Suriye'de Son Durum

Suriye'de Son Durum

Suriye'de Son Durum

BM, son iki günde 2 bin kişinin Lübnan'a kaçtığını açıkladı. Lübnan'ın kuzeyindeki Arsal kasabasından gelen haberler Suriyeli 150 ailenin bölgeye ulaştığına işaret ediyor.
Perşembe günü, muhaliflerden oluşan'Özgür Suriye Ordusu'nun çekilmesi ardından askerler, tanklar eşliğinde Baba Amr'a girmişti. BBC muhabiri Paul Wood'un Humus'un dış mahallelerinde konuştuğu bir kadın muhalif güçlerin Baba Amr mahallesinden çekilmesinden sonra, Cuma günü, askerlerin 12 yaşındaki oğlunun boğazını kestiğini söyledi.
Mahallede elektrik, su ve telefonlar kesik ve son günlerde havanın iyice soğuması yaşam koşullarını daha da zorlaştırıyor. Yiyecek stoklarının da iyice tükendiği ve insanların korkudan dışarı çıkamadıkları söyleniyor. Uluslararası Kızılhaç Örgütü'nün Humus'un Bab-ı Amr semtine girişi ise son dört gündür güvenlik gerekçesiyle engelleniyor.
Times gazetesine özel bir röportaj veren İngiltere'nin Suriye Büyükelçisi Simon Collins, Esad rejiminin birkaç hafta içinde çökebileceğini söyledi. Collins yaptığı açıklamada 'ülke bir baraja benziyor. Çatlaklar var ve içeride basınç artıyor. Bir patlama olduğunda herşey çok çabuk çöküverecek. Esad'ın yıl sonuna kadar dayanabileceğini sanmıyorum. Çok daha önce devrilecek" dedi.
Amerika Birleşik Devletleri'nde ise Cumhuriyetçi senatör John McCain, Washington'da Senato'ya hitaben yaptığı konuşmada, Amerika'nın, Suriye birliklerini hedef alan hava saldırıları düzenlemesi gerektiğini söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBeşer EsadBirleşmiş MilletlerİngiltereLübnanSuriyehumusyiyecek
Görüş Bildir