Son Zamanlarda En Çok Konuşulan Şey: Bitcoin ile İlgili Muhtemelen Daha Önce Duymadığınız 10 İlginç Bilgi

1PAYLAŞIM

Bitcoin giderek hayatımızda daha fazla yer kaplamaya başladı. Madem Bitcoin hayatımızın bu kadar parçası oldu, o zaman hakkında bir şeyler öğrenmenizin zamanı geldi de geçiyor demektir!

Bu içerik bilgilendirme ve eğlence amaçlı üretilmiştir. Herhangi bir Yatırım Tavsiyesi içermemektedir.

1. Bitcoin'i kimin yarattığı sorusunun cevabı hala gizemini koruyor.

Bitcoin'in yaratıcısı olarak Satoshi Nakamoto adı verilen bir adam öne sürülmüş olsa da, aslında bunun Bitcoin'in gerçek yaratıcısı veya yaratıcılarının kimliğinin korunması için yapıldığı iddia ediliyor.

2. Komplo teorisyenleri Bitcoin'in arkasında 4 teknoloji devi şirketin yer aldığını düşünüyor.

Bazı komplo teorisyenlerine göre 'Satoshi Nakamoto' adı, 4 teknoloji devi şirketin adından geliyor. 

Samsung: SA

Toshiba: TOSHI

Nakamichi: NAKA

Motorola: MOTO

3. Bitcoin ile yapılan ilk alışveriş, 2 pizza satın alınmasıydı.

22 Mayıs 2010'da 10.000 bitcoin ile 2 pizza satın alınması o zamanlarda normal bir şeymiş gibi görülebilir ancak bu alışveriş, tüm zamanların en pahalı yemek siparişi olarak tarihe geçti. Bu nedenle 22 Mayıs günü Bitcoin Pizza Günü olarak kutlanıyor.

4. 71 ülkede 10.000'den fazla Bitcoin ATM'si bulunuyor.

Bu ATM'lerin ikisi İstanbul'da yer alıyor. Dünya çapında en fazla Bitcoin ATM'sine sahip ülke ise 2.000'den fazla ATM ile ABD.

5. James Howells, 7.500 bitcoin'in bulunduğu belleği çöpe atarak bireysel olarak en fazla bitcoin kaybeden kişi oldu.

2013 yılında yedeklediğini sanarak belleği çöpe atan Howells, 2017'de bitcoin'in fiyatının yükselmesiyle birlikte hata yaptığını anladı ancak çoktan iş işten geçmişti... Howells'ın kaybettiği bitcoin tutarı şu anda yaklaşık olarak 430.721.250,00 dolar ediyor.

6. Son bitcoin'in 2140 yılında çıkarılacağı düşünülüyor.

Bitcoin yazılım kurgusu dolayısıyla toplamda 21 milyon tane üretilebilecek. 30 Ocak 2020 itibariyle 18.614.231,25 BTC çıkarıldı.

7. 2008 yılından bu yana, 2014 dışında bitcoin her sene kar etti.

2014 yılında Mt. Gox hackinden sonra bitcoin fiyatları düştü ve yatırımcılar %62'lik bir kayıp yaşadı.

8. Bitcoin'in en küçük birimine satoshi deniliyor.

Bitcoin'in yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto'nun adı verilen bu birim, çok düşük bir değere sahip. Her ne kadar dönemsel olarak değişiklik gösterse de, bir dolar kazanmak için yaklaşık 15.800 satoshi'ye ihtiyacınız var diyebiliriz.

9. 'Bitcoin' ile 'bitcoin' aynı şey değil...

Bitcoin yazılırken baştaki 'B' harfinin büyük kullanılması farklı bir anlama gelirken, küçük kullanılması da farklı bir anlama geliyor. Küçük harfle bitcoin yazıldığında para biriminden, büyük harfle Bitcoin yazıldığında ise blockchain teknolojisi sayesinde ortaya çıkan desantralize ödemeler sisteminden bahsediliyor.

10. Bitcoin işlemlerini geri almak neredeyse imkansızdır.

Geleneksel ödeme biçimlerinde işlemlerinizi geri almak imkansız değildir ancak burada işler daha farklı işliyor. Bir kullanıcı işlemleri başlattıktan sonra onu geri alamıyor. Bitcoin işlemlerini yapmadan önce dikkatli olmak gerekiyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kuntay-sonmez

2 saatte bitcoin sayesinde ev aldım. Sende bu fırsatı kaçırmak istemiyorsan hemen 0900999 999 998nolu telefonu ara sana dünyanın kaç bucak olduğunu göstereyim

redcadillac

teşekkürler ben başka dolandırıcılara bakayım dhdh

dincer-kok

Türk sitelerini piyasa yükselince görüyoruz :)) Özellikle ismini vereceğim paribu. ne zaman bir hareketlenme olsa patlıyor. twitter'den bakabilirsiniz. ------ Karalama kampanyası değildir-----yatırım tavsiyesi hiç değildir-----ne bok yerseniz yiyin :)) binance <3

badcboy54

Reklamlarsa o zaman , binance Tr ile binance kullanmanızı tavsiye ederim yeterince stabil çalışıyorlar. binance tr ile üye olacaksanız, refeans üye kodum ile üye olursanız sizde bende çevrimlerde komisyon kazanırız. ( Referans no: 7Y56I933 ) Yatırım tavsiyesi yapmıyorum.

Görüş Bildir