Sular Altında Kalacak 12 Bin Yıllık Hasankeyf'teki Son Eser Er-Rızk Camii de Taşındı

 > 
72PAYLAŞIM

Ilısu Barajı altında kalacak olan Hasankeyf'in taşınmamış son eseri olan 609 yıllık Er-Rızk Camii'nin yeni yerine taşıma işlemi de tamamlandı. Yetkililer Şubat ayı itibariyle Hasankeyf'in tamamen sular altında kalacağını belirtiyor.

50 yıllık ömrü olacağı belirtilen Ilısu Barajı nedeniyle sular altında kalacak olan Hasankeyf'te tarihi yapıların taşınması tamamlandı.

Son olarak baraj gölü sahasından çıkartılan 1700 ton ağırlığındaki Er-Rızk Camisi'nin ana gövdesi; 256 tekerlekten oluşan, kendinden tahrikli modüler sistem (SPMT) aracıyla Kültürel Park Alanı'ndaki yerine götürüldü.

4 kilometrelik güzergah boyunca taşındı

DSİ 16. Bölge Müdürü Ali Naci Kösalı, gazetecilere yaptığı açıklamada, daha önce 6 eseri taşıdıklarını anımsatarak, Er-Rızk Camisi'nin, 4 bin 670 metre uzunluğundaki güzergahtan Arkeopark'taki yeni yerine ulaştırıldığını söyledi.

Caminin sökülen minaresinin taşlarının depoda saklandığını kaydeden Kösalı, şöyle konuştu:

"Caminin yerleştirilmesinden itibaren de minaresini yine aynı şekilde hasarsız olarak örmeye başlayacağız. Er-Rızık Camisi, 1400'lü yılların başında Eyyübi Meliki Süleyman Bey tarafından yapılmış bir yapıdır. Bu eserimizi diğerlerinden farklı olarak 4 metre 40 santim yukarıya kaldırdık. Daha sonra taşıma platformuna getirdik. Şu anda da 54 tane SPMT aracılığıyla taşıyoruz. Yarından itibaren de halim duvarlarımız var. Halim duvarlarımızı da yarın taşıyarak taşıma işlemlerini tamamlamış olacağız. Hedefimiz çarşamba günü eserlerimizi yeni yerine indirmiş olmak. Son operasyon. Bununla beraber taşıma işlemlerimiz tamamlanmış olacak."

Şu ana kadar taşınan eserler 👇

Fotoğraf: Evrensel

Hasankeyf'te daha önce de Zeynel Bey Türbesi, İmam Abdullah Türbesi, Süleyman Han Camisi'nin minaresi, taş kapı ve çeşme bölümü, Kızlar Camisi, Artuklu Hamamı, Hasankeyf Kalesi Orta Kapısı, Er-Rızk Camisi'nin minaresi de taşınmıştı.

12 Bin Yıllık Hasankeyf'ten Kalan Son Eserler: Tarihi Artuklu Hamamı Taşındı - onedio.com
12 Bin Yıllık Hasankeyf'ten Kalan Son Eserler: Tarihi Artuklu Hamamı Taşındı - onedio.com

"Şubat ayında Hasankeyf su altında kalacak"

Kaynak: Twitter, @tarihdergi

Bir soru üzerine Kösalı, baraj gölü alanındaki suyun yükseldiğine işaret ederek, "Şubat ayında artık buraların su altında kalacağını tahmin ediyoruz." dedi.

Ajansların objektiflerine yansıyan kareler 📷

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir