Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Somalı 301 İşçinin Ailesi: 'Tutukluların Serbest Kalmasından Endişeliyiz'

Anasayfa > Gündem

301 işçinin can verdiği Soma faciasıyla ilgili dava 16 Şubat'ta görülecek. Bir açıklama yapan işçi aileleri tutuklu 6 sanığın salıverilmesinden endişe ettiklerini belirterek kamuoyundan destek istedi.

Manisa’nın Soma ilçesindeki maden faciasında can veren 301 işçinin aileleri, 16 Şubat’ta görülecek duruşma öncesi açıklama yaparak, kamuoyuna katılım çağrısında bulundu. 

Açıklamada, tutuklu altı sanığın tahliye edilmesinden endişe edildiği belirtilerek, “Bizlerin evlerine acı acılar doldururken, işsizlerin evlerine sefalet doldurdular. Biz şehit madenci aileleri için bu dava çok önemli, bu yüzden, bu işçi katliamının sorumlularının adalet önüne çıkarılmalarını ve hak ettikleri cezaları almalarını istiyoruz. Ceza almamaları durumunda ise bundan sonra bu tür iş cinayetlerinin sorumluları, nasıl olsa ‘bir şey olmaz’ diyecek” deniliyor. 

Radikal'den İsmail Saymaz'ın haberine göre Somalı ailelerin açıklaması şöyle:

'Bazı aileler susturuldular…'

'Bazı aileler susturuldular…'

“Merhaba,

Bizler 13 Mayıs 2014 Soma’da işçi katliamında yaşamını yitiren madencilerin anneleri babaları, çocukları ve eşleriyiz.

Bizler hala acılı, hala öfkeliyiz. Katliam olalı neredeyse iki sene oldu. Katliamdan sonra Soma'ya ve biz madenci ailelerine sanki burada doğal afet olmuş gibi davrandılar. Her yerden ailelere yardımlar geldi. Bizleri dilenci yerine koyarak, işçileri ve ölen madencilerinin ailelerini böldüler davalarına sahip çıkmalarını engellemek için paralar teklif ettiler. Bunda da kısmen de olsa başarılı oldular. Bazı aileler davalara hiç gelmedi. Sustular. Susturuldular…

'Gerçek suçlular hakim karşısına çıkana dek adalet arayışımıza devam edeceğiz'

'Gerçek suçlular hakim karşısına çıkana dek adalet arayışımıza devam edeceğiz'

Fotoğraf: Ozan Köse / AFP

Ama biz susmayan, adalet arayan aileler olarak, gerçek suçlular yani sanık sandalyesine asıl oturmaları gerekenler, başta şirketin patronu Alp Gürkan olmak üzere, eski Enerji bakanı Taner Yıldız, eski Çalışma bakanı Faruk Çelik, Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürü, Ege Linyit İşletmeleri Müdürü’nün hakim karşısına çıkana ve bizlerin gözlerine bakana dek adalet arayışımıza devam edeceğiz.

'Soma’da 13 Mayıs 2014’ten sonra hiçbir şey değişmedi'

'Soma’da 13 Mayıs 2014’ten sonra hiçbir şey değişmedi'

Dava başlayalı neredeyse bir yıl oldu. Davada tutuklu yargılanan sekiz kişiden ikisi son duruşmada serbest bırakıldı. Biz şehit madenci aileleri şimdi çok tedirginiz çünkü geriye kalan altı kişinin de serbest kalmasından korkuyoruz.

Soma’da 13 Mayıs 2014’ten sonra hiçbir şey değişmedi. 301 kişiyi öldürmeleri yetmezmiş gibi ocakta sağ kalan 2831 işçi işsiz bıraktılar ve hala, işten çıkardıkları madencilerin tazminatlarını ödemediler. Yüzlerce maden işçisi hala işsiz...

"Ceza almazlarsa iş cinayetlerinin sorumluları, nasıl olsa ‘bir şey olmaz’ diyecek"

"Ceza almazlarsa iş cinayetlerinin sorumluları, nasıl olsa ‘bir şey olmaz’ diyecek"

Bizlerin evlerine acı acılar doldururken, işsizlerin evlerine sefalet doldurdular. Biz şehit madenci aileleri için bu dava çok önemli, bu yüzden, bu işçi katliamının sorumlularının adalet önüne çıkarılmalarını ve hak ettikleri cezaları almalarını istiyoruz. Ceza almamaları durumunda ise bundan sonra bu tür iş cinayetlerinin sorumluları, nasıl olsa ‘bir şey olmaz’ diyecek.

"Tüm dostlarımızı davaya bekliyoruz"

"Tüm dostlarımızı davaya bekliyoruz"

Başka işçilerin ölmesin, başka çocuklar babasız kalmasın, başka anne ve babalar evlat acısı yaşamasın diyorsanız, 16 Şubat Salı günü tüm dostlarımızı Akhisar da görülecek davaya bekliyoruz.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
12
6
1
1
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
kartacali

diğer secim sizi tokatlayan israil dölü diyen adama %80 verirsiniz olur biter

Pasif Kullanıcı

1 Kasım seçimlerinde Soma halkından akp'ye %49 oy çıktı. 301 İşçi ailesi ozaman ne düşündü acaba ?

KediSevici

cehaletten başka şey değil. sadece Soma için demiyorum ülkenin geneline bakıldığında afedersiniz tecavüzden zevk alan bir profil söz konusu. çok yazık...

Rıdvan Eroğlu

hiçbir şey yokmuş gibi davranılmasından şikayet edenler, seçimde hiçbir şey olmamış gibi akp'yi 1. parti çıkarmasalardı, akp'de kendi yandaşlarını korumazdı...