ye "azami düzeyde itidal" çağrısı yaptığı belirtildi.

Haberin Tamamı İçin:

Başbakan Erdoğan: “Hiç Kimse Kararlılığımızı Test Etmeye Kalkmasın”

Suriye tezkeresinin Meclis'ten geçmesinin ardından Başbakan Erdoğan basın açıklaması yapıyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün TBMM'de kabul edilen ve Suriye'ye sınırötesi operesyona izin veren tezkerenin kabulü ardından ilk kez konuştu

"Savaş çıkarmak gibi bir derdimiz yok."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi'yle düzenlediği ortak basın toplantısında Akçakale'ye dün atılan top mermisi olayı ve Meclis'te kabul edilen tezkereye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Akçakale'de hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileyerek sözlerine başlayan Erdoğan, Akçakale'de yaşanan olayı 'sıradan bir olay olarak göremeyiz' dedi ve ekledi:

"Ulusal güvenliğimize yönelik bu saldırıya, olayın hemen akabinde misliyle karşılık verilmiş belirli hedeflerin vurulması yoluna gidilmiştir.

BU SALDIRI İLK DEĞİL

Suriye'den Türkiye'ye yapılan bu saldırı ilk değildir. Daha önce 7 kez saldırı olmuştur. Bir tanesi hariç diğerleri boş alana düştü. Biz bunlara karşı hep sabırla bekledik.

Verdiğimiz notaya karşın Suriye hiç bir adım atmadı. Ülkede direniş veren muhalifler var. Suriye rejimi bunlara asi diyor, bir onlara mazlum olarak bakıyoruz.

30 bin insanın öldürüldüğü bir ülke var. 100 bin sığınmacı sadece bizim ülkemizde var. 2.5 milyon insan ülkesinden çıkmış durumda.

Tüm bu tabloya karşı atılan top mermisi 5 vatandaşımızın ölümüne neden oldu. 1 polisimiz ağır, 11 vatandaşımız yaralı.

YOĞUN ÇALIŞMA YÜRÜTÜYORUZ

Önce biz uluslararası hukukta yerimizi güçlendirmek için tüm ilgili arkadaşlarımız yoğun bir şekilde çalışmalarımız sürdürüyoruz.

BM Genel Sekteri başta olmak üzere BM ve Arap Meclisi'nin temsilcisiyle görüşmeler yapıldı. NATO Genel Sekreteri arandı, NATO büyükelçileri toplantıya çağrıldı.

BM Güvenlik Konseyi'nin süratle adım atmalarını istedik ve çalışmalara başladılar. Görüştüğümüz her ülke bu saldırıyı kınamıştır ve kınamaya devam etmektedir.

DERDİMİZ SAVAŞ ÇIKARMAK DEĞİL

Biz bu bölgede barış ve güvenlik istiyoruz. Bizim derdimiz savaş çıkarmak değildir. Savaşın getirdiği neticeler ortadadır. Irak ortadadır, Afganistan ortadadır.

Bizim yüreklerimiz yanıyor, ciğerimiz dağlanıyor. Bu insanların böyle öldürülmesine, bir müslümanın bir müslüman kardeşini böyle katletmesinin yanında yer alamayız.

Haberin Tamamı İçin:

Agit, Akçakale Saldırısını Kınadı

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Dönem Başkanı İrlanda, Suriye topraklarından Türkiye'ye yapılan havantopu saldırısını kınadı.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Dönem Başkanı İrlanda, Suriye topraklarından Türkiye'ye yapılan havantopu saldırısını kınadı.

İrlanda Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Eamon Gilmore, Suriye'yi şiddete tamamen son vererek, komşularının toprak bütünlüğü ve egemenliğine tam saygı göstermeye çağırdı.

Gilmore, uluslararası toplumdan da Suriye'de şiddetin ve halkın çektiği acıların sona ermesi; siyasi geçiş sürecinin acilen başlaması için çabalarını iki katına çıkarmasını istedi.

CİHAN

Haberin Tamamı İçin:

Suriye: “Şimdilik özür dilemiyoruz!”

Caferi, 5 Türk sivilin hayatını kaybettiği havantopu saldırısının kaynağını bulmak için soruşturma başlattıklarını ifade etti.

BM Güvenlik Konseyi'ne Akçakale saldırısı ile ilgili verdikleri mektubu gazetecilere okuyan Caferi, Türkiye'ye ve olayda hayatını kaybedenlerin ailelerine en derin başsağlığı dileklerini ilettiklerini söyledi. Caferi, olayla ilgili soruşturma devam ettiği için mektupta bir özür ifadesinin bulunmadığını kaydetti.

Caferi, Türkiye'nin bu sabahki misilleme saldırısında iki askeri görevlinin yaralandığını da sözlerine ekledi.

Haberin Tamamı İçin:

‘Suriye Tahrip Oluyor; Harekete Geçilmezse Çatışma Kontrol Dışına Çıkar’ (Özel)

İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Akçakale’yi hedef alan saldırıyı ‘egemen bir ülkenin toprağına tecavüz’ olarak nitelendirdi. Çatışan tarafları destekleyen büyük güçleri masaya oturmaya davet den İhsanoğlu, “Bu şekilde giderse çatışma çok daha büyük boyutlara varacak ve kontrol dışı olacaktır.” uyarısını yaptı.

Fransa’nın başkenti Paris’te Cihan Haber Ajansı’nın sorularını cevaplayan Ekmeleddin İhsanoğlu, Akçakale saldırısından haberdar olur olmaz bunu şiddetli bir şekilde kınadıklarını vurguladı. İhsanoğlu, Bu, egemen bir ülkenin toprağına tecavüzdür ve komşuluk ilişkileriyle ters düşmektedir.” dedi.

Suriye hükümetinin mazeret beyan ettiğine dair duyumlar aldıklarını ifade eden İhsanoğlu, “Fazla gecikmemiş bu adım yerindedir.” yorumunu yaptı.

Suriye’deki şiddet olaylarının dışarı sıçramasının Suriye’deki krizi de daha büyük boyutlara getireceği uyarısını yapan İhsanoğlu, “Temennimiz krizin bir an evvel çözülmesi, Suriye’deki feci çatışmaların bir an evvel durmasıdır. Her gün yüzlerce insan öldürülüyor, vahşi bir şekilde boğazlanıyor. Ülke tamamen tahrip ediliyor. Halep’in hem tarihi hem modern kısımları yerle bir edildi. Bunun sorumluluğu iktidardadır, rejimdedir.” ifadelerini kullandı.

BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi El Ahdar el İbrahimi’nin misyonunu desteklediklerini dile getiren İhsanoğlu, şöyle devam etti: “Çatışan taraflarla ilişkisi olan güçlerin bir an önce anlaşarak bu çatışmaları önlemesi lazım. İki tarafı destekleyen büyük güçlerin kendi aralarında ateşkesin sağlanması için anlaşmaları lazım ve daha sonra çatışan taraflar üzerinde baskı uygulamaları lazım. Biz uluslararası camianın bir konsensüse ulaşmasını istiyoruz. Çünkü bu ateşin söndürülmesi, bu çatışmanın durdurulması lazım. Bu şekilde giderse çatışma çok daha büyük boyutlara varacak ve kontrol dışı olacaktır. Nitekim Lübnan’a da sıçramalar oldu, sınır ihlalleri oldu. Şimdi Türkiye ile sınır ihlalleri olmaya başladı. Onun için bütün dünya kamuoyunun baskısı da bu istikamette, İslam dünyasının arzusu da bu istikamette. Biz bu konuda üzerimize düşen her türlü görevi ifa etmeye hazırız.” CİHAN

Haberin Tamamı İçin:

Türkiye'den Bm'ye Suriye Mektubu

Türkiye, BM'yi, "Suriye'nin Türkiye'ye yönelik saldırgan tutumu karşısında gerekli önlemleri almaya" çağırdı. AB de Suriye'yi şiddetle kınadı, ihlaller konusunda uyardı.

Edinilen bilgiye göre, Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan'ın, BM Güvenlik Konseyi Başkanı Guatemala Daimi Temsilcisi Büyükelçi Gert Rosenthal'a gönderdiği mektupta, Türkiye, BM Güvenlik Konseyi'ni, "apaçık uluslararası hukuku, uluslararası barış ve güvenliği ihlal eden Suriye'nin Türkiye'ye yönelik saldırgan tutumu karşısında gerekli önlemleri almaya ve bu ihlallerin durdurulmasına" çağırarak, Suriye'nin, Türkiye'nin güvenliği, egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı duymasını istedi.

AB Suriye'yi ihlaller konusunda uyardı

Suriye'den Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine atılan top mermisiyle ilgili tepkiler de artarak sürüyor.

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Suriye'yi şiddetle kınadı, komşularının toprak bütünlüğüne ve egemenliğine tam saygı göstermesi konusunda uyardı. Ashton, durumu çok yakından takip etmeyi sürdürdüklerini belirterek tüm taraflara teenni telkin etti.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nden Suriye'ye kınama

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Jean-Claude Mignon da yaptığı yazılı açıklamada, olayı güçlü bir şekilde kınadığını açıkladı. Mignon, "Tüm taraflara, şiddetin tırmanmasını önlemek ve uluslararası hukuk kurallarına sıkı sıkıya bağlı olmaları yönünde çağrıda bulunuyorum" dedi.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ise Türkiye-Suriye sınırındaki şiddet nedeniyle endişe duyduğunu belirterek, Suriye'ye "mantıksız ölümlere son vermesi" çağrısında bulundu.

Türkiye'nin isteği meşru

İtalya Dışişleri Bakanı Giulio Terzi, Roma'da Luiss Üniversitesi'nde katıldığı Ortadoğu barış sürecine ilişkin bir toplantı öncesinde, "Türkiye'nin Türk toprakları dışına asker göndermesi Türk hükümetinin değerlendirmesinde. Bu gayet meşru bir istek" diye konuştu.

NATO'nun 5. maddesinin devreye sokulup sokulamayacağına ilişkin bir soruya ise İtalyan Bakan, NATO'nun gündeminde 5. madde olmadığını ifade ederek, "Şu anda konuşulanlar sadece 4. madde çerçevesinde. Müttefikler arasında politik olarak ele aldık. Bu ittifak için bölünmezlik ilkesinin ana unsurdur" yanıtını verdi.

İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Garcia Margallo da Suriye'nin saldırısını kınadı.

Fransa Dışişleri Bakanlığı ise Suriye yönetimini kararlılıkla kınadığını açıklarken, Bakanlık Sözcüsü Philippe Lalliot, son saldırıyla ilgili olarak ülkesinin, "müttefik Türkiye'ye tam destek verdiğini ve dayanışma içinde olduğunu" söyledi.

İngiltere Başbakan Yardımcısı Nick Clegg, Türkiye'nin kendini savunma hakkına sahip olduğunu belirterek, ''İngiliz hükümeti de Türkiye'nin dün gece yaptığı askeri hareketi destekliyor'' dedi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı, Akçakale'ye düşen top mermileri nedeniyle Suriye yönetimini ''Komşu ülkelerin sınırlarını ihlal etmeme konusunda güvence vermeye'' çağırdı.

Tunus Nahda Hareketi Partisi, Suriye'den atılan top mermisiyle Akçakale'de 5 kişinin hayatını kaybettiği olayı kınadı.

Arnavutluk Başbakanlık basın merkezinden yayımlanan bildiride de, "tehlikeli provokasyon" olarak nitelendirilen olayın Arnavutluk hükümeti tarafından sert şekilde kınandığı belirtildi.

Suriye'nin tutumunun bölge barışı ve istikrarı açısından tehlikeli olduğu kaydedilen bildiride, "Türkiye hükümeti ve Başbakanı'nın yasal tepkisini destekliyoruz" denildi.

Avusturya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger, Suriye'den atılan top mermisinin Akçakale'ye düşmesiyle 5 kişinin öldüğü olayı "şiddetle kınadığını" açıkladı.

Irak Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) üyesi Ferhad el-Etruşi, Suriye'nin, askeri ve siyasi yönden karışıklık yaşadığını, Türkiye'yi de yaşadığı savaşın içine çekmeye çalıştığını söyledi.

ABD: Uygun, orantılı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, ''Bizim açımızdan, Türkiye'nin Suriye'ye verdiği cevap, uygun, orantılı ve bu tür olayların bir daha tekrarlanmaması için caydırıcı etkiyi güçlendirmeye yöneliktir'' dedi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü George Little da ABD olarak Türkiye'nin kendini savunma hakkını kullanmasına saygı gösterdiklerini belirtti.

Kınama için pazarlıklar devam ediyor

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Susan Rice, ''Suriye tarafından gerçekleştirilen ve bazı Türk vatandaşlarının ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırının (BMGK'da) kınanması için pazarlıklar devam ediyor'' diye konuştu.

İran'dan itidal çağrısı

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan ise iki tarafı itidalli olmaya çağırdı.

Rusya'dan soruşturma çağrısı

Rusya da Türkiye-Suriye sınırında meydana gelen gelişmeler için, tarafsız soruşturma yapılması çağrısında bulundu.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, ''Umuyoruz ki Türkiye-Suriye sınırında kötüleşen durum, Türk askerinin Suriye topraklarına girmesine neden olmayacaktır'' ifadelerini kullandı.

AA

Haberin Tamamı İçin:

BM'den Suriye'ye Kınama

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BM Güvenlik Konseyi Suriye'yi Kınadı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Türkiye'de beş kişinin Suriye'den açılan ateşle ölmüş olmasının "Suriye'deki krizin bölgenin barış ve istikrarı ile komşularının güvenliği açısından ne kadar derin bir etkiye sahip olduğunu gösterdiğini" bildirdi.

15 üyenin oybirliği ile yayımlanan ortak açıklamada, beş kişinin ölümüyle sonuçlanan olay nedeniyle Güvenlik Konseyi'nin Suriye'yi "en güçlü ifadeler" ile kınadığı söyleniyor.
Konsey, Türkiye ve diğer komşu ülkelere de "makul, sorumlu ve mantıklı" davranmaları çağrısı yapıyor.
Güvenlik Konseyi'nde sert bir karar çıkması için Türkiye'nin çağrısıyla ABD ve Batı'nın desteklediği bir karar metni dolaştırılmış ancak Rusya'nın "Suriye'nin uluslararası hukuku ihlal ettiği" yönündeki ifadeye karşı çıktığı haberleri arasında oybirliğine varılamamıştı.
Güvenlik Konseyi açıklamasında, Akçakale'de ölenlerin yakınlarına, Türk halkına ve hükümetine başsağlığı dileniyor.

Güvenlik Konseyi'ndeki çalışmalarla ilgili sızan ayrıntılar, Rusya'nın "uluslararası hukukun ihlali" ifadesi ile bağlantılı çekincesinden vaz geçtiğini gösteriyor; zira ortak açıklamada bu tür uluslararası hukuk ihlallerine son verilmesi çağrısı yer alıyor; Güvenlik Konseyi açıklamasında, Suriye hükümetine komşularının egemenlik ve toprak bütünlüğüne tam olarak saygı gösterme çağrısı yapıyor.

'Özür dilemedik'

Suriye'nin BM'deki temsilcisi Büyükelçi Beşar Cafari, hükümetinin ölümler nedeniyle özür dilemediğini, zira top ateşinin kaynağı ile ilgili soruşturmanın sonucunu beklediklerini söyledi.
Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Suriye'nin "BM'nin aracılığıyla özür dilediğini" söylemişti.
Cafari'nin Güvenlik Konseyi'ne ilettiği mektupta Suriye'nin "kurbanların aileleri ile Türkiye'nin dost ve kardeş halkına en derin başsağlığı mesajlarını" yolladığı belirtiliyor.
Mektupta Türkiye'ye ve diğer komşulara "akıllıca ve sorumluluklarının bilincinde" bir şekilde hareket etme çağrısı yapılıyor.

Ayrıca "teröristler ile isyancıların" sınırdan sızmasını ve silah kaçakçılığını engellemeleri isteniyor.
Konsey’den Suriye saldırısıyla ilgili bir açıklama yayınlama girişimi, Türkiye’nin Konsey’e yaptığı “Suriye’nin saldırganlığını durdurmak ve Suriye hükümetinin Türkiye’nin toprak bütünlüğüne saygı göstermesini sağlamak için gerekli önlemleri alma” çağrısının ardından gerçekleşti.
Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan, Konsey’in bu ayki dönem başkanı ve Guatemala Büyükelçisi Gert Rosenthal’e dün akşam gönderdiği mektupta, Akçakale saldırısının “Suriye’nin Türkiye’ye karşı saldırganlık eylemi” olduğunu bildirdi ve bunun “uluslararası hukukun ağır biçimde ihlali ve uluslararası barış ve güvenliğin ihlali” olduğunu vurguladı.
Suriye konusunda özellikle daimi üyeler Rusya ve Çin’in vetoları nedeniyle 18 aydır kilitlenmiş olan Güvenlik Konseyi’nden, bu konuda bir açıklama yayınlamak dışında adım atılması beklenmiyordu.
Açıklama “karar” niteliği taşımadığı için bağlayıcı nitelik taşımıyor, ancak Konsey’in konuyla ilgili tavrını göstermesi açısından önem taşıyor.

Haberin Tamamı İçin:

Suriye'den Özür Açıklaması

Suriye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’ye özür mektubu göndermediklerini söyledi.

El Naşra isimli haber sitesine konuşan Caferi, “Suriye hükümetinin kazayla ilgili soruşturma üzerinde çalıştığını ve özür dilemediğini” vurgulayarak, Suriye Enformasyon Bakanı Umran el Zubi’nin açıklamasının hükümetin resmi tavrı olduğunu ve bir özür içermediğini belirtti.

Haberin Tamamı İçin:

İsrail'den "Akçakale" Desteği

İsrail Başbakan Yardımcısı Dan Meridor, Suriye’den ateşlenen ve Akçakale’ye düşen havan topu mermisinin “NATO ittifakına bir saldırı olarak görülmek zorunda olduğunu” söyledi.

Resmi temaslar için Fransa’da bulunan Meridor, ev sahibi ülkenin de NATO üyesi olmasına gönderme yaparak, “NATO Antlaşmasına göre bu bir NATO üyesine saldırı demektir, yani Fransa’ya yapılmış bir saldırı sayılır” diye konuştu.

Meridor, Fransa’nın dışişleri ve savunma bakanlarıyla yaptığı görüşmenin ardından gelen açıklamalarında Akçakale olayıyla ilgili çok fazla detay vermedi ancak Suriye’deki ölümlere bir son verilmesi gerektiğini belirtti.

“Suriye korkunç bir durumda, bir iç savaşta. Her gün erkekler, kadınlar ve çocuklar öldürülüyor ve bu durdurulmalı” diyen Meridor, “Tamamlanmamış bir süreç içindeyiz. Şu an sonu göremiyoruz” ifadelerini kullandı.

SAVAŞ HALİNDELER

Teknik olarak İsrail’le Suriye arasında hala savaş devam ediyor. İsrail, 1967 Savaşı’nda ele geçirdiği Golan Tepeleri’ni işgale devam ediyor. Ancak iki ülke arasında 30 yıldır silahlı bir çatışma olmadı.

Tel Aviv, Suriye’de 18 aydan fazladır devam eden ayaklanmalar konusunda da genel olarak soğukkanlı bir tutum takınıyor.

Dahası İsrail Genelkurmay Başkanı’nın Temmuz ayında verdiği parlamento brifingindeki Suriye’deki durumun “kontrol edilemez şekilde kötüleşebileceği riski”yle ilgili sözleri de medyada Suriye’yle yeni bir savaşa karşı tedbirli olunması yönünde bir uyarı olarak algılandı.

Haberin Tamamı İçin:

Davutoğlu Son Gelişmeleri Değerlendiriyor

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye ile son durum hakkında bilgi veriyor.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Akçakale saldırısının ardından çıkan tezkerenin önemine değindi.
Tezkerenin çıkması konusunda desteklerinden dolayı MHP'ye teşekkür eden Davutoğlu, hayır oyu veren muhalefeti de sert bir dille eleştirdi.
Davutoğlu, "Tezkereye hayır oyu verenler benzer saldırı karşısında Türkiye sessiz kalsın argümanına dayanıyorlar "dedi.
Bakan Davutoğlu, şunları kaydetti:
"Suriye birliklerine verilen talimatlar konusunda haberler var Suriye bu mesajı aldığını biliyoruz. Tezkere ile birlikte caydırıcılığımız daha da artmıştır.
Tezkere ile birlikte Türkiye’nin ciddiyeti kararlılığı ve bu kararlılığın test edilemeyeceği Suriye’ye gösterilmiştir.
Esed yönetimi, Türkiye'de birilerinin Suriye'den daha fazla Suriye'yi desteklendiği görülünce cesaret alırlar. Biz tezkereye destek olan MHP’ye teşekkür ederiz.
Biz böyle bir tezkere çıkarmasaydık ve daha büyük bir saldırı olsaydı bunu sorgulamayacaklar mıydı? Bizi nasıl tenkit edeceklerdi. Suriye’nin göstereceği her haddini bilmez tutum karsısında mesul olacaklardı.
Tezkerede hayır oyu verenler benzer saldırı karşısında Türkiye sessiz kalsın argümanına dayanıyorlar. Türkiye savaşın tarafı olmamak içi teenni ile karşılamıştır."

Haberin Tamamı İçin:

Merkel: 'Türkiye'nin İtidalli Davranmasını Ümit Ediyorum'

Merkel, "Türkiye'nin ve NATO'nun durumun daha da gerginleşmeyecek şekilde itidalli davranmasını ümit ediyorum" açıklamasında bulundu.

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Suriye tarafından Akçakale'ye top mermisinin düşmesinin ardından yaşanan gelişmelere değinerek, Türkiye'nin ve NATO'nun durumun gerginleşmemesi için itidalli davranacağını ümit ettiğini söyledi.

Şansölye Merkel, Akçakale olayı sonrasındaki gelişmeler için, "Türkiye'nin ve NATO'nun, durumun daha da gerginleşmeyecek şekilde itidalli davranmasını ümit ediyor ve buna inanıyorum" şeklinde konuştu.

Suriye'de yaşanan "vahşi çatışmalar"ın, uluslararası camianın birlikte hareket etmesinin ne kadar zor olduğunu bir kez daha gözler önüne serdiğine işaret eden Merkel, BM Güvenlik Konseyi'nin de bu konudaki görevini yerine getirmede aciz kaldığını kaydetti.

Suriye kriziyle ilgili Rusya'nın ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin tutumunu da açık bir şekilde eleştiren Merkel, "Burada karşılaştığımız direnişin bir kısmını anlamakta gerçekten de zorlanıyorum" şeklinde konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

TSK: "Akçakale Sınır Hattı Kontrol Altında"

Genelkurmay'dan, Akçakale sınırındaki giriş çıkışlarla ilgili Anadolu Ajansı'na yapılan açıklamada, ''Sorumlu olduğumuz bölge tamamen kontrol altındadır'' denildi.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan, Akçakale sınır hattındaki giriş çıkışlarla ilgili AA'ya yapılan açıklamada, Akçakale'nin meskun mahallindeki gümrük kapısından giriş ve çıkışların, Gümrük Müdürlüğü ile İlçe Emniyet Müdürlüğü sorumluluğunda 18 Eylül 2012 tarihine kadar normal bir şekilde yapıldığı, gümrüğün bu tarihten itibaren giriş-çıkışlara kapatıldığı anımsatıldı.

Haberin Tamamı İçin:

Davutoğlu: 'Bu Top Sadece Suriye Ordusunda Var'

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Akçakale'ye atılan top mermisinin sadece Suriye ordusunda bulunduğunu belirtti, bundan sonra Türkiye'ye nereden saldırı gelirse susturulacağını söyledi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TRT1 televizyonunda "Enine Boyuna" programının canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Akçakale saldırısı ile ilgili sorular üzerine Davutoğlu, saldırı sonrasında attıkları adımlar sayesinde artık Akçakale'ye top mermisinin düşmediğini söyledi.

Türkiye'nin saldırıyı gerçekleştiren top ve tank bataryalarını susturarak caydırıcılığını gösterdiğini belirten Davutoğlu, "Bundan sonra nereden Türkiye'ye bir saldırı gelirse susturulacak" dedi.

Üçüncü bir tarafın bu saldırıyı yapmış olabileceği şeklindeki yorumları hayretle karşıladığını vurgulayan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Eğer Beşar Esed kendini savunmak için bir uluslararası teşebbüs yapsa ve avukatlar tutulsaydı bu derece olurdu. Herhalde Türkiye kendisine yönelik 12 kilometre öteden atılan bir top mermisinin nereden geldiğini, kim tarafından atıldığını, bu top mermisi bizim alana düştüğüne göre elimizde, bunun ne nitelikte olduğunu bilir. Bu top mermisi D30 tipi, 122 milimetrelik top mermisidir. D30 topundan fırlatılmıştır. Adresi belli. Bu top da sadece ve sadece Suriye ordusunun envanterinde var"

AA

Haberin Tamamı İçin:

'Nereden Saldırı Gelirse Susturulacak'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Suriye Topu Yine Akçakale'ye Düştü

Suriye'den atılan top mermisi, ,Akçakale'de Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) binasının bahçesine düştü

İç karışıklığın sürdüğü Suriye tarafından atılan bir top mermisi Akçakale ilçe merkezine birkaç yüz metre mesafedeki Toprak Mahsulleri Ofisi yakınlarına düştü. Akçakale'de paniğe yol açan olay sonrası güvenlik güçleri sınıra yakın noktalardaki insanl...

Haberin Tamamı İçin:

Suriye Topu, Türkiye'ye Düştü!

Akçakale'de paniğe yol açan olay sonrası güvenlik güçleri sınıra yakın noktalardaki insanları uzaklaştırırken, patlamanın oluşturduğu hasar araştırılıyor.

İç karışıklığın sürdüğü Suriye tarafından atılan bir top mermisi Akçakale ilçe merkezine birkaç yüz metre mesafedeki Toprak Mahsulleri Ofisi yakınlarına düştü.
Türkiye de missileme olarak Suriye'ye top atışı yaptı

Haberin Tamamı İçin:

Akçakale'ye Yine Top Mermisi

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Akçakale'de Eğitim Başka Bahara Kaldı

Suriye'de yaşanan çatışmalar nedeniyle eğitimin 3 haftadan bu yana aksadığı Akçakale'de, öğrenciler bugün de okullarına kavuşamadı.

Tel Abyad ilçesinin kontrolünü büyük ölçüde elinde bulunduran Özgür Suriye Ordusu'na bağlı birlikler ile Esed'e bağlı birlikler arasında aralıklarla devam eden çatışmalar sırasında top mermilerinin isabet ettiği Akçakale'de okullarda eğitime ara verilmişti.

Milli eğitim yetkililerinden alınan bilgiye göre, geçen hafta yapılan toplantının ardından, okulların bu hafta açılmasının kararlaştırıldığı, ancak geçtiğimiz günlerde bölgeye top mermilerinin düşmesi nedeniyle bugün de ders başı yapılamadı.

Sabah saatlerinde okullara giden öğrenciler, görevliler tarafından evlerine geri gönderildi.

Haberin Tamamı İçin:

Akçakale'de Okullar Yine Tatil

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesindeki okullar, Suriye'deki iç karışıklık sebebiyle eğitime başlayamadı.

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesindeki okullar, Suriye'deki iç karışıklık sebebiyle eğitime başlayamadı. Bazen sadece sınıra yakın okulların kapatıldığı ilçede bazı günler tüm okullar kapatılıyor. Son günlerde artan saldırılar üzerine bugün ilçedeki tüm okullar tatil edildi. Kaymakamlık, ilçede okulların bir gün tatil edildiğini anonsla duyurdu.

CİHAN

Haberin Tamamı İçin:

Akçakale'de Okullar Açılıyor

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi’nin Mürşitpınar Köyü’nde bulunan 2’nci Hudut Taburu’na bağlı sınır birliklerini denetledi ve konuşlanan zırhlı araçları inceledi.

Beraberinde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu ve 2’nci Ordu Komutanı Orgeneral Galip Mendi ile birlikte öğleden sonra helikopterle bölgeye gelen Orgeneral Özel, burada bulunan askeri yetkililerden Suriye tarafında yaşanan gelişmelere ilişkin bilgi aldı. Sınır hattında konuşlandırılmış olan zırhlı araçları inceleyen Orgeneral Özel ve beraberindeki kuvvet komutanları burada tankların manevra testi yaptığı tatbikatı izledi. Özel ve beraberindekiler daha sonra Suruç’tan ayrıldı.

AKÇAKALE’YE OBÜS SEVKIYATI

Öte yandan akşam saatlerinde Şanlıurfa 20’nci Zırhlı Tugay Komutanlığı’ndan Suriye sınırındaki Akçakale ilçesine obüs sevkıyatı yapıldı. Üzeri brandalarla örtülü taşıyıcılar ile Akçakale’ye getirilen 2 obüs 2’nci Hudut Tabur Komutanlığı’na bağlı 5’nci Bölük Komutanlığı’na yerleştirildi.

OKULLAR YARIN AÇILIYOR

Akşam saatlerinde Akçakale Kaymakamlığı tarafından okullarda eğitime başlanacağı bildirildi. İlçe merkezindeki hoparlörlerden yapılan anonslarda, sınır hattında bulunan ve kapalı olan tüm okullarda yarın ders başı yapılacağı belirtildi.

Haberin Tamamı İçin:

Akçakale'de Okullar Açıldı

Suriye'deki çatışmalar nedeniyle eğitim-öğretimin bir süredir aksadığı Akçakale'deki tüm okullarda bugün ders başı yapıldı.

Suriye'nin Rakka kentine bağlı Tel Abyad ilçesinde yaşanan çatışmalar nedeniyle eğitim-öğretimin 3 haftadan bu yana aksadığı Akçakale'deki tüm okullarda bugün ders başı yapıldı.

Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, konuyla ilgili yapılan toplantının ardından yaklaşık 30 bin öğrencinin bulunduğu ilçedeki tüm okullarda bugün eğitim-öğretime başlandı.

Suriye'nin Tel Abyad ilçesinin kontrolünü büyük ölçüde elinde bulunduran Özgür Suriye Ordusu ile Beşşar Esed'e bağlı birlikler arasında aralıklarla devam eden çatışmalar sırasında zaman zaman top mermilerinin isabet ettiği Akçakale'de, okullarda eğitime sık sık ara verilmişti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAbdullah ÖcalanAdalet ve Kalkınma PartisiAhmet DavutoğluAlmanyaAmerika Birleşik DevletleriAngela MerkelAnkaraAvrupa BirliğiAvusturyaAzerbaycanBakanlar KuruluBarack ObamaBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBaşbakan YardımcısıBekir BozdağBeşer EsadBeşir AtalayBirleşmiş MilletlerBudapeşteBülent ArınçBursaCemil ÇiçekÇinCumhuriyet Halk PartisiDiyarbakırFransaGenelkurmay BaşkanıGülşenGültan KışanakHatayİdlibİmralıİngiltereIrakİranİrlandaİspanyaİsrailİstanbulİtalyaKatarKemal KılıçdaroğluLübnanMacaristanMalatyaMardinMilliyetçi Hareket PartisiMısırMuğlaMuharrem İnceNATOÖmer ÇelikPolisRecep Tayyip ErdoğanRusyaŞanlıurfaSavaşSelahattin DemirtaşSosyal MedyaSuriyeSuudi ArabistanTRTTecavüzTerörTunusTürk KızılayıTürk Silahlı KuvvetleriTürkiye Büyük Millet MeclisiTwittergündemiçerdekadınlarmemurmemurlarolayrokettahliyetatiltrt
Görüş Bildir