Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Soma'daki Facianın İlk Kez Yayınlanan Görüntüleri

Anasayfa > Gündem

BBC Türkçe, 13 Mayıs 2014'te Soma'da meydana gelen ve 301 madencinin yaşamını yitirdiği güne ait güvenlik kamerası görüntülerine ulaştı.

Rengin Arslan'ın özel haberinde ilk kez yayımlanan bu görüntüler kaza öncesinde ve sonrasında madenini dışında ve içinde yaşananları gösteriyor.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi, Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı Soma'da 301 madencinin ölümüyle ilgili 45 sanıklı ilk iddianameyi reddetmişti. Bu yıl Mart ayında ise, yeniden hazırlanan iddianame kabul edilmişti.

İlk iddianamenin Cumhuriyet Savcılığı'na iade gerekçesinde 'Mağdur ve tanıkların ifadelerinin tam alınmaması, suçlulara yönelik suçlamalarla ilgili delillerin yeterince belirtilmemesi' gösterilmişti.

İlk iddianamede yer alan güvenlik kameraları görüntüleri konusunda, görüntüleri inceleyen Ankara Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü'nün şu notu da dava dosyasına girmişti:

Tetkik konusu DVR cihazlarının sistem saatleri üzerinde yapılan detaylı incelemede,

  • Soma-1 olarak adlandırılan DVR cihazının sistem saatinin gerçek zamandan 48 dakika geri olarak kayıt yaptığı,

  • Soma-2 olarak adlandırılan DVR cihazının sistem saatinin gerçek zamandan 60 dakika geri olarak kayıt yaptığı belirlenmiştir.

Davanın ilk duruşması Akhisar'da görüldü.

Kaynak : BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
bootstrap will

Adalet hiçbir zaman yerini bulmayacak, 301 insanın hayatı hiçbir şekilde geri getirilemez çünkü. İşin kötüsü sorumlular birkaç yıl hapis yatacak bir ihtimal.... Devamını Gör

hipotalamus

Katılıyorum.Dünya üzerinde ki hiç bir ceza 300 ün üstünde can veren kardeşlerimizi geri getiremez, onların ailelerinin acısını, travmasını silemez. Onlarda ... Devamını Gör

alfaromeo ise bende julietim

1 can bile olsa çok koyuyor da... 301 CAN nedir yaaa !!!!!!! sizde sizin gibi bu ülkede anaların canını yakan, çocukları öksüz bırakan ÖTEKİLER(!) gibi vicda... Devamını Gör