Suriye'de Savaş 3 Yılı Geride Bıraktı...

 > 
158PAYLAŞIM

REUTERS/Hosam Katan

İç Savaşın Yok Ettiği Ülke

İç Savaşın Yok Ettiği Ülke

Suriye'de savaş 3 yıl önce bugün, Dera kentinde bir grup öğrencinin okul duvarına 'Halk rejimin yıkılmasını istiyor' yazmasıyla başladı. Al Jazeera Türk 3 yılın sonunda Suriye'deki yıkımın boyutlarını araştırdı.

Üçüncü yılını dolduran savaş ülkede en az 140 bin insanın hayatına mal oldu. Milyonlarca insan ülkesini terkederek başta Türkiye olmak üzere, Lübnan, Ürdün, Irak, Mısır ve birçok Avrupa ülkesine sığınmak zorunda kaldı. Savaşın en savunmasız kurbanları ise çocuklar. 1 milyon 200 bin çocuk mülteci durumunda. Her üç çocuktan birine ya ateş edildi, ya vuruldu ya da dövüldü. 5 milyon çocuk acil yardıma muhtaç. 4 milyon çocuk eğitim hakkından mahrum. 10 binden fazla çocuk öldürüldü.

Ekmek fiyatı yüzde 500 arttı

BM verilerine göre 10 milyon Suriyeli acil yardıma muhtaç. 242 bin kişi kuşatma altında, 3 milyondan fazla insan ise ulaşılması zor yerlerde yaşamaya mahkum edilmiş. Son iki yılda bazı yerlerde ekmeğin fiyatı yüzde 500 arttı. Ülkenin yarısında temiz su kaynağına ulaşmak imkansız. Ülkenin birçok yerinde bir litre suyun 20 dolara satıldığı oluyor.

Milyonlarca mülteci

İç savaşta 194 hastane, 541 cami, 3 bin 871 okul ve 36 kilise yıkıldı. Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü (SNHR) verilerine göre, üç yıllık savaş süresince 589 bin yapı tamamen yıkıldı, 736 bin yapı ise ağır hasar gördü. Humus, Halep ve Hama gibi birçok şehir ise rejimin saldırıları sonucu harabeye döndü. Yıkılan veya hasar gören yapıların onarımı için 165 milyar dolara ihtiyaç var.

Suriye'den kaçıp komşu ülkelere sığınan Suriyeli'leirn sayısı tam olarak bilinmiyor. Ancak kayıtlı sığınmacı sayısı Türkiye'de 634 bin 344, Lübnan'da 957 bin 773, Irak'ta 226 bin 934, Ürdün'de 584 bin 406, Mısır'da 134 bin 914. Yüz binlerce Suriyeli ise yabancı ülkerde kayıtsız olarak bulunuyor.

Al Jazeera Türk

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir