Görüş Bildir

Somali'de Eş Şebab Otele Saldırdı: En Az 7 Kişi Öldü

Anasayfa > Gündem

Eş Şebab örgütü Somali’nin başkenti Mogadişu'da bir otele saldırdı. Bombalı saldırıda en az yedi kişi öldü. Otelde hükümet yetkilileri de bulunuyordu.

Bombalı saldırının ardından otelin içinden silah sesleri duyuldu. Polis, otelin kontrolünün binanın çatısındaki ve içindeki saldırganların eline geçtiğini söyledi. Güvenlik yetkilileri, en az yedi kişinin öldüğünü açıkladı.

Olay anında otelde hükümet yetkilileri de bulunuyordu.

Somali'de son olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ziyaretine hazırlık yapan Türk heyetinin de bulunduğu otelin karşısında bir patlama olmuş, saldırıyı Eş Şebab üstlenmişti. Ancak örgüt Türk heyetini değil Somali polisini hedef aldığını açıklamıştı.

Bombalı araçla düzenlenen saldırıda 3 Somali vatandaşı ölmüştü.

2006’dan beri mücadele sürüyor

Eş Şebab, Somali’de Federal Geçiş Hükümeti’ni ortadan kaldırmak için 2006’dan bu yana mücadele veren silahlı bir grup. Örgüt 2013 Eylül'ünde de Kenya'da bir alışveriş merkezine saldırmış, 67 kişinin ölümüne neden olmuştu.

Somali'de kontrol altında tuttuğu tüm bölgelerde şeriat kanunlarını uygulayan Eş Şebab, bunu tüm ülkeye yaymayı planlıyor. Selefi-Vehhabi inancına bağlı olan grup, aynı zamanda sufilik inancına bağlı Somalili gruplarla da çatışıyor.

Örgütün silahlı kadrosunun büyük çoğunluğunu Somalililer oluşturuyor ancak Kenya, Etiyopya ve Eritre gibi komşu ülkelerin vatandaşlığına sahip kişiler de örgüt için savaşıyor.

Kaynak: Reuters

Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/som...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?