Görüş Bildir

Suriye'de Yardım Konvoyuna Yeni Saldırı

Anasayfa > Gündem

Suriye'de Yardım Konvoyuna Yeni Saldırı

Suriye'nin Humus kentinde bulunan BM yardım görevlilerinin bulunduğu konvoya dün de saldırıldı.

Suriye'nin kuşatma altında bulunan ve acil şekilde gıdaya ihtiyacı olan Humus kentine yardım götüren Birleşmiş Milletler konvoyunda, silah ve patlama sesleri duyuldu.

Bu BM yardım konvoyuna yapılan saldırılarda ikinci gün oldu. Bazı BM çalışanları saldırılar için Esad'a bağlı grupları suçladı.

Cumartesi günü BM planının ikinci aşaması olan sivilleri bölgeden uzaklaştırmak ve muhaliflerin elinde bulunan kuşatma altındaki şehre yardım götürme girişimi, yaşanan şiddetle sekteye uğradı. Bir BM yetkilisi olanları 'Cehennemde bir gün' olarak tanımladı.

Cumartesi günü beş kişi silah ve havan toplarıyla hayatını kaybederken, bir Suriyeli yardım görevlisi yaralandı ve bölgedeki en yetkili kişinin de aralarında olduğu BM grubu saatlerce muhaliflerin elinde bulunan bölgede sıkışıp kaldı.

Muhalif aktivistler ve bölgeye giden yardım ekibindeki bir kişi saldıralar için hükümet yanlısı güçleri suçlarken, Humus valisi Talal al Barazi ve güvenlik güçlerinden yetkililer muhalifleri adres gösterdi.

Yardım kamyonları, gıda, un, kronik hastalıklar için ilaç ve hijyen ekipmanlarını Humus'un kuşatma altındaki bölgesine götürmeyi denedi.

Plan, muhaliflerin elinde bulunan bölgedeki 2500 sivilden mümkün olduğunca fazlasını bölgeden uzaklaştırmak. Ancak sadece bir kısım yardım bölgeye ulaşırken, hiçbir sivil boşaltılamadı ve BM çalışanlarının başına gelenler asıl hedefi gölgede bıraktı.

Yerel saatle gece 9'da yardımı ve personeli taşıyan 9 kamyondan oluşan BM konvoyu, patlamaların ve silah seslerinin altında muhaliflerin elinde bulunan bölgeyi terk edebildi. Zırhlı araçların kaportalarında şarapnel ve kurşundan olduğu düşünülen izler vardı.

BM'in Suriye'deki yardım operasyonunun başı olan Yakup El Hillo ekibine 'Cehennemde geçen bir gündü' dedi ve akşam rejim kontrolündeki nispeten güvenli bir otele yerleştiler.

El Hillo yardım bekleyen birkaç kişinin öldüğünü söyledi. Konvoya kimin saldırdığı konusunda ise yorum yapmadı.

WSJ

Kaynak: http://www.wsj.com.tr/article/SB10001...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?