Son 5 Yılın En Yüksek Seviyesine Varan İşsizlik Rakamları Ne Mesaj Veriyor?

 > -

TÜİK'in geçtiğimiz hafta açıkladığı 2015 yılı İşgücü İstatistikleri'ne göre; Türkiye genelinde 15 yaşın üzerindeki nüfus için işsizlik rakamları 2015 yılında bir önceki yıla göre 204 bin kişi artarak 3 milyon 57 bin kişi oldu. 

İşsizlik oranı ise % 10,3 seviyesinde gerçekleşti. Bu rakamlar, Türkiye'nin son 5 yılında görülen en yüksek işsizlik oranları. Peki bu rakamlar ne mesaj veriyor? 

Turkey Data Monitor'un grafikleri ve BusinessHT'nin konuyla ilgili haberinden yola çıkarak, almamız gereken mesajlara bakalım...

İşsizlik 5 Yılın Zirvesinde - onedio.com
İşsizlik 5 Yılın Zirvesinde - onedio.com

1. İşsizlik oranındaki artışın en önemli nedeni büyümedeki yavaşlama.

Türkiye ekonomisi küresel krizi takip eden 2 yılda (2010-2011) güçlü büyüme rakamları yakaladı, ancak 2012 yılı itibariyle daha düşük bir büyüme patikasına oturdu. Bu durum işsizlik rakamlarına da yansıyor.

2. Genç nüfustaki işsizlik 2013 yılından bu yana kesintisiz artıyor; ve ortalama işsizliğin neredeyse iki katı düzeyinde.

2015 yılında genç nüfusun işsizlik oranı, üst üste üçüncü yıl arttı ve % 18,5’e yükseldi. 

Genç işsiz sayısı 2015 yılında 920 bin kişiye yükselerek, 2009 krizinden sonra görülen en yüksek seviyeye ulaştı.

3. Kadın iş gücüne katılım oranının halen çok düşük olması da önemli bir faktör.

2015 verilerine göre kadınlarda iş gücüne katılım oranı %31,5 seviyesinde; yani erkeklerin yarısından daha az. 26,6 milyon olan toplam çalışan sayısının yalnızca %30,3’ü kadın.

4. İstihdam büyümesinde sanayinin katkısı gitgide azalıyor.

Türkiye sanayisinin istihdam büyümesine katkısı ve toplam istihdamdaki payının yıllar içerisinde gerilediği, ve hizmetler ile inşaat istihdamının gittikçe belirleyici hale geldiği net şekilde görülebiliyor.

5. Trakya Bölgesi %53,2 ile istihdam oranının en yüksek olduğu bölge.

Onu %52 ile Doğu Anadolu'da Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan takip ediyor.

İstanbul'da istihdam oranı ise 2015'te %47,4'e bir yükselişle Türkiye ortalamasına (%46) yakın bir düzeyde seyrediyor.

İstihdam oranının en düşük olduğu bölge ise, %28,7 ile Mardin, Batman, Şırnak, Siirt bölgesi oldu ki bu, bölgesel farklılığın oldukça yüksek olduğuna işaret ediyor.

6. Son olarak, üretkenlik yerinde sayıyor.

Üretimin kişi sayısına oranı olarak tanımlanan üretkenliğin son 4 yılda yerinde saydığını da ekleyelim.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
benjamin-green

Bu sayıya Aöf okuyan kişiler dahil değildir muhtemelen onlar öğrenci olarak gözüküyor.Bir de ösym ye yılda 500 lira verip her sınava girip tek amacı kalem silgi almak olan çalışma götü olmayan insan topluluğu var.Gerçi onlara da bir şey dememek gerek 190 üniversite var bu ülkede çok fazla mezun var doğru dürüst eğitimde alınmıyor bu ünilerde.

radjkal

işsizliğin en büyük sebebi üretim yapan işletmelerin azlığıdır bence, devlet olarak burda yapman gereken şey girişimciliğe teşvik etmek, girişimcileri desteklemek kosgeb falan var ama yetersiz demek ki

cnsfrd

İSTİKRAR SÜRÜYOR İŞTE. bunun için rey vermediniz mi zati.

delirium

Hitler'da başta ekonomiyi iyileştirmişti. Ama ardından gelen olaylar aynı gitmedi ;) hani ekonomiyi kalkındırdi falan diyordunuz ya ;)

sakiyiyoranadam

tam robotlaşmaya geçilsin de ondan sonra seyredin cümbüşü.

Görüş Bildir