'Ankara Cihatçı Kürt Taburu Kurdu' İddiası

 > -

Şoke Eden İddia!

Şoke Eden İddia!

Ankara'nın Suriye'de Kürtlerin oluşturduğu PYD örgütüne karşı savaşmak için yoksul Kürtlerden oluşan cihatçı bir örgüt kurduğu ileri sürüldü.

Fransız online istihbarat dergisi Intelligence Online'da yer alan bir habere göre Ankara, PYD’ye karşı savaşmak için tamamen Kürtlerden oluşan cihatçı bir tabur kurdu. Habere göre Türkiye-Suriye arasındaki sınırın bir kısmını tutan PYD birlikleri ile savaşmak için kurulan örgütün adı Ketibet el-Taliban (KaT).

Bu taburun Suriye'ye gönderildiğini yazan dergi “Bu hareketin savaşçıları temel olarak yoksul gençlerden oluşuyor, tabura katıldıklarında yaklaşık 1.000 dolar alıyorlar. Daha sonra PYD’ye karşı, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve El Nusra Cephesi cihatçılarının yanında savaşmak üzere Türkiye-Suriye sınırına gönderiliyorlar. Temmuz ayı sonunda Tel Halaf’taki bir hücum sırasında aralarından çok sayıda cihaçı öldürüldü" dedi.

Bazı KaT savaşçılarının PKK'nın eski üyesi olduğunu iddia eden dergi, bunların daha sonra hapishanede İslamclığa döndüğünü, bir kısmının ise Güneydoğu'da kurulan Fethullah Gülen okullarından geldiğini belirtti.

Vatan

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraFethullah GülenSuriye
Görüş Bildir