Süreçte 'Niyet Yenilendi'

 > 
14PAYLAŞIM
Süreçte 'Niyet Yenilendi'

AK Parti Sözcüsü Atalay, çözüm sürecinde HDP ile yapılan son görüşmeler için "Bir anlamda niyet yenilenmedir, kararlılık devam ediyor' dedi.

Atalay Ankara'daki AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, HDP ve hükümetten gelen açıklamalarla yumuşayan çözüm sürecini değerlendirdi. HDP ile yapılan son görüşmeler için "Bir anlamda niyet yenilemedir. Kararlılığımız devam ediyor" dedi. Atalay şöyle konuştu:

"İniş çıkışlar vardır, ihtilaflar vardır, bunları aşarak ilerlemek lazım. Provokasyonlara açık bir süreçtir bu, bunlara dikkat etmek gerekir. Ama biz şunu vurguluyoruz, 'süreçte kararlıyız', bütün hazırlıklarımızı tamamladık ve üzerimize düşeni de yaptık. Bu konuda toplumla devletin irtibatını sağlayan ayağı oluşturduk, Meclis'in yüzde 80’inin desteğiyle yasa geçirdik ki, o yasa çok önemlidir. TBMM’ye süreçle ilgili bilgi verilmiştir ve şeffaflık adına da o yasaya bir madde konulmuştur."

Yol haritasının ilk maddesinin güvenlik olduğunu dile getiren Atalaya şöyle devam etti:

"Yol haritasının ilk maddesi olarak kamu düzenin sağlanması konusunda hükümet üzerine düşeni yapıyor. Çözüm süreci asla bir güvenlik boşluğu meydana getirmemeli, bu konuda bahanelere sığınılmaması lazım. Bu konuda en ufak bir zaaf olmayacak. Kanaatimce bundan sonra süreç sağlam bir zeminde yürümeye devam edecek. Bundan sonra daha şeffaf zeminde ilerleyecek. Burada kararlılık ve samimiyet çok önemli. Güven kayması olursa sıkıntıya girer. Bu konuda yeniden olumu adımlar olduğunu memnuniyetle görüyoruz."

Kaynak: Al Jazeera

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir