Cüneyt Ünal'ın Eşi Konuştu: 'Kocam Ekmek Parası İçin Gitti'

 > -

Suriye'de Kaçırılan Türk Gazetecinin İlk Görüntüleri Yayınlandı

Suriye'de Kaçırılan Türk Gazetecinin İlk Görüntüleri Yayınlandı

Kaçırıldıktan sonra ilk kez görüntüleri yayınlanan Cüneyt Ünal'ın sağlığı iyi görünüyor ancak yüzündeki morluklar ve yaralar göze çarpıyor.

Geçen hafta Suriye'de kaçırılan Türk gazeteci Cüneyt Ünal'ın görüntüleri ilk kez yayınlandı. Suriye'nin El İhbariye televizyonu tarafından yayınlanan kısa röprtajda Ünal'ın sağlık durumu iyi görünüyor ancak gazetecinin yorgun olduğu ve yüzünde çeşitli morluklar bulunduğu görünüyor.

Röportaj öncesinde ve konuşması sırasında Cüneyt Ünal'ın roket atar silahı ile çekilen görüntüsü yayınlanırken, Ünal silahlı gruplar eşliğinde Suriye'ye geldiğini anlatıyor. Röportajda dikkat çekici olan bir başka nokta da Ünal'ın iki kez isyancıların arasında yabancıların olduğunu belirtmesi. Daha önce TRT için de çalışan kameraman Cüneyt Ünal, son olarak El Hurra televizyonu için çalışıyordu. Ünal'la birlikte El Hurra muhabiri Beşar Fehim de rehin alınmıştı.

T24

Haberin Tamamı İçin:

Suriye'de kaçırılan Türk gazeteci Cüneyt Ünal'ın ilk görüntüleri yayınlandı. Yaklaşık bir haftadır kendisinden haber alınamayan Ünal, Suriye televizyonunda yayınlanan görüntülerde Suriye'ye giriş sürecini anlattı. Gözlerinin altındaki morluklar dikkat çeken ve oldukça bitkin görünen Ünal, Kilis üzerinden girdiği Suriye'de silahlı muhaliflerle birlikte hareket ettiğini söyledi. ABD merkezli El Hurra televizyonu için çalışan Ünal, Halep'in Meydan caddesinde yaşanan çatışmanın ardından Suriye güvenlik güçlerince gözaltına alındığını belirtti. Suriye televizyonu, Ünal'ın elinde roketatar tutarken çekilmiş fotoğrafını da yayınladı.

Türkiyeli Kayıp Gazeteci Suriye TV'sinde

Türkiyeli Kayıp Gazeteci Suriye TV'sinde

Halep'te kaçırıldıktan sonra bir süredir kendisinden haber alınamayan Cüneyt Ünal'ın hayatta olduğu Suriye televizyonunda yayınlanan görüntülerle ortaya çıktı. Dışişleri Bakanı Davutoğlu görüntülere tepki gösterdi: O gazeteci, terörist değil.

Suriye 'nin Halep kentinde kaybolan Türk kameraman Cüneyt Ünal'ın görüntüsü, Suriye 'nin resmi televizyon kanalı El-Ahbariye'de yayımlandı.

Irak'ın El-Hurra televizyonu adına görev yapan Türk kameraman Cüneyt Ünal'ın ne zaman çekildiği tam olarak belli olmayan görüntülerinde yüzünde darp izleri olduğu ve ezberletilmiş metni kameraya okuduğu görülüyor. Türkçe konuşması Arapça altyazıyla yayımlanan Ünal'ın görüntüde; “Adım Cüneyt Ünal, İstanbul'dan Hatay'a uçakla geldim. Hatay'dan Kilis'e arabayla geldim. Kilis'ten Azez köyüne silahlı grupla birlikte geçtim. Yanımdaki grupların hepsinin elinde silah vardı. Silahlı grupların içinde, Çeçenli, Libyalı, Katarlı, Suudi Arabistanlı gruplar vardı” dedirtiliyor. Ünal, Filistinli gazeteci Beşşar Fehmi ile iki hafta önce Halep'te kaybolmuş ve kendilerinden haber alınamamıştı.
Ünal'ın taşıdığı tedirginlik görüntülere de yansıyor. Zorla metin okutturulduğu ve bazı ezberletilen cümleleri söylemeye zorlandığı anlaşılan görüntüde Ünal, terörist olarak lanse ediyor. Cüneyt Ünal'ın elinde bir roketatarla fotoğrafı da ekrana getirildi.

DAVUTOĞLU: GÖRÜNTÜLER SENARYO

Haberin Tamamı İçin:

'Kocam Ekmek Parası İçin Gitti'

'Kocam Ekmek Parası İçin Gitti'

AA'ya konuşan Suriye'de kaçırılan gazeteci Cüneyt Ünal'ın eşi Nuran Ünal, ''Görüntülerin baskı altında yapıldığını ilk izlediğim esnada anladım'' dedi.

Suriye'de kaçırılan gazeteci Cüneyt Ünal'ın eşi Nuran Ünal, Gaziosmanpaşa'daki evlerinde AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Nuran Ünal, Japon gazetecinin Suriye'de öldürüldüğü haberini internetten okuduğunu, haberde bir Türk gazetecinin kayıp olduğunu gördüğünü ancak isim bulunmadığını belirterek, ''Biraz tedirgin oldum ama birkaç kişinin daha oraya haber için gittiğini düşündüm. 'O olmayabilir' diye düşündüm. Ama aradan birkaç dakika sonra Cüneyt'in ismini görünce yıkıldım zaten. İlk gün aldığım haberler çok iyi haberler değildi. Direkt ölüm haberini aldım. Başsağlığı ile gelenler oldu. Birinci günü açıkça hatırlamıyorum neler olduğunu. Akşam üzeri sadece kayıp olduğunu, eğer ölmüş olsaydı, cesedinin olabileceğini Japon gazeteci nasıl teslim edildiyse, o aynı şekilde gelirdi diye açıklamalarda bulundular. Oradan biraz ümitlendim. Dışişleri Bakanlığı tarafından bana 'yaşıyor' olduğu haberini verdiler. Bunların birkaç yerden kesin onaylı olduğunu söylediler. Kimler tarafından kaçırıldığını bilmediklerini, olayın üzerinde durduklarını söylediler. Çok sonra Cüneyt'in Esed'in askerlerinin elinde olduğunu öğrendim. Ama hala bir korkum vardı, acaba hala hayatta mı diye'' şeklinde konuştu.

Baskıyı ilk izlediğimde anladım

Cüneyt Ünal'ın eşi dün akşam Suriye devlet televizyonunda yayınlanan görüntüler için de şöyle konuştu:

''Dün akşamki görüntülerini görünce hiç olmazsa yaşıyor olduğun biliyorum. Biraz daha iyiyim o yönden. Onun sesini duyduktan sonra tabii ki endişelerim çok aza indi, ama hala daha endişelerim var. O buraya gelinceye kadar da devam edecek. Görüntülerin baskı altında yapıldığını ilk izlediğim esnada anladım. Çünkü Cüneyt'in oradaki psikolojisini de düşünüyorum. Cüneyt'in konuşma tarzı bir kere o değil. Artı konuşurken, birkaç çete isminden bahsediyor. Bunların da tam telaffuzunu yapamıyor. Çünkü adam bilmiyor. Bunlar hep ezberletilmiş şeyler. Orada bir fotoğrafı var. Onun da fotomontaj olduğunu biliyorum. Cüneyt sadece işini yapıyor. Öyle bir fotoğrafı yok. Bunların hepsi onlar tarafından yapılan bir propaganda diye düşünüyorum. Eşim şu anda siz de görüntüleri izlediniz gözlerinde morluklar var. Bu şiddete maruz kaldığını gösteriyor. Bunun da bir baskı altında bir açıklama olduğunu gösteriyor. Cüneyt bir karıncayı bile incitemez ki. Her taraftan bunu sorabilirsiniz. Cüneyt sadece işini yapan mesleğini çok seven bir kameraman, haberci, gazeteci.''

Ekmek paramız için gitti

Eşinin ekmek parası kazanmak dışında hiçbir maksatla Suriye'ye gitmediğini belirten Ünal, ''Sonuçta benim eşim oraya işini yapmaya gitti, kamerasıyla gitti. Kamerasından başka bir şeyi yoktu. Eşim zaten üç aydan beri serbest çalışıyordu. El-Hurra'dan böyle bir teklif alınca gitti. Ekmek parası için gitti. Sonuçta bir şekilde bakması gerekiyordu ailesine. Hiç kimse keyfi için savaşa gidip de orada kendimi riske atayım diye düşünmez. Benim eşim işini severek yapıyordu zaten. Ekmek paramızı kazanmak için sadece bir kamerasıyla gitti'' dedi.
Cüneyt Ünal'ın 17 yıllık bir kameraman olduğunun altını çizen Ünal, çeşitli ülkelerde iş için bulunan eşinin ''başka bir amacı mümkün olmadığı''nı söyledi.

Tek temennim Allah'ın onu bize bağışlaması

Ünal'ın işini profesyonelce yapan usta bir kameraman olduğunu söyleyen eşi, ''Tek temennim bir an önce Allah onu bize, kızıma ve bana bağışlasın'' dedi.
Eşinin başına gelebilecek kötü bir sondan Suriye'nin sorumlu olacağını söyleyen Ünal şu şekilde konuştu:
''Suriye'nin elinde olduğu biliniyor. Herhangi bir şey olduğunda Suriye'nin sorumlu olduğunu herkes biliyor. Bu görüntülerden önce belki bu kadar emin konuşamazdım ama, şu anda onun sağ salim geleceğine inanıyorum.''

Yapılması gerekenler yapılıyor

''Yapılması gerekenlerin yapıldığına eminim'' diyen Nuran Ünal, eşinin gazeteci olduğunu ve işini yapmak için Suriye'ye gittiğini tekrarlayarak, ''Türkiye'ye getirilmesi için her türlü kanalın denendiğini biliyorum. Yapılmaya da devam edecek'' şeklinde konuştu.
AA ekibine Cüneyt Ünal'ın aldığı ödülleri ve çeşitli ülkelerde ve haberlerde kullandığı gazeteci kimliklerini gösteren Ünal, eşine kavuşmak için meslektaşlarından destek istedi.

AA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ahmet DavutoğluAmerika Birleşik DevletleriBeşer EsadHatayIrakİstanbulJaponyaKilisSuriyeTRTroket
Görüş Bildir