Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sosyal Medya Konuşma Alışkanlıklarımızı Öldürüyor mu?

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Sosyal Medya Konuşma Alışkanlıklarımızı Öldürüyor mu?

Sosyal Medya Konuşma Alışkanlıklarımızı Öldürüyor mu?

Bir zamanlar konuşma sanatı denen bir şey vardı.İnsanlar diksiyon kurslarına para yağdırırdı, her şeyin bununla başladığına inanılırdı.Hatırlarız değil mi o dönemleri.Son zamanlarda insanlık olarak bir çok değerimizi kaybettik.Bunlardan en önemlisi "Konuşma Sanatı" oldu.Gelişen teknoloji bu belki de en önemli değerimizi bizden alırken, yüzümüzü hep gülümsetti, bizi yormadı, her şeyi ayağımıza kadar getirdi.Önce smsler çıktı, sonra mail, ardından sosyal ağlar ve bloglar..İşte sorun tam da burda başladı.Bir çoğumuza göre tüm bunlar konuşmaktan daha hızlı, daha kolay ve daha moda.Ayrıca duygularımızı çoğu zaman bu teknoloji nimetleriyle daha kolay gizleyebiliyoruz.Çok cazip geliyor değil mi ? Günümüzde bir çoğumuz sosyal ağlardaki yerlerimizi epey önce aldık.Herkes kullanıcı isimlerini çoktan kaptı ve konuşmaya ihtiyacımızın olmadığı bu mecralarda yaşamımızı sürdürüyoruz.Yapılan araştırmalar da bir çok insana bu mecraların daha konforlu geldiğini gösteriyormuş.Oturduğumuz koltuktan şehirlerarası hatta ülkeler arası konuşmalarımızı çok kolaylıkla yapabiliyoruz.Facebook Message sistemi ile, tek enter ile mesaj ve mailerimizi karşımızdakine iletebiliyoruz. Blackberry ve İphone'larımızla tüm günü hiç konuşmadan bitirme şansına sahibiz, internet ve sms paketleri 24 saat işimizi görür.Ama zaman zaman gerçekten konuşmak zorunda (!) kalıyoruz ve uzaktaki sevdiklerimizi görmek istiyoruz, sıkıntı yapmayın onun da çözümü çoktan bulundu : Skype.Bizi koltuğumuzdan kalkıp sokağa çıkaracak her şey için bir çözüm bulunmuş, emin olabilirsiniz ve hatta deneyebilirsiniz.

Teknoloji ve sanallaşmak adına her gün yeni servis ve ağlarla tanıştığımız bu dünyada gerçek anlamda yaşanan bir "Konuşma" kaybına şahitlik ediyoruz.Twitter'dan her gün defalarca reply ve retweet yapan gencin sokağa çıktığında iki cümleyi bir araya getiremediğini görmek artık bizleri şaşırtmıyor.İnternet çağı dediğimiz olay tam da bu noktada bize güzel yönleriyle gizlediği "zararlarını" göstermeye başlıyor : Daha az konuşma ve insani ilişkiler.

Tanıdığım bir çok insan son zamanlarda, ev telefonlarını kapattıklarından ve aile içi iletişimlerini sms yolu ile sağladıklarından bahsediyor.Daha birbirinin sesini duymadan sevgili olanlar ve sevgili olduktan sonra ömürleri telefon başında geçen insanlar var.Gün içinde eşi ile mailleşen insanlar tanıyorum.Artık "sesin çok duruymuş" ve "tok ses" gibi kavramlar da pek kullanılmamaya başlandı.Evet arkadaşlar farkında değiliz ama yakında birbirimizin sesini unutacağız !

Teknoloji kötü bir şey değildir.Ben de 7-24 teknoloji ve sosyal ağlarla iç içe yaşayan biriyim ve etrafımdaki insanların tamamı da öyle.Ama az konuşan da bir insan değilim.Konuşmadaki samimiyeti hiç bir sosyal ağ yada bilgisayarda bulamayız.Bunu karşılayacak Apple, Toshiba yada Blackberry marka bir cihazın bulunduğunu da zannetmiyorum.Konuşmak evrende bizi bizi yapan özelliğimizdir.Ona sahip çıkalım.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AppleBlackberryFacebookSosyal MedyaTwitterolay
Görüş Bildir