Son 10 Yılın En Kötüsü: Türkiye Küresel Barış Endeksi'nde 163 Ülke Arasında 145. Sırada...

 > 
226PAYLAŞIM

Ekonomi ve Barış Enstitüsü’nün her yıl yayınladığı '2016 Küresel Barış Endeksi' açıklandı. Rapora göre geçtiğimiz yıl da dünya üzerindeki şiddet ve huzursuzluğun devam etmesi, silahlı çatışmalar, terörizm ve politik istikrarsızlıklar küresel ekonomiye büyük zarar verdi. 

Son yılın verilerine göre, Suriye'yi listenin en son sırasına, İzlanda'yı ise birinci sıraya koyan Küresel Barış Endeksi, geçtiğimiz yıl politik istikrarsızlık, terör ve çatışmaların küresel ekonomiye 13.6 trilyon dolara mal olduğunu belirtiyor. 

Rapora göre, son 10 yıllık dönemde kaydedilen gerileme büyük oranda Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde yaşanan çatışmalardan kaynaklanıyor. Bu çatışmalarda ölen kişilerin sayısı son 25 yılın en yüksek rakamına ulaştı ve çatışmalar yüzünden göç etmek zorunda kalan insan sayısı son 60 yılın zirvesini gördü.

Türkiye ise, 163 ülkenin incelendiği listede geçen seneye göre 10 sıra düştü ve listede 145. ülke olarak yer aldı. Bu Türkiye için son 10 yılın en kötüsü anlamına geliyor. 'Barış seviyesi düşük’ ülkeler arasında yer alan Türkiye, dahil olduğu Avrupa kategorisinin ise son sırasında... 

Toplam 163 ülkeyi analiz eden 2016 endeksinde Suriye en 'huzurlu' ülkeler listesinin en sonuncusu

Toplam 163 ülke ve bölgeyi analiz eden 2016 endeksinde Suriye en 'huzurlu' ülkeler listesinde en alt sırada, onun arkasından Güney Sudan, Irak, Afganistan ve Somali geliyor.

Listenin birincisi ise İzlanda oldu

Danimarka, Avusturya, Yeni Zelanda ve Portekiz en barşçıl ülkeler olarak listeye giren ülkeler.

Dünya genelinde 81 ülkede barış ortamı daha iyiye gitmiş olsa da, 79 diğer ülkede barış ortamı bir önceki yıla göre çok daha hızla gerileme gösterdi

Bu ülkelerdeki istikrarı bozan sebeplerin başında, terör, politik çalkantılar ve Suriye, Ukrayna, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Libya'daki savaşların artarak sürmesi geliyor.

Halep'in Shaar mahallesinde Suriye Ordusu'nun hava saldırısından geriye kalan yıkıntılar

Photograph: Zein Al-Rifai

Orta Doğu ve Kuzey Afrika (Mena) bölgeleri bir kez daha barış endeksinin en alt sıralarında yer alıyor. Barış konusunda en çok gerileyen beş ülkenin üçü, Yemen, Libya ve Bahreyn bu bölgeye mensup ülkeler. 

Rapora göre, son 10 yıllık dönemde kaydedilen gerileme büyük oranda MENA bölgesinde yaşanan çatışmalardan kaynaklanıyor. Bu çatışmalarda ölen kişilerin sayısı son 25 yılın en yüksek rakamına ulaştı ve çatışmalar yüzünden göç etmek zorunda kalan insan sayısı son 60 yılın zirvesini gördü.

Barış endeksini yayınlayan kurum olan Ekonomi ve Barış Enstütüsü'nun kurucusu ve yöneticisi Steve Killelea The Guardian'a yaptığı açıklamada, Orta Doğu'da ve Kuzey Afrika'da yaşanan çatışmalarının etkilerinin bu bölgenin sınırlarının çok daha ötesinde hissedildiğini belirtti.

2015 yılının başında, 59.5 milyon kişi - yani Dünya'da yaşayan her 122 kişiden biri; göçmen, evsiz veya sığınmacı statüsündeydi

Yaşanan şiddet olaylarının sonuçları kendisini mülteci rakamları ve evlerini terk etmek zorunda kalan insanların sayısı olarak belli etti; 2015 yılının başında, 59.5 milyon kişi - yani Dünya'da yaşayan her 122 kişiden biri; göçmen, evsiz veya sığınmacı statüsündeydi.

Barış endeksine göre; 9 ülkenin nüfusunun %10'undan fazlası yaşadığı yeri terk etmek zorunda kaldı. Güney Sudan ve Somali nüfusunun %20'si evlerini terk ettiler, bu oran Suriye'de ise %60'ı geçiyor. 

Rapora göre terör faaliyetleri 5 ülkede yoğunlaşmış durumda; Suriye, Irak, Nijerya, Afganistan ve Pakistan. Geçen yılın rakamlarına göre terör yüzünden ölenlerin sayısı %80 artmış durumda ve Dünya üzerinde teröre bağlı ölüm kaydedilmeyen yalnızca 69 ülke var. Terör eylemleri sonucu 500’den fazla kişinin öldüğü ülke sayısı bir önceki yıl 5 iken 2016'da 11’e yükseldi.

Terör eylemleri sonucu 500’den fazla kişinin öldüğü ülke sayısı bir önceki yıl 5 iken 2016'da 11’e yükseldi

Global Barış Endeksi 2014

Afganistan, Nepal, Bangladeş ve Hindistan'daki durumun da gerilemesiyle birlikte, her ne kadar Butan, Sri Lanka ve Pakistan'da iyileşmeler görülmüş olsa da Güney Asya bölgesini ikinci en az 'barış' ortamı olan bölge yaptı. 

Alt Sahra Arika'sında durum biraz daha karışık, Çad, Moritanya ve Nijer komşu ülkeleriyle olan ilişkilerini düzeltmiş olsalar bile, Boko Haram gibi İslamcı terör örgütlerinin faaliyetlerini sürdürmesi bölgede sağlanmaya çalışılan istikrar ve barış ortamına büyük oranda zarar verdi.

Boko Haram gibi İslamcı terör örgütlerinin faaliyetleri barışı imkansız hale getiriyor

Küresel Barış Endeksi'ne Göre Terörün Yol Açtığı Maddi Kayıp: 13.6 Trilyon Dolar!

Çatışmalar yüzünden yaşanan maddi kayıplar ise devasa; Ekonomi ve Barış Enstütüsü'ne göre yaşanan şiddet olaylarının geçen seneki maaliyeti 13.6 trilyon dolar. Bu rakam kişi başı 1.876 Dolara tekabül ediyor ve dolaysız dış yatırıma harcanan paranın tam 11 katı büyüklüğünde. 

Birleşmiş Milletler bu yıl barışın sağlanması faaliyetlerine 8 milyar dolar harcamayı planlıyor, bu rakam 2015 yılına göre %17 artış gösterdi. Fakat Killelea'ya göre, barışı inşa etmek ve sağlamlaştırmak için harcanan para, şiddetin ekonomik etkisi yanında çok küçük kalıyor. Birleşmiş Milletlerin 8 milyar dolarlık harcaması, silahlı çatışmalar yüzünden Dünya çapında yaşanan toplam ekonomik kaybın yalnızca %2'sine denk geliyor.

Global Barış Endeksi 2016 Raporu'nun tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’nin bugüne kadar yer aldığı en düşük sıra...

Ülkelerin sahip olduğu güvenlik, çatışma ve militarizasyon seviyelerine göre hazırlanan rapora göre Türkiye, listenin oluşturulmaya başladığı 2007 yılında bu yana en düşük sırada. 

Listede geçen sene 135’inci sırada bulunan Türkiye tam 10 sıra gerileyerek 145’inci olabildi.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika'dan sonra terörden en çok zarar gören bölge Avrupaydı. Türkiye, Fransa ve Belçika bölgenin en fazla etkilenen ülkeleri.

‘Barış seviyesi düşük ülkeler' arasında yer alan Türkiye, Avrupa kategorisinin son sırasında yer alıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir