Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Superman, Hz. İsa mı?

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Superman, Hz. İsa mı?

Superman, Hz. İsa mı?

Jerry Siegel ve Joe Shuster 1938 yılında Superman isimli karakteri çizgi roman halinde yayınlamaya başladıklarında, Clark Kent adaleti, doğruluğu ve Amerikan tarzı bir yaşamı temsil ediyordu. 1930 'ların Amerika'sında yaşayan Yahudiler için ise başka bir metafor ifade ediyordu. Roman kahramanın yaratıcıları Yahudi idi ve yeni kahraman, ihlas sahibi Yahudiler için Hz. Musa'nın karşılaştığı güçlükleri ve golem efsanesindeki yenilmez kahramanın maceralarını hatırlatıyordu. Zamanın değişim gücüne yenilen Clark Kent, bir şekilde Hristiyanlığı seçmiş ve Zack Snyder 'in son filmindeki bazı sahnelerde bu durum oldukça görülür hale gelmiş.

Örneğin Superman 'in Kriptonlu babası Jor-El, oğlunun asırlardan beridir ilk kez doğanın armağanı olarak dünyaya gelen bir bebek olduğunu söylüyor. Çünkü hayali Kripton gezegeninde dünyaya gelen bebeklerin tamamı genetik mühendisliğinin eseri olarak yapay-döllenme ile doğuyormuş.

Bir başka örnekte Superman General Zod ile dövüşürken havaya sıçrıyor ve aynı Hz. İsa'nın çarmıha gerilme sahnesindeki gibi kollarını iki yana açarak asılı kalıyor. Kendisinin 33 yaşında olduğunu söyleyen Superman 'in, Hz. İsa 'nın çarmıha gerildiğinde aynı yaşta olduğunu bize hatırlatması da cabası.

Filmde; Baba-Oğul-Kutsal Ruh teslis inancı, Hz. İsa'nın insanlığı kurtarmak için kendini feda etmiş olduğu inancı ve Hz. İsa 'nın Joseph tarafından evlat edinilmesi inancı Superman 'in maceralarına ustalıkla monte edilmiş. Kriptonlu küçük Kal-El dünyaya düştüğünde bir çiftçi tarafından evlatlık ediniliyor. Superman, şiddet karşıtı bir kahraman olarak tanınıyor. Kendisine yapılan haksızlıkları dahi barışsever yöntemlerle çözmeye çalışıyor.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir