Yunanistan'da Yeni Hükümet Şekilleniyor

 > -

Yunanistan Yarın Sandığa Gidiyor

Yunanistan Yarın Sandığa Gidiyor

Piyasalar tedirgin..
Yunanistan'da, tarihi seçim yarın (17.06.2012) yapılacak.
Uluslararası piyasalar tedirgin, birçok banka ve şirkette izinler kaldırıldı.
Yeni Demokrasi Partisi lideri Andonis Samaras, halkın "avro" ile "drahmi" arasında bir seçim yapacağını söyledi.
Geçen ay hükümetin kurulamaması üzerine tekrar seçime giden Yunanistan'da yaklaşık 10 milyon seçmen yarın oy kullanacak.
Yeni Demokrasi Partisi lideri Samaras, düzenlediği son mitingde, ''Hiç kimsenin bizi Avrupa'dan çıkarmasına izin vermeyeceğiz. Seçimler çok kritik ama kritik soru avro mu drahmi mi? Drahmiye dönersek bu bizi 50 yıl geriye götürür." dedi.
Yunanistan'ın üçüncü bir seçimi kaldıramayacağının altını çizen Samaras, NATO'dan çıkmayı ve kemer sıkma politikalarını rafa kaldırmayı vaad eden Syriza partisini eleştirdi.
Kamuoyu yoklamalarında, Avrupa Birliği'nin dayattığı kemer sıkma politikalarını savunan Samaras ile radikal sol koalisyon Syriza Partisi lideri Alexis Tsipras başabaş gidiyor.
Tsipras'ın seçilmesi halinde Yunanistan'ın avro bölgesinden çıkabileceği kaygısını yaşayan uluslararası piyasalar ise, muhtemel şok dalgasına karşı hazırlık yapıyor.
Asya'da bazı şirketler yıllık izinleri askıya aldı, takviye uzmanlar getirtti. Finans şirketleri de müşterilerine, danışmanlarının her an işbaşında olacağını duyurdu.
Halkın paralarını çekmek için bankalara hücum etme ihtimaline karşı, merkez bankaları bankacılık sektörüne nakit akışı sağlama taahhütünde bulunurken, Avrupa Merkez Bankası faizleri düşürebileceğinin sinyalini verdi.
Japonya ve İsviçre, paralarını avroya karşı koruyacaklarını açıkladı.

Haberin Tamamı İçin:

Yunanistan'da Kritik Seçim

Yunanistan'da Kritik Seçim

Yunanistan'ın avrodan çıkma ihtimali nedeniyle Asya'dan Avrupa'ya piyasalar diken üstünde.
Avrodan çıkma kararı alınırsa piyasalarda dalgalanma bekleniyor.
Bu nedenle Tokya'dan Londra'ya merkez bankaları önlem aldı. Yatırımcılar da tetikte.
Bir önceki seçimde büyük oy patlaması yaparak ikinci büyük parti olmayı başaran Radikal Sol Koalisyon Syriza, IMF ve Avrupa Birliği ile yapılan kurtarma planı anlaşmasına da karşı çıkıyor.
Syriza'nın iktidara geldiğinde kurtarma planını iptal etmesi halinde ülkenin avro bölgesinden çıkarılarak eski para birimi drahmiye dönmesine kesin gözüyle bakılıyor.
Seçimin diğer favorisi merkez sağ Yeni Demokrasi Partisi'nin lideri Antonis Samaras, "Drahmiye dönersek bu bizi 50 yıl geriye götürür" dedi.
Son anketler Yeni Demokrasi ile Syriza'nın başa baş gittiğini gösteriyordu.

Türkler de Seçime Hazır
Öte yandan Yunanistan'da 6 Mayıs'taki erken genel seçiminin sonuçlarına göre, 16 yıl aradan sonra ilk kez parlamentoda 3 vekil ile temsil edilme hakkını kazanan Türk toplumu da seçime hazır.
İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete, Türk seçmenin sandığa gidip oyunu kullanmasının büyük önem taşıdığını söyledi.
DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, yüzde 3'lük seçim baraj yüzünden seçime katılamadıklarını belirtti.
Rodop ilinde Pasok Partisi Ahmet Hacı Osman'ı, Dimar partisi İlhan Ahmet'i, Syriza partisi Ayhan Karayusuf'u, liste başı yaptı.
İskeçe'de ise Syriza Partisi Hüseyin Zeybek'i liste başı yaptı.

Haberin Tamamı İçin:

Sonucu Merakla Beklenen Seçimden İlk Sonuç

Sonucu Merakla Beklenen Seçimden İlk Sonuç

Komşuda ilk sonuçlara göre Yeni Demokrasi oyların %30'unu, SYRIZA %27'sini aldı.Ayrıntılar geliyor..

Haberin Tamamı İçin:

Yunanistan'da Sandık Çıkışı Seçim Anketi

Yunanistan'da Sandık Çıkışı Seçim Anketi

Yaklaşık 10 milyon seçmen iki ay içinde ikinci kez sandığa gitti..6 Mayıs'taki erken genel seçimlerin ardından hükümet kurulamaması üzerine, yaklaşık 10 milyon seçmen bugün yine sandık başına gitti.

Sandık çıkış anketlerine göre, Yeni Demokrasi (ND) Partisi'nin oy oranı yüzde 27,5-30,5, kemer sıkma önlemleri karşıtı Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) yüzde 27-30 aralığında. Sonuçlar da bu şekilde olursa hiçbir parti tek başına hükümet kuramayacak ve yine koalisyon arayışlarına girilecek.

Seçimin sonuçları sandık çıkış anketleri gibi olursa, Yeni Demokrasi Partisi ile yüzde 12'lerde görülen PASOK ve yüzde 6.5'lardaki Demokratik Sol Parti arasında sağlıklı bir koalisyon hükümeti kurulabileceği konuşuluyor.Avrupa başta olmak üzere dünya piyasalarının gözünü çevirdiği seçimlerden, kemer sıkma önlemleri karşıtı Radikal Sol'un başını çektiği olası bir koalisyon hükümeti çıkarsa, Yunanistan'ın Euro'dan çıkışı tartışmaları yoğunlaşabilir.

Ülkede 6 Mayıs'ta yapılan seçimlerde Yeni Demokrasi (ND) Partisi yüzde 18,85 ile 108, Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) yüzde 16,78 ile 52, PASOK yüzde 13,18 ile 41, Bağımsız Yunanlılar yüzde 10,60 ile 33, Yunanistan Komünist Partisi (KKE) yüzde 8,48 ile 26, Altın Şafak yüzde 6,97 ile 21, Demokratik Sol yüzde 6,11 ile 19 milletvekili çıkarmıştı.

Haberin Tamamı İçin:

Komşuda Zafer Euro'nun Oldu

Komşuda Zafer Euro'nun Oldu

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Yunanistan'da Koalisyon Görüşmeleri Başladı

Yunanistan'da Koalisyon Görüşmeleri Başladı

Yunanistan’da dün yapılan genel seçimleri çok az farkla kazanan Yeni Demokrasi Partisi’nin lideri Antonis Samaras koalisyon oluşturmak için görüşmelere başladı.

Samaras, hükümet kurma görevini resmi olarak devralmak için bugün Cumhurbaşkanı Karolos Papoulias ile görüştü.

Samaras, AB ve IMF ile anlaşma sağlanan kurtarma paketinin şartlarında değişiklik yapılmasını talep edeceğini söyledi.

Seçimlerde ikinci gelen Syriza Partisi, kurtarma paketinin şartlarını reddetmiş ve buna muhalefet edeceğini açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı ile görüşen Samaras, “Herkesin dahil olduğu ulusal bir mutabakatın gerekli olduğunu” söyledi.

Popoulias, Anayasa uyarınca, Samaras'a hükümet kurması için üç gün verdi.

Papoulias derhal “bir hükümet oluşturmanın kategorik bir zorunluluk” olduğunu belirtti.

İşleyen bir koalisyon kurabileceğine inandığını belirten Samaras, bugün öğleden sonra Pasok Partisi’nin lideri Evangelos Venizelos ile görüşecek.
İki parti çoğunluk koalisyonu oluşturabilir ancak BBC’nin Atina muhabiri Mark Lowen, Samaras’ın güçlü bir halk desteği olan istikrarlı bir hükümet kurma umuduyla daha geniş bir koalisyon oluşturmaya çalışacağını söyledi.

Neredeyse tamamı sayılan oylara göre, Yeni Demokrasi oyların yüzde 29.7’sini (129 sandalye), Syriza yüzde 26.9’unu (71) ve Pasok ise yüzde 12.3’ünü (33) aldı.

Meclis’te 300 sandalye mevcut ve Yunanistan’da seçim kurallarına göre kazanan partiye ilave 50 sandalye veriliyor.
Ancak muhabirler seçmenlerin sadece yüzde 40’ının AB ve IMF ile anlaşılan kurtarma paketini desteklediğini aktarıyor.

Haberin Tamamı İçin:

Kazandı Ama Halkın Öfkesinden Korkuyor

Kazandı Ama Halkın Öfkesinden Korkuyor

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Yunanistan'da Hükümet Krizi Çözülüyor

Yunanistan'da Hükümet Krizi Çözülüyor

Yunanistan'daki genel seçimlerden birinci çıkan Yeni Demokrasi (ND) Partisi'nin aldığı hükümeti kurma yetkisi kapsamında koalisyon görüşmeleri sürüyor.
AB ve avro yanlısı ND, PASOK ve Demokratik Sol (DİMAR) partilerinden oluşan bir koalisyon kurulması için parti temsilcilerinden oluşan heyetler toplantı yapıyor.
Daha önce partisinin yetkilileriyle bir araya gelen PASOK lideri Evangelos Venizelos, "ND-PASOK ve DİMAR desteği ile öğleye kadar bir hükümet kurulması bekleniyor" dedi.
Venizelos, PASOK Ulusal Konseyi'nin, yeni hükümete ne şekilde katılınacağını görüşeceğini, şu an için en önemli konunun borç anlaşmasının incelenmesi ve yeniden müzakere edilecek bölümlerinin belirlenmesi için bir, ''Ulusal müzakere grubu'' oluşturulması olduğunu belirtti.
17 Haziran seçimleri sonrası parlamentoda ND 129, PASOK 33, DİMAR 17 sandalyeye sahip bulunuyor.
ND-PASOK-DİMAR birlikteliği, 300 sandalyeli parlamentoda çoğunluk sayısını aşarak 179 milletvekiline ulaşıyor.
ND ve PASOK, borç anlaşmasını yeniden müzakere ederek ağır yükümlülüklerinde bazı değişiklikler yapacaklarını belirtiyor. DİMAR ise borç anlaşmasının yükümlülüklerinden en kısa sürede kademeli olarak kurtulunmasını istiyor.
Borç anlaşmasını iptal etmek isteyen Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) ve sağ parti Bağımsız Yunanlılar'ın liderleri ise koalisyona katılmayacaklarını açıklamıştı.

Haberin Tamamı İçin:

Pasok lideri: 'Yunanistan'da koalisyon hükümeti kuruldu'

Pasok lideri: 'Yunanistan'da koalisyon hükümeti kuruldu'

Yunanistan Sosyalist Partisi Pasok'un lideri Evangelos Venizelos seçimleri az farkla kazanan Yeni Demokrasi Partisi lideri Antonis Samaras tarafından kurulacak bir koalisyon hükümetine destek vereceğini açıkladı.

Yunanistan Sosyalist Partisi Pasok lideri Evangelos Venizelos Yunanistan'da yeni bir koalisyon hükümetinin kurulduğunu açıkladı.
Venizelos seçimlerden az farkla galip ayrılan muhafazakar Yeni Demokrasi Partisi lideri Antonis Samaras ile görüştükten sonra ''Yunanistan'ın bir hükümeti var'' dedi.

BBC Atina muhabiri Mark Lowen yeni hükümetle ilgili detayların günün ilerleyen saatlerinde açıklanacağını söyledi.
Demokratik Sol Parti'nin de Pasok ve Yeni Demokrasi ile birlikte koalisyonda yer alacağı düşünülüyor.
Partinin lideri Fotis Kouvelis ''Kurulacak hükümete güven oyu verme kararı aldık'' dedi.
Koalisyonu oluşturacak üç partinin üçü de Yunanistan’ın Euro’da kalmasını ama AB ve IMF tarafından verilen kurtarma paketlerinin koşullarını yeniden görüşülmesini istiyor. Fakat hangi koşulların değiştirileceği konusunda partilerin istekleri farklı.

Bu isteklere rağmen Avrupa’daki liderler paketlerin değiştirilmesinin neredeyse imkânsız olacağını belirtirken, yeni hükümetin nasıl 2014 yılına kadar 11,7 milyar Euroluk kesinti yapacağının detaylarının açıklanmasını istiyor.
Pazar günü yapılan seçimde 300 koltuğu olan mecliste Yeni Demokrasi 129 koltuk; kurtarma paketi karşıtı Syriza 71, Pasok 33, Demokratik Sol da 17 koltuk kazandı.
Baskı
Dünya liderleri Yunanistan’da hızlıca hükümet kurulmasını istiyor.
Salı günü meclisteki üç partiyle görüştükten sonra konuşan Pasok lideri Venizelos, hükümetin ivedilikle kurulması gerektiğini söylemişti.
Samaras’ın Çarşamba günü hükümet kuramaması durumunda, hükümeti kurma görevi önce Syriza’ya, sonra da Pasok’a verilecek.
Fakat Syriza lideri Alexis Tsipras görevin verilmesi durumunda bunu geri çevireceğini; Yeni Demokrasi tarafından kurulan bir hükümette de yer almayacaklarını açıkladı.
IMF ve AB Yunanistan’a 2010 yılında 110 milyar Euro değerinde; 2011’de de 130 milyar Euro değerinde iki kurtarma paketi verdi. Bu paketler ise kemer sıkma önlemlerinin alınmasını istiyordu.
Yunanistan’ın özel yatırımcılara 170 milyar Euro değerindeki borcu ise silinmişti.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınAvrupa BirliğiIMFİsviçreJaponyaMerkez BankasıNATOYunanistan
Görüş Bildir