Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

SUK Başkanı Jarba: "Uluslararası Camianın Susması Bizi Öldürüyor"

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

SUK Başkanı Jarba: "Uluslararası Camianın Susması Bizi Öldürüyor"

SUK Başkanı Jarba: "Uluslararası Camianın Susması Bizi Öldürüyor"

İSTANBUL

Dışişleri Bakanı Ahmet DavutoğluSuriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Ahmet Jarba ve beraberindeki heyeti, Çırağan Sarayı Ottoman Salonu'nda kabul etti. Kabulden gazetecilere açıklamalarda bulunan Jarba, Türkiye ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu'na, kendilerini ifade etme imkanı tanımalarından dolayı teşekkür etti.

Şam'daki vahşi saldırının en önemli sebebinin, ülkelerin birlikte hareket etmemesi ve susmasından kaynaklandığını kaydeden Jarba, "Özellikle Batı ülkelerinin hiçbir şekilde hareket etmemesi ve aynı zamanda suskun kalması bu saldırıya sebebiyet vermiştir" diye konuştu.

"Uluslararası camianın susması bizi öldürüyor"

Beşşar Esed'in barışçıl protestolara da saldırı düzenlediğini vurgulayan Jarba, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ondan sonra da bizi toplarla vurmaya başladılar. Batı ülkeleri izledi ve sustu. Uçaklarla bizi bombaladılar ve yine sustular. Balistik füzeleriyle bize vuruldu, aynı zamanda TNT ile vuruldu, uluslararası toplum yine sustu. Şu anda da Şam'ın köy bölgesinde bizi kimyasal silahlarla vurmaya başladı. İlk defa kimyasal silah kullanıldığını söyleyemeyiz. Değişik bölgelerde kimyasal silah kullanılmıştı. Tabii ki dünya sustuğu için daha büyük ve daha feci bir çapta kullanmıştır bu kimyasal silah. Eskiden Suriye halkı bir cuma namazının adına 'Sizin susmanız bizi öldürüyor' demişti. Şu anda da yine aynı şeyi tekrar ediyor 'Sizin susmanız bizi kimyasalla öldürüyor' diyorlar. Uluslararası araştırmayla ilgili heyet şu an Suriye'de ve Şam'dadır. Hücum yerinden birkaç kilometre uzaktadır. Ona rağmen şu ana kadar hiçbir hareket edilmedi, saldırı yerine araştırmak için gidilmedi. Bu katilin yaptığı bu vahşi saldırı eğer bu sefer de cezadan ve müeyyidelerden paçasını kurtarabilirse hakikaten uluslararası ortamda zor durumda kalacağız."

"Uçuşa yasak bölge istiyoruz"

Jarba, sivillerin korunması için bir dizi önlem alınması gerektiğini ifade ederek, "Başlangıç olarak sivil insanları korumak için medeni bir şekilde uçuşa yasak bölge istiyoruz. Siviller için emniyetli bölge kararlarının alınmasını istiyoruz. Suriye halkına arkadaş olduğunu iddia eden ülkelerin vicdani olarak hareket etmesi gerekir. İnsani bir çerçevede bu taleplerimize cevap verilmesi lazım" diye konuştu.

"BM heyeti Şam'a birkaç kilometre uzaklıkta"

Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Ahmet Jarba, bir gazetecinin, araştırma heyetinin Şam'da olmasından kastın BM heyeti olup olmadığını, kendilerinin kimyasal silah kullanımına ilişkin verileri olup olmadığını ve bu verileri gerekli yerlere ulaştırma konusunda neler yapıldığını sorması üzerine, şunları söyledi:

"BM'ye tabii olan bu araştırma grubu şu anda Suriye'de ve Şam'dadır. Bizim temennimiz; bu araştırma grubunun birkaç kilometre uzak olan olay yerine gitmesidir. Bu rejimin, bu katil kimyasal silahı kullandığına dair de çok net ve açık deliller vardır. Bu konudan biz yüzde yüz eminiz. Bizi ilgilendiren şey, bu noktadan sonra dünyanın ne yapması gerektiğidir."

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ahmet DavutoğluBeşer EsadBirleşmiş MilletlerİstanbulKatilSuriyediziolay
Görüş Bildir