Sovyetler Birliği'nin Zamanın Ötesindeki Teknolojisi: 80'lerde Akıllı Evler Projesi

-

Sovyetler Birliği yıkılmadan önce şüphesiz dünyadaki en önemli ülkelerde biriydi. Özellikle eğitim konusunda yaptıkları yatırımlar, onlara bilim ve teknik alanlarında inanılmaz bir vizyon kazandırıyordu. Ancak ekonominin hantal yapısı her zaman bir sorun haline gelmiş ve toplumsal gelişimin önünü tıkıyordu. İşte Sovyetler Birliği'nin zamanının çok ötesinde bir vizyona sahip projesi.

80'ler Sovyetler için değişim zamanıydı.

Soğuk Savaş yorgunu Sovyetler Birliği hem ekonomik anlamda, hem de kültürel olarak yeni bir çağ açmak istiyordu. Bir anlamda birliğin sonunu da getirecek değişim paketini Sovyetler Birliği'nin son Cumhurbaşkanı Mihail Gorbaçov açtı. Prestroika adı verilen bu dönemde Sovyetlerin yaşamı tamamen değişti.

Neredeyse her şey birer birer değişime uğruyordu.

Prestroika döneminde bilimsel araştırma enstitüleri Sovyet halkına yeni ve teknolojik bir yaşam sunmak üzere sayısız çalışmaların içine girdi. Bazıları fütüristik ancak heyecan verici cinstendi.

Bilimsel araştırmalar yapan Sovyet kurumlarının bir hayali vardı.

80'lerde evleri kablosuz ev aletleri ile donatmak, dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar, akıllı saatler... Tüm bu üstün teknoloji ürünlerini bir ev içinde tam bir sistem içinde ve tam uyumla çalıştırmayı amaçlıyorlardı ki buna biz bugün buna "akıllı ev" diyoruz.

Sovyet mühendisler tüm ev aletlerinin kusursuz bir uyumla bir arada çalışmasını istiyordu.

Televizyon, video oynatıcı, bilgisayar gibi tek başına çalışan ve çalışma mantıkları farklı olan ürünlerin tam uyumla ve tek bir merkezden kontrol edilerek kusursuz bir şekilde yer aldığı bir akıllı ev inşa etmek mühendislerin çalışma konusuydu.

O günlerdeki çalışma notlarından mühendislerin vizyonunu anlamak çok basit.

“Merkezi işlem ünitesi bilgileri dışarıdan, kablosuz bir şekilde, kablo şebekelerinden, fiber optiklerden, telefon şebekelerinden ya da kendi belleklerinden alacak. Bu geleceğin teknolojisi var olan tüm medya araçlarından daha farklı bir noktada olacak."

İnanılmaz değil mi? Çalışma notlarında daha fazlası da var.

“Bir sonraki aşama her şeye uyumlu bir araç yapmak olacak. Bu araçlarda müzik, video, slayt, eğitim programları, oyunlar, metinler gibi farklı dijital dosyalar saklanabilecek. Bu her şeye uyumlu sisteme geçmek, ev elektronikleri tasarımı için eşsiz bir devrimin başlangıcı olacak."

Üstün teknolojik ürünlerin birleşimi Sovyet mühendislerin istediklerini getirecekti.

Mühendislerin planı duvarların içinden yüksek teknolojili kabloları geçirerek elektronik eşyaları birbirine bağlamak ve onları ana işlemci ile ortak bir şekilde idare etmekti. Planlarına göre ana işlemciden alınacak datalar farklı odalarda bulunan TV ünitesine, oyun ünitesine gönderilecek; bilgisayara görevler verebilecekti. Hatta daha da ileri gidip, giyilebilir teknolojinin temellerini o günden atmışlardı. Zaman, vücut ısısını gösteren göstergeler ve bunun gibi bilgileri gösteren güneş gözlüğü tasarımlar arasındaydı. Google Glass'ın atasını bu projede bulabilirsiniz.

Prototipler hazırladılar.

Görselde de görüldüğü gibi ana işlemci bir uzay gemisine benziyordu. Bu ünitenin teknolojisi bugün yaygınca kullandığımız sabit disk, taşınabilir data ünitelerinin atası olarak düşünülebilir. Hem de bu ana işlemcinin kablolu ve kablosuz bağlantı seçenekleri de vardı.

Hiçbir detay atlanmamış.

Uzaktan kumanda tasarımında küçük bir ekran ve her şeyi idare edebileceğiniz tuşlar fütüristik bir tasarım içinde sunulmuş. Ayrıca bu uzaktan kumanda ünitesinde sesi algılayıp, komut alma yeteneği olan bir mikrofon da bulunuyor.

Sistemin karmaşık ve ciddi problemleri de çözmesi hedefleniyordu.

Mühendisler sağlık gibi bir konuyu da bu akıllı ev projesinde es geçmemişler. Her türlü sağlık bilgisini ara cihazlar ile işleyecek, ana işlemciye aktaracaklardı.

Maalesef bu hayaller sadece çizimlerde ve prototiplerde kaldı.

Bilinen bir gerçek var ki, bu ve buna benzer fütüristik tasarımlar ve fikirler Sovyet gazetelerinde endüstriyel buluşlar olarak yayımlandı. Ancak o dönemde ne yazık ki hiçbiri gerçek hayata yansıyamadı. Yansısa günümüz teknolojisi nasıl olurdu bilinmez, ancak bu proje yine de günümüz teknolojisine ilham vermesi açısından önemli.

Onedio Yaşam'ı Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
impheatus

Kimse projenin gerçek amacını anlamamış. Komünist rejimin en büyük hedefi insanları her an denetleyebilmek ve kontrol altında tutmaktı. İnsanlar konuşmasın fikir üretmesin diye sürekli kablosuz olarak bu aletlere bağımlı olacaktı. Evde ki her alet birbiriyle iletişime geçmesi sayesinde evinin her yerinde hatta akıllı saat gibi sistemlerle dışarıda bile kontrol altında olacaksın. Bu sistemi sovyetler birliği insanları teknolojiye erişsin diye değil bütün halkını kontrol altında tutmak için yapmaya çalıştı. Sağlık durumun, televizyonda izlediklerin yaptığın her şey asıl merkeze gidiyor fakat o zamanın teknolojisi yetmedi. Fakat günümüzde çoktan yapıldı rahat olun. Akıllı zıkkımlar sağ olsun.

corpse-bride

Dagda colde yasabilirsin cok korkuyorsan

impheatus

Bunu korkuyla karıştırıyorsan senin sorunun. Ben sadece zamanında ne düşüncelerle yapılan işlerin şu an çok güzel gösterilerek bütün dünyaya uygulandığından bahsediyorum. Halkını zorla kontrol altında tutmak isteyen bir ülkenin projelerini şu an kendi isteğinizle yapıyorsunuz ve bu hoşunuza gidiyor. Bir şeyden korkuyorsam o da teknolojinin her yerimize girmediği ve sadece ihtiyaçlarımızı karşıladığı bir yeri dağ başı ya da çöl zanneden zihniyetlerdir.

corpse-bride

paronayakmıssın değişim geçiren toplumla yasamanın bellı bedellerı vardır bırınden vazgecıcen bu kadar basıt

senem-kalkan-yilmaz

şuan bu sistemi yapıp uygulayan da komünist rejim mi? ayrıca bahsedilen dönem gorbaçov'la gelen glastnost yani kapalı sovyet politikasını bırakıp dışa açılma dönemi. bir nevi sosyalist rusya'nın çökmesi liberal rejime evrilmesi. başka "işte hep bunnar kominisslikten" benzeri cümleler kuracak varsa belirteyim dedim.

deniz.kocaboga

siktir lan. sen hala 1960 soğuk savaş propogandalarının ötesine gidememişsin. bende sovyetler birliği allahsızlığı yayma kürsüsü başkanıyım zaten.

lebows

Gorbaçov denen satılmış revizyonist piç tarafından kapitalizme liberalizme satılmış bir ülkedir Sovyetler doğru söylediğimi nerden anlarsınız net örnekleri Gorbaçovun nobel barış ödülü alması ki bu ödül abd ve ab için iyi iş yapmayan kimseye verilmez bush köpeğiyle yaptığı görüşmeler tuzu biberidir satılmış bir ajandır yerleştirme adamdır

Gizli Kullanıcı

En çok Stalindir Piç

Gizli Kullanıcı

Stalin döneminde Türkler Gürcistandan zorla sürgün edildi erkekleri savaşta tamı tamına 22 bin savaşta öldü ama onlar ne yaptı Türkleri çoluk çocuk aldılar sürgün ettiler haram olsun Sovyette biz Türkler 22 bin insanımız Almanyaya karşı savaşta öldü ama onlar çok nankörlük yaptı Türkiyede zamanında Türkleri kendine alsaydı hiç olmasa Türkler kendi ülkelerinde savaşta ölürlerdi

Gizli Kullanıcı

Stalin dönemi dışında Sovyetler en iyi yerdi

Gizli Kullanıcı

Sovyetler iyidi her şeyi iyidi herkes eşiti ama eksileride vardı Almanları, Korelileri, Çeçenleri, Kırım Tatarlarınıi, ve Türkleri orta asyaya sürgün etmeseydi iyidi veya Ukrayna ve Kazakistanda kıtlık baştmasaydı pinti Stalin ancak bunlar dışında herkese iş, herkes mutlu, dürüst, vicdanlı bir nesil yetişti ve bundan dolayıda Sovyet Birliğine teşekkürediyorum onların sayesinde suç oranları az, akılı insanlar yetiştirldi.

b.buz.dip

nerede yaşıyorsunuz bilmiyorum(sanırım eski sovyet ülkelerinden birindesiniz) ancak sovyetlerde insanlar mutlu filan değildi.sovyetler kominformdaki ülkelerin tüm bağımsızlık hareketlerini kanlı eylemlerle bastırmışlardır,insanların önüne tankları sürdüler ve makineli tüfek ateşi önüne attılar,yetmedi seçilmiş liderlerini infaz ettiler(üstelik gel anlaşalım ayağına tuzağa çekerek)bunlar hakkında detay için doğu berlin ayaklanmasına çekeslovakya daki pilsen ayaklanmasına macar milli ayaklanmasına ve polonya daki poznan ayaklanmasına bakabilirsiniz.onun dışında eşitlik meselesi de ilerleyen dönemde sorunlar çıkarmaya başlamıştır(işte doktorla kapıcıların aynı model arabaya binmesi,aynı model buzdolabı kullanması gibi gibi...)ayrıca sovyetlerin çöküşünden sonra koltuğa yeltsin gibi liberal politikalara yatkın olan birinin seçilmesi de bunun bir diğer göstergesi.

Gizli Kullanıcı

Evet Haklısnı en kötüsü Stalin dönemindeydi çünkü o pinti Stalinin yüzünden Ukrayna 7 milyonunu açlıktan, Kazakistanda 2 milyonu yani yarısını açlıktan öldüler yemeklerini her şeylerini elerinden alarak ölüme terkedildiler ve bunlardan başka kafkasyada 5-10 milyon arası insan öldürdüler veya sürgün edilediler, Koreliler ve Almalarda 1 milyon civarı öldürüldü veya açlıktan öldü, diğer 10 milyonuda başka yerlerde öldürüldü ve Türkler Gürcistandan sürgün edildi ve savaşta Almanyaya karşı savaşan 22 bin Türk öldü ama sovyet nankör davranarak Türkleri çoluk çocuk sürgün eti pislik stalin dönemi zamanında eee yani tamı tamına 20-25 milyon insanın ölümü Stalinden sorumlu

Görüş Bildir