Sosyal Medyadan Çağrı ve Müthiş Bir Dayanışma Örneği: SMA Hastası Tunahan İçin Gerekli Para 8 Saatte Toplandı

 > 
382PAYLAŞIM

Tiyatrocu Eylül Öztürk yaptığı çağrıyla 8 saatte mucize yarattı. SMA hastası Tunahan Şenyurt’un tedavisi için 9 ay önce başlatılan kampanyada gerekli 2 milyon TL’nin sadece 695 bin lirası toplanmıştı. Tiyatrocu Eylül Öztürk’ün sosyal medyadan yaptığı çağrıyla 8 saatte 1 milyon 305 bin lira bağış hesabına yatırıldı....

İstanbul Küçükçekmece’de yaşayan Tuğba ve İbrahim Şenyurt çiftin 4,5 yaşındaki çocukları Tunahan’a 9 aylıkken 10 binde 1 kişide görülen spinal müsküler atrofi (SMA) Tip 2 teşhisi konuldu. Doktorlar aileye Tunahan’ın en fazla 2 yaşına kadar yaşayacağını söyledi. Ancak Tunahan direndi, şu an 4,5 yaşında. Onun savaşına ailesi de eşlik etti.

2 milyon lirayı bulan ilaç ücreti için yardım kampanyası başlatıldı

Çocukları gözlerinin önünde her geçen gün daha da eriyen aile ABD’de deneme aşamasında olan ve bazı çocuklarda olumlu sonuç verdiği belirtilen bir ilacın peşine düştü. Ancak başlangıç doz tutarı 2 milyon lirayı bulan ilaç, SGK ödeme listesinde değildi. İlacı almaya maddi güçleri yetmeyen aile, İstanbul Valiliği’nin onayıyla bir yardım kampanyası başlattı.

Kampanya için açılan Instagram hesabı çalındı

Kampanya için açılan hesapta kısa sürede 300 bin liraya yakın para birikti ancak kötü niyetli kişiler 2 binden fazla takipçisi olan “tunahanyürüsün” adlı Instagram hesabını çaldı. Bunun ardından kampanya sekteye uğradı. Savcılığa suç duyurusunda bulunup yeni hesap açan aile kampanyayı “tunahansenyurt” adlı hesaptan yürütmeye başladı. Ancak aradan geçen 6 ayda hesapta sadece 695 bin lira toplanabildi.

Bu Yapılana Kelime Bulamadık: Hasta Çocuğa Yardım İçin Açılan Instagram Hesabını Çaldılar - onedio.com
Bu Yapılana Kelime Bulamadık: Hasta Çocuğa Yardım İçin Açılan Instagram Hesabını Çaldılar - onedio.com

Eksik kalan 1 milyon 305 bin lira için ise adeta bir mucize oldu 😍

Tiyatrocu Eylül Öztürk’ün önceki gün Instagram hesabından yaptığı paylaşımın ardından bir anda binlerce kişi SMS ile 10 TL bağış yaptı ve 8 saatte 1 milyon 305 bin TL daha toplanarak Tunahan’a umut olabilecek ilacın ilk dozu için gereken miktar denkleştirildi. Anne Tuğba Şenyurt da bu mutlu haberi, “Tunahan için gerekli miktar toplandı. Herkesten Allah razı olsun, oğlum yüzünü güldürdünüz. İlacımız gelecek daha fazla bağış yapmayın. Bize çok güzel sahip çıktınız. Bayramımız oldu” paylaşımıyla duyurdu.

Anne Tuğba Şenyurt mutlu haberi Instagram hesabından verdi ☺️

‘Umutsuzluğa kapılmıştık, bu bir mucize’

Oğlu için gerekli miktarın toplanması için aylardır duyuru ve paylaşımlar yapan anne Şenyurt Milliyet’e şunları anlattı: “Şu an da yaşadığım duyguları ifade etmem çok zor. Şaşkın ve mutluyum. Çünkü yardım kampanasının süresi Ağustos’ta sona eriyordu. Aylardır topladığımız parada çok fazla bir değişiklik yoktu. Umutsuzluğa ve çaresizliğe kapılmışken, bir gecede her şey değişti. Bu bir mucize. Şu an için önemli olan ilk 4 dozdu. Sonraki aşamayı düşünmedim, önceliğimiz bu doz, bunu bir alalım ve kullansın. Yardımda bulunan herkese çok teşekkür ediyorum. Benim kadar Tunahan da sevindi.”

'Bizim yaptığımız sadece küçük bir şey'

Instagram hesabında paylaştığı video ile Tunahan için bir gecede 1 milyon 305 TL toplanmasını sağlayan oyuncu Eylül Öztürk de şunları söyledi: “Ben yardım kampanyasını tesadüfen sosyal medyada gördüm ve bir video çekerek, 10 TL karşılığında SMS ile yardım çağrısında bulundum. Instagram'da fazla takipçimin olması ve Instagram fenomenlerinin beni takip etmesi de çağrının kısa sürede yayılmasına neden oldu. Bunun yanı sıra samimi olduğum sosyal medya fenomenlerini arayıp paylaşmalarını da istedim. 8 saatlik bir süre içerisinde de istenilen miktar toplandı. Bizim yaptığımız sadece küçük bir şey. Biz büyüksek, devlet bizden büyük. Bu çocukların yaşaması için geçici değil kalıcı çözümler lazım.”

İyilik kazanacak 😘 Tunahan'ın bundan sonraki hayatında yüzünün hep gülmesi dileğiyle...

SMA Hastalığı ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz şu içeriğimiz faydalı olabilir;

Çocuklar İçin Ölümcül Olan SMA Hastalığı Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey - onedio.com
Çocuklar İçin Ölümcül Olan SMA Hastalığı Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir