Suriye'de Yeni Anayasa Referandumu

3 dakikada okuyabilirsiniz

Suriye'de Yeni Anayasa Referandumu

Suriye'de Yeni Anayasa Referandumu

BBC Türkçe - Suriye'de üç ay içinde çok partili seçimlerin önünü açacak olan yeni anayasa bugün referanduma sunuluyor.
Cumhurbaşkanı Beşar Esad'a karşı yasal muhalefetin alanını genişletecek yeni anayasa silahlı mücadeleyi savunan muhalif gruplar tarafından boykot ediliyor.
Cumhurbaşkanının görevi bırakmasını isteyen muhalif grupların gösterilerinde sık sık Esad'ın idam edilmesini talep eden sloganlar atılıyor.
Referandum, ülkede özellikle Humus kentinin bazı mahallelerinde çatışmaların ve operasyonların devam ettiği bir sırada yapılıyor.
Suriyeli muhaliflere göre dün yaşanan çatışma ve operasyonlarda 89 kişi hayatını kaybetti. Ancak muhaliflerin verdiği bilgilere dayanan bu rakamları teyit etmek mümkün değil.
İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, bugün yaşanan çatışmalarda ise iki kişinin öldürüldüğünü iddia etti.
14,6 milyon kişinin oy kullanabileceği referandum için ülke çapında 13 bin oy kullanma merkezi açıldı.
Başkentte durum sakin
Yerel saatle yedide başlayan oy kullanma işlemi 12 saat boyunca sürecek.
Suriye devlet televizyonunda, referandumun içeriğiyle ilgili tartışmalar yapılıyor ve insanlara nasıl oy kullanabilecekleri anlatılıyor.
Referandumu izlemek üzere Suriye'de bulunan CNN Türk muhabirleri, kentte durumun "Krizin ortasındaki bir ülkenin başkenti değilmişçesine hayli sakin" olduğunu söylüyor.

Haberin Tamamı İçin:

Suriye'de Yeni Anayasa Referandumu

Suriye'de yeni anayasa bugün referanduma sunuldu. CNN TÜRK, referandum öncesi başkent Şam'ın nabzını tuttu. Şam, krizin ortasındaki bir ülkenin başkenti değilmişçesine hayli sakin...

Haberin Tamamı İçin:

Suriye'de Yeni Anayasa Referandumu

Suriye, Esad'ın geleceğini oyladı
Suriye lideri Esad, 11 aydır devam eden rejim karşıtı gösteriler karşısında en büyük kozunu oynadı. Dün oylanan yeni anayasaya göre Baas Partisi'nin iktidardaki tekeli sona eriyor
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın, 11 ay önce rejim karşıtı isyanlar başladığından bu yana vadettiği reformların kapsayan yeni anayasa taslağı dün referanduma sunuldu. 18 yaşından büyük yaklaşık 14 milyon seçmenin kayıtlı olduğu referandumda 14.185 noktada, kimlik, seçim kartı, pasaport, ehliyet, sendika veya üniversite kartıyla oy kullanıldı. Bedeviler için de çöllerde mobil seçim noktaları hazırlandı.
Sabah 7'de başlayan oylama Esad yanlılarının gövde gösterisine dönüştü. Başkent Şam, Halep dahil olmak üzere pek çok kentte rejim lehine gösteriler yapıldı. Şam'da yaşayan 55 yaşındaki bir işadamı Suhban Elevi, 'Referandum bütün Suriye halkı için. Muhalefet olsa da olmasa da, bu ülke ileri gidiyor' dedi. Kentlere 'Oylamaya sırtını dönme' yazılı afişler asıldı. Dün oylanan yeni anayasayla Beşşar Esad'ın babası Hafız Esad 1963'te darbeyle ülkenin başına geçmesinden bu yana, ilk kez çok partili bir sistemin önü açıldı. Baas Partisi'nin iktidardaki tekeline son veren ve ülkenin 'karma ekonomiye' geçişini vaat eden referandumun kabul edilmesinin ardından, Esad'ın önceden verdiği '90 gün içerisinde genel seçim' sözünü gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceği merak ediliyor.
MUHALİFLERDEN BOYKOT
Öte yandan referanduma yönelik temkinli davranan muhalefet, boykot uyguladı. 1973 tarihli mevcut anayasada da, özgürlüğün 'kutsal bir hak' olarak tanımlandığını, işkenceni yasaklandığını, Suriyelilere barışçıl gösteri yapma hakkının verildiğini hatırlatan muhalifler, yeni anayasanın da 'kayda değer' olmadığını belirtti. Muhaliflerle çatışmaların devam ettiği Humus kentinin Baba Emir semtinden AP'ye konuşan Ebu Muhammed İbrahim, 'Bize her türlü silahla saldırıyorlar. Ne anayasası, ne referandumu?' dedi.
Taslakta ne var
- Baas Partisi'nin üstünlüğünü ve iktidardaki tekelini öngören 8. madde kaldırılıyor. Maddede Baas, 'Toplumun ve devletin üstün partisi' olarak geçiyordu.
- 'Din, mezhep, aşiret veya bölgeye' dayalı siyahi hareketleri yasaklanıyor. Madde Müslüman Kardeşler'in ve Kürtlerin partilerini engelleyecektir
- Başkanlık, 7 yıllık iki dönem olarak belirtiliyor. Buna göre Esad'ın görev süresi 2014'te bitiyor. Ancak bir başka maddede yer alan 'kanunlar geriye dönük uygulanamaz' şartı sayesinde Esad, 2028'e kadar iki dönem daha başkanlık yapabilir.
n Devlet başkanlığında birden çok adayın rekabet etmesine izin veriliyor. Başkan adayı meclisteki en az 35 milletvekilinin desteğini almalı ve 40 yaşından büyük olmalı. Önceden de uygulanan 40 yaş şartı, 2000 yılında Beşşar Esad için 34'e düşürülmüştü. Ayrıca, adaylara en az 10 yıl Suriye'de yaşamış olma şartı getiriliyor. Bu şart sürgündeki pek çok aday adayının önünü kesecek.
n Devlet bütün dinlere saygı duyuyor. Ama anayasaya göre devlet başkanı Müslüman olmak zorunda. Ayrıca yasamanın kaynağı olarak Şeriat gösteriliyor.
n Yeni anayasada, 'planlı sosyalist ekonomi' maddesi de kaldırılıyor. Yerine, ekonominin 'Milli geliri artırmayı, üretimi geliştirmeyi, bireyin yaşam şartlarını yükseltmeyi ve istihdam yaratmayı amaçlayan ekonomik ve sosyal planlarl vasıtasıyla ...

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Beşer EsadDiyetİdamİngiltereSuriyehumus
Görüş Bildir