Sular Altında Kalan İstanbul İçin 'Rapor' Tartışması: Meteoroloji'den 'Geç Kalmışlar' Diyen İmamoğlu’na Yanıt

 > 
8PAYLAŞIM

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun, dün İstanbul'da yaşanan sel ve su baskınlarıyla ilgili verdiği demeçlerle ilgili bir açıklama yaptı.

AA'da yer alan habere göre Genel Müdürlük'ten yapılan yazılı açıklamada, İmamoğlu'nun, dün İstanbul'da yaşanan sel ve su baskınlarıyla ilgili yaptığı açıklamalarda, hava durumuyla ilgili kendilerine gelen bilginin yağış başladıktan sonra olduğu ve uyarıda, yağışların "orta şiddette" olacağı yönünde iddialarda bulunduğu belirtildi.

Açıklamada, Meteoroloji'nin 15 Ağustos ve 16 Ağustos sabah 06.00 ile akşam 18.00'de yayımladığı "hava raporları"nda yer alan, "Marmara Bölgesi'nin doğusu ve İstanbul için gök gürültülü sağanak yağış beklentisi"ni içeren bilgilerin, belediyeler olmak üzere ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarına elektronik posta yoluyla gönderildiği ifade edildi.

Söz konusu uyarının, 14/15/16 Ağustos tarihlerinde tüm basın-yayın organları tarafından "İstanbul ile ilgili kuvvetli yağış" konusuna, ara ve ana haber bültenlerinde yer verildiği kaydedilen açıklamada, "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, dün 12.30'da yayımladığımız uyarıyı sadece dikkate almış, 13 Ağustos 2019 tarihinden itibaren yayımladığımız diğer raporları ise dikkate almamaktadır" ifadelerine yer verildi.

"Uyarıda yağış şiddeti 'kuvvetli' olarak rapor edildi"

Açıklamada ayrıca, İmamoğlu'nun "Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan uyarı ‘orta’ şiddetli idi" açıklamasının da doğru olmadığı, dün Meteoroloji'den İstanbul için yayımlanan uyarıda yağış şiddeti "kuvvetli" olarak rapor edildiği belirtildi.

Meteoroloji'nin açıklamasına İBB Sözcüsü Murat Ongun'dan cevap geldi: “Kuvvetli” değil “aşırı” yağış uyarısı yapılmalıydı

İmamoğlu ne demişti?

Meteoroloji’nin ikazının çok geç geldiğini söyleyen İBB Başkanı, “Orta şiddet bekleniyor diye rapor edilmiş. Yaklaşık 40 kg altında rapor edilmiş” demişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir