Suat Kılıç'a Kızıp Türkiye Aleyhine Çalıştı

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Suat Kılıç'a Kızıp Türkiye Aleyhine Çalıştı

Suat Kılıç'a Kızıp Türkiye Aleyhine Çalıştı

Olimpiyat şampiyonu ilk Müslüman kadın sporcu olan Faslı IOC üyesi Nawal El Moutawakel, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın Akdeniz Oyunları’ndaki tavırlarına sinirlendiği için 2020 Olimpiyat oylamasında Türkiye aleyhine çalıştı.

Tüm Türkiye, 7 Eylül’de saatler 23.20’yi gösterdiğinde büyük hayal kırıklığı yaşamıştı. 2020 Olimpiyat Oyunları’nı Japonya’ya kaptırmanın üzüntüsü büyük oldu. Ancak bunun dışında sözlü tartışmalar, ‘İçimizdeki İrlandılalar’a kadar uzadı, kına gecelerine kadar vardı! Dünyanın en büyük spor organizasyonunu düzenlememize engel olan çok neden yazıldı. “Olimpiyat’a ev sahipliği yapmamız zor” yorumlarının sahiplerine ‘vatan haini’ muamelesi yapıldı. Biz Japonya’da nükleer sızıntı, İspanya’daki ekonomik krizi dile getirirken, rakiplerimiz de iyi çalışmış! Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, geçtiğimiz ay Rize’de yaptığı konuşmada, “Şimdi bir bayanlara, bir de erkeklere olimpik yüzme havuzu yapacağız” sözleri ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın, ülkemizde düzenlenen Akdeniz Oyunları’ndaki tavrı da eksi puanların nedenleri arasındaydı.

Gezi Parkı eylemleri, Suriye’nin durumu ve doping…

Türkiye’nin 2020 Olimpiyat Oyunları adaylığındaki rakipleri İspanya ve Japonya; Gezi Parkı olaylarını, Suriye konusundaki tavrımızı ve son dönemde sayısı artan dopingli sporcuları ülkemiz aleyhinde kullanırken, başbakanın açıklamasını da Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne (IOC) iletmekte güçlük çekmedi. Bu sözlerin olimpiyat ruhuyla bağdaşmadığını savunan bu iki ülkenin yetkililerinin dışında bir darbe de Fas’tan geldi.

Yer: Lozan… Fas adına IOC’ta oy kullanan Olimpiyat Şampiyonu Müslüman ilk kadın olan Nawal El Moutawakel, ülkemiz aleyhine çalışma yaptığını ve oy vermediğini direkt olarak bakan Suat Kılıç’a ifade etti. Moutawakel, Lozan’daki tanıtım toplantısında karşılaştığı Kılıç’a sert ifadeler kullandı. Bakanın tercümanları bu sözleri biraz daha yumuşatıp, çevirdi ancak Fas’ın efsane atleti çok netti: “Yaptığınız hiç hoş değildi. Sizin ülkenizde olimpiyatların düzenlenmesini istemiyorum. Oyumu sizden yana kullanmayacağım. Çevremdekileri de bu konuda uyaracağım.”

İşte Faslı’yı kızdıran olay

Moutawakel’in bu kararı vermesindeki neden de ortaya çıktı. İşte yaşananlar: Ülkemizde düzenlenen Akdeniz Oyunları’nda Türkiye ile Fas futbol takımları arasındaki final maçında planlamaya göre madalyaları ve kupayı Suat Kılıç takdim edecekti. Ancak Ay-Yıldızlılılar’ın yenilgisiyle tamamlanan maçın ardından Kılıç, protokol tribününden ayrıldı ve madalya töreninde yer almadı. Ülkesine yapılan bu duruma içerleyen Nawal El Moutawakel ilk tepkisini Akdeniz Oyunları sırası göstermişti, Lozan’da ve Buenos Aires’te de aynı tavrı sergiledi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanDarbeGezi ParkıİspanyaJaponyaRecep Tayyip ErdoğanSuat KılıçSuriyefutbololay
Görüş Bildir