Görüş Bildir

Spacex'in Uzay Aracı İniş Sırasında Patladı

Anasayfa > Gündem

Elon Musk'ın Ceo'su olduğu SpaceX'in SN9 uzay aracı uçuş testini gerçekleştirdikten sonra Dünya'ya inişi sırasında patladı.

ABD'li roket, uydu ve uzay mekiği üreticisi SpaceX'in Starship SN9 uzay aracı yerel saatle 15.25'te Teksas'taki Boca Chica tesisinden fırlatıldı.

Yaklaşık 6 dakika sonra patladı

Dünya'ya dönmeden önce yaklaşık 10 kilometre yüksekliğe ulaşan Starship, iniş pistine ulaşmadan önce karmaşık bir iniş manevrası gerçekleştirerek iniş pistine düştü ve patlamaya neden oldu.

Fırlatmanın ardından planlandığı gibi Dünya’ya dönmesi beklenen roket, gelecekteki görevlerde uzaya yapılacak olan dünya atmosferinden geri dönüşü simüle etmek için yaptığı manevradan sonra iniş hızını yavaşlatamadı. Fırlatıldıktan yaklaşık 6 dakika 26 saniye sonra inişe geçtiği sırada yere çarparak patladı.

Beklenen arızalar

Beklenen arızalar

Elon Musk, şu anda çok fazla test uçuşu olduğunu ve arızaların beklendiğini belirtti.

SpaceX, roket fırlatma lansmanından önce internet sitesinde yayınladığı bir gönderide, Starship için güvenli bir iniş gerçekleştirmenin hem önemini hem de zorluğunu vurgulamıştı. SpaceX'in daha sonra insanları Mars'a götürmek için tasarlanan Starship prototipini fırlatmak ve indirmek için başka bir girişimde bulunulması bekleniyor

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
15
10
6
5
3
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?