Soru-Cevap: Umman Türkoğlu

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Soru-Cevap: Umman Türkoğlu

Soru-Cevap: Umman Türkoğlu

Neden müzik yapıyorsun? Seni müzik yapmaya yönelten motivasyonlar neler?

İnsanların ürettiği çoğu şeyi duymak istemediğim için müzik yaptığım söylenebilir. Dinleyecek enteresan şeyler bulmakta zorluk çekmeye başladığımı fark ettim. Enstrümanlarla dolu bir evde maymun vari bir iştah ile büyüdüğüm için müzik yapmam ve müziğe olan ilgim kaçınılmazdı.

Müzik senin için “tam zamanlı bir iş” mi? Müzik dışında nelerle uğraşıyorsun?

Müzik benim için tam zamanlı bir iş değil, müzik ile uğraşmamın yanı sıra vaktim coğunlukla resim yapmak, film çekmek, dershane ve okula gitmeden önce ailemle hınca hınç kavga etmekle geçiyor. Bu sene geçen senelere nazaran pek vaktim olmuyor aslında hiçbir şey ile uğraşmak için. Bıyıklarımı bile kesmeye başladım, hakikaten tatminsizim ve mutsuz bir bebeyim, yet still glamorous as fuck…

Yaşadığın yerin/yerlerin müziğinde nasıl etkileri oldu/oluyor?

Yaklaşık 6 sene boyunca New York’ta yaşadım ve orada müzik namına edindiğim en has deneyimlerimden biri: Birtakım Budist rahipler ile Union Square’in ortasinda saatlerce Hare Krishna’yi zikr etmek olmustu, sonra bunu ritüel haline getirip birkaç kere daha beraber çalmıştık.

Yaptığım müzik daha çok gözlediğim, ve tanıştığım insanların kolaboratif eforu sayesinde ortaya çıkıyor galiba. Çeşit çeşit karakterler, kötü alışkanlıklar, kimde ne varsa artık. Buna binaen, Ankara’da olmak epeyce iştah açıcı. Onun dışında garip sesleri seviyorum, insanların normalde duyduktan sonra rahatsız olduğu sesleri…

Kayıtları hangi ortamda nasıl gerçekleştiriyorsun? Bir kaydın içine sinmesi nelerle alakalı?

Kayıtlarımı evde yapıyorum, çoğunlukla kayıt esnasında annem odama dalıp, bana muzlu süt, hüptrik, Eti Cici Bebe gibi ıvır zıvırlar getiriyor. Kayıtların hiçbiri içime sinmedi herhalde… Bir şeyler içime sinseydi müzik yapmayı bırakmak zorunda hissederdim kendimi.

Konser vermek, insanların önüne çıkmak konusunda kendini nasıl hissediyorsun?

Konser vermekten zevk alıyorum, lakin yaptığım şeyleri insanlar için yapmadığımdan pek bir şey hissetmiyorum. Sadece yapıyorum, benden çok iyi bir tornacı olmaz zaten… Gerçi, düzgün bir okul kazanamassam olacağı o.

Şimdiden şekillenmeye başlayan gelecek projeleri neler?

Bir ton şey şekillendi bile, henüz kimsenin haberi yok. Ankara’da Ballibaba Sokak’ta Torun adındaki galeride bir sergi düzenlemeyi düşünüyorum. Şekillenen şeylerden biri 6 Ekim’de Demonation’da huzurunuzda olacak.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraDershaneKonserMaymunmüzik
Görüş Bildir