Spiegel: 'Türkiye Nitelikli Mültecilere İzin Vermiyor'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Türkiye ve AB arasında varılan mülteci anlaşmasıyla ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. Alman haber dergisi Spiegel'de yer alan iddiaya göre Türkiye, nitelikli Suriyeli mültecilerin Avrupa Birliği ülkelerine göç etmesine izin vermiyor.

Spiegel, birçok Avrupa ülkesinin son dönemde Türkiye'den AB'ye gönderilen Suriyelilerin sıklıkla ağır hasta ya da eğitimsiz olduğuna dikkat çektiğini yazdı. 

Deutsche Welle'in aktardığı habere göre, Brüksel'de AB ülkeleri arasında düzenlenen kapalı bir oturumda Lüksemburglu temsilciler, Türkiye'den AB'ye önerilen sığınmacı listesinde dikkat çekici biçimde "ağır sağlık sorunları olan ve eğitim düzeyi düşük mültecilerin" yer aldığı konusunda uyardı.

Haberde Almanya, Hollanda ve Lüksemburg'un elindeki veriler, Türk makamlarının son dönemde yüksek nitelikli mültecilerin yurt dışına çıkış izinlerini son anda iptal ettiğine işaret ediyor. Seyehat izni iptal edilen Suriyelilerin çoğunun mühendis, doktor gibi iyi eğitim almış iş gücü olduğuna dikkat çekiliyor.

Bir diğer iddia da Türkiye'nin BM Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR)'ne resmi bir başvuruda bulunarak Suriyeli akademisyenlerin Türkiye'den çıkışlarına izin verilmeyeceğinin iletildiği.

Türk makamlarından ise iddialara yönelik henüz  bir açıklama yapılmadı.

Türkiye ile AB Anlaşmaya Vardı - onedio.com
Türkiye ile AB Anlaşmaya Vardı - onedio.com

Türkiye ve AB arasında yapılan mülteci anlaşması uyarınca AB'ye yasa dışı yollarla gelen ve Türkiye'ye geri gönderilen her Suriyeli karşılığında AB de Türkiye'den yasal yollarla bir Suriyeli kabul ediyor.

Deutsche Welle Türkçe

Onedio Gündem'i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAvrupa BirliğiBirleşmiş Milletler
Görüş Bildir