Özel Güvenlik Gidiyor, Koruma Memuru Geliyor

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Stadlara Koruma Memurları Geliyor

Gençlik ve Spor Bakanlığı olaylı derbinin ardından 6222 sayılı kanunda değişikliğe giderek özel güvenliğin yerine koruma memurlarının stadlarda güvenliği sağlamasını planlıyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, olaylı derbinin ardından 6222 sayılı kanunda değişiklik için adım attı.

Kanunda yer alan özel güvenlikle ilgili düzenlemede değişiklik yapılacak.

Statlarda, özel güvenlik yerine İçişleri Bakanlığı tarafından görevlendirilecek koruma memurlarının görev yapması öngörülüyor.

10 bin koruma memuru güvenliği sağlayacak.

CNN TÜRK

Haberin Tamamı İçin:

Futbol Maçlarının Güvenliğine 'Koruma Memuru' Formülü!

Atatürk Olimpiyat Stadı'ndaki Galatasaray - Beşiktaş maçında yaşanan olaylar üzerine Gençlik ve Spor Bakanlığı düğmeye bastı. Yapılacak yasa değişikliği radikal yenilikleri de beraberinde getirecek.

Kılıç'ın stadyumdaki güvenlik tekrar polis tarafından sağlanabilir sözlerinin hemen ardından konuyla ilgili 6222 sayılı kanunda değişiklik için düğmeye basıldı.

Olaylı derbiyle tekrar gözden geçirilen 6222 sayılı kanunun içerdiği özel güvenlikle ilgili bölümde değişikliğe gidilecek. Buna göre özel güvenlik stadyumlardan çıakrtılacak ve yerine İçişleri Bakanlığı'na bağlı koruma memurları getirilecek.

Görevlendirilmesi İçişleri Bakanlığı tarafından yapılacak koruma memurlarının sayısının ilk etapta 10 bin civarında olması bekleniyor.

Diğer yandan maç seyretme cezası bulunan taraftarların gişelerden geçmesini engelleyecek yüz taarama ve tanıma sistemine de bir an evvel geçiliecek. Böylece yasaklı kişilerin stadyumlara girerek kamu güvenliğini tehlikeye sokmasının önüne geçilecek.

Star Gündem

Haberin Tamamı İçin:

Özel Güvenlik Gidiyor, Koruma Memuru Geliyor

Önce ODTÜ'deki olaylar, ardından Beşiktaş-Galatasaray derbisinde yaşananlar, gözleri yine stat ve üniversitelerin güvenliğine çevirdi.

Hükümet, gerek statlarda, gerekse üniversite ve devlet öğrenci yurtlarındaki güvenlik için çok önemli bir adım atıyor; Kamuda 10 bin yeni kadro açılarak, "koruma memuru" kadrosu ihdas edilecek.

Öneri, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'tan geldi. İçişleri Bakanı Muammer Güler de öneriye sıcak bakınca, iki bakan Gölbaşı'nda 31 Temmuz tarihinde bir araya gelerek, "koruma memuru" kadrosunun temellerini attılar.

TBMM Ekim'de açılır açılmaz, 6222 sayılı yasada değişiklik yapılarak, statlarda ve üniversitelerdeki özel güvenliğin yerine, devlet memuru statüsünde olacak "koruma memurlarının" yerleştirilmesinin önü açılacak.

10 BİN KORUMA MEMURU ALINACAK

6222 sayılı Spor'da Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine dair Kanun yasada yapılacak değişikliğin ardından, 10 bin kişilik kadro açılacak.

Koruma memurluğu için üniversite mezunu ve güvenlik sertifikası olan gençler arasından seçim yapılacak. Başvuranlar, KPSS sonucuna bakılarak kadroya alınacak.

İL EMNİYET MÜDÜR YARDIMCISINA BAĞLI OLACAKLAR

Statlarda, üniversitelerde ve devlet öğrenci yurtlarında görev yapacak olan koruma memurları, İçişleri Bakanlığı'na bağlı olacaklar. Doğrudan da, görev yaptıkları ilin emniyet müdür yardımcılarından birine bağlı olarak çalışacaklar.

Silah taşıma ruhsatları da bulunacak.

Koruma memurluğu için üniversite mezunu ve güvenlik sertifikası olan gençler arasından seçim yapılacak. Başvuranlar, KPSS sonucuna bakılarak kadroya alınacak.

NEDEN İHTİYAÇ DUYUDU?

Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkilileri, statlarda, üniversitelerde ve devlet öğrenci yurtlarında güvenliğini özel güvenlikçilerden alınıp, devlet memurlarına verilmesi kararının altında, "hesap verebilirlik" olduğunun altını çizdiler.

Bakanlıktan üst düzey bir yetkili, "özel güvenlik elemanları iki-üç ay çalışıyor, ardından istifa edip gidiyor. Yaptığı yanlış uygulamalar konusunda hesap verebilirliği pek mümkün olmuyor. Ayrıca vatandaşlar, yetkisi olmadığını düşünerek, özel güvenlikçilerin talimatlarını dinlemiyorlar. Oysa devlet yetkilisi olduğu zaman, vatandaşın tavrı da değişiyor" sözleriyle durumu açıkladı.

ÜNİFORMA GİYMEYECEKLER, SİVİL ÖZEL KIYAFETLERİ OLACAK

Özellikle statların güvenliğinin özel güvenlik şirketlerine verilmesinde UEFA ve FİFA'nın etkisi olmuştu. Spor Bakanlığı yetkilisine göre, iki uluslararası kurum, spor karşılaşmalarında polis ya da asker gibi üniformalı kişilerin güvenliği sağlamasının, sporun ruhuna aykırı olduğuna karar verince, 2004 yılında Türkiye de bu karara uyma yolunda adım atmıştı. Bu çerçevede 2004'ten itibaren statlar, özel güvenlik görevlileri tarafından korunur olmuştu. Ancak yetkili, bu durumun da uygulamada sorunlar çıkardığını şöyle anlattı;

"Stat güvenliğinde iki başlılık oluşmuştu. Bir tarafta polis müdürleri, diğer tarafta özel güvenlik amirleri. Bu da güvenlikte zafiyet yaratmaya başlamıştı".

Ancak yetkili, yine UEFA ve FİFA kuralları çerçevesinde, yeni "koruma memurlarının" üniforma değil, sivil giyimli olacaklarını, görevlerine uygun bir kıyafet giyeceklerini söyledi.

Zeynep GÜRCANLI- ANKARA | Hürriyet

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraArda TuranBeşiktaş Jimnastik KulübüKamu Personel Seçme SınavıMuammer GülerOrta Doğu Teknik ÜniversitesiPolisStar tvSuat KılıçTürkiye Büyük Millet MeclisiUEFAfutbolgündem
Görüş Bildir