Son Dönemin Popüler Tartışmalarından Olan ve Toplumu İkiye Bölen Nafaka Hakkında Bilinen Yanlışlar

1bPAYLAŞIM

Bir yanda mağdur olduklarını söyleyen erkekler ve diğer yanda mağdur edilen kadınlar... Son zamanlarda toplumu ikiye bölen nafaka tartışmasıyla ilgili çok fazla bilgi kirliliği var. Biz de bu bilgi kirliliğini ve kafalardaki soru işaretlerini gidermek için bilgilendirici bir içerik hazırlamak istedik ve doğru bilinen yanlışları doğrusuyla yazdık. 

Kaynak: İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi

Keyifli okumalar! 

Nafaka meselesi kuşkusuz son dönemin en popüler tartışmalarından biri. Ne yazık ki bu konu birçok yanlış bilgiyle ele alınıyor. Biz de bu konuyla ilgili doğru bilinen yanlışları doğrusuyla birlikte sizinle paylaşmak istedik.

YANLIŞ 1: “Nafaka Ömür Boyu Erkeğin Hayatını Gasp Etmektedir”

Öncelikle bu doğru değil. Nafaka alan kişi evlendiğinde ya da hayatını kaybettiğinde nafaka ortadan kalkar. Ancak bazı durumlarda mahkeme kararıyla  kaldırılabilir. Örneğin, nafaka alan kişinin başka biriyle aynı evde evliymiş gibi yaşaması söz konusuysa nafaka ödeyen kişi dava açıp nafakanın kaldırılmasını talep edebilir. Nafaka alan kişinin yoksulluğunun ortadan kalkması, haysiyetsiz bir yaşam sürmesi gibi durumlarda da nafaka ödeyen kişi mahkemeye başvurup nafakanın kaldırılmasını isteyebilir.

Aynı zamanda da her iki tarafın da maddi durumunun değişmesi durumunda nafaka miktarında değişiklikler yapılabilir. Dava açıldığında sosyal ve ekonomik durumlarına göre nafakanın miktarını yeniden belirleyebilir. Yani maddi durumunuz kötüleştiğinde dava açıp nafakanın miktarını indirtebilirsiniz ya da tamamen kaldırtabilirsiniz.

YANLIŞ 2: “Nafaka Sadece Kadınlara Verilmektedir!!”

Bu da en çok bilinen önemli yanlışlardan biri. Nafakanın sadece erkekler tarafından ödendiği bilgisi tamamen yanlış. Kusuru daha az, maddi durumu iyi olmayan ve boşandığında maddi olarak durumu kötüleşecek olan taraf diğer taraftan yoksulluk nafakası alabilir. Boşandığında maddi durumu kötüleşecek olan bir erkek de olabilir. Önemli olan nafakayı kim istiyorsa diğer tarafa göre boşanma konusunda daha kusurlu olmaması ve boşandığı taktirde ekonomik olarak durumunda yoksullaşma olmasıdır.

YANLIŞ 3: “Süresiz Nafaka Ömür Boyu Borçtur.”

Kanuna göre boşanma gerçekleştiğinde yoksulluğa düşecek kişi daha kusurlu olmamak şartıyla geçimi için karşı taraftan - karşı tarafın da ekonomik durumuna göre- süresiz nafaka talep edebilir. Yani burada önemli olan şey nafaka ödeyecek kişinin ekonomik gücüdür. Yani hiçbir mahkeme erkeğin ya da kadının ekonomik durumunu aşacak bir nafaka oranı belirlemez. Sosyal hukuk devleti ilkesinin gereğince yoksulluk nafakasının süresiz olması Anayasa Mahkemesi tarafından da 2012 yılında belirtilmiş.

YANLIŞ 4: “Nafaka, Kadınları Çalışmamaya Teşvik Ediyor!”

Genellikle mahkemelerin belirlediği nafaka miktarı 150 ile 300 tl civarında oluyor. Nafaka miktarları asgari ücretin yarısını bile bulmazken, nafaka alan kişinin bu tutarlarla yaşamını sürdürmesi beklenemez. Bu nedenle "nafaka, kadınları çalışmamaya teşvik ediyor." söylemi yanlıştır.

Yanlış 5: “Erkek Yeniden Evlense Dahi Süresiz Nafaka Sebebiyle Kendisine Yeni Bir Hayat Kuramıyor.”

Nafaka ödeyen kişi yeni bir evlilik yaptığında değişen hayat standartlarına istinaden geçim giderlerini göstererek nafaka miktarının indirilmesini talep edebilir. Bu durumda nafakanın 150 ile 300 tl arasında olduğunu unutmamak da gerekir. Nafakanın ödenmemesi durumunda da icra yoluyla ödemenin sağlanması zordur. Nedeni ise erkeklerin ya sigortasız çalışması, maaşlarını düşük gösterip ya da kendi üstlerine hiçbir malın olmamasıdır.

Sizin bu konuyla ilgili düşünceleriniz neler? Yorumlarda buluşalım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gozde-guney

İşte bu nafaka probleminin de nedeni baştan beri süre gelen ataerkilliktir. Feminizm buna karşıdır. Feminizm demek, hukuk karşısında tam bir eşitlik demektir. Bu nafaka probleminin nedeni ise, toplumda ve hukukta, erkeğin eve bakması gereken, evin reisi, kadından üstün olarak kabulünün neticesidir. Eğer hukuk feminist görüşe göre yapılandırılmış olsa asla böyle bir sorundan bahsetmiyor olurduk şu an. Yani yorumlarda savunduğunuz şey feminizmdir, a feminizm düşmanları. Ha bu arada müteahhit babam kardeşim için olan 350 liralık nafakayı 7 yıldır ödemiyor ve annem devlet kurumunda temizlik yapıyor geçinebilmek, çocuklarına bakmak için. Yani kötü niyetli kişilere denk gelme yeterki, her türlü seni şey yapmaya yol bulur.

majoinor

bu arada feminist dediğiniz kesim nafakaya karşı değil. Onlar pozitif ayrımcılık gerekli diyorlar. Bunu da not düşelim.

moiramoiara

Kim ne derse desin kadınlar erkekleri yoksulluktan ve çalışmaktan kaçış planı olarak görüyor kimsenin çocuğa verilen paraya söz söylediği yok alın bakın ünlülere eski kocasından aldığı nafaka ile sevgilileriyle geziyor tozuyorlar bu erkeğinde duyguları var değil mi sizce kendini enayi gibi hissetmiyor mu? Bu arada feminizmin de içini boşaltarak boş bir laf olmasından öteye geçiremediniz kadınların güçsüz olduğu konular olduğunu kabul edelim artık kimse güçsüz olduğu için ezilmemeli buna da tamam kadın cinayetlerine de dur diyelim kesinlikle ağır cezalar alsınlar herşeyi kenara koyun önce herkes insan olsun cinsiyetçiliği bırakın... Bende erkek olsam evlenmezdim bu şartlar da

luvbuzzx

‪“Bir yanda mağdur olduklarını söyleyen erkekler ve diğer yanda mağdur edilen kadınlar...” dan sonrasını okumadım.‬

doctor-what

1- sonsuza kadar değil, kadın evlendiğinde veya öldüğünde ne demektir ya bir de öldükten sonra ödesin bari. en azından evli oldukları yıl kadar denebilir

kaan-can13

adam engelli 6 aydır işsiz ve nafaka ödemediği için hapis cezası almış. hangi ülkenin kanunlarından bahsediyorsunuz?

Görüş Bildir