Soruşturmadan Öne Çıkan 8 Başlık ile ‘Yurtta Sulh Konseyi’

 > 
34PAYLAŞIM

15 Temmuz darbe girişimi gecesi bildiri yayımlayan ‘Yurtta Sulh Konseyi’nin en az 30 tuğgeneral ve albaydan oluştuğu öne sürülüyor. Savcılığın ulaştığı ve bugün basına yansıyan bilgilere göre ana soruşturmada 4 bin 500’e yakın TSK mensubunun adı geçiyor. 

Bağlantıların kurulması ve darbe süreciyle ilgili elde edilen yeni deliller sonrasında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar’ın bir kez daha tanık sıfatıyla bilgisine başvurulacak. Önümüzdeki günlerde Genelkurmay’a gidecek olan savcı heyeti, Akar’a soru yöneltecek.

Milliyet'ten Tolga Şardan'ın haberine göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak’ın koordinesinde kurulan savcılar grubunca yürütülen soruşturmayla ilgili ana başlıklar şöyle:

1. Darbe girişimini koordine ettiği ifade edilen Yurtta Sulh Konseyi’nde yer alan isimler tek tek belirlenmeye başlandı.

Konsey adıyla hareket eden ve cunta şeklinde yapılanan oluşumun karar mekanizmasının FETÖ’ye bağlı TSK mensuplarından oluştuğu, daha önce değerlendirildiği gibi 3-5 kişiden oluşmadığı TSK üst yönetiminde görev alan en az 30 tuğgeneral ve albayın cunta içinde yer aldığı belirlendi.

2. Partigöç'ün öne çıkan isimlerden olduğu belirtiliyor...

15 Temmuz sonrası ihraç edilen ve tutuklanan eski Genelkurmay Başkanlığı Personel Plan ve Yönetim Daire Başkanı Tuğgeneral Mehmet Partigöç’ün ismi diğer komutanlara göre bir adım öne çıkarken, üst düzey komutanlar Ömer Faruk Harmancık, Hamza Koçyiğit, İrfan Arabacı, Hava Tümgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş ve Jandarma Tuğgeneral Faruk Bal.

3. Harekât planı Partigöç’te

Savcılık, tutuklanan TSK personelinin ev ve işyerlerinde yaptığı aramada, darbe girişiminin harekat planlarının orijinal yazışmalarını, tutuklu şüpheli Partigöç’ün odasındaki aramada ele geçirdi. Yazışmalar, kriminal incelemeye alındı.

4. Sivil kanat: "TSK ile Gülen ve diğer kadrolar arasında iletişimi kurdukları tespit edildi"

Akıncı Üssü’nde yakalanıp serbest bırakılan FETÖ’nün TSK imamı Adil Öksüz ile birlikte Nurettin Oruç, Kemal Batmaz, Harun Biniş’in, sözde konseyin sivil kanadını oluşturduğu, karar alma sistemi içinde yer almadıkları, TSK ile FETÖ lideri Gülen ve diğer kadrolar arasında iletişimi kurdukları tespit edildi.

5. Savcılık, Genelkurmay karargâhında görevli komutanların talimatlarının el yazısı ve bilgisayar üzerinde kaydının yapıldığı Ceride Defteri’ni incelemeye aldı.

682350.static.karar.com

Ceride Defteri’nde 15 Temmuz gecesi verilen talimatların kaydının yapılması sırasında eksik zaman dilimlerinin olduğu saatlerde ne emirlerin verildiği ya da neden söz konusu saatlerin eksik olduğunun araştırıldığı belirtildi.

6. Orgeneral Akar tarafından hava sahasının askeri uçuşlara kapatılması yönünde saat 18.00 sıralarındaki talimatının, 20.30 sıralarında Genelkurmay Komuta Harekat Merkezi Amiri Tuğgeneral İlhan Kırtıl tarafından kaldırıldığı belirlendi.

7. Darbecilerin, başkalarının adına kayıtlı olan ve “patates hat” olarak tanımlanan telefon hatlarını kullandıkları anlaşıldı.

15 Temmuz gecesi özellikle Genelkurmay Başkanlığı karargâhında yapılan telefon görüşmelerinin HTS kayıtları incelenirken önemli bir bulguya ulaşıldı. HTS kayıtlarının incelenmesinde aralarında Yurtta Sulh Konseyi üyesi oldukları belirlenen bazı TSK mensuplarının da bulunduğu darbecilerin, başkalarının adına kayıtlı olan ve “patates hat” olarak tanımlanan telefon hatlarını kullandıkları anlaşıldı. Savcılık, hatların gerçek sahiplerine ulaştığında adı geçen kişilerin darbe girişimiyle ilgilerinin bulunmadığı, kimlik bilgileri kullanılarak alınan telefon hatlarının bir hafta boyunca darbeciler tarafından kullanıldığı görüldü. 15 Temmuz gecesi de aynı telefonlarla haberleşme yapıldığı tespit edildi.

8. HTS kayıtlarından elde edilen bir başka bilgi de ise, Orgeneral Akar’ın kullandığı kurumsal cep telefonundan 15 Temmuz akşamı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kaldığı Marmaris’teki otelin santralının aranması...

Akar’ın cep telefonunun darbeci grup içinde yer alması nedeniyle tutuklanan emir subayı Yarbay Levent Türkkan’da bulunduğu saptandı. Görüşmenin, Cumhurbaşkanı’nın yerinin saptanması amacıyla yapıldığı üzerinde duruluyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir