Sol Partili 76 Alman Vekilden Açlık Grevi Çağrısı!

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Sol Partili 76 Alman Vekilden Açlık Grevi Çağrısı!

Sol Partili 76 Alman Vekilden Açlık Grevi Çağrısı!

BERLİN - Alman Federal Meclisi'nde 76 parlamenteri olan Sol Parti Grubu, Türkiye cezaevlerinde süren açlık grevi eylemi için çağrıda bulundu. Parlamenterler, Merkel hükümetine "Türk hükümetinin Kürtlere yönelik politikasına sessiz kalma" çağrısı yaparken, AKP hükümetinden ise açlık grevindeki eylemcilerle müzakereler başlatmasını istedi.

Türkiye'deki cezaevlerinde 12 Eylül'den bu yana başlayan açlık grevi eylemi bugün 56. gününe girerken, eyleme ve tutsakların taleplerine uluslararası destek artarak sürüyor. Açlık grevini sürdüren eylemcilere destek veren Alman Federal Meclisi Sol Parti Grubu ise Merkel ve Türk hükümetine önemli bir çağrı yaptı.

Son yıllarda Türkiye'de insan hakları konusunda dramatik gelişmelerin yaşandığına dikkat çeken Sol Parti Grubu'nun çağrısı şöyle:

"Aralarında aydın, sendikacı ve gazetecilerinin de olduğu 10 bine yakın muhalif Kürt politikacı cezaevine atıldı. Tutuklulardan 700'ü ise günlerdir açlık grevinde. Bunlardan bir grup 12 Eylül'den bu yana açlık grevinde. En son 5 Kasım günü 10 bin tutuklunun toplu şekilde açlık grevi eylemine gireceğini öğrendik.

Eylemin ana talebi Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması, Kürtçe anadilde savunma ile eğitim hakkının verilmesidir. Tüm bu gelişmelerden dolayı federal Alman hükümetine artık Türkiye'de artan insan hakları ihlallerini görmesini ve Erdoğan hükümetine verdiği desteği kesmesini istiyoruz. Grubumuz ayrıca Türk hükümetine ise eylemin son bulması için açlık grevini sürdüren tutuklularla müzakere başlatmasını talep ediyor."

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAçlık greviAdalet ve Kalkınma PartisiAngela MerkelAydın
Görüş Bildir