Soma Holding Önünde Protesto

3PAYLAŞIM

Soma Dayanışması üyesi bir grup, bugün görülen Soma faciası davasının gerginlik nedeniyle 15 Nisan’a ertelenmesini protesto etmek için Soma Holding binası önünde eylem yaptı.

Soma Dayanışması üyesi yaklaşık 50 kişilik grup, Soma’daki maden faciasında yaşamını yitiren 301 işçinin ölümünde kusurları bulunduğu gerekçesiyle 45 sanığın yargılandığı davanın 15 Nisan’a ertelenmesini protesto etmek için akşam saatlerinde Levent’te bulunan Soma Holding binası önünde toplandı.

“Soma için adalet” yazılı pankart açan grup, daha sonra basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, şöyle denildi:

“İş cinayetlerini ve madenlerdeki işçi ölümlerini gündeme taşıyan büyük faciadan beri, madenlerde ve diğer sektörlerde iş cinayetleri hiç azalmadı. İşçi Sağlığı İş Güvenliği Meclisi’nin yayınladığı aylık raporlara göre, her ay 120 kişinin öldüğü bir savaştayız adeta. Bizi madenlerde, atölyelerde ve ofislerde ‘Haydi haydi sistemine’ ikna etmek için devlet ve işverenler tarafından açılmış bir savaştayız. Madenlerde ve riskli işyerlerinde güvenlik önlemleri alınmıyor, etkin kamu denetimi yapılmıyor, oluşan haklar verilmiyor; üretim baskısı ve dayıbaşlılık ve ‘Haydi haydi sistemi’ devam ediyor, ücretler dahi artmıyor. Bir anlamda, Soma’daki ölümü göstererek, herkesi ofislerde, plazalarda, atölyelerde ve tüm işyerlerinde çalışma tahribatının sıtmasına razı ediyorlar. Bizler Soma’daki kardeşlerimizin acısını umursamadığınız, haklarını vermediğiniz, sorumluları cezalandırmadığınız, hatta mahkemeye bile getirmediğiniz için toplandık.”

Basın açıklamasının ardından grup olaysız şekilde dağıldı. 

Kadıköy'de anma 

Kadıköy Altıyol’daki Boğa Heykeli önünde toplanan İstanbul Soma Dayanışması üyesi grup da, 301 madencinin hayatını kaybettiği Soma maden kazası ile ilgili “Somayı unutma, unutturma” başlıklı etkinlik düzenledi.

Meydana, ölen madencilerin isimlerinin yazılı olduğu pankart asılırken, “Soma” yazılı mumlar yakıldı. Ayrıca, işçi kasklarının yanına karanfil bırakıldı.

Grup adına İstanbul Soma Dayanışması’ndan Tuğçe Nomanoğlu basın açıklaması okudu.

Açıklamada, “Türkiye’de, insan yaşamının her şeyin üstünde olmasının yolu, Soma’yı unutmamaktan geçiyor. Soma’yı unutmamak, aradan geçen 1 yıla ve verilen onca söze rağmen, Soma’da ve tüm madenlerde değişmeyenleri değiştirmekten geçiyor. Bugün Soma katliamının davası görüldü. Aradan neredeyse 1 yıl geçmesine rağmen, adalet sürecini bu kadar süre askıya alan devlet ve hükümet, yargılanacak katilleri mahkemeye getirmeyerek korudu. Bugün mahkeme için barikatlarla halkı engelleyerek ve adliye dışında bekleyen madenci yakınları ile dava takipçilerine şiddet uygulayarak adaleti bir kez daha katlettiler” denildi. 

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir