Şu Dünyaya Biraz Katkımız Olsun! Yeşil Yakalı Bir Ofis Çalışanı Olmanın 11 Yolu

-

Çevre kirliliği ve iklim değişikliğiyle ilgili peş peşe gelen haberleri hepimiz içimiz acıyarak takip ediyoruz. Endüstriyel zorbalık had safhada. Peki hiç değilse beyaz yakalı ofis çalışanları olarak bizlerin yapabileceği, değiştirebileceği bir şeyler yok mu? 

İşte bunu düşündük ve hem çalışanlara, hem de bilhassa yöneticilere böyle bir galeri hazırladık. Yeşile, temiz havaya, temiz şehirlere ve güzelim doğaya selamlarımızla, sizlerin de beğenisine sunuyoruz. 🌿

1. Ortak alanlara yerleştireceğiniz geri dönüşüm kutularıyla, kağıt, cam, plastik ve metal çöplerinizi ayrıştırabilirsiniz.

Bunların yanı sıra boş piller ve printer kartuşlarını da ayrı çöp kutuları içinde biriktirip geri dönüştürebilirsiniz. Ofisinizin bulunduğu belediyle temasa geçerseniz, hem geri dönüşüm kutularını edinebilirsiniz, hem de dolduğunda gelip boşaltmalarını talep edebilirsiniz. Pek çok belediye bu hizmetleri ücretsiz sağlıyor.

2. Printer ve fotokopi ayarlarınızı eco moda alıp, gereksiz yere kaliteli çıktılarla kartuş tüketmekten kurtulabilirsiniz.

Kağıt tüketimini azaltmak için kağıtları çift taraflı kullanmak, gerekmedikçe çıktı almamak gibi alışkanlar da yeşil yakalıların olmazsa olmazı. 

70.000~100.000 adet A4 sayfa elde etmek için bir ağaç kesildiğini hatırlatalım.

3. Koridorlar, tuvaletler ve merdiven gibi ortak alanlardaki lambaları hareket sensörlü yaparak elektrik tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Ayrıca akşamları belli bir saatten sonra binadaki tüm aydınlatmaların kapatılmasını sağlayacak basit bir otomasyon sistemi ile sabaha kadar açık kalabilecek lambalardan kurtulabilirsiniz. 

Hiçbiriyle uğraşamam diyorsanız, en azından eski tip ampuller yerine çok daha verimli olan yeni nesil LED ampuller kullanarak aydınlatma için harcanan elektrik tüketimini %90'a kadar azaltabilirsiniz!

4. Ortam sıcaklığının sabit ısıda (örneğin 21°) kalmasını sağlayacak termostatlarla, çalışanların kafalarına göre klima ayarlarıyla oynamalarının önüne geçip klima savaşlarını engelleyebilirsiniz.

Bu sayede ortamın gereksiz yere soğutulmasını engelleyip elektrik tasarrufu sağlamış olursunuz. Ayrıca camlar açıldığında klimaların otomatik olarak kapanmasını sağlayacak sitemi de kurarsanız, enerji kaybını da engelleyebilirsiniz.

5. Tuvaletlerdeki rezervuarları iki kademeli, yani büyük-küçük tuvalet ayrımına uygun olacak şekilde değiştirerek, klozetlerde harcanan su miktarını %50 azaltabilirsiniz.

Bunun yanı sıra lavabolarda fotoselli musluk kullanarak açık kalma riskini ortadan kaldırırken, akış debisinin düşüklüğü sayesinde su tüketimini azaltabilirsiniz.

6. Karton ya da plastik bardak kullanmak yerine, çayınızı ince belli, kahvenizi de havalı bir seramik kupada içerseniz, hem doğaya hem de sağlığınıza zarar vermemiş olursunuz.

Karton bardakların üretimi için çok büyük miktarlarda ağaç kesiliyor. Ayrıca içleri plastik benzeri bir maddeyle kaplı olduğu için doğada yok olması 25 yılı buluyor. Plastik ya da köpük bardakların ise hem kanserojen olduğunu, hem de çevreye çok zarar verdiğini söylememize bile gerek yok.

7. Öğle yemeğinden arta kalanların çöpe atılması yerine, biriktirilip hayvan barınaklarına gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Böylece hem çıkacak organik çöp miktarı azalmış, hem de hayvan dostlarımızın karnı doymuş olur.

Atıkları toplayıp barınaklara ulaştıran bazı ilçe belediyeleri mevcut. Siz de ofisinizin bulunduğu belediyeden bu konuyla ilgili bilgi alabilirsiniz.

8. Ofise bisikletle ya da elektrikli araçla gitmek, benzin tüketimini azaltacak ve dolayısıyla karbon ayak izinizi düşürecektir.

Evet, İstanbul koşullarında, coğrafi ve kültürel sebeplerden dolayı bisikletle ulaşım kolay değil. Ancak yine de elverişli bölgelerde yaşıyor ve çalışıyorsanız, bisiklet hem çevre dostu hem sağlıklı hem de keyifli bir ulaşım yolu. 

Aynı şekilde gitgide yaygınlaşan elektrikli/hibrit araç kullanımı da mümkün. Yurt dışında kimi ofislerin servis-benzin maliyetini ve karbon ayak izini azaltmak için, bisiklet ve elektrikli araç kullanarak işe gidip gelen çalışanlarına prim verdiklerini de belirtelim.

9. Ofisteki su sebillerinde plastik damacana yerine cam damacana kullanarak, doğayı ve sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Polikarbonat damacanaların güneş altında bekledikçe saldığı kimyasallar, içtiğiniz suya karışıyor. Ayrıca damacanaların yeniden dolum işleminde dezenfekte edilmesi için çok miktarda su harcanmasına rağmen, temizlemek için kullanılan kimyasallar da kalıntı bırakabiliyor. Plastik tüketiminin doğaya verdiği zarar da cabası...

10. Bilgisayar ve diğer elektronik cihazlarınızı kullanmadığınızda kapatmak, elektrik tasarrufu yapmanızı sağlayacaktır.

Öğle yemeğine ya da toplantıya giderken ve akşamları ofisten çıkarken, bilgisayarınızın monitörünü kapattığınızdan emin olun. 2 saatten fazla kullanmayacağınız durumlarda da bilgisayarı tamamen kapatmayı unutmayın.

11. BONUS: En çevreci ofis, hiç var olmayan ofistir!

Sevgili patronlar, haftanın belirli günleri evden çalışma politikası izlemek, hem ofisin işletme giderlerini ve enerji tüketimini azaltacak, hem de çalışanların işe gidip gelirken benzin kullanmalarını önleyecektir. Çalışan mutluluğu da cabası...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
so-far-so-good

mail imzalarına "please consider the environment before printing" ve ağaç simgesi koyuyoruz. Sayılır mı :D

erdbltgmail.com

Diğerleri nispeten var ofiste ama en son maddeyi patrona söyledim istersen ilişiğini keselim istediğinn kadar evde çalış dedi. Cevabım:Kahrolsun çevreci ofis :D

efeefekan

kağıtları ayrı kovalarda biriktirip geri dönüşüme gönderecektim o belgelerle napacaksın niyetin ne dediler soruşturma açılmasına ramak kalmıştı :( kalemleri sonuna kadar kullanıyordum hatta hohhoh yaptığım çok olmuştur bi kere amirlerden birine denk geldi herkesin içinde tok evin aç kedisi dedi :( not almak için kullandığım müsvette kadığın boş yeri kalmayıncaya kadar kullanıyorum arkadaşlarım üşengeç dedi postit not kağıdı vs gerek yok masraf olmasın ondan yapıyorum dedim cebinden mi alıyon sanki buna rağmen cimrilik ediyon dediler:( müsvetteleri fotokopiye koyup arkasını da kullanayım dedim (zımba falan yoktu) teknik servis makine bozulur koyma bi daha diye kızdı :( büroda tek kalınca ışıkları kapatır monitör ışığında çalışırım, gündüzleri perdeleri açar ışıkları kapatırım yine yaranamam:(

efeefekan

klimayı sabah gelince orta seviyede açın sürekli olursa daha iyi olur diyorum anlatamıyorum, bi en düşükte açıp sonra kapatıp içeri fırın gibi olunca tekrar en düşükte açıyorlar :( zikerin ama haaaaa ne çok üstüme gelmişler yaaa

malcolm_ali

#6 yı starbuckslara anlatsanız iyi olur.

koala-neco

O musluklara sensör taktırdınız da noldu anasını sattığımın musluğu öyle insafsız ki suyu gıdım gıdım veriyor , tükürüyor ya bildiğin , ulan ben bizim işyerindeki musluk sayesinde aikido öğrendim -.-

donnie-darko

AVM lerde elimi uzatıyorum su akmıyor çekıyorum akıyor uzatınca kesılıyor öyle 1-2 deneme sonunda suyu tutturuyorum sonra israf olmasın diye sensörlü yaptık dıyorlar -.-

koala-neco

dalga geçiyor pezevenk musluk ya bildiğin, sanırsın yapay zeka takmışlar -.- dsdsd

donnie-darko

hani bi dayı vardı ayagını uzatıyordu kurutma makınesıne en sonunda bende musluğa ayagımı uzatıcam direk suyu versin diye :DD sadasas

koala-neco

Bizim burdakiler sensörlü muslukta abdest alırken küfretmemek için "töbe estafirullah" diye homurdanıyorlar , bu adamlar cennetlik abi büyük sabır yani -.- dsdsdsdsd

donnie-darko

asdasdsa :DDD

Görüş Bildir