Suriye BM heyetine İzin Verdi

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Suriye BM heyetine İzin Verdi

Şam yönetimi Birleşmiş Milletler heyetinin kimyasal saldırı gerçekleşen bölgede araştırma yapmasına izin verdi…

Ayrıntılar geliyor...

Haberin Tamamı İçin:

Suriye BM heyetine İzin Verdi

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Suriye BM heyetine İzin Verdi

Şam yönetimi, 'kimyasal silah kullanıldığı' iddialarıyla ilgili olarak Birleşmiş Milletler'in bölgede araştırma yapmasına izin verdi

T24

Suriye’nin başkenti Şam’ın kırsal bölgesinde 22 Ağustos’ta düzenlenen ve kimyasal silah kullanıldığı iddia edilen saldırının ardından Beşşar Esad rejimi, Birleşmiş Milletler heyetinin bölgede araştırma yapmasına izin verdi.

Suriye devlet televizyonu, aralarında çocuk, kadın ve yaşlıların da bulunduğu bine yakın sivilin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili olarak Şam yönetiminin, Birleşmiş Milletler soruşturmasına yeşil ışık yaktığını duyurdu.

Esad yönetimi, daha önce bölgenin muhaliflerin kontrolünde olduğu ve Birleşmiş Milletler temsilcilerinin can güvenliğini sağlayamayacağı gerekçesiyle soruşturmaya izin vermemişti.

Amerika Birleşik Devletleri’nin muhalifleri, BM yetkililerinin can güvenliğini koruma konusunda ikna etmesinin ardından soruşturma izninin alındığı kaydedildi.

Kimyasal silah kullanıldığı öne sürülen saldırı tüm dünyanın tepkisini çekmiş, krizin başından beri Esad yönetiminin yanında yer alan Rusya ve İran da, Şam yönetiminden kimyasal silah iddialarının soruşturulması için izin verilmesini talep etmişti.

Daha önce kimyasal silah kullanımını ‘kırmızı çizgi’ olarak belirleyen ABD Başkanı Barack Obama, saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada, Suriye ile ilgili bütün seçeneklerin masada olduğunu ve Washington’un konuyla ilgili neler yapılabileceğini ‘gözden geçirdiğini’ ifade etmişti.

Bu açıklamadan kısa bir süre sonra ABD bölgeye 4. savaş gemisini göndermiş, bu hamle İran ve Suriye’nin tepkisini çekmişti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBarack ObamaBeşer EsadBirleşmiş MilletlerİranRusyaSavaşSuriye
Görüş Bildir