Sosyal Ağlarda Müzik ve Video Paylaşımı Yasaklanıyor

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Sosyal Ağlarda Müzik Ve Video Paylaşımı Yasaklanıyor

Sosyal Ağlarda Müzik Ve Video Paylaşımı Yasaklanıyor

Müzik ve video paylaşımları kullanıcılar için Facebook ve Twitter gibi popüler sosyal ağların vazgeçilmezlerinden. Ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Telif Hakları Yasası’nda yapmayı planladığı değişiklik ile birlikte sosyal ağlardan şarkı ve film paylaşma devri sona erecek.

Hürriyet’in haberine göre sosyal ağ ve e-posta aracılığıyla telif hakkı bulunan dosyaların paylaşımı, yeni yasayla birlikte artık yapılamayacak. Tespit amaçlı geliştirilen yazılım ile tarama yapılacak, yasayı ihlal eden kullanıcılar 2 bin TL’ye kadar para cezası alacak. Aynı şekilde CD çoğaltan kişiler ise 4 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek.

Telif haklarının korunması yolunda bugüne kadar atılmış en radikal adımlardan biri olacak yeni düzenlemeyi Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Abdurrahman Çelik anlattı. Bu çalışma ile birlikte kullanıcıların bilgisayarlarındaki film, müzik, kitap ve fotoğraf dosyalarını paylaştıkları takdirde suç işlemiş olacaklarını belirten Çelik, link paylaşmanın ise yasal anlamda bir cezasının bulunmadığını açıkladı.

Çelik’in ifadelerine göre bundan böyle tüm eserler bir kod taşıyacak. Türkiye’de meslek birliklerinin elinde bulunan 250 bin tane eserin hepsi kodlanacak. Bu uygulamaya telif hakkına giren her şey dahil edilecek. Yasal olmayan paylaşımlar bu kodlar sayesinde illegal paylaşım yapan kullanıcıları ele verecek. Buna karşın kullanıcıların kendisine ait video ve şarkılar robot yazılımın denetimine takılmayacak.

Sosyal ağlarda bu tür içerikleri paylaşan milyonlarca kişiyi ilgilendiren yasa değişikliğinin ne zaman yürürlüğe gireceği henüz bilinmiyor. Ancak dünyanın çeşitli ülkelerinde benzerlerine rastlanabilen paylaşım yasağının kapsam ve uygulanış biçimiyle Türkiye’ye özel bir uygulama olacağı söylenebilir.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

FacebookKitapRobotTwittermüzik
Görüş Bildir