Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Twitter Fenomeni İmamın Gülü'ne Ölüm Tehdidi

 > -

Sosyal Medyaya Dair En Son Gelişmeler

Sosyal Medyaya Dair En Son Gelişmeler

İsmini vermek istemeyen seyircinin sahnesidir bazen sosyal medya, toplumsal problemlerden ötürü her fikrini belirtemezsin kimliğinle. Belirtilebilmelidir kesinlikle, ama mümkün değildir. Bu toplumsal, kamusal bir problemdir.

Günümüzde gizlilik politikaları çok tartışılır bir noktada, sadece sosyal medya açısından değil gündemin ön planındaki davaların işleyiş süreçlerinde bile kimi zaman tartışmaya açılan bir mevzu diyebiliriz.

Twitter’da ifşa sosyal medya genelinden farklılık gösteren bir konu kimi özellikleriyle. Geçtiğimiz günlerde ABD’de yaşanan bir olay gündeme düşmüştü. Olayı hatırlamak gerekirse,

ABD ’nin Kentucky eyaletinde yaşayan Savannah Dietrich (17), geçen yıl bir partide kendisine saldıran tacizcilerin ismini twitter sayfasından ifşa edince hakkında dava açıldı. Özel hayatı ihlalle suçlanan genç kız hakkında dava açan savcılık, Dietrich için 6 ay hapis ve 500 dolar (900 TL) para cezası istedi. Fakat, Dietrich’in hakkında istenen cezayı Twitter sayfasında 62 bine ulaşan takipçisiyle paylaşmasının ardından konu sosyal medya ve haber gündemlerinde üst sıralara yükseldi. Kamuoyunun büyük tepki gösterdiği ve toplum hassasiyetleriyle örtüşmediği için eleştirilen dava, gelişme sonucu geri çekildi.

Çok garip bir olaydı Dietrich’in işfası ve ardından gelişenler. Özel hayatın ihlali, bundan ayrı olarak tacize maruz kalmış genç kızın haklarının ‘ihlali’ kesişiyordu ve tacizcisini ifşa eden kıza dava açılmıştı. Bu dava kamuoyu baskısının artmasından mütevellit geri çekildi, ama ‘ifşa’ olayının yarattığı infialler açısından önemli bir veri oldu. Suçlu iseniz bile, ‘ifşa’ edilmeniz de bir o kadar düşündürücü görüldü.

Türkiye’de bu konular uzun süredir tartışılmakta. İlk olarak geçtiğimiz sene @allahcc isimli kullanıcıya yönelik tartışmalar gündeme gelmişti. Kimliği bilinmeyen kişi için Twitter’a yazı yazdığını ve ifşa edilmesini talep ettiklerini açıklayan gazeteciler vardı. Sonuç olarak bu olay askıda kaldı, ilerleme alınamadı. @allahcc bazı yayın organlarına verdiği röportajlarda, kimliğinin açık edilmesinden korktuğunu da dile getirmişti.

Twitter, gizlilik konusunda bu anlamda diğer mecralardan daha sıkı bir tutum izliyor denilebilir. Ancak geçtiğimiz günlerde yine ABD’de Occupy Wall Street hareketine katılmakla yargılanan bir aktivistin protected yani korunmalı tweetleri, yargı talebi sayesinde açık edilmişti. Bu anlamda kafalarda soru işareti yaratan tek olay bu sanırım.

Sosyal medyada ifşa politikasını tartışıyor olmamızın sebebi, Twitter’da muhalif kimliğiyle tanınan @ladyimam adlı kullanıcının kimliğinin bazı yayın organlarınca ifşası oldu.

Ensonhaber.com, Star gazetesi ladyimam kullanıcı adına sahip kişinin ismini, mesleğini ve hatta nerede görev yaptığını ifşa etti. Resimlerini yayınladı. Öğretmen olduğunu iddia ettikleri kullanıcının mesai saatlerinde tweet atmasını mercek altına aldı. Olay karşısında çoğu kişi, bilgilerin açık edilmesini ‘bir linç politikası’ olarak gördüklerini belirtti ve durumu utanç verici olarak bulduklarını ekledi. Bazı kimselerse, muhalif buldukları ve rahatsız oldukları kullanıcının bilgilerinin açık edilmesinde bir sakınca görmediklerini belirttiler.

Olaya ilişkin imamın gülü adlı ladyimam’dan şöyle açıklamalar geldi,

“Bugün Libya’da Mısırda iktidarları istemedikleri için birbirini öldürenlere demokrasi diyenler 140 karakterli twitlerden recm kararı cıkardı Bugün süleyman özışık gibi iftiracılar rahatça yazabilsinler diye internete özgürlük yürüyüşüne gidenlere pornocu diyenler zavallıdır. İleri demokrasiden bahsedenlerin ilerlediği tek yer kadınların rahmi,döllenmiş yumurtaları,eteklerinin altıdır.. Elinde hiçbir nesnel veri olmadan beni hiçbir zaman içinde bulunmadığım bir parti ile bağdaştıranlara partiler dava açmalıdır. Bugüne kadar burda istediğim gibi olduğum gibi yazdım benı oldugum gibi kabul edemeyenlere bundan sonra olduğumun 10 misli yazacağım.”

Bakalım önümüzdeki günlerde nelerle karşılaşacağız? İmamın Gülü için gelişmeler ne getiricek? Medyada tepkiler, sosyal medyada refleksler ne yönde olucak?

Haberin Tamamı İçin:

İmamınGülü'ne Ölüm Tehdidi

İmamınGülü'ne Ölüm Tehdidi

Sosyal medyada hükümete yönelik eleştirel mesajları binlerce kişi tarafından takip edilen ‘İmamın Gülü - @ladyimam’ adlı kullanıcının gerçek kimliğinin deşifre olmasıyla ölüm tehditleri aldığı ortaya çıktı.

Twitter’da “Ladyimam” adıyla açtığı hesapta muhalif tweetleriyle dikkat çeken kullanıcının İstanbul’da bir öğretmen olduğu iddia edildi. 170 bine yakın tweeti bulunduğu için “Derste bile tweet” attığı iddia edilen öğretmenin yakınları, S.K.’nın isminin ve çalıştığı kurumun internette açıkça deşifre edilmesi ve fotoğraflarının sızdırılmasının ardından ölüm tehditleri aldığını söyledi.

HESABIMI ÇALDILAR

Bu linç kampanyasının ardından iki günlük rapor alarak okula gitmeyen öğretmen, İlçe Milli Eğitim Müdürü’ne giderek, haksızlığa uğradığını, sosyal medya hesabının ve fotoğraflarının çalınarak kendisine bir komplo kurulduğunu açıkladı. 10 yıldır görevde olan ve okulunda da çok sevilen öğretmen ile ilgili İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri soruşturma değil, inceleme yapacaklarını, eğer öğretmenleri haksızlığa uğramışsa buna neden olan kişileri araştıracaklarını açıkladı.

KİMLER SIZDIRDI?

Sosyal medya linçiyle karşı karşıya olan öğretmenin yakınları ise çalıntı hesap ve fotoğrafla açılan sanal karakterin yazdıklarından bazı çevrelerin rahatsız olduğunu, bu nedenle ona linç girişiminde bulunduklarını belirtti. Bu bilgilerin öğretmeni tanıyan hatta tartıştığı bazı kişilerce yayılmış olabileceğini vurgulayan yakınları, Hürriyet’e şunları söyledi:

HAYATI TEHLİKEDE

“Bütün gün derslerde bile tweet attığı söyleniyor. Oysa devlet kurumlarında sosyal medyaya girilemiyor. Öğretmenin telefonunda internet yok. Derste tweet nasıl atsın? Çok iyi bir öğretmen. Öğrencilere ve işine derste kendini veren başarılı bir öğretmen. Bütün iş yeri adresi bile internette yayılmış. Tehdit alıyor. Başına bir şey gelirse bunun hesabını kim verecek ? CHP’li değil. İddia edildiği gibi CHP’nin para vererek tatil yaptığı biri hiç değil. Onun adına 4-5 hesap açılmış.”

SENDİKA SAHİP ÇIKTI

Öte yandan öğretmenin bağlı bulunduğu Eğitim İş Sendikası Genel Başkanı Veli Demir ise üyelerine sahip çıktı. Demir, şunları söyledi: “Bu arkadaşımızın kimlik bilgilerini çalıp, deşifre edenlerin takipçisi olarak, gereğini yapacağız. Bu belli çevrelerin linç olayıdır. Öğretmenimizin kendi resimlerinin ve bilgileri çalınmış. Ayrıca, çalınmasa da kendisinin siyasal iktidarı, kurumları, kurumların çalışmalarını eleştirme, olaylarla ilgili yorum yapma hakkı vardır. Biz kendisini savunuruz. Yeter ki kişilerin kurumların onurunu kıracak şeyler yapmasın. Kişilerin özel hesabından dahi kimseyi eleştirme hakkı yok mu? Öğretmen de yurttaştır. Demokratik aydındır. Ülkeye dair eleştirileri olabilir. Toplumsal değerler ve hareketi aşmayan her şeyde yanındayız. Sendikamız hemen kendisine bir avukat görevlendirdi.”

Uzmanlar Ne Dedi?

Ladyimam rumuzuyla yazan öğretmenin kişisel verilerini çalmak bunları deşifre etmenin suç oluşturup oluşturmadığına karar vermek için özel yaşamına karşı işlenip işlenmediğine bakmak gerekir. Bu da zaten TCK’nın özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar bölümünde düzenlenmiştir. Öğretmen bir yurttaş olarak eleştirme ve yorum yapma hakkını kullanmaktadır ve de bunu kendi özel hesabından yapmaktadır. Burada öğretmenin mesajları hakaret içermediği müddetçe suç teşkil etmez. Öğretmene yöneltilen suçlamalar linç kampanyası kıvamında olup çoğu da dayanaksız suçlamalardır (CHP’li olduğu, CHP’nin kendisine tatil yaptırdığı, ders saatlerinde twit atması gibi.) Diğer yandan, Bilişim Suçlarını düzenleyen yasalarda izinsiz erişim, şifre kırmak veya değiştirmek suretiyle kişisel verileri ele geçirmek suçtur.

  • Bir boşaltım alanı oldu internet / Prof.Dr. Haluk Gürgen Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı

Bu tür şeyleri korkunç buluyorum. O kadar hızlı kuralsız, o kadar ilkesiz, o kadar değerlerin oluşmadığı bir alan ki, sürekli kayıyor zemin. Bu kayan zemin içinde söylenen söze de, sözlerin muhataplarının olumlu olumsuz kazanımlarına da, kayıplarına da güvenimizi yitirmiş durumdayız. Bu alan giderek dezonformasyon oluyor. Ciddiye alınmayacak bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Ticari ve narsist ve egolarla alakalı kişilik problemli alan olarak görüyorum. Artık bundan sonra geriye sayılamaz, geriye dönüş mümkün değil. Ama bir uzlaşım alanı yaratılarak güvenli, ilkeli bir iletişim mecrası oluşturularak yasakçı anlayışla başta üniversiteler kafa yorup, bir çalışmanın alanını ortaya çıkarmamız gerekiyor. Alacağımız çok dersler var. Bu tür olaylar bizim bu tür çalışmaları biran önce yapmamız gerektiğini gösteriyor. Üzüntü duydum. Gerçekten çok üzüntü duydum. Bizler merhametimizi de duygularımızı da, insana olan de değerlerimizi kaybettik. Vur abalıya yapıyoruz. Bunları psikologlar herhalde çok iyi açıklayacaklardır. Biri üzerinde bir yerlere ulaşmaya çalışıyoruz. Rahat boşaltım alanı oldu. Bir iletişim hocası olarak bu konularla alakalı son derece olumsuz düşünüyorum, bu haliyle bir yere varmaz.

  • Bir kişinin ifşasından dolayı zarar görmesi başka suçları beraberinde getirir / Bilişim Avukatı Gökhan Ahi
Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriCumhuriyet Halk PartisiGalatasaray ÜniversitesiİstanbulÖğretmenSosyal MedyaStar tvTwitterolaytatil
Görüş Bildir