Sunay Akın'ın Çağrısına Diyanet'ten Yanıt: 'Oyun Müzesi Çocukların Olmalı'

 > -
Abone ol

Sunay Akın, İstanbul Ataşehir’de Mimar Sinan Parkı içindeki Düştepe Oyun Müzesi’nin binasının, müftülüğe tahsis edildiğini, bu nedenle boşaltılmak istendiğini duyurmuş, parkın çocuklara bırakılması için çağrıda bulunmuştu. Sunay Akın’ın çağrısına Diyanet’ten olumlu yanıt geldi. 

Ataşehir’deki Mimar Sinan Parkı içinde yer alan Düştepe Oyun Müzesi’nin bulunduğu bina, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçe müftülüğüne tahsis edilmiş, müzenin boşaltılması için tebligat gönderilmişti.

Kararın ardından Twitter hesabından paylaşımlar yapan Sunay Akın ise şunları yazmıştı:

“Ataşehir’de kurduğum Düştepe Oyun Müzesi, Mimar Sinan Parkı’ndadır. Müftülük bir binada hizmet verebilir ama çocuklar odaya kapatılamaz! Parktaki üç barakadan ikisi oyun müzesinin, biri müftülüğün. Müftülük daha geniş bir binaya taşınabilir. Park çocukların oyun alanıdır! Yeni Mimar Sinan’lar yetişsin istiyorsak, çocuklar için kurulan Mimar Sinan Parkı’ndaki Düştepe Oyun Müzesi’ne sahip çıkmalı, korumalıyız! Oyun oynadığı her gün çocuğun bayramıdır.”

Akın, aynı zamanda, #düştepeoyunmüzesinedokunma etiketiyle bir kampanya başlatarak, destek çağrısında bulunmuştu. Bununla birlikte, müzeyi korumak isteyenler, Sunay Akın’ın çağrısına kulak vererek bir imza kampanyası başlatmıştı.

Sunay Akın'dan yeni açıklama: Diyanet oyun müzesinin çocuklara hizmet sunmasını istedi

Sunay Akın, basına yansıyan haberlerin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kendisine ulaştığını yazdı. 

Akın, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Sizlerin oluşturduğu duyarlık sonucunda Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan aradılar ve haberi bugün duyduklarını, müftülüğün yer yoksa bodrum katta çalışacağını, oyun müzesinin çocuklara hizmet sunmasını istediklerini bildirildiler. Ayrıca, resmi tatil biter bitmez bu yönde açıklama yapılacağı söylendi” dedi.

Konunun asıl muhatabının müzeyi müftülüğe tahsis eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) olduğunu kaydeden Akın, Ataşehir Belediyesi’nin de kararın iptali için mahkemeye başvurduğunu kaydetti.

Sosyal medyadan tepkiler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir