Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir. Onedio ana sayfasından, kategori sayfalarından ve arama motorlarından bu içeriğe ulaşılamaz.

Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir. Onedio ana sayfasından, kategori sayfalarından ve arama motorlarından bu içeriğe ulaşılamaz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Star Wars Evreni'nin İyi Çocukları Jedi'lar ve Bilinmeyenleri ...

-
Abone ol

Tüm Galaksinin Şövalyeleri ...

Tüm Galaksinin Şövalyeleri ...

Star Wars: The Force Awakens için son viraj dönüldü ve geri sayıma başlandı...

Bu kadar çok hayranı olan, fanatiklerinin ilk izleyenlerden olmak için birbirini yediği bir serinin üzerinden geçelim ve fosforlu kalemle satır aralarını çizelim :)

Sıradaki dosyamız ;

Star Wars Evreni'nin derin ve ağır abileri (ablaları) Jedi'ler ...

Kimdir bu Jedi'lar ? .. Nasıl Jedi olunur ? .. Kim kimin çırağı ? Peki neden O'nun çırağı ? .. 

İşte Jedi'lar ve bilinmeyenleri ...

"May The Force Be With You !"

Jedi'lar tüm Star Wars filmlerinde barışın koruyucuları olarak adlandırılan bir nevi özel güvenlik teşkilatı gibi çalışan bir gruptur.

Kökenleri çok eskiye dayansa da binlerce nesilden sonra Galaktik Cumhuriyet'in koruyucu ve savaşçıları haline gelmişlerdir. Jedi'lar, Coruscant adlı Galaktik Cumhuriyet'in başkentinde yer alan Jedi Tapınağı'nda eğitilip, Güç adı verilen bir metafizik kuvveti kullanmayı öğrenirler. Temel silahları ışın kılıcıdır.

( Güç konusunu Sith'ler içeriğimizde anlatmıştık. Meraklıları için BUYRUN ... )

Jedi Olmak ...

Jedi olmak için en çok zeka ve derin bir bağlılık gereklidir. Güce duyarlı olmak için gerekli olan bir başka özellik de midi-kloryan seviyesinin yüksekliğidir.

Bu konuda yetenekli olduğu keşfedilenler doğumundan hemen sonra veya doğum üzerinden fazla zaman geçmeden Coruscant'daki Konsey merkezinin bulunduğu Jedi Tapınağı'nda eğitime alınır. Bu kuraldaki bilinen tek istisna Anakin Skywalker'dır. Anakin kanında normalin çok üzerinde midi-kloryan bulunmasına rağmen, Galaktik Cumhuriyet'in kontrolü dışındaki bir gezegen sisteminde yer alan Tatooine adlı küçük bir gezegende köledir ve çocukluk yaşlarına gelene kadar da fark edilememiştir.

Ayrıca Jedi olmak için inanılmaz reflekslere ve bu refleksleri kusursuz kontrol edebilme yeteneğine de sahip olmak gerekir.

Jedi hayatı günümüzdeki manastır hayatına benzer olup, kişinin kendini bu amaç uğruna feda etmesi ve her şeyden vazgeçmesidir.

Öyleki bir Jedi Şövalyesi'nin evlenmesi veya hayatını bir eşle geçirmesi yasaktır.

Jedi Tapınağı

Jedi Tapınağı ; Coruscant, galaktik şehrinin yapılarının 1 km. üzerinde yüksekliğe yerleştirilmiş çok büyük bir yapıdır.

Jedi tapınağı eski cumhuriyette bulunan müthiş bilgiyle dolu bir yerdir. Usta jediler padawanlarını burada eğitirlerdi.

Ayrıca Jedi'ların tüm askeri, lojistik ve yaşamsal ihtiyaçlarının karşıladığı evleridir.

Cumhuriyete klon ordusu yapıldıktan sonra Anakin Skywalker (Darth Vader) önderliğinde jedi tapınağı saldırıya uğrayınca çöküp harabe olmuştur. imparatorluk jedi tapınağındaki bilgileri alıp jedi tapınağını çökertme kararı almıştır.

Jedi Hiyerarşisi...

Jedi'ların hiyerarşik düzeni Sith'lerinki ile benzerlikler gösterse de temelde ciddi farklılıklar vardır.

Sith'lerde Lord ünvanı kazanmak, Jedi'larda Usta ünvanı almaktan daha kolay bir aşamadır. Özellikle Jedi Konseyi'ne kabul görmek oldukça zor ve uzun bir süreçtir.

Jedi hiyerarşisi 5 temel adımdan oluşur ;

 • Başlangıç

 • Padawan

 • Jedi Şövalyesi

 • Usta Jedi

 • Jedi Konseyi Üyesi

Başlangıç ...

Başlangıç aşamasında, (çocukluk çağında) çocuktaki "Güç" potansiyeline bakılır. Aday çok erken yaşlarda, Jedi eğitimine başlamak üzere evinden ayrılır. Eğer bu çağdaki bir çırak, 13 yaşına gelene dek bir Jedi Şövalyesi tarafından "Padawan" olarak seçilmezse, Jedi kurumu içerisinde başka bir göreve kaydırılır. Kişinin yeteneğine göre bu görev araştırma, tarım, sağlık vb. görevler olabilir.

Padawan

Bir çırak akademideki eğitiminin ardından, bir Jedi Şövalyesi veya Ustası ile bire-bir eğitime başladığında "Padawan" olur.

Geleneklere göre, Padawan Jedi Şövalyesi olana dek saçının bir bölümünü uzatır ve bu uzun örgülü kısım, Şövalye olduğunda kesilir.

Bir Jedi sadece bir çırağa sahip olabilir, bu çırak terfi ettikten sonra yeni bir çırak alıp yetiştirebilir.

Usta Yoda, Bölüm II'de birçok çocuğa eğitim verirken görülür, fakat burada onlar "Padawan" olarak eğitilmeden önce Jedi öğretileri ile ilgili genel eğitim almaktadırlar.

Bazı Jedi ustaları bir Padawan'dan fazlasını alırlar. "Padawan" sözcüğünün Edgar Rice Burroughs'un bilim-kurgu kitabı Barsoom'da geçen düşük kıdemli subaylara verilen isim olan "padwar" sözcüğünün değişmiş hali olma olasılığından bahsedilmektedir.

Padawan Youngling ile Jedi Ustalığı arasında uzun bir yoldur.

Jedi Şövalyesi

Disipline edilmiş, deneyim kazanmış padawanlar "sınavlarını" başarı ile tamamladıktan sonra, tam anlamı ile Jedi halini alırlar. Bu sınavlar genellikle, yoğunlaşma testleri, fiziksel testler ve adayın seviye, bilgi ve kendini adamışlığını saptayan başka testlerdir.

Bilinen sınavlar şunlardır; fakat burada belirtilerle sınırlı değildir:

 • Beden Sınavı

 • Cesaret Sınavı

 • Beceri Sınavı ve

 • Yüzleşme Sınavı

Usta Yoda, çırağı Luke Skywalker'a tam bir Jedi olma yolunda aldığı eğitim sırasında ikinci kez Darth Vader ile karşılaşması için eğitim vermiştir.

Bazen, sıradışı bir performans gösteren (genellikle kahramanlık) Padawan öğrenci, Jedi Şövalyesi statüsü kazanır, Obi-Wan Kenobi'de olduğu gibi, eğitiminin sonuna doğru Kenobi, Naboo Savaşı'nda,ustası Qui-Gon Jin ölünce Karanlık Sith Lordu Darth Maul'u yenmek zorunda kalmıştır.Bu sırada halen henüz bir padawandır.

Jedi Şövalyesi, en genel olarak mevcut Jedi sınıfıdır, bundan dolayı, kelime sıklıkla Jedilar için genel söylem olarak da kullanılır. Ayrıca Jedi Konseyine girebilmek için en az bu mertebede olmak zorunludur.

Yine de bir Jedi Şövalyesi'nin, Jedi Konseyine kabulü için oldukça uzun bir yolu vardır.

Usta Jedi !

Yanına bir padawan alıp, onu jedi şövalyesi olana dek başarıyla eğiten Jedi şövalyelerine verilen ünvandır. Sistemin işleyişinden ötürü her Jedi'nin bir ustası vardır. Bu da her jedi'nin eğitimi süresince jedi topluluğuyla birey düzeyinde bir bağ kurmasını sağlar.

Bilinen en iyi Usta Jedi'lar ;

 • Ki Adi Mundi

 • Even Piell

 • Saesee Tiin

 • Yoda

 • Qui-Gon Jinn

 • Obi Van Kenobi

 • Mace Windu

 • Plo Koon

 • Kit Fisto

 • Shaak Ti

 • Anakin Skywalker (Darth Wader)

 • Luke Skywalker

 • Galen Marek (Starkiller)

Jedi Konseyi Üyesi

Bir Jedi Konsey üyesi yeri boşaldığında, Konsey bu boş yeri, üstün özelliklere sahip bir Jedi Ustası ile doldurmaya çalışır. Mümkün olduğu durumlarda, olası adaylar Konsey üyeleri tarafından oylama ile belirlenir.

Bazı durumlarda, Konsey üyeliği ile farklı bir bakış açısı verebilecek birkaç Şövalye'ye sahip olmuştur; bununla beraber Sith'in İntikamı'ndaki gibi (Senatör Palpatine'in isteği ile Anakin'in Ustalığa yükselmeden konseyde yer alması) genel referansların göz ardı edilebilir. Fakat usta olmadan jedi konsey üyesi olan tek jedi Anakin Skywalker'dır.

Jedi Konseyi içinde çok net sınıflamalar yoktur, fakat çok açık yetki merkezleri vardır. Yoda, Konsey'de kaldığı sürece Konsey'in en kıdemli üyesi ve Büyük Usta olarak saygı görmüştür, Mace Windu ise ondan sonra gelmiştir.

Yeni Jedi düzeninde, Luke'un Büyük Usta olarak pozisyonu da kesindir, fakat herkes tarafından kabul görmemiştir.

Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir