Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Amerikalı Gazeteci Halep'te Kaçırıldı

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Amerikalı gazeteci Halep'te kaçırıldı!

Amerikalı gazeteci Halep'te kaçırıldı!

Suriye rejimi halkını katletmekle kalmıyor aynı zamanda bu zulmü Dünya'ya göstermek için Suriye'de bulunan gazetecilerede saldırılar düzenleniyor nitekim geçtiğimiz günlerde Japon gazeteci Mika Yamamoto'nun Halep'te hayatını kaybetmesi Trt Muhabiri Cüneyt Ünal'ın esir alınması ve işkence uygulanması, el-Hurra kanalı muhabiri Beşar Fehmi 'den hala haber alınamaması sorunun ne kadar yakıcı bir boyuta ulaştığının göstergesi..

TİMETÜRK / Umut İslam Ayar

Suriye İnsan Hakları Gözlemevinin bildirdiğine göre; Dün gece saatlerinde Halep'in Zehra mahallesinde güvenlik güçleri binasına saldırı düzenleyen ÖSO kuvvetleri ile Esed güçleri arasında çatışma yaşandı.

Öte yandan Suriyede çatışmaların yoğun olduğu bir bölgede bulunan Amerikalı gazeteci Austin Tice'in Suriye hükümeti tarafından gözaltına alındığı bildirildi. Gazeteci Tice'in babası yaptığı açıklamada oğlundan uzun süredir haber alamadıklarını ve hayatta olduğuna dair inancının tam olduğunu ifade etti.

Daha sonra oğlunun serbest bırakılması için çalışan herkese teşekkürlerini ileten baba, oğlunun bir an önce tedavi edilip serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

Suriye'de uzun süreden bu yana bulunan Amerikalı gazeteci Tice'dan yaklaşık üç haftadır haber alınamadığı bildiriliyor.

Babası oğlunun 31 yaşında olduğunu ve Georgetown Üniversitesinden hukuk mezunu olduğunu ifade ederek ; Bize tek kelime edilmedi, üç hafatdır oğlumdan bir haber bekliyorum, Suriye hükümeti tarafından tutuluyor bunu biliyorum! Bu konuda herkesten yardım beliyorum" dedi.

Suriye rejimi halkını katletmekle kalmıyor aynı zamanda bu zulmü Dünya'ya göstermek için Suriye'de bulunan gazetecilerede saldırılar düzenleniyor nitekim geçtiğimiz günlerde Japon gazeteci Mika Yamamoto'nun Halep'te hayatını kaybetmesi Trt Muhabiri Cüneyt Ünal'ın esir alınması ve işkence uygulanması, el-Hurra kanalı muhabiri Beşar Fehmi 'den hala haber alınamaması sorunun ne kadar yakıcı bir boyuta ulaştığının göstergesi..

Suriye'de 18 ay boyunca 17 gazeteci öldürüldü!

Bu durum ile alakalı geçtiğimiz ay açıklamalarda: Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) verilerine göre, Kasım 2011'de gazeteci Ferzat Jarban'ın öldürülmesiyle başlayan süreçte 17 gazetecinin hayatını kaybetmesi, Suriye'yi gazeteciler için dünyadaki en tehlikeli yer haline getiriyor. Halen 2 gazetecinin kayıp olduğunu belirten komite, son iki haftada 3 gazetecinin öldürüldüğüne, çok sayıda yerel gazetecinin de halen kayıp olduğuna dikkati çekerek, gazetecilere yönelik ''ölümcül bir saldırı dalgası başladığını'' savunmuştu.

Suriye rejimi 18 aydır halka karşı katliam politikası uyguluyor! Bu durumu Dünyaya duyurmak için yaşanan sıkıntılara dikkat çekmek için tüm sıkıntıları göze alarak Suriye'ye giden savaş muhabirlerinin şu an için can güvenliğinden bahsetmek mümkün değil! Nitekim geçtiğimiz günlerde Trt muhabiri Cüney Ünala işkence uygulanarak zorla ezber metin okutulması durumun ne kadar vahim boyutlara ulaştığının kanıtı.

Bu duruma hem uluslar arası hem Türkiye çapında dikkat çekilerek gazetecilerin can güvenliği için adımlar atılmalı. Aksi halde halkın katliamının yanında Suriye'de gazetecilerinde rahatlıkla öldürülebildiği bir sürece girmekten kurtulmak imkanzsız. Zira Suriye'de şu an böyle bir durum yaşanıyor...

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBeşer EsadJaponyaSavaşSuriyeTRTTürkiye Radyo ve Televizyon Kurumutrt
Görüş Bildir